Kolik dostávají peněz čeští boxeři? Za milion si nechci udělat ostudu, říká bývalý mistr světa

13. 5. 2021

Autor: Libor Kalous

Lukáš Konečný v tréninku, na zápas to už nevidí...

Lukáš Konečný v tréninku, na zápas to už nevidí...FOTO: se souhlasem Lukáše Konečného


Peníze hýbou sportem, profesionální box není výjimkou. Jak se pohybují odměny pro české boxery? Kolik nejvíce inkasoval za svoji kariéru bývalý mistr světa Lukáš Konečný? Jisté je jedno, nejde o částky, za které by si boxeři kupovali nové jachty. Ve světě vládne velký nepoměr. Tyson Fury a Anthony Joshua inkasují každý tři miliardy korun za svůj poslední souboj, tohle je jiná galaxie. Jak to je u nás? 

„U nás málo, dá se říct, že nikoho box neživí. Možná to pomůže Vasilovi Ducárovi, ale i on chodí do práce a dělá u policie. A to je nyní nejvýše postavený Čech. Třeba Tomáš Šálek chodí na brigády, Fabiana Bytyqi chodí do práce (mistryně světa organizace WBC v lehké minimuší váze). Na opravdové uživení to nemá asi nikdo v České republice,“ řekl pro kaocko.cz Lukáš Konečný.

Je šance na lepší finanční odměny?
Svůj díl mohou dát i sponzoři, kteří si vyhlédnou nějakého boxera, ale spíš je to o tom, že by tu měla vzniknout nějaká profesionální stáj, která by měla finanční zázemí. Boxeři u nás mají kvality, jsem si jistý, že mohou patřit do širší světové špičky, ale potřebují čas, klid na trénink, což znamená mít zázemí.

Tomáš Šálek jde 28. května v Sheffieldu zápas s Kashem Alim o evropský titul IBF. Kolik si vydělá?
Úplně jsme neřešili, aby to bylo za hodně peněz. Určitě jsem na Tomáše dostal i dvojnásobné nabídky, ale nechtěli jsme jít do riskantního zápasu. Tohle je finančně zajímavé, ale není to žádná hitparáda. Tomáš má před sebou ještě spoustu let, pokud bude chtít, může si boxem vydělat hodně peněz. Jedna věc je boxem vydělávat, druhá je udělat nějakou kariéru, což je vždycky priorita.

Kolik tedy vyinkasuje?
Řádově jde o stovky tisíc korun.

Drahý zápas v Rusku

Tento výjezd za hranice mu zůstane navždy v paměti. Václav Pejsar na začátku dubna prohrál zápas v Moskvě za 130 sekund. Výhru bral domácí borec Alexej Papin. Když se český boxer vracel, poznal ruského úředního šimla. Nestihl letadlo, musel zaplatit téměř 250 tisíc rublů pokutu (80 tisíc korun), poté si sehnat novou letenku a zaplatit si ještě noc v Moskvě, letadlo letělo až za 19 hodin. „Když jsem to viděl, myslel jsem, že je to nějaký vtip. Šel jsem na letišti na odbavení, přišel jsem k úřednici a řekl ji, že mám u sebe peníze. Místo toho, aby mi poradila, jak mám postupovat, tak mi je vzala a začala to řešit, jako bych něco pašoval,“ vzpomínal Pejsar.


Na jakých odměnách za zápas čeští profi boxeři u nás začínají?
Za obyčejný čtyřkolový zápas může boxer dostat 600 euro, což je okolo 15 tisíc korun. Boxeři jsou v začátcích. Když už jde o titulové zápasy, jde se na víc kol, jde se v těžších vahách, pak částky rostou a jdou do desítek tisíc euro. 

Mají Češi menší odměny v zahraničí třeba proti Polákům, Němcům?
Venku vám dají peníze plus minus stejný. Organizátor je dá podle postavení v žebříčku, jak jste mediálně a marketingově zajímavý. Když jede Polák ven, dostane stejně jako Čech. Když jede ven Němec, dostane taky podobný peníze, když jde o podobnou úroveň. Odlišný to bude, když půjde Němec v Německu. Ten má za sebou lepší finanční zázemí. Vy jste v Německu boxoval roky pod stájí SES, jak to bylo za vás?
Když jsem tam byl já, tak horší Němci dostávali několikanásobně více peněz. Čech boxoval v Německu, Čech Němce tolik nezajímá.

Jaká byla vaše nejvyšší výplata za zápas?
Nejvíce jsem dostal za zápas v Americe s Quillinem. Tam to byl nějaký milion.

A doma nevyšší výplata?
Když jsem boxoval v Čechách, tak jsem byl pořád pod německou stájí, ta mě platila. Za obyčejný zápas jsem dostal třeba sto tisíc. Návrat s Babiakem v roce 2018 v O2 areně byl dobře zaplacený, za padesát tisíc to nebylo. (Řádově stovky tisíc. Poznámka autora)

S boxem jste skončil, takže žádná částka vás do ringu už nevrátí?
Když mi někdo dá pět míčů, jdu kdekoliv a s kýmkoliv v Čechách. Občas mi ještě chodí nabídky na zápasy venku, takže za milion bych mohl ven vyjet. To vím, ale nechce se mi. 

Je to málo?
Je to málo, abych hazardoval se svým jménem. Když mi dá někdo pět milionů, budu klidně hazardovat se svým jménem, to se mi finančně vyplatí. Za milion si nechci udělat ostudu.

A za pět milionů nic nepřišlo?
Ne, taková nabídka nepřišla. Nabídky za milion jsou, šlo o nabídku z Čech. A pokud se nepletu, byla tam i Ukrajina. Hned jsem ale řekl ne.

Další články v kategorii

Paul stanovil ultimátum pro Furyho! Do středy musí najít způsob, jak se dostat do USA, jinak půjde z kola ven

5. 7. 2022Tolik očekávaný boxerský zápas mezi Jakem Paulem a Tommym Furym je už znovu v hodně velkém ohrožení. Talentovaný střelec z Británie ...

Vémola totální favorit? Dobře vím, jak je Joker nebezpečný bojovník, říká trenér Reinders

5. 7. 2022Už za necelé tři týdny vypukne pod otevřeným nebem zápas, který chtějí všichni vidět. Na jednu stranu klece se na Štvanici postaví ...

VIDEO: Čisté boxerské KO. Soupeř padl a usnul

5. 7. 2022Australská boxerská hvězda Isaac Hardman děsivým úderem ohromila i ostřílené fanoušky boxu. Tento knockout zanechal obavy i v domácí ...

Vémola vzal kulturisty na trénink. Jak se taví 130 kilo svalů?

4. 7. 2022Jsou svaly klíčové v boji, při fyzickém výkonu? Čím větší svaly, tím více paliva potřebují pro svůj pohon. Pokud ...

Jindrová po vysněném MMA postupu. Kayla na mě působí namyšleně a arogantně, chci ji porazit

4. 7. 2022V pátek po půlnoci českého času si poradila s Kazaškou Zamzagul Fayzallanovovou, o čtyřiadvacet hodin později už odpovídala na otázky z Kostariky, ...

Bouřlivák Diaz znovu řádil, na víkendovém UFC v Nevadě napadl reportéra

4. 7. 2022Zase jednou prokázal svou horkou krev, celkem o dost ale přestřelil. Slavný fighter Nate Diaz se stal jednou z hlavních "hvězd" nedělního turnaje UFC 276, ...

Odměna za TKO! Jindrová slaví postup se sestrou na Kostarice. Porazí v další bitvě neporaženou?

3. 7. 2022V čase 4:04 prvního kola bylo jasno. Martina Jindrová jako vůbec první český zástupce v americké PFL MMA postoupila ze základní ...

Emotivní slova bývalého šampiona. Nurmagomedov vzpomínal na tátu

2. 7. 2022Ohlédnutí, které by tátu potěšilo. Ale nedožil se ho, zemřel. Chabíb Nurmagomedov ukončil MMA kariéru při skóre 29-0. Vládl ...

Život na útěku! Fighter prchal před trestem za zločin, který nespáchal. Po návratu domů skončil v poutech

2. 7. 2022Ačkoli neustálé zdolávání všech možných překážek patří mezi základní dovednosti snad každého fightera, ...