Krádeže zápasů? Uráží mě, že máme kupčit s výsledky, reaguje na humbuk po Oktagonu 28 rozhodčí Touš

4. 10. 2021

Autor: Libor Kalous

Rozhodčí Pavel Touš v oktagonu...

Rozhodčí Pavel Touš v oktagonu...FOTO: OKTAGON MMA


Nikdo si jich nevšímá, fanoušci sledují zápasníky a boj v kleci. Jakmile ale dojde ke spornému momentu, rozhodčí se stávají personami, které budí velký zájem u fanoušků. Naposledy se rozjel kolotoč debat po turnaji Oktagon 28, který proběhl v pražské hale O2 universum. „Hodně těch věcí na internetu je přepálených kvůli velké pozornosti, kterou Oktagon má. Já radím rozhodčím, ať se nevyjadřují, zachovávají chladné hlavy, protože tohle nemůžou vyhrát,“ říká v rozhovoru pro kaocko.cz Pavel Touš, který je členem komise rozhodčích pod Českým svazem MMA.

Kolem rozhodčích po turnaji Oktagon 28 bylo docela haló, byl ten humbuk oprávněný?
Vždycky jsou nějaké nesrovnalosti, vždycky by to mohlo být lepší, ale s takovým ohlasem se neslučuji. Odvádíme dobrou práci.

Vezmu tři zápasy postupně: Lesák – Lengál. Dva rozhodčí dali 30:27, jeden obráceně 27:30. Jak je to možný?
Po každém turnaji si jako rozhodčí děláme hodinový meeting, kde řešíme akci. Pokud není na zápas vypsaný protest, neovlivní výsledek, tak bychom se o tom neměli bavit. Tady si ale můžeme říct, že otočený výsledek nebyl v pořádku. Musíme si dávat pozor. Snažíme se zlepšovat, mluvit o tom, ale tohle by se nemělo stávat.

Opačný pohled na zápas měl Michal Popelák, který byl na bodech, jak on se k tomu vyjádřil?
Něco jsme si k tomu řekli, ale nechal bych to za našimi dveřmi. 


Druhý zápas Naruszczka – Hošek. V kleci byl Michal Popelák…
Okolo tohoto zápasu nastalo obrovské haló, kterému dost dobře nerozumím. Já jsem zápas nějak viděl zpod oktagonu, lidi to viděli z kamer, nikdo z nás nemá pohled ringového rozhodčího na místě. Jeho první myšlenka je, aby chránil zdraví bojovníka. Viděl bombu od Davida Hoška, která vypnula Marcina, i když třeba říká, že tomu tak nebylo. Bojovník má většinou trauma a nic si nepamatuje z toho okamžiku. Marcin padal dolů, bouchnul se hlavou o podlahu a zřejmě naskočil. V ten okamžik už tam byl Michal Popelák rozhodnutý skočit. Marcin reflexivně chytl nohu a vypadalo to, že chce pokračovat dál, ale když se vzápětí postavil, bylo vidět, že ztrácí rovnováhu. Tohle je jeden z okamžiků, kdy se nedozvíme, jak by to mohlo vypadat, když by se jelo dál. Tohle rozhodně nebyla chyba. 

Co po zápase řekl k tomuto momentu rozhodčí z klece?
Měl jsem na Michala jedinou otázku: Když jsi to ukončil, byl jsi přesvědčený, že takhle to je správně? On bez sekundy zaváhání řekl, že by to udělal znovu. V tento okamžik to je pro mě správné rozhodnutí. Kdyby tam nechal třeba dát Davida ještě jednu, dvě bomby, zase bychom řešili opačný okamžik. Tohle se nikdy ale nedozvíme. 

Titulový zápas Pešta – Pütz zastavil lékař, vy jste byl v ringu jako hlavní rozhodčí…
Zavolal jsem lékaře, protože se mi nelíbila tržná rána na oku. Tady se ale řešil nos. Spousta lidí srovnávala zranění nosu s Monstrem, ten měl rupnutý nos, který byl schovaný pod kůží, což extra nevadí. U Pütze to nebyl vyloženě prasklý nos, to je zase ta spekulace. Tam byl primární problém, viděl jsem to na vlastní oči, a to byla naprasklá kost. Nejsem lékař, abych to posuzoval, ale byla tam vidět trhlina. Doktor i cutmani v rohu říkali, že tohle je špatný. Já jsem se opakovaně doktora ptal, jestli je přesvědčený, že se má zápas ukončit, že jde o titulový fight. Když doktor řekne, končíme, tak já ho musím respektovat. Doktor je v oktagonu nad rozhodčím. Zápas jsem okamžitě ukončil.

Co vám řekl Pützův roh?
Musím je pochválit, to jsou fakt profíci. Okamžitě Stephana stáhli, tím to skončilo.

Jenže Pütz se poté vyjádřil na sociálních sítích, že mu nic nebylo…
On uvedl, že to je staré zranění, že nos neměl zlomený, že se mu přišel doktor omluvit po zápase. Myslím, že to je trochu vytržený z kontextu. Doktora mrzelo, že ho musel ukončit, ale na rozhodnutí si trval. Byla tam vidět kost, nos byl naprasklý. Doktor v kleci opakovaně řekl, že v tomto případě nepokračujeme dál. Šlo o rozhodnutí lékaře, tím to pro mě končí. Ta vyjádření od Stephana atd. mi spíše připadají jako tlak na odvetu.


Pokud by bylo rozhodnutí na vás, jaké by bylo?
Nevím, takto jsem nad tím nepřemýšlel, je to teď jen spekulace. Rozhodl bych se na místě. Tohle nebylo o mně, tohle byla jednostranná komunikace s lékařem. Takový je postup. Komunikace je jasná: já lékař, ne já bojovník.

Jste členem komise rozhodčích pod Českým svazem MMA, jak vnímáte debaty na sociálních sítích, které se objevují po turnajích?
Jsem přesvědčený, že máme kvalitní tým rozhodčích, snažíme se vzdělávat, ale jsme jen lidi a občas chybujeme. Hodně těch věcí na internetu je přepálených kvůli velké pozornosti, kterou Oktagon má. Já radím rozhodčím, ať se nevyjadřují, zachovávají chladné hlavy, protože tohle nemůžou vyhrát. Dobré je mít také srovnání. Na Oktagonu je spoustu fanoušků, kteří sledují jen tuto organizaci a nemají srovnání se světem. Nemyslím si, že se u nás dějí nějaké krádeže. A co mě uráží, že máme kupčit s výsledky. 99 procent rozhodčích tento sport baví, nedělají to kvůli penězům. Nějaké obviňování je úplně mimo realitu. 

Rozhodčím jste patnáct let, přišel někdo za tu dobu a nabízel vám peníze za ovlivnění zápasu?
Ne. Někdo tvrdí, že kšeftujeme s výsledky. Osobně mi nikdo nic nenabídl, ani nevím, jestli se to stalo někomu v mém týmu. Nikdo nepřišel a nepřinesl deset tisíc a řekl: dejte mi zápas. Navíc si nedokážu představit, jak bych otáčel zápas v oktagonu. Na bodech se mi to taky nestalo. Neříkám, že to není nemožný, v MMA létají velké peníze, ale vždycky by to muselo být asi spojený s bojovníkem. S ním to bude daleko jednodušší než ovlivňovat rozhodčí. 


Kaocko.cz chtělo udělat rozhovor s Michalem Popelákem, ale on se nechtěl vyjádřit. Je to správné rozhodnutí?
Rozhodčí by se neměli vyjadřovat k bodovým výsledkům. Co se týče zápasu Naruszczka – Hošek, tady byl z polské strany podán dalekosáhlý protest. Protest budeme řešit tento týden.  

A co se týče Popeláka a jeho vyjádření?
Já jsem pro to, aby se rozhodčí nevyjadřovali, zase to vyvolá nějaké spekulace. Je tu komise rozhodčích, abychom se za ně vyjádřili. 

Na zápas Lesák – Lengál nepřišel protest?
Ne. 

Jak zlepšit výkony rozhodčích?
Jednou z nových věcí například je, že jsme na radu německých rozhodčích dali k oktagonu barové stoličky, v tento moment má rozhodčí lepší výhled, sedí o půl metrů výše a je nad úrovní podlahy klece. Snažíme se zlepšovat. Možná se to někomu nelíbí, ale musím pochválit promotéry Oktagonu, že se snaží dělat pro zlepšování turnajů maximum. Jestli si někdo myslí, že si pak plácáme po ramenou v šatnách? Já se na každém turnaji s Ondrou (Ondřej Novotný, jeden z majitelů organizace OKTAGON MMA) dohaduju. A ne zrovna jemně. 

Jak se vám spí?
Já se s tím hejtem dokážu srovnat. Pokud se rozhodčí nedokáže srovnat s tím, že mu lidi nadávají, probírají ho, tak ať to nedělá. Tohle říkám všem rozhodčím. Někdy se věci sejdou. Na posledním Oktagonu byly tři, ale jen jedna má opodstatnění. Pütz do kamery neřekne, že mu doktor možná zachránil kariéru, že to bylo skvělý rozhodnutí. Chápu, že to Stephana štve, je to bojovník, cítil, že se zvedá v zápase, ale já neuhnu ani o píď z rozhodnutí, které učinil lékař. V kleci jednáte instinktivně, není čas. Lidi nás tepou, ale nikdo z těch fanoušků není v kleci.  

Další články v kategorii

Kdo dostane šanci sesadit královnu atomové váhy z trůnu? Pátek může napovědět

28. 10. 2021Pod úřadující královnou atomové váhy ONE Championship se začíná otřásat trůn. Angela Lee se svým pásem ...

Naprostá dominance olympijské vítězky. A první zklamání světové boxerky

28. 10. 2021Dvě nejsledovanější ženy americké organizace PFL MMA prožily absolutně rozdílné večery na Floridě. První přešla z juda, druhá ...

MMA se musí lidem podat na hezčím podnosu. Ne jen rvačky, je přesvědčený Procházka

28. 10. 2021Fotbalista Jiří Procházka? I to je sportovní svět nejlepšího českého MMA bojovníka. Od soboty je zápasník brněnského ...

Jde za svým MMA snem. Neporažený český grafik míří do ciziny. Přelomový krok?

28. 10. 2021Neporažený. To si může v profi MMA kariéře říkat Lukáš Chotěnovský. Jeho skóre je nyní 6:0. Od března 2018 stihl šest ...

Polská síla jde obhajovat titul v UFC. Jsem připravený na všechno, říká Blachowicz

28. 10. 2021Jan Blachowicz se chystá v sobotu předvést show v Abú Dhabí, když bude chtít proti Gloveru Teixeirovi obhájit titul v polotěžké divizi ...

Kamarád a bojovník o Procházkovi: Jirka byl divočejší, vyloženě gauner to však nikdy nebyl

27. 10. 2021Chodili spolu do jedné školy a už několik let tvoří nerozlučné duo v brněnském Jeetsam Gymu. Jiří Procházka a Andrej Kalašnik. ...

Pudilová zakotvila v Irsku. Bydlí v gymu, trénuje pod slavným koučem a zlepšila se ve vaření

27. 10. 2021Žije a maká za hranicemi. Už dva měsíce. Lucie Pudilová se připravuje v Irsku v gymu SBG, kde trénuje John Kananagh, který je koučem slavného ...

Odpověď přišla rychlostí blesku. Zápas trval 5 sekund. KOnec

27. 10. 2021Podával ruku na začátku boje, zároveň kopl soupeře. Nic zakázaného v MMA, ale tento pokus byl hned potrestán. Za pět sekund byl konec. Kop ...

Nejradši má surovou bitku. Trefit bradu a jít domů. Jak do toho umí těžká váha řezat?

27. 10. 2021Další velký chlap stojí v cestě. Tentokrát Michal Martínek v ACA narazí na Estonce, který měří dva metry a váží ...