Mistři KO si to rozdají v těžké váze. Pootevře si slovenský velikán dveře do UFC?

17. 6. 2021

Autor: Ondřej Huml

Martin Buday s trenérem Attilou Véghem.

Martin Buday s trenérem Attilou Véghem.FOTO: se souhlasem Martina Budaye


Slovenský ranař Martin Buday a proti němu polský King Kong Kamil Minda. Tento ostře sledovaný souboj o pás šampióna těžké váhy bude vyvrcholením sobotního turnaje Oktagon 25, přičemž jasným favoritem je prvně jmenovaný. A to i když naposledy zápasil v říjnu 2019, kdy zdolal Daniela Dittricha. Jak si populární „Bady“ před duelem věří, které těžkosti musel na cestě k němu překonat? Do bitvy jdou dva bojovníci, kteří mají skóre 7:1, oba si připsali po pěti výhrách na KO/TKO. Co všechno řekl Buday v rozhovoru pro kaocko.cz? 

Jak se pár dní před soubojem cítíte?
Musím říct, že se cítím vážně skvěle. Možná vůbec nejlépe v mé dosavadní kariéře. Je to skvělý pocit, na sobotu budu na sto procent ready!

Takže ani náznak nervozity?
Ta možná ještě přijde. Ale ani ne tak z toho samotného souboje, jako spíše proto, že jsem dlouho žádný zápas neměl. Určitě jsem už ale zažil i mnohem větší nervozitu, než mám teď. 

Od vašeho posledního duelu v Oktagonu uběhly téměř dva roky. Měl jste už po MMA pořádný hlad?
To určitě ano. Na druhou stranu jsem však pořád hodně trénoval a makal na sobě, zkoušel jsem zdokonalit všechny možné techniky. S tím, že to pořádně rozbalím, až nastane samotný zápas. Naštěstí se tak stane už v sobotu.

V uplynulých měsících vás provázela celkem smůla. Nejdříve vás v přípravě přibrzdil covid, potom nepříjemné zranění žeber. Byly to pro vás hodně těžké chvíle?
Nic příjemného to samozřejmě nebylo, vyloženě přepadlý jsem z toho ale nebyl. Nemoci i zranění ke sportu zkrátka patří. O to víc jsem se však těšil na svůj další souboj.


Hlavně covid vám dal ale asi celkem zabrat, mám pravdu?
Tam šlo hlavně o to, že se covid se mnou táhnul hrozně dlouho, nějaké dva měsíce. Můj návrat k plnému tréninku tak byl celkem problematický, občas jsem se docela dost zadýchával. Ale věděl jsem, že musím makat dál. Za nějaké dva nebo tři měsíce jsem už sám na sobě cítil, že je všechno zase na dobré cestě. Bohužel pak ale přišlo nešťastné zranění při sparingu. Dostal jsem tvrdou ránu a mé tělo to už bohužel nevydrželo. Výsledkem byla silně naražená žebra, která mi bohužel nedovolila pokračovat dále v přípravě.

Těšil jste se pak na návrat o to víc?
Jasně, to čekání už bylo fakt dlouhé. Jsem hodně motivovaný se opět ukázat. Konečně je to tu a já se už nemůžu dočkat. 

Vaším protivníkem v boji o pás šampióna těžké váhy je Kamil Minda. Jaký je to pro vás soupeř?
Určitě kvalitní, ale v sobotu mu to stejně nebude nic platné. Ten pás vyhraju já!

Je to podle vás nejtěžší protivník, s nímž jste se dosud utkal?
To si nemyslím. Ještě lepší a zkušenější byl podle mě Španěl Juan Espina. Můj teprve druhý soupeř, který mě zatím jako jediný dokázal porazit. Ale tím rozhodně nechci nijak snižovat kvality Kamila Mindy. I on je hodně nebezpečný borec a určitě ho nepodceňuji.


V čem vidíte jeho největší přednosti a kde má podle vás naopak slabiny?

Kamil má rozhodně velkou sílu a hlavně v prvním kole to z jeho strany asi bude hodně ostré. Jeho slabiny si nechám radši pro sebe.


Jak moc cenný studijní materiál byl pro vás jeho poslední zápas s Brazilcem Kerissonem Rezendem?
Určitě nám poodkryl několik věcí, ze kterých se dalo vycházet. Každý zápas je však jiný. A i ten sobotní bude mít úplně odlišný průběh než ten, v němž se Minda utkal se Rezendem.

Jaký vývoj bitvy vlastně očekáváte? Ukončíte Mindu už v prvním kole?
Na pět kol to podle mě nebude. Naopak očekávám, že se rozhodne už v prvních dvou.

Vaše škála technik je opravdu dost široká, svého posledního soupeře Daniela Dittricha jste ukončil na kimuru. Jak v sobotu ukončíte Mindu?
Tak to ještě netuším. Je ale pravda, že mám z čeho vybírat, uvidíme podle situace. Hrozbou chci být pro Kamila každopádně odevšud. Tedy v postoji i na zemi. 

Co říkáte na kurzy sázkových kanceláří, podle kterých jste obrovským favoritem?
Abych řekl pravdu, tak tohle jde úplně mimo mě. Já se soustředím jen na samotný zápas.

Připouštíte si vůbec něco jiného než vítězství?
Rozhodně ne. Do oktagonu jdu pokaždé jen s cílem vyhrát. Navíc vím, že teď jsem fakt na sto procent připravený

Co váš trenér Attila Végh? Nabádá vás, ať v sobotu zůstanete hlavně trpělivý a nikam se zbytečně neženete?
S Attilkou probíráme všechno možné, ale co přesně mi radí směrem k sobotě, to bych v tuhle chvíli nechal ještě bez komentáře.

Bavili jste se spolu také o tom, kdy ho uvidíme zpátky v Oktagonu?
Abych byl upřímný, tak vůbec. Tohle je čistě jenom na něm.


Když se vrátíme zpět k vám, tak vy jste měl o titul těžké váhy bojovat už s Michalem Martínkem, ale přednost tehdy dostal Viktor Pešta. Jak jste to tenkrát nesl?
Celkem mě to překvapilo, zvlášť když jsem se to dozvěděl ze sociálních sítí. Ale vzal jsem to tak, jak to je. Pro promotéry měl jejich zápas zkrátka větší smysl, než kdybych Martínka vyzval tehdy já. Po dvou nebo třech dnech emoce opadly a už jsem se tím dále nezaobíral. Jen škoda, že Michal pak zamířil do Ruska, takže k mému zápasu s ním už nedošlo. Ale to se stává, navíc se přede mnou otevřely výzvy jiné.

Tou největší je určitě účast v UFC, kterou si budete moct vybojovat na říjnovém Contender Series v utkání s dosud neporaženým Brazilcem Hugem Cunhou. Jak se na to těšíte?
Je to pro mě obrovská šance, ale nejprve musím v sobotu vyhrát nad Mindou. Právě vítězství je podmínkou, abych se na Contenderu mohl skutečně objevit. Proto teď neřeším nic jiného než sobotní zápas.

Získat možnost bojovat o UFC však musí být samo o sobě motivace jako hrom…
To určitě ano, ale je to ještě daleko. Teď se raději soustředím jen na Mindu. 

Další články v kategorii

Nadšený Procházka z Krpálka. Krásný, nádherný, velkolepý úspěch. Změní UFC bojovník také váhu?

31. 7. 2021Odjede si trénink a hned domů, Jiří Procházka dodělává vysokou školu, už jen hodiny zbývají do posledních zkoušek. ...

Nečekané dusno! Hvězdy si vjely do vlasů, teď si to vyříkají v kleci. Bude boj

31. 7. 2021Souboj, který chtějí všichni vidět! Ne, to není promo na vysněnou odvetu století mezi Attilou Véghem a Karlosem Vémolou, nýbrž ...

Síla mistra. Chcete umět Dvořákovu parádičku z UFC, jak uškrtit soupeře jednou rukou?

31. 7. 2021Květen tohoto roku byl pro něj jeden z nejobtížnějších ve sportu. David Dvořák si před třetí bitvou v UFC prošel zraněními, změnou ...

Těžká váha kosí v boxu konkurenci: 12 zápasů a do druhého kola vždy KO

31. 7. 2021Neporažen! Všechny výhry si připsal na KO/TKO! Boxer těžké váhy Raphael Akpejiori přidal do svého rekordu další nemilosrdnou výhru. ...

Šest zápasů, šest porážek! Tak si ubožák z Calgary vybíjel zlost na ženách, teď čeká na výši trestu

31. 7. 2021Je pouze málo zbabělejších prohřešků, než jsou ty spáchané na ženách. Zvlášť pokud jste zápasníkem MMA ...

Řízky u rodičů a společná večeře. Teď je hrozně šťastný, je spokojená Melounova paní Petrášková

30. 7. 2021Sdílí s ním všechny radosti i strasti. V životě i v oktagonu. A byla to právě ona, kdo populárního MMA zápasníka Miloše ...

Miliarda je mu málo. Šílené nároky pohřbily hvězdný super zápas

30. 7. 2021Když na začátku května boxerský král Saúl Canelo Álvarez v Texasu vyřídil Brita Billy Joea Saunderse a ke dřívějším svým ...

To není vtip. Utkám se s McGregorem! Už se jedná, hlásí Jake Paul

29. 7. 2021Humbuk kolem bratrů Paulových asi jen tak neutichne. Jakea čeká za měsíc boxerský duel s šampionem welterové váhy UFC Tyronem Woodleym ...

Miliardový mega fight bude! Promotér prozradil víc

29. 7. 2021Ještě není všem dnům konec. Myšlenka miliardářského mega fightu o absolutního krále světové těžké váhy ...