Bitva před bojem těžkých vah. Ostré řeči, nadávky, ultimáta a miliardy ve vzduchu

12.03.2023

Autor: lik

Oleksandr Usyk.

Oleksandr Usyk.FOTO: DAZN


Chtělo by se říct konečně. Světová boxerská asociace oznámila, že obdržela potvrzení dohody mezi týmy Tysona Furyho a Oleksandra Usyka pro jejich bitvu v těžké váze, kde má dojít ke sjednocení titulů. Zápas sjednocující mistrovské pásy se má konat 29. dubna na stadionu Wembley. Co za poslední měsíce také zaznělo?


Srpen 2022
Jednomu z největších zápasů v historii profesionálního boxu zřejmě nic nestojí v cestě. Ihned poté, co Oleksandr Usyk díky dalšímu triumfu nad Anthonym Joshuou obhájil své tituly v těžké váze organizací WBO, WBA a IBF, volal po souboji o všechny pásy s držitelem zbývajícího pásu WBC Tysonem Furym. A k bitvě, která vejde do historie, dojde možná dřív, než by si kdo myslel.

"Jsem si jistý, že Tyson Fury kariéru ještě neukončil. Jsem přesvědčený, že se chce se mnou utkat. Já s ním bojovat chci. A když nebudu boxovat s Tysonem Furym, tak nebudu bojovat s nikým," hlásil Usyk z ringu v saúdskoarabské Džiddě.

"Otázkou není, jestli zápas bude. Ale spíš kdy a kde. Musíme zjistit, kde vygeneruje největší zisk. Je to poprvé po nevím jak dlouhé době, kdy můžeme mít zápas o všechny pásy. Navíc oba fighteři jsou neporažení. Celý boxerský svět by takový zápas pohltil," rozvíjel téma pro talkSPORT anglický promotér Frank Warren.

Srpen 2022
Furyho ultimátum: 15 miliard do 7 dnů. Usyk je idiot, na něj stačí týden tréninku, hlásí.

Jednomu z největších zápasů v historii boxerské těžké váhy o pásy všech organizací by nemělo nic bránit. Ale nebyl by to Tyson Fury, aby do celé věci nevnesl pár peprných slov a velkohubých prohlášení, která zvěsti o poklidném jednání o bitvě s šampionem WBO, WBA a IBF Oleksandrem Usykem staví na hlavu.

Opět se přihlásil na sociálních sítích a zdá se, že stále trvá na své odměně ve výši 500 milionů liber (cca 15 miliard korun) za návrat do ringu proti dosud neporaženému Ukrajinci. A navíc žádá, aby se organizátoři s požadovanou sumou vytasili co nejdříve.


Srpen 2022
Usyk odmítl termín a vydráždil Furyho. Srabe! Žvanil jsi, tak konej, zuří Brit.

"Pustil sis pusu na špacír, tak se podle toho chovej. Uvidíme, co dokážeš. Nakonec nevadí, jestli to bude v prosinci nebo dubnu, výsledek bude stejný. Zničím tě," vyhrožoval Fury.

Říjen 2022
"Hej, Tysone, ty opilče, pojďme už na to! Pojďme bojovat a ukázat lidem, kdo z nás je nejlepší těžká váha na světě. Ty jsi teď pro mě tou největší prioritou. Až tě porazím, promluvím si s Deontayem (Wilderem)," uvedl Usyk pro Seconds Out.

Listopad 2022
"Teď je mi to celé k smíchu," chechtal se Usyk v rozhovoru pro ESPN v New Yorku při zápase jeho slavného krajana Vasilije Lomačenka nad počínáním Furyho. "Proč tohle dělá? Měl jsem za to, že jsme domluvení na zápase spolu a on teď pořád pobíhá a rozhlašuje, že já s ním bojovat nechci. Vím, že má ze mě strach," řekl Ukrajinec.


Listopad 2022
Očekávaný super fight o absolutní nadvládu v boxerské těžké váze se zase komplikuje. Plánovaná bitva o všechny pásy mezi šampionem WBC Tysonem Furym a držitelem titulů WBC, WBA a IBF Oleksandrem Usykem se měla konat na jaře, jenže do plánů nyní razantně zasáhla poslední zmíněná organizace. 

IBF totiž nařídila Usykovi povinnou titulovou obhajobu proti Filipu Hrgovičovi z Chorvatska. Alespoň to tvrdí vyzyvatelův promotér Kalle Sauerland. Hrgovič si vybojoval pozici vyzyvatele ve finále eliminace proti Číňanovi Žhangovi.

Prosinec 2022
Usyk s Furym se navenek prezentují jako zcela odlišné osobnosti. A ani v Londýně tomu nebylo jinak. Teatrální velkohubý Brit si po svém triumfu vzal mikrofon a neváhal před celým stadionem sprostými výrazy častovat ledově klidného Ukrajince, jenž se mezitím vyběhl podívat za Furym přímo k ringu.

"Kde je ten králík? Usyku, ty seš další na řadě, ty malá dě*ko. Ty skrčku. Jednoho Ukrajince už jsem vyřídil, Klička, a teď se pustím do tebe, ty kolozubá co*ro, škaredý mužíku," křičel na Ukrajince, jenž se sprše vulgarismů z úst Gypsyho Kinga ironicky posmíval, takže byla vidět i jeho nezaměnitelná mezera mezi předními zuby, z níž si Brit tak utahoval. 

Leden 2023
Fury pro britský list The Telegraph. "Usyk je pro mě výzva. Ale při zápase bude přede mnou celou noc zdrhat jak malá mrcha. A já ho budu nahánět, a jak ho dostanu, tak ho rozdrtím." 

Leden 2023
Spory o miliardy. Usykovi nechtějí dát rovný díl. Kde jsi, Bachore? dráždí Ukrajinec.

Únor 2023
Už mělo být vše domluveno, jenže oficiální prohlášení o velkolepé bitvě, která má určit absolutního krále boxerské těžké váhy stále nepřichází. Tábory úřadujících šampionů Tysona Furyho a Oleksandra Usyka se na konání zápasu dohodly už v prosinci s tím, že zbývají doladit finanční podmínky a také místo a čas konání. Avizovalo se, že preferovanou variantou je stihnout zápas ještě v úvodní čtvrtině roku. Jenže čas běží, a zatím minimálně navenek není žádný posun směrem ke konání očekávaného zápasu patrný.

"Zápas se na sto procent uskuteční poslední dubnovou sobotu. Kde se bude konat, o tom bude jasno v příštích šesti, sedmi dnech," uvedl pro server talkSPORT Furyho kopromotér Frank Warren.

Březen 2023
Právník Ukrajince Usyka řekl agentuře Reuters, že se obě strany dohodly na podmínkách, finance se rozdělí podle tohoto klíče. Fury pobere 70 procent, rival 30 procent.

Teď už snad dojde na zápas, který chce vidět celý boxerský svět.Další články v kategorii

Tak strašně moc to chci. Já jsem prostě lev, co loví, ujistil tvrďák z Brazílie

30.03.2023Slibuje, že bude jak hladová šelma lačnící po kořisti. Že půjde pořád vpřed, dokud svou oběť nesežere zaživa. Brazilec Charles Oliveira moc dobře ...

Je to šampion jen ve volání policajtům. Legálně mu rozsekám zadek, hřímá slavný veterán

30.03.2023V UFC sice prohrál třikrát v řadě, pořád si však dělá choutky na pás šampiona. Zvlášť když samotný král ...

Chybí mi, aby se o boxu víc mluvilo. Proto zaplaťpánbůh za Lukáše Fajky, říká trenér

30.03.2023Hodně nabitý titulový program si pro fanoušky chystá organizace Patron Boxing, která 16. června na Královce svede dohromady českou rohovnickou ...

Ze zápasníka žalobcem. Rival pálí do McGregora a obviňuje ho z podvodu

30.03.2023Letos v červenci to budou již dva roky od doby, kdy se Conor McGregor naposledy ukázal v boji. I přes dlouhou pauzu, která byla vynucena zraněním, stále ...

Olympijský vítěz a šampion UFC dal nahlédnout pod závoj minulosti

30.03.2023Důchody a návraty jsou neměnnou součástí MMA světa. Poté, co bijec zamíří do důchodu, častokrát zjistí, že mu v životě něco ...

Co stálo za pádem královny? Hvězda UFC ukazuje na rozhodčího

29.03.2023S novou situací se musí vypořádávat Valentina Shevchenko. Půvabná válečnice si již zvykla na to, jaké je to být šampionkou ...

McGregor opět rozbouřil vody. Jeden plivanec a dvě soplové rakety

29.03.2023Málokterý zápasník vypadá na konci zápasu stejně jako před ním. Některé bitvy jsou vykoupeny krvavou lázní, některé ...

Veteránka se vrací do klece. V červnu se znovu ukáže v UFC

29.03.2023Miesha Tate, veteránka UFC a bývalá výkonná ředitelka ONE Championship, ohlásila další zápas. Podle serveru Asian MMA ...

Jsem v nejlepší formě svého života. Lopez je líná muší váha, měl by zápasit tam, hřímá Magard

29.03.2023Už 15. dubna čeká Jonase Magarda zatím nejtěžší životní zkouška. Hvězdná válka šampionů, v níž ho Gustavo Lopez ...

Načíst další články