Bulharka na olympiádě nestačila na kontroverzní rivalku. Alespoň jsem žena, ukázala gestem
05.08.2024
Autor: Miroslav Obluk
Svetlana Staneva a její gesto po zápase.FOTO: Profimedia.cz
Letní olympijské hry vzbuzují velké vášně, přičemž největší pozornost je pravděpodobně upřena na dvojici boxerek Imane Khelif a Lin Yu-ting. Tyto dámy před rokem neprošly testem na způsobilost pohlaví, načež byly vyřazeny z loňského mistrovství světa. Na olympiádě je ale podobná situace nepotkala, díky čemuž se mohly probojovat až k medailovým umístěním.
Nejprve brány semifinále protnula Khelif, pak ji následovala i osmadvacetiletá Lin Yu-ting. Ta zvládla svůj čtvrtfinálový souboj s bulharskou protivnicí na jedničku. Jasně postoupila dál, což nelibě nesla poražená Svetlana Staneva. Ta po boji ukázala jasné gesto, kterým se vymezila proti působení boxerských "nežen" v Paříži.
Padlá boxerka po boji ukázala na prstech symbol X, čímž dala jasně najevo, že ona v těle ženské chromozomy XX má, zatímco její kontroverzně vnímaná soupeřka nikoli.
Bulharský svaz na svých sociálních sítích následně potvrdil, že Staneva svým vyjádřením říkala: "Mám XX chromozomy, jsem žena!" To vítězka odmítla celou situaci po boji komentovat. K reakci soupeřky se nevyjádřila, pouze poděkovala fanouškům.
Právě kontroverze s chromozomy XY měla za následek, že byla Lin Yu-ting diskvalifikována z loňského mistrovství světa. Stejný osud potkal i Alžířanku Khelif.
Celá situace je ovšem poněkud složitější. Obě bojovnice se v minulosti představily na spoustě turnajů a nikdy proti nim žádné protesty vedeny nebyly.
DNA testy, kvůli kterým byly před rokem diskvalifikovány, navíc nikdy nebyly zveřejněny. Tudíž není jasné, jakou formou byly bojovnice testovány. Diskvalifikaci schválil pouze šéf IBA (Mezinárodní boxerské asociace) Rus Umar Kremljov, představenstvo ji schválilo až dodatečně.
Diskutované testy ukázaly, že těla boxerek produkují větší množství testosteronu. Ani jedna z boxerek přesto není transgender sportovkyní. Neexistuje totiž žádný důkaz o tom, že by se narodily jako muži.
Dvojice sportovkyň tedy smí bojovat na olympiádě podle směrnic o způsobilosti pohlaví Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který v neděli uvedl, že testy provedené IBA nebyly legitimní a postrádaly důvěryhodnost.
"Tyto dvě sportovkyně byly obětí náhlého a svévolného rozhodnutí IBA. Ke konci loňského mistrovství světa byly diskvalifikovány bez řádného řízení. Nemusím snad říkat, že pokud začneme jednat na základě podezření vůči každému sportovci z čehokoli, pak se vydáme velmi špatnou cestou," komentoval celou situaci mluvčí MOV Mark Adams.
"Tyto testy nejsou legitimní. Samotné testy, jejich průběh a povaha nejsou legitimní. Celý proces je chybný. Od koncepce testů, přes způsob, jakým nám byly výsledky testů sděleny, až po to, jak se testy dostaly na veřejnost, je tak vadný, že se jím nelze zabývat," citoval jeho slova server ABC News.
Obě inkriminované boxerky nebojují na olympiádě poprvé. V akci byly již před čtyřmi lety v Tokiu a žádná senzace se tehdy nekonala.