Českou bojovnici oloupili ve Francii. Majitel mi řekl, ať to nechám být, kroutí hlavou po boji

12.02.2024

Autor: Miroslav Obluk

Pavla Kladivová.

Pavla Kladivová.FOTO: RFA


Vyrazila do boje a zažila peklo. MMA zápasnice Pavla Kladivová jela hájit české barvy do sluncem zalité Francie. O víkendu na ni čekala premiéra v rostoucí francouzské organizaci Hexagone. Při ní však bylo všechno špatně. Češka zažila nepříjemné chvíle před bojem i v kleci. Vše hrálo v její neprospěch. Změny na poslední chvíli, strastiplné podmínky i zářez rozhodčího, jenž připravil Kladivovou o dominantní pozici. "Pro ostatní zápasníky mám jednu radu. Nechoďte tam, není to fér organizace," svěřila se pro kaocko.cz.Začalo první kolo a Kladivová stáhla soupeřku, Elsu Hemat, na zem. Záhy se dostala do dominantní pozice, začala pracovat na kimuře. Byla aktivní, klidná, myslila si, že má čas na dotažení šroubů. Ten jí však nepochopitelně vzal rozhodčí. Obě bojovnice postavil na nohy. Změnil ráz hry, porušil pravidla. Češka byla následně ukončena ve druhém kole.

Pavlo, máte za sebou nepříjemnou zkušenost. Nejvíce se teď mluví o zápase, jaké chvíle však probíhaly před ním?
Horor začal už před zápasem. Přijeli jsme třeba na halu, nikdo se s námi nebavil. Chtěli jsme slyšet poučení od rozhodčího, na to nám řekli, že žádné poučení nebude. Řekli nám, že s rozhodčím nemůžeme mluvit, nikdo se s námi nebavil. Dali nám šatnu, která byla úplně mimo od ostatních šaten. Když jsme tam přišli, tak byla všechna okna otevřena dokořán, byla tam strašná zima. Celé to bylo divný. Nikdo se o nás nestaral, nikdo za námi nepřišel. Museli jsme si dokonce najít někoho, kdo nám udělá tejpy. Tejpař byl jediný v pohodě.

Co následovalo poté?
Pak nám zapomněli říct, že bude dvacetiminutová pauza před hlavní kartou, a hlavně nám zapomněli říct, že zápas, který měl být na hlavní kartě před námi, byl zrušen. Nikdo se s námi prostě nebavil. Měli jsme být třetí zápas na hlavní kartě, nakonec jsme šli druzí. Navíc ten první zápas skončil asi po minutě, takže jsem ani nevěděla, kdy půjdu do zápasu. Do toho jsem nakonec šla nerozehřátá, takže úplně pecička. 

Chvíle před bojem nebyly ideální, v kleci to ale bylo ještě horší, je to tak?
To jo. Řekla jsem si: "Dobrý." Šla jsem do zápasu. Tam jsem se dozvěděla, že soupeřka má asi 50 zápasů v kickboxu, nám přitom tvrdili, že je to čistá boxerka, to je ale jedno. Nakonec jsem ji po chvilce vzala na zem, dostala jsem ji do pozice, v níž jsem dominantní. Z té mi nevstávají ani mnohem těžší kluci. Krucifix je dominantní pozice, ze který se prostě nikdy nezvedá. Měla jsem zakleknutou jednu její ruku, pracovala jsem si na té druhé. Už jsem si připravovala kimuru, to je vidět i na tom videu, pak to rozhodčí stopnul, postavil nás. 

Rozhodčí udělal chybu, vy jste přitom měla dostatek času na to, abyste svou práci dokončila. Asi vás ani nenapadlo, že by to rozhodčí mohl postavit, viďte?
Přesně tak. Krucifix je mojí nejsilnější pozicí. Věděla jsem, že mám dostatek času, byla jsem u svého rohu. V životě by mě nenapadlo, že by mě z tohohle mohl postavit. Tím pádem jsem nespěchala, pracovala jsem na submisi, dávala jsem soupeřce lokty do žeber. Hezky jsem si to rozpracovala, byla jsem klidná. Věděla jsem, že to do konce kola ukončím. Byla jsem si na milion procent jistá, a ve chvíli, kdy mě postavil, si říkám: "Co se to sakra děje?" Vůbec jsem to nechápala. Všichni na rozhodčího řvali. No nic, jelo se dál. Dostala jsem ji dvakrát na zem, ale chytla jsem takový vnitřní pocit, říkala jsem si: "Co se děje?" Úplně mě to sežralo. Nemůžu říct, že bych to vzdala, ale ta situace byla v tu danou chvíli zoufalá. 

Jak vnímáte ukončení zápasu?
Ve druhém kole jsem schytala tvrdou ránu, podlomily se mi nožičky. Byla jsem totiž vyšťavená z toho prvního kola, nebyla jsem úplně fresh, ale i tak jsem bojovala. Vlastně, když to ten rozhodčí zastavil a ukončil zápas, tak mi vletěl do mého úderu. Chtěla jsem dát hák, po něm měl následovat takedown, a on to prostě zastavil a ukončil. Kdyby to ukončil hned potom, co se mi podlomily nohy, tak chápu, že to zastaví. Ale ve chvíli, kdy útočím já? To je trapný a v kontextu toho prvního kola je to ještě trapnější. 

Zmiňovala jste, že s vámi rozhodčí před zápasem nemluvil, neseznámil vás s pravidly (což je také v rozporu s pravidly). Znala jste alespoň jeho totožnost?
Ne. Po zápase jsme hned chtěli znát jméno rozhodčího, to nám nechtěli říct. Psala jsem majiteli organizace, ten odpověděl, že s rozhodčím nemá nic společného. Zřekl se jakékoliv zodpovědnosti. Psala jsem matchmakerovi, ten mě odkázal na francouzskou federaci. Nikdo se mnou nechtěl komunikovat. Musela jsem si najít jméno supervisora. Psala jsem mu a ten mi napsal, že rozhodčího upozornili po prvním kole, že udělal fatální chybu. Bylo mu to líto, ale nemohl s tím nic dělat. A stejně mi to jméno neřekl. Na to jsme přišli až dnes (v pondělí). 

Co vám to jméno řeklo? Jednalo se o zkušeného rozhodčího?
Jen krátce vám mohu říct, že ten frajer má tři profi zápasy v MMA, navíc nějaké amatérské. Je to prostě aktivní zápasník. On musel vědět, že krucifix je nejdominantnější pozicí, ze který se nedá utéct. Na to konto jsme chtěli vědět, jaké má vzdělání, licence, ale to nám nikdo neposkytl. Zjišťujeme to. Celý je to divný. Francouzská asociace si vypla upozornění na zprávy. Poslali jsme jim emailem tu stížnost, na tu nám přišla automatická odpověď. Jinak s námi nekomunikuje ani majitel, ani vedení. Nikdo, nic. 

Vaše neblahá situace vyvolala velké pozdvižení. Fanoušci vám vyjádřili velkou podporu, organizace se ale od všeho distancovala. Nebo spíš naopak, vsadila na narativ, že vás soupeřka převálcovala.
Ano, pokračovali na sítích v narativu, že soupeřka byla dominantní. Tím se dostávají na hlubší a hlubší dno. Za to dostali taky strašnou bídu od fanoušků. Psali tam Češi, Francouzi, lidé ze světa. Můj trenér z American Top Teamu úplně běsnil. Jak říkáte, vybrali si narativ a v něm pokračovali. Ten majitel organizace mi dokonce v první zprávě psal, "ať to nechám být, ať se na to vykašlu, ať neděláme kolem toho zápasu haló. Že to není jejich věc." Mu nedochází, že pro mě je MMA život. Jsem profi zápasník, je to mé živobytí. Měla jsem to mít 4-0, mám to 3-1, takové věci nejsou sranda. Mně jde vždycky o fér přístup. Celý život zastávám fair play. Kdybych prohrávala férově, nemám s tím problém, ale tohle nebylo fér.

Podali jste protest. Ten ale málokdy něco změní. Co si od něj tedy slibujete?
Podali jsme protest, šance na obrat jsou opravdu minimální. Naším cílem je teď ukázat pravdu. Udělat jim (Hexagonu) mezinárodní ostudu. Ukázat, jací jsou, jak se chovají k zápasníkům. Ukázat, co se může stát. Ukázat zápasníkům, aby tam nelezli. 

Chápu, že je to pro vás těžké, ale kvůli této skutečnosti se můžete stát právě majákem pro ostatní...
Upřímně to nebyl nikdy můj sen, ale jasně, je to tak (úsměv).  

Jak to máte se smlouvou? 
Já jsem s nimi měla smlouvu na jeden zápas. Od začátku se nám na té organizaci něco nezdálo. Zápas mi domluvil André Reinders, ten se mě teď zastal, za to mu děkuji. Je to těžký, myslela jsem si, že to MMA je prostě férový, čistý a tohle člověka prostě zklame. Ten sport mám ale ráda a nezanevřu na něj kvůli pár de*ilům. Teď mě to bolí, pár dní ještě bude. Zdravotně jsem v pohodě, mám jen spálený koleno. Nejde mi o ego, jde o princip. Je to sport, a tohle bylo tak strašně očividný.

Máte nějaký vzkaz pro další bojovníky, kteří by jednali s Hexagonem? Popřípadě pro ty, kteří mají podepsanou smlouvu (třeba jako Filip Macek)?
Máca mi psal, v komentářích nadával, viděl, co se stalo. Psal mi i André. Nevím, v jakém stadiu jsou nyní, myslím, že mají podepsanou smlouvu. Ale určitě to viděli taky. Pro ostatní zápasníky mám jednu radu. Nechoďte tam, není to fér organizace, zříkají se odpovědnosti, nebaví se s vámi, není to dobrý. Češi, co tam zápasili, měli podobnou zkušenost. Třeba Cverna říkal, "že s nimi už nic nechce mít." Velmi, velmi, to nedoporučuji. Náš zápas nebyl jediný, který byl na té kartě kontroverzní. Doufám, že si ta organizace uvědomí, že tímhle směrem cesta opravdu nevede.Další články v kategorii

Myslím, že jsem udělal dobrý fight bez jedné nohy, bojoval jsem na srdce, přiznal Lengál

03.03.2024Tohle byla bitva, při níž hala bouřila nadšením. Daniel Torres na nic nečekal, jel na plný plyn. Na druhé straně bojoval Vladimír Lengál. ...

Takhle se pozná opravdový šampion, pochválil Novotný Kincla. Ten ukázal dokonalé zmrtvýchvstání

03.03.2024Prošel si peklem, nakonec však našel cestu ven. Patrik Kincl na Oktagonu 54 opět potvrdil, proč je šampionem střední váhy i nejlepším ...

Těžká chvíle pro Kohouta. Polské blesky ho vyřadily z pyramidy

03.03.2024 Zatímco jejich první souboj byl dlouho vyrovnaný, odveta na Oktagonu 54 v Ostravě měla jasný průběh. Mateusz Legierski si s Matoušem Kohoutem dokázal ...

Byl jsem hodně impulsivní, ale trvalo to jen tři minuty, krotil Roušal nervy po zrušeném zápase

03.03.2024Rušno zažili už před bojem, v kleci si měli vše vyříkat, jenže nepadla jediná rána. Radek Roušal  se měl na sobotním Oktagonu ...

Slovenský koncert v kleci. Klein v UFC přejel americkou zombii

03.03.2024Podruhé za sebou se mu na poslední chvíli změnil soupeř, ani tentokrát ho to ale nezastavilo. Zabiják z Nových Zámků Ľudovít ...

Šílená řežba v Ostravě. Lengál přišel o nohu, Torres skončil v nemocnici

03.03.2024Šel proti jednomu z největších favoritů pyramidy. Podle toho to i dopadlo. Vladimír Lengál na Daniela Torrese nestačil, na Oktagonu 54 ale nechal ...

Večer šampionů a Tipsport Gamechanger o miliony už dnes večer

02.03.2024V Ostravě se už dnes rozpoutá jeden z nejsilnějších turnajů, který OKTAGON MMA kdy pořádal. Titulová bitva krále Oktagonu Patrika Kincla ...

Je to evropská liga mistrů a já chci být mistrem, řekl Paradeiser, jenž ví, jak naložit s výhrou

02.03.2024Největší věc pro slovenské MMA? I tak může dopadnout další mise Ronyho Paradeisera. Populární slovenský válečník ...

Kincl jde vypustit pejska z řetězu. Připustil i divočinu v kleci. Bitva o titul se může změnit v ohňostroj

02.03.2024Den zápasu je tu, večer obhajoby titulu. Patrik Kincl bude v sobotu před půlnocí obhajovat titul ve střední váze pod organizací OKTAGON MMA. Jeho ...

Načíst další články