Medaile zadarmo? Díky, nechci! A šla si hledat soupeřku. Nečekané nervy v zákulisí turnaje

29. 6. 2021

Autor: Petra Nováková

Teď má zlatá medaile jinou cenu.

Teď má zlatá medaile jinou cenu.FOTO: kaocko.cz


Divoký veletoč nastal v Praze v průběhu nedělního amatérského turnaje International MMA v ženské bantamové váhové kategorii. Zástupkyně pražského Penta gymu Kamila Šimková, držitelka titulu mistryně České republiky z loňského roku, v jednu chvíli přišla o plánovaný zápas a získala zlatou medaili. Tu ale nepřijala a situaci se rozhodla vyřešit po svém. Nechtěla placku zadarmo, chtěla bojovat. 

Letos byly v této kategorii přihlášeny tři ženy pro turnaj International MMA, přitom jedna z nich, Natálie Trikalová, věkem stále ještě juniorka, byla do kategorie dosazena.

Tento rozhovor začal vznikat po proběhlém kvalifikačním zápase. V tom juniorská zápasnice porazila Veroniku Treichelovou, čímž si vysloužila postup do finálového zápasu s mistryní České republiky. Jak se později ukázalo, moc o něj nestála.

Co se v neděli vlastně během dne přihodilo?

Kamilo, loni jste vyhrála mistrovství České republiky. Kvůli celosvětové pandemii se však zrušilo mistrovství světa a vy jste přišla o možnost se zúčastnit velké akce. Mrzí to?
Těšila jsem se, a taky jsem chtěla po delší době někam vycestovat. Ale nakonec jsem měla spoustu práce a starostí sama se sebou, že už bych na to těžko hledala energii. Kdybych se nominovala i letos, budu z toho určitě šťastnější.


Ale stala jste se členkou české reprezentace... 
Ano, je fajn, že můžeme jezdit na reprezentační soustředění. Zatím jsem je objela všechny. Tam vidím velký přínos. Poznala jsem spoustu nových lidí. Ale hlavně mi to rozšířilo obzory, vidím jiné způsoby tréninků, takže si z toho umím poskládat pro mě ten ideální. Taky jsem dostala moc hezké reprezentační tričko (smích).

Jako amatérská sportovkyně jste při lockdownu neměla možnosti tréninků jako profesionál. Jak jste s tím bojovala?
Vždycky jsem se to snažila nějak zařídit. Dost jsem makala na fyzičce. A hlavně jsem potom řešila individuálně technické věci. Snažila jsem se zlepšit v postoji, ale nakonec jsem se docela zlepšila i na zemi. Doufám, že to dnes bude vidět.

(Střih - neděle po obědě) Před chvíli skončil kvalifikační duel žen ve vaší kategorii. Jak hodnotíte vítězku Natálii Trikalovou?
Myslím, že Natálka je hodně dobrá. Je skoro dvakrát mladší než já, ale rozhodně ji nepodceňuji. Hlavně v postoji, protože má hodně zkušeností z boxu. Je tvrdá a navíc má obrácený guard, na to nejsem zvyklá, možná to bude trochu oříšek. Ale docela dobře se známe právě z reprezentačních soustředění. Takže vím, co bych chtěla dělat, co by mělo fungovat.


V průběhu rozhovoru zazvonil Šimkové telefon. Na displeji se ukázal trenér Penta gymu Daniel Barták, to nešlo nezvednout. Šimková nevěřila vlastním uším, soupeřka odstoupila ze zápasu! Pokyny zněly: Běž si pro zlatou medaili. Nervózní zápasnice okamžitě odešla za organizátory a rozhodčími... s odstupem pár hodin byl rozhovor dokončen.

(Střih - neděle odpoledne) Takže zlatá medaile bez zápasu? Co se stalo?
Vítězka kvalifikačního duelu nakonec odmítla nastoupit do druhého zápasu se mnou. Prý už dnes zápasit nechce. Vznikla docela zajímavá situace. Holky si rozebraly stříbrnou a bronzovou medaili a na mě zbyla zlatá, vlastně bez zápasu.

Zlatou ale na krku nemáte, jak to?
Po počátečním šoku se mi podařilo vyjednat nový zápas. Tohle je ale o nervy, když se situace před zápasem takhle mění z minuty na minutu, je to vyčerpávající.


Vy jste si tedy nevzala zlatou medaili a šla jste si hledat soupeřku?
Řekli mi, že jsem vyhrála, ať si jdu pro zlato. Ale medaile zadarmo? To bych si jí nevážila. Kvůli ní jsem nepřišla. Mně vlastně o nic nejde, ale chci sbírat zkušenosti, zápasit. Dlouho jsem se připravovala, dělala váhu. Nechtělo se mi vyhodit veškerou práci vniveč.

Nakonec vše dobře dopadlo, kdo tedy bude nakonec vaší soupeřkou?
Veronika Treichelová z Jetsaam gymu Brno, tedy poražená z kvalifikačního zápasu. Chtěla bych jí poděkovat. Vím, že ji rozhodčí předchozí zápas ukončil vcelku rychle, ještě chtěla pokračovat. Nakonec se z toho ale oklepala a zápas se mnou vzala. Zachránila mi dnešní zápas. Veroniko, ne že mě dneska porazíš!

A jak nakonec tato neděle pro Šimkovou dopadla? Zlato potvrdila v kleci, žádná medaile zadarmo.

„Mám obrovskou radost, že se mi podařilo vyhrát! Veronika má docela ránu, na začátku jsem jich pár schytala, než jsem se probrala. Pak už mě to začalo bavit, dostala jsem se do té správné zápasové nálady. Zkoušela jsem si pár věcí z tréninků a dařilo se mi, prostě paráda. Jsem ráda, že jsem si tu zlatou opravdu zasloužila. A už se vlastně těším na další zápasy. Naštěstí mám nominaci na Světový pohár v září pojištěný dvakrát, už aby to bylo,“ shrnula vítězka šťastný konec nervózní neděle.

Další články v kategorii

Kdo dostane šanci sesadit královnu atomové váhy z trůnu? Pátek může napovědět

28. 10. 2021Pod úřadující královnou atomové váhy ONE Championship se začíná otřásat trůn. Angela Lee se svým pásem ...

Naprostá dominance olympijské vítězky. A první zklamání světové boxerky

28. 10. 2021Dvě nejsledovanější ženy americké organizace PFL MMA prožily absolutně rozdílné večery na Floridě. První přešla z juda, druhá ...

MMA se musí lidem podat na hezčím podnosu. Ne jen rvačky, je přesvědčený Procházka

28. 10. 2021Fotbalista Jiří Procházka? I to je sportovní svět nejlepšího českého MMA bojovníka. Od soboty je zápasník brněnského ...

Jde za svým MMA snem. Neporažený český grafik míří do ciziny. Přelomový krok?

28. 10. 2021Neporažený. To si může v profi MMA kariéře říkat Lukáš Chotěnovský. Jeho skóre je nyní 6:0. Od března 2018 stihl šest ...

Polská síla jde obhajovat titul v UFC. Jsem připravený na všechno, říká Blachowicz

28. 10. 2021Jan Blachowicz se chystá v sobotu předvést show v Abú Dhabí, když bude chtít proti Gloveru Teixeirovi obhájit titul v polotěžké divizi ...

Kamarád a bojovník o Procházkovi: Jirka byl divočejší, vyloženě gauner to však nikdy nebyl

27. 10. 2021Chodili spolu do jedné školy a už několik let tvoří nerozlučné duo v brněnském Jeetsam Gymu. Jiří Procházka a Andrej Kalašnik. ...

Pudilová zakotvila v Irsku. Bydlí v gymu, trénuje pod slavným koučem a zlepšila se ve vaření

27. 10. 2021Žije a maká za hranicemi. Už dva měsíce. Lucie Pudilová se připravuje v Irsku v gymu SBG, kde trénuje John Kananagh, který je koučem slavného ...

Odpověď přišla rychlostí blesku. Zápas trval 5 sekund. KOnec

27. 10. 2021Podával ruku na začátku boje, zároveň kopl soupeře. Nic zakázaného v MMA, ale tento pokus byl hned potrestán. Za pět sekund byl konec. Kop ...

Nejradši má surovou bitku. Trefit bradu a jít domů. Jak do toho umí těžká váha řezat?

27. 10. 2021Další velký chlap stojí v cestě. Tentokrát Michal Martínek v ACA narazí na Estonce, který měří dva metry a váží ...