Kolik dostávají peněz čeští boxeři? Za milion si nechci udělat ostudu, říká bývalý mistr světa

13. 5. 2021

Autor: Libor Kalous

Lukáš Konečný v tréninku, na zápas to už nevidí...

Lukáš Konečný v tréninku, na zápas to už nevidí...FOTO: se souhlasem Lukáše Konečného


Peníze hýbou sportem, profesionální box není výjimkou. Jak se pohybují odměny pro české boxery? Kolik nejvíce inkasoval za svoji kariéru bývalý mistr světa Lukáš Konečný? Jisté je jedno, nejde o částky, za které by si boxeři kupovali nové jachty. Ve světě vládne velký nepoměr. Tyson Fury a Anthony Joshua inkasují každý tři miliardy korun za svůj poslední souboj, tohle je jiná galaxie. Jak to je u nás? 

„U nás málo, dá se říct, že nikoho box neživí. Možná to pomůže Vasilovi Ducárovi, ale i on chodí do práce a dělá u policie. A to je nyní nejvýše postavený Čech. Třeba Tomáš Šálek chodí na brigády, Fabiana Bytyqi chodí do práce (mistryně světa organizace WBC v lehké minimuší váze). Na opravdové uživení to nemá asi nikdo v České republice,“ řekl pro kaocko.cz Lukáš Konečný.

Je šance na lepší finanční odměny?
Svůj díl mohou dát i sponzoři, kteří si vyhlédnou nějakého boxera, ale spíš je to o tom, že by tu měla vzniknout nějaká profesionální stáj, která by měla finanční zázemí. Boxeři u nás mají kvality, jsem si jistý, že mohou patřit do širší světové špičky, ale potřebují čas, klid na trénink, což znamená mít zázemí.

Tomáš Šálek jde 28. května v Sheffieldu zápas s Kashem Alim o evropský titul IBF. Kolik si vydělá?
Úplně jsme neřešili, aby to bylo za hodně peněz. Určitě jsem na Tomáše dostal i dvojnásobné nabídky, ale nechtěli jsme jít do riskantního zápasu. Tohle je finančně zajímavé, ale není to žádná hitparáda. Tomáš má před sebou ještě spoustu let, pokud bude chtít, může si boxem vydělat hodně peněz. Jedna věc je boxem vydělávat, druhá je udělat nějakou kariéru, což je vždycky priorita.

Kolik tedy vyinkasuje?
Řádově jde o stovky tisíc korun.

Drahý zápas v Rusku

Tento výjezd za hranice mu zůstane navždy v paměti. Václav Pejsar na začátku dubna prohrál zápas v Moskvě za 130 sekund. Výhru bral domácí borec Alexej Papin. Když se český boxer vracel, poznal ruského úředního šimla. Nestihl letadlo, musel zaplatit téměř 250 tisíc rublů pokutu (80 tisíc korun), poté si sehnat novou letenku a zaplatit si ještě noc v Moskvě, letadlo letělo až za 19 hodin. „Když jsem to viděl, myslel jsem, že je to nějaký vtip. Šel jsem na letišti na odbavení, přišel jsem k úřednici a řekl ji, že mám u sebe peníze. Místo toho, aby mi poradila, jak mám postupovat, tak mi je vzala a začala to řešit, jako bych něco pašoval,“ vzpomínal Pejsar.


Na jakých odměnách za zápas čeští profi boxeři u nás začínají?
Za obyčejný čtyřkolový zápas může boxer dostat 600 euro, což je okolo 15 tisíc korun. Boxeři jsou v začátcích. Když už jde o titulové zápasy, jde se na víc kol, jde se v těžších vahách, pak částky rostou a jdou do desítek tisíc euro. 

Mají Češi menší odměny v zahraničí třeba proti Polákům, Němcům?
Venku vám dají peníze plus minus stejný. Organizátor je dá podle postavení v žebříčku, jak jste mediálně a marketingově zajímavý. Když jede Polák ven, dostane stejně jako Čech. Když jede ven Němec, dostane taky podobný peníze, když jde o podobnou úroveň. Odlišný to bude, když půjde Němec v Německu. Ten má za sebou lepší finanční zázemí. Vy jste v Německu boxoval roky pod stájí SES, jak to bylo za vás?
Když jsem tam byl já, tak horší Němci dostávali několikanásobně více peněz. Čech boxoval v Německu, Čech Němce tolik nezajímá.

Jaká byla vaše nejvyšší výplata za zápas?
Nejvíce jsem dostal za zápas v Americe s Quillinem. Tam to byl nějaký milion.

A doma nevyšší výplata?
Když jsem boxoval v Čechách, tak jsem byl pořád pod německou stájí, ta mě platila. Za obyčejný zápas jsem dostal třeba sto tisíc. Návrat s Babiakem v roce 2018 v O2 areně byl dobře zaplacený, za padesát tisíc to nebylo. (Řádově stovky tisíc. Poznámka autora)

S boxem jste skončil, takže žádná částka vás do ringu už nevrátí?
Když mi někdo dá pět míčů, jdu kdekoliv a s kýmkoliv v Čechách. Občas mi ještě chodí nabídky na zápasy venku, takže za milion bych mohl ven vyjet. To vím, ale nechce se mi. 

Je to málo?
Je to málo, abych hazardoval se svým jménem. Když mi dá někdo pět milionů, budu klidně hazardovat se svým jménem, to se mi finančně vyplatí. Za milion si nechci udělat ostudu.

A za pět milionů nic nepřišlo?
Ne, taková nabídka nepřišla. Nabídky za milion jsou, šlo o nabídku z Čech. A pokud se nepletu, byla tam i Ukrajina. Hned jsem ale řekl ne.

Další články v kategorii

A vy ji znáte? O nové a usměvavé tváři Oktagonu vědí už i v pekárně

19. 6. 2021Ještě si nepřipsala ani jeden MMA zápas pod organizací OKTAGON MMA, ale lidi už ji poznávají. Takové zážitky už sbírá ...

Bitva krásek bez rukavic se blíží, žhavé snímky rozpalují fanoušky

19. 6. 2021Tohle bude pořádně žhavý souboj. Bitva v boxu bez rukavic mezi Charissou Sigalaovou a Pearl Gonzalezovou rozpaluje fanoušky. Do bitvy, kdy si to krásky ...

Boxerský světový šampion do MMA? S Ngannouem by do klece šel, ale má to háček

19. 6. 2021Bitvy boxerů se zápasníky MMA se stávají v poslední době lákavými událostmi. Čtyři roky starý kasovní trhák ...

Skok do světa ramp. Bojovnice MMA Pudilová měnila outfit při focení. Nebyla na to sama

18. 6. 2021Byl to dlouhý den. Nezvyklý den. Trénink mají do 90 minut hotový, v pátek šlo o podstatně delší šichtu. Zápasnice ...

Pěsti hrály už při vážení. Kdo vybojuje bitvu o nejsilnějšího chlapa, dojde na rychlovku?

18. 6. 2021Jedenáct zápasů, takové je zápasové menu pro sobotní Oktagon 25, který se odehraje v Brně. Bitvy v kleci startují v 18 hodin. ...

Box bez rukavic. Dáte šanci bojům ostrým jako žiletky? Podívejte se

18. 6. 2021Má šanci box bez rukavic více zaujmout sportovní fanoušky, vyprodávat velké haly v Česku? Čas ukáže, jak si může tento tvrdý ...

Nenávidím ho. Přijde moje nejbrutálnější vítězství, slibuje Furymu rival před završením trilogie

18. 6. 2021Nejbrutálnější vítězství, víc než jen trest za drzá prohlášení. Deontay Wilder slibuje, že v pokračování ...

Kvůli čemu lidé kritizují Vémolu? Karlos je specifický a naprostý profík, říká trenér

17. 6. 2021Covid-19 vystrašil svět. Zásah, který nikdo před více než rokem nečekal, změnil životy milionům lidí. Mezi nimi byl i Karlos Vémola, který ...

Legenda MMA se vrací. Brazilec držel titul v UFC 2457 dní! Teď jde v 46 letech boxovat

17. 6. 2021„Jsem svobodným mužem,“ říká Anderson Silva. V šestačtyřiceti letech opustil organizaci UFC. Legenda prohrála v říjnu svůj poslední ...