Trenér vysvětlil, proč Brichta odmítl laso z UFC. Když v KSW získá pás šampiona, bude se mít lépe

03.06.2023

Autor: Ondřej Huml

Leo Brichta a Pavel Bechtold v tréninku.

Leo Brichta a Pavel Bechtold v tréninku.FOTO: kaocko.cz


Už dnes čeká Lea Brichtu hodně velký zápas, atraktivní premiéra. Na KSW 83 se v gigantickém varšavském Colosseu pobije s domácím silákem Maciejem Kazieczkem, český fighter bude v roli favorita. Když vyhraje, může mu to otevřít cestu k trůnu. Na UFC teď nemyslí. Nabídku na šest zápasů dostal od Dany Whitea už loni, s díky ale odmítl. "Leo mi tehdy jasně řekl, že tam zatím nechce. Že by nejdřív rád absolvoval ještě těžší zápasy, než které měl doteď. Rozhodli jsme se tak, aby se cítil dobře," řekl pro kaocko.cz Brichtův trenér Pavel Bechtold. 


Trenére, jak je na tom Leo těsně před zápasem?
Myslím, že nejlépe, jak může. Za poslední dobu se hodně zlepšil ve wrestlingu, o postoji se v jeho případě bavit vůbec nemusíme. Je fakt rychlej, se svým boxerským trenérem ještě zapracoval na dynamičnosti. Věřím tomu, že když si pohlídá siné stránky svého soupeře, tak to v sobotu vyjde. 

Brichta působí dost flegmatickým dojmem. Je přece jen nervóznější, když ho čeká takhle velký zápas?
Myslím si, že ne. On má rád popularitu, důležitost bitvy si nikdy moc nepřipouští. Jen je těžké s ním vydržet tu finální část přípravy. Má hlad a dokáže být i hodně nepříjemný. Podle mě si v takovém stavu ani neuvědomuje, co komu vlastně říká. Občas je to až nedůstojné.

Předpokládám, že za tu dobu jste si na to už nejspíš trochu zvykl…
Bohužel ano. Na druhou stranu, čím jsem starší, tím hůře to snáším (směje se).


Jak zvládl váhu?
Úplně v pohodě, byl půl kila pod limit. Hotovo měl už ve čtvrtek. On se pořád hýbe, navíc nedělá žádné brykule s jídlem. Nedává si svíčkové ani nic podobného, nechodí nikam na pivo. V hlavě je fakt profík, před zápasy nemusí shazovat skoro nic. Na čtvrtek si nechal jen kilo a půl. To sundal za dvacet minut v tělocvičně.

Opravdu těžký zápas však v MMA dlouho neměl. Je to velká nevýhoda?
Já si myslím, že Leo zápasí furt. Pořád jezdí někam na sparingy, chodí, kam to jenom jde. Jeho parťákem je navíc David Kozma, díky němuž ještě vyrostl. Máte pravdu, že na takový zápas čekal celkem dlouho, ale bude to v pohodě. Je to pro něj odměna za tvrdou dřinu.

Čeká ho bývalý titulový vyzyvatel. Co o něm víte? 
Kazieczko má skóre 9-2, deset zápasů absolvoval právě v KSW. Asi to s ním bude celkem specifický. Co jsem slyšel, těžce kouše rány do hlavy, přitom ty jsou Leova specialita. Čekám, že se ho bude snažit rychle hodit, jenže i na zemi je Leo fakt skvělý. Věřím, že Macieje ukončí už v prvním kole. 

Mít svěřence v KSW byl prý váš velký sen. Jak si užíváte, že tam Lea čeká zápas?
Zatím jsem docela v pohodě, i díky Leovi necítím žádný velký stres. Mít první zápas v KSW, navíc ještě na tak velké akci, je však samozřejmě super. Všichni promotéři tvrdí, jak pro zápasníky dělají vždy všechno, zrovna tady by jim ale otevřeli oči. O kluky se starají vážně skvěle. Všichni vás hned zdraví, ptají se, zda by pro vás mohli ještě něco udělat. V MMA jsem už něco zažil, s tímhle se ale nedá nic srovnat.


Takže lidský a zároveň maximálně profesionální přístup?
Jsou to absolutní profíci. Klukovi dají hned tašku s oblečením na zápas i veškerými doplňky, všechno klape jako hodinky. Navíc je na nich vidět opravdový zájem, aby se tu každý cítil co nejlépe. Jejich doktoři neustále kontrolují, zda je Leo v pohodě, jestli je všechno v pořádku. Nevím, jak lépe to popsat. Prostě je to tady jiné.

Platit to bude i o samotném turnaji, jenž proběhne v obřím fotbalovém Colosseu. Celkem hukot, ne?
To uvidíme v sobotu. Dopoledne před zápasem budeme mít možnost se tam podívat, sám jsem na to moc zvědavý. Co vím, prodáno je už 50 tisíc lístků. Určitě to ale není první ani poslední akce, kterou tam KSW koná. Samozřejmě jsem viděl nějaká videa. Bude to tam vážně velký (usmívá se).

Brichta se měl s Kazieczkem utkat už před týdnem, tehdy to však ještě nevyšlo. Narušilo mu to nějak přípravu? 
Řekl bych, že skoro vůbec. Kazieczko dostal infekci, jinak byl však připravený. Jsem rád, že se to jen o týden odložilo, že Leon půjde právě s ním.

Navíc na tom ještě vydělal, protože nyní půjde do akce právě v Colosseu.
On za to rád moc není, já ano. Bude to hodně sledovaná akce, myslím, že se na ni s chutí podívají i lidé z Česka. Když se Leo předvede, může upoutat další fanoušky i sponzory, ukázat se světu. Určitě je to akce, která mu může víc dát než sebrat.

Brichta loni dostal nabídku z UFC, ale rozhodl se ji nepřijmout. Co vy na to? Není vám trochu líto, že po ní neskočil?
Respektuji jeho názor. Z UFC dostal nabídku na šest zápasů, jeho prvním soupeřem tam měl být Rus, co byl tenkrát 98. na světě. Leo mi však jasně řekl, že tam zatím nechce. Že by nejdřív rád absolvoval ještě těžší zápasy, než které měl doteď. Rozhodli jsme se tak, aby se cítil dobře. 

Sní vůbec o UFC? Je to pro něj vytoužená meta?
Uvidíme, co se stane v sobotu. Když Leo vyhraje a já věřím, že ano, určitě pro něj budu chtít trůn šampiona. Pokud se tam dostane, bude se mít mnohem lépe než v UFC. To říkám zcela na rovinu. Abyste mohl být v UFC, měl byste tam alespoň občas i trénovat, Leo má však rád svou pohodičku. Proto bych byl rád, aby se teď ubíral polským směrem. Zvlášť když na UFC má pořád ještě čas. 

A platí, že zápasy MMA už bude absolvovat jen v KSW, zatímco v RFA se bude věnovat bitkám v postoji? 
Přesně takhle to chceme. Když mu bude držet zdraví, ať klidně bojuje každých šest týdnů. Alespoň se bude držet v zápasovém tempu, což má stejně nejradši.

Další články v kategorii

Chci trhat tikety jako proti Kohoutovi, říká český talent před titulovým bojem. Byl i u zpovědi

21.09.2023Reno Kopunec, Matouš Kohout, naposledy Lukáš Šimek. Co mají tihle dravci společného? Ti všichni se na Professional Muaythai League ...

KO jako když práskne bičem. Krátký švih a rychlý konec

21.09.2023Na posledním turnaji Oktagon 46 zaujal perfektně načasovaným knokautem Němec Kerim Engizek. Knokauty, kdy není zapotřebí dalších ran, jen ...

Atraktivita vs. děsivost. Šéf UFC okomentoval řežbu Procházky s Pereirou

21.09.202311. listopad, New York. UFC 295 v Madison Square Garden. Právě na tomto slavném místě se do akce vrátí český samuraj Jiří Procházka, ...

Neporažený bijec řekl definitivní sbohem. V MMA se už nepředstaví

21.09.2023Jeho celoživotní láskou je wrestling. Přesto stihl i dvouleté intermezzo v MMA. Konkrétně v Bellatoru. Nyní ale americký zápasník ...

Konec roku bude patřit šampionům. Boss UFC odpálil další dvě titulové bomby

21.09.2023Nastal den D. Prezident UFC Dana White rozbil jedním příspěvkem celý internet. Vyvolal nadšení, vzbudil pozornost. Ohlásil velkolepý, ...

Po 18 letech se vrací do Prahy mistrovství ČR v judu

21.09.2023Praha bude hostit mistrovství České republiky mužů a žen v judu v sobotu 14. října ve Sportovní hale Jedenáctka na Chodově. Stane se tak po 18 letech. ...

Bezchybná premiéra Peštu vystřelila. Dojde na velkolepou odvetu?

21.09.2023Viktor Pešta ochutnal, jak chutná půda polské organizace KSW. Po roční pauze opět naskočil do klece. Na galavečeru KSW 86 si odbyl svou premiéru. ...

Emotivní zpověď padlého šampiona UFC. Zlý sen, vrátil se k šokující titulové porážce

21.09.2023Konečně prolomil mlčení. Po necelých dvou týdnech od šokující prohry se již bývalý UFC šampion střední váhy ...

Získal titul, splnil si sen, odpočívat ale nehodlá. Chci velké zápasy, velké výzvy, tvrdí šampion

21.09.2023Největší výzva v kariéře se blíží. Sedmadvacetiletý válečník Steven Krt si na červnovém galavečeru IAF 8 splnil ...

Načíst další články