Hodně si věřím, kurzy jsou mimo realitu, říká Wittner před bitvou s Maďarem

13. 5. 2022

Autor: Ondřej Huml

Jozef Wittner.

Jozef Wittner.FOTO: OKTAGON MMA


Zvítězit a udělat co nejlepší dojem. Takový je hlavní cíl slovenského bijce Jozefa Wittnera pro jeho očekávanou premiérou v RFA, kde se v sobotu pobije s maďarským fighterem Martinem Kaluczem. Pro devětadvacetiletého bojovníka z Košic to bude letos už druhý zápas. Ten první absolvoval v březnu v Madridu, kde si přispal na War of Titans už čtrnácté vítězství kariéry. Plánuje se tam zase vrátit a koho považuje za svého největšího rivala v RFA, prozradil v rozhovoru pro kaocko.cz.

Jaké to bude, představit se po téměř třech letech zpátky na domácí půdě? 
Moc se na to těším. Naposledy jsem doma zápasil ještě v Košicích, kde proti mně stál Máté Kertész. O to víc se už nemůžu dočkat, až to vypukne. 

Jakou očekáváte podporu v hledišti?
Tohle příliš neřeším. Budu moc rád za každého, kdo mi bude držet palce. Snad předvedu co nejlepší výkon a zvítězím. Protože když se lidem bude můj zápas líbit, věřím tomu, že se na mě půjdou zase podívat. A o to jde především. 

Vaším soupeřem bude Maďar Martin Kalucz (8-8). Naposledy sice vyhrál, předtím ale nabral sérii čtyř porážek. Přijímáte roli jasného favorita?
Samozřejmě si hodně věřím. To je jasné. Na druhou stranu, jak jsou nastavené kurzy (na Fortuně 1.16 na Wittnera), podle mě neodpovídá úplně realitě. Před svým posledním vítězstvím Kalucz sice čtyřikrát prohrál, to je pravda, ale bylo to s hodně těžkými soupeři. To je třeba brát v potaz. 

Na co nejvíc si u něj musíte dát pozor?
Kalucz je zkušený postojář, ale predikovat teď vývoj našeho zápasu asi nemá moc smysl. Zvlášť když dlouho nebojoval. Může mě tak v kleci něčím překvapit, uvidíme. Já se budu především soustředit sám na sebe.


Kudy by tedy mohla vést cesta k vítězství?
Především si myslím, že jsem komplexnější fighter než on. A toho se budu snažit samozřejmě využít. Myslím, že mám více zbraní než můj soupeř. Jednou z možností je ho vzít rychle na zem. 

RFA už má za sebou jeden turnaj. Jak se vám líbil?
Já tou dobou zrovna zápasil ve Španělsku, takže jsem ho viděl až pak ze záznamu. Podle mě šlo určitě o vydařený turnaj. Zápasy byly většinou dost vyrovnané a napínavé až do konce. Jen málokterý z nich byl tah na jednu branku. To je podle mě hlavní známka toho, že se turnaj povedl. Třeba souboje Benka s Kozubovským nebo Hoška s Gladkowiczem, to byly vážně dobré zápasy.

S jakým cílem jste přestoupil právě do RFA?
Samozřejmě bych tam chtěl dojít co možná nejvýše, tedy až k titulu. Teď je ale trochu předčasné o něm hovořit, když jsem ještě neměl ani první zápas. Uvidíme, jak to celé vykrystalizuje. Jestli bude nějaký žebříček, nebo se udělá pyramida. Pro mě je nejdůležitější, že budu moci opět zápasit na domácí půdě, před svými fanoušky. Zároveň bych ale opět rád nastoupil i v cizině. Už jsem měl jeden zápas ve Španělsku a pracuje se na tom, aby k němu přibyly další.


Koho považujete za svého největšího rivala v boji o titul v RFA?
V tuhle chvíli určitě Rusa Mukhamedshina, co porazil Davida Kozmu. Ten bude asi nejnebezpečnější ze všech. 

Náročného protivníka jste měl už v Madridu na War of Titans, kde jste v březnu vyřídil Brazilce Juniora Magala. Jaký to byl zápas?
Hodně těžký. Asi ještě víc, než jsem sám očekával. Bylo to hodně vyrovnané, nakonec ale rozhodla damage, kterou jsem mu způsobil. Vyhrát ale mohl asi kdokoliv. O to více si cením, že to dali mně. Cizinci, který na turnaji zápasil vůbec poprvé. Tak by to však mělo být. Ten zápas byl pro mě každopádně nejspíš vůbec nejtěžší, který jsem kdy měl. 

Jak byste zhodnotil španělskou organizaci jako takovou?
Určitě jen kladně. Spolu se mnou zápasila na turnaji i velká jména jako Farid Basharat nebo Francouz Thibault Gouti, souboje tak byly na velké úrovni. Navíc mi tam můj management vyjednal takové podmínky, které jsem na Slovensku ani v Česku ještě nikdy neměl. Jsem tak naprosto spokojený. Zvlášť když zápasit v cizině byl vždycky můj velký sen.


Plánujete tedy bojovat ve Španělsku a zároveň v RFA?
Přesně tak. Mám tímto způsobem v RFA i postavenou smlouvu. Nedělá jim problém mě pouštět do ciziny, za což jsem moc vděčný. Navíc si myslím, že je to pro RFA i celkem dobrá reklama. Ve Španělsku mě vůbec nikdo neznal, ale stejně mi tam celá hala fandila. Navíc lidi jsou tam hrozně temperamentní. Náš sport je tam ještě trochu v plenkách, šlo teprve o druhý turnaj organizace, ale vypadalo to tam vážně skvěle. Takové to nadšení, které se u nás budovalo dlouhé roky, se tam podařilo vytvořit takřka hned. Ten turnaj byl fakt brutální.

Nepůjdete ale z přípravy do přípravy?
Dal jsem si takový cíl letos absolvovat tři zápasy. Teď se ale soustředím jen na ten nejbližší, tedy na Kalucze. Co bude potom, nechám na mém managementu. Určitě bych se ale rád představil na domácí půdě v Košicích (15. října). Tak doufám, že tam pro mě bude místo na kartě. 

Co se tam utkat s Miroslavem Brožem, s nímž jste se nedávno lehce poškorpil na sociálních sítích?
Uvidíme. Nejdřív musím vyřídit Maďara. Co bude potom, budu řešit až pak. 

A na jaký jiný sobotní zápas jste nejvíce zvědavý?
Na všechny. Úplně nejvíc ale na souboje Milana Ďatelinky, Sebastiana Fapša a právě Míry Brože. Další články v kategorii

Terminátor vs. Marpo. Boxerské rukavice za 25 tisíc. Kdo je platí?

17. 5. 2022Jak bude vypadat hlavní boxerský zápas v sobotu v O2 areně mezi Marpem a Karlosem Vémolou? Čekají oba fauly? A v jakých rukavicích ...

Sebevědomý Machačev: O titul s Oliveirou musím jít já! Brazilce chce ukončit jeho nejsilnější zbraní

17. 5. 2022UFC by klidně mohlo vypsat inzerát: „Hledá se král lehké váhy!“ Právě v této kategorii, jako jediné, momentálně ...

Rodina, kamarádi, krásná místa, hřbitov. Rozloučil jsem se, teď můžu jít vše odevzdat, jde vstříc titulu Procházka

17. 5. 2022V pondělí Brno, dnes už Thajsko a Phuket. Jiří Procházka začíná poslední tři týdny přípravy před titulovým fightem v ...

Chtěl zastřelit člověka, teď čeká na výši trestu. Zahodil svůj život, míní právník o legendě UFC

17. 5. 2022Ani masivní podpora veřejnosti i jeho bývalých kolegů z UFC mu nejspíš nebude nic platná. Bývalý šampion těžké ...

Jako souboj dobra se zlem. A dobro vždy vyhrává, říká Marpo před bitvou s Vémolou. Proč se rozhádal s Novotným?

17. 5. 2022Už tuto sobotu proběhne ve vyprodané O2 areně boxerský zápas, který u nás neměl zatím obdoby. Na jedné straně jeden z nejslavnějších ...

VIDEO: KO, sanice vydržela, Brožova šikana a šok před půlnocí

17. 5. 2022Nečekané překvapení, tvrdé KO a ostrý taneček v kleci. Tři zápasy a tři sousta, která museli fanoušci zkousnout v sobotu před půlnocí ...

Fanoušci se rozplývají nad synem polského bojovníka. Pomáhal mu při hubnutí

17. 5. 2022Ve dvou se to lépe táhne, říká se. Něco na tom bude. Minulý týden se o tom přesvědčil i polský bojovník MMA Jan Blachowicz, ...

Proč White podporoval Trumpa? Přece neodmítnu chlapa, který toho pro mě tolik udělal, říká velký šéf

17. 5. 2022Dva slavní prezidenti, kteří k sobě měli vždycky hodně blízko. Jeden vládl samotné Americe, ten druhý je pevně usazen na trůnu pro krále ...

V pět budíček, Procházka mizí z Česka. Bojový účes nechybí. Jsem furt ve válečném stavu, říká BJP

16. 5. 2022V pět hodin budíček a směr ke kadeřníkovi. Poté ještě jeden silový trénink a dopoledne z brněnského Jetsaam gymu odjezd do Vídně, ...