Mistři KO si to rozdají v těžké váze. Pootevře si slovenský velikán dveře do UFC?

17. 6. 2021

Autor: Ondřej Huml

Martin Buday s trenérem Attilou Véghem.

Martin Buday s trenérem Attilou Véghem.FOTO: se souhlasem Martina Budaye


Slovenský ranař Martin Buday a proti němu polský King Kong Kamil Minda. Tento ostře sledovaný souboj o pás šampióna těžké váhy bude vyvrcholením sobotního turnaje Oktagon 25, přičemž jasným favoritem je prvně jmenovaný. A to i když naposledy zápasil v říjnu 2019, kdy zdolal Daniela Dittricha. Jak si populární „Bady“ před duelem věří, které těžkosti musel na cestě k němu překonat? Do bitvy jdou dva bojovníci, kteří mají skóre 7:1, oba si připsali po pěti výhrách na KO/TKO. Co všechno řekl Buday v rozhovoru pro kaocko.cz? 

Jak se pár dní před soubojem cítíte?
Musím říct, že se cítím vážně skvěle. Možná vůbec nejlépe v mé dosavadní kariéře. Je to skvělý pocit, na sobotu budu na sto procent ready!

Takže ani náznak nervozity?
Ta možná ještě přijde. Ale ani ne tak z toho samotného souboje, jako spíše proto, že jsem dlouho žádný zápas neměl. Určitě jsem už ale zažil i mnohem větší nervozitu, než mám teď. 

Od vašeho posledního duelu v Oktagonu uběhly téměř dva roky. Měl jste už po MMA pořádný hlad?
To určitě ano. Na druhou stranu jsem však pořád hodně trénoval a makal na sobě, zkoušel jsem zdokonalit všechny možné techniky. S tím, že to pořádně rozbalím, až nastane samotný zápas. Naštěstí se tak stane už v sobotu.

V uplynulých měsících vás provázela celkem smůla. Nejdříve vás v přípravě přibrzdil covid, potom nepříjemné zranění žeber. Byly to pro vás hodně těžké chvíle?
Nic příjemného to samozřejmě nebylo, vyloženě přepadlý jsem z toho ale nebyl. Nemoci i zranění ke sportu zkrátka patří. O to víc jsem se však těšil na svůj další souboj.


Hlavně covid vám dal ale asi celkem zabrat, mám pravdu?
Tam šlo hlavně o to, že se covid se mnou táhnul hrozně dlouho, nějaké dva měsíce. Můj návrat k plnému tréninku tak byl celkem problematický, občas jsem se docela dost zadýchával. Ale věděl jsem, že musím makat dál. Za nějaké dva nebo tři měsíce jsem už sám na sobě cítil, že je všechno zase na dobré cestě. Bohužel pak ale přišlo nešťastné zranění při sparingu. Dostal jsem tvrdou ránu a mé tělo to už bohužel nevydrželo. Výsledkem byla silně naražená žebra, která mi bohužel nedovolila pokračovat dále v přípravě.

Těšil jste se pak na návrat o to víc?
Jasně, to čekání už bylo fakt dlouhé. Jsem hodně motivovaný se opět ukázat. Konečně je to tu a já se už nemůžu dočkat. 

Vaším protivníkem v boji o pás šampióna těžké váhy je Kamil Minda. Jaký je to pro vás soupeř?
Určitě kvalitní, ale v sobotu mu to stejně nebude nic platné. Ten pás vyhraju já!

Je to podle vás nejtěžší protivník, s nímž jste se dosud utkal?
To si nemyslím. Ještě lepší a zkušenější byl podle mě Španěl Juan Espina. Můj teprve druhý soupeř, který mě zatím jako jediný dokázal porazit. Ale tím rozhodně nechci nijak snižovat kvality Kamila Mindy. I on je hodně nebezpečný borec a určitě ho nepodceňuji.


V čem vidíte jeho největší přednosti a kde má podle vás naopak slabiny?

Kamil má rozhodně velkou sílu a hlavně v prvním kole to z jeho strany asi bude hodně ostré. Jeho slabiny si nechám radši pro sebe.

Jak moc cenný studijní materiál byl pro vás jeho poslední zápas s Brazilcem Kerissonem Rezendem?
Určitě nám poodkryl několik věcí, ze kterých se dalo vycházet. Každý zápas je však jiný. A i ten sobotní bude mít úplně odlišný průběh než ten, v němž se Minda utkal se Rezendem.


Jaký vývoj bitvy vlastně očekáváte? Ukončíte Mindu už v prvním kole?
Na pět kol to podle mě nebude. Naopak očekávám, že se rozhodne už v prvních dvou.

Vaše škála technik je opravdu dost široká, svého posledního soupeře Daniela Dittricha jste ukončil na kimuru. Jak v sobotu ukončíte Mindu?
Tak to ještě netuším. Je ale pravda, že mám z čeho vybírat, uvidíme podle situace. Hrozbou chci být pro Kamila každopádně odevšud. Tedy v postoji i na zemi. 

Co říkáte na kurzy sázkových kanceláří, podle kterých jste obrovským favoritem?
Abych řekl pravdu, tak tohle jde úplně mimo mě. Já se soustředím jen na samotný zápas.

Připouštíte si vůbec něco jiného než vítězství?
Rozhodně ne. Do oktagonu jdu pokaždé jen s cílem vyhrát. Navíc vím, že teď jsem fakt na sto procent připravený

Co váš trenér Attila Végh? Nabádá vás, ať v sobotu zůstanete hlavně trpělivý a nikam se zbytečně neženete?
S Attilkou probíráme všechno možné, ale co přesně mi radí směrem k sobotě, to bych v tuhle chvíli nechal ještě bez komentáře.

Bavili jste se spolu také o tom, kdy ho uvidíme zpátky v Oktagonu?
Abych byl upřímný, tak vůbec. Tohle je čistě jenom na něm.


Když se vrátíme zpět k vám, tak vy jste měl o titul těžké váhy bojovat už s Michalem Martínkem, ale přednost tehdy dostal Viktor Pešta. Jak jste to tenkrát nesl?
Celkem mě to překvapilo, zvlášť když jsem se to dozvěděl ze sociálních sítí. Ale vzal jsem to tak, jak to je. Pro promotéry měl jejich zápas zkrátka větší smysl, než kdybych Martínka vyzval tehdy já. Po dvou nebo třech dnech emoce opadly a už jsem se tím dále nezaobíral. Jen škoda, že Michal pak zamířil do Ruska, takže k mému zápasu s ním už nedošlo. Ale to se stává, navíc se přede mnou otevřely výzvy jiné.

Tou největší je určitě účast v UFC, kterou si budete moct vybojovat na říjnovém Contender Series v utkání s dosud neporaženým Brazilcem Hugem Cunhou. Jak se na to těšíte?
Je to pro mě obrovská šance, ale nejprve musím v sobotu vyhrát nad Mindou. Právě vítězství je podmínkou, abych se na Contenderu mohl skutečně objevit. Proto teď neřeším nic jiného než sobotní zápas.

Získat možnost bojovat o UFC však musí být samo o sobě motivace jako hrom…
To určitě ano, ale je to ještě daleko. Teď se raději soustředím jen na Mindu. Další články v kategorii

Vémola schystal kritiku. Joker si nebral servítky, když sledoval jeho box

6. 7. 2022Promovat zápas, aby o něm fanoušci mluvili? Součást dnešního sportu. Realitou jsou sociální sítě, videa, střety aktérů ...

Boj superhvězd má datum. Monumentální bitva ženského boxu potvrzena!

6. 7. 2022Potvrzeno. Datum velmi očekávaného boxerského duelu o titul střední váhy je na světě. Souboj Claressa Shields vs. Savannah Marshall se stane skutečností. ...

Tahle bojovnice nejde do důchodu. Místo UFC bude box bez rukavic

6. 7. 2022Konec ve slavné UFC může být také začátkem něčeho nového. A možná taky více nebezpečného a atraktivního. Felice Herrig ...

Procházka na vrcholu ukončení šampionů UFC. Šílené číslo drží Oliveira!

6. 7. 2022Ta statistika je pro Jiřího Procházku a české fanoušky MMA okouzlující. Pokud srovnáme současné šampiony UFC, jediný ...

Kovboj skrýval velké tajemství, pak přišla velká úleva

6. 7. 2022K titulové šanci se propracoval pouze jednou, bohužel pro něj zůstal těsně pod vrcholem. I tak ale zanechal v UFC nesmazatelnou stopu. Je držitelem několika rekordů, ...

Procházka poskočil mezi elitou UFC. Kam až se může vyšplhat?

6. 7. 2022Nezápasil, přesto se posunul v žebříčku výše. Navíc v žebříčku napříč všemi vahami. Navíc v nejprestižnější ...

Jednoruký bojovník MMA. Těžká váha kosí soupeře, naposledy TKO

6. 7. 2022Jsou výmluvy a výmluvy. Bolí vás tělo, nejdete trénovat. Jste unavení, další šance na odklad. A co když nemáte ...

Vémola je falešný člověk i falešný šampion, stanu se novým králem Prahy, přitvrdil Joker

6. 7. 2022Podle kurzů bude za outsidera, nevěří mu ani české publikum. Jak by také mohlo, když ho na Štvanici čeká extrémně těžké sousto, tedy ...

Íránský Hulk zná datum bitvy supertěžkých vah!

6. 7. 2022Je tu návrat obra, který nakonec nebyl tak veliký? Za pár týdnů se může vše ukázat. Sajjad Gharibi, lépe známý ...