Opulentní hostina a luxusní dárek od tyrana, před nímž utekl. Hvězda UFC sklízí hněv

15. 1. 2021

Autor: Bohumil Králík

Opulentní hostina a luxusní dárek od tyrana, před nímž utekl. Hvězda UFC sklízí hněv


Vycházející hvězda MMA Khamzat Chimaev vlétl do UFC ve velkém stylu, když loni v červnu vyhrál nejprve dva zápasy v rozmezí deseti dnů a v září pak stihl ještě vyřídit Geralda Meerschaerta hned v prvním kole během 17 sekund. V posledních dnech se ale spíše než jeho bojové umění přetřásá setkání s hodně kontroverzním státníkem.

Rodilý Čečenec reprezentující Švédsko, kam s částí své rodiny emigroval a kde dostal občanství, měl absolvovat zápas s Britem Leonem Edwardsem, jenže duel už byl dvakrát odložen kvůli koronavirové nákaze obou borců. Aktuální termín střetnutí je stanoven na 13. března.

Chimaev využil volný čas k návštěvě Čečenska, kde je podle všeho uznáván jako hrdina. Byl dokonce pozván na opulentní hostinu k prezidentovi Ramzanu Kadyrovovi, který má však v demokratickém světě pověst autoritáře a tyrana. 


Zápasník se fotkami s kavkazským vůdcem pochlubil na svých sociálních sítích, což nejen ve Švédsku vyvolalo pobouřené reakce.

Kadyrov zápasníka pohostil jídlem, ale také písněmi a tancem, jako dárek prý dostal od prezidenta také luxusní mercedes. 

Diktátorovi vylepšuje reputaci 

„V Čečensku panuje diktatura, lidé tam prožívají hrůzy. A takové obrázky (Chimaeva s Kadyrovem) jsou určitým vzkazem. Diktátorům vylepšují reputaci,“ cituje list Aftonbladet  švédskou mluvčí organizace Amnesty Intenational Ami Hedenborgovou.


Ramzan Kadyrov je synem bývalého čečenského prezidenta Achmata Kadyrova. Oba v čečenských válkách bojovali proti ruské armádě, později ale oba přešli na druhou stranu. Výměnou za loajalitu vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi dostal klan Kadyrovců v Čečensku takřka neomezenou moc a masivní příliv peněz z Moskvy.

Ramzan Kadyrov podle mezinárodních organizací vládne velmi autoritářsky a despoticky. Perzekuuje homosexuály, likviduje a mučí své odpůrce, a to i v zahraničí.

„Stav lidských práv v Čečensku je katastrofální. Pozorovatelé hlásí, že v zemi je běžnou praxí svévolné zatýkání, mučení, vykonstruovaná obvinění a kolektivní tresty. A situace se spíše zhoršuje,“ popsala pořádky v zemi Inna Bukshtynovichová z organizace Civil Right Defenders.


Jen za minulý rok byli zavražděni Kadyrovovi kritici ve Vídni a v Lille. I ve švédském Gävle byl v únoru napaden čečenský blogger Tumso Abdurachmanov. Útočníka, který ho napadl kladivem, však dokázal přemoci.  Pozdější vyšetřování odhalilo, že stopy útoku vedou ke Kadyrovovu režimu.
 
Kontroverzní na případu Chimaeva je fakt, že do Švédska přišel jako uprchlík žádající o azyl. Nyní ale není úplně jasné, před kým tedy z Čečenska prchal, když absolutistický vládce této země jej hostí v palácích a dává mu luxusní dary.

Chimaev nicméně není jediným sportovcem, který se těší diktátorově přízni. Do jeho (státem sponzorovaném) Achmat Fight Clubu přijela na soustředění celá řada bojovníků UFC, třeba i další Švédové Alexander "The Mauler" Gustafsson a Ilir Latifi. Kadyrov už si také zapózoval vedle Mika Tysona, Floyda Mayweathera, Chabíba Nurmagomedova či s fotbalistou Liverpoolu Mohamedem Salahem.

Další články v kategorii

Zrušte pérovou váhu. Pás je navždy můj! vzkazuje Nunes

6. 3. 2021Na následujícím UFC 259 se vrátí do klece Amanda Nunes, neotřesitelná držitelka titulových pásů v bantamové a pérové ...

Potvrzeno! Dvořák má soupeře pro třetí bitvu v UFC. Chce ho ukončit

5. 3. 2021Před třemi týdny se světem MMA rozletěla zpráva, že David Dvořák bude mít v květnu třetí zápas v UFC. I jméno soupeře bylo, ale český ...

Šílené scény z Dagestánu. Judistický šampionát se proměnil v hromadné MMA

5. 3. 2021V Dagestánu a na Kavkaze všeobecně odjakživa vyrůstali špičkoví zápasníci a bojovníci, jenže kromě výborných jedinců ...

Bývalá šampionka ukázala sexy krajkové prádlo a rozparádila fanoušky

5. 3. 2021Kdepak tvrdé rány a kopance! Hvězda MMA Joanna Jedrzejczyková je sice opět vidět a fanoušci jsou ve varu, jenže za to nemůže žádné slavné ...

Končím, jsem vyřízený, šokoval Chimaev. Po akci čečenského diktátora je ale vše jinak

5. 3. 2021Fanouškům UFC způsobil na začátku nepříjemný šok. Švédský bojovník čečenského původu Khamzat Chimaev má ...

Procházka šlape a je šťastný, že ždíme tělo. O víkendu je zvědavý na konkurenci v UFC

4. 3. 2021Rukavice ještě nenavlékne, ale UFC bude o víkendu Jiří Procházka bedlivě sledovat. Do bitvy jdou v Las Vegas jeho konkurenti z polotěžké divize. ...

Blachowicz není favoritem? Soupeř zapomíná, že Janek je mistr světa v thajském boxu, zvedá prst kouč

4. 3. 2021Už jen hodiny zbývají do zápasu Poláka Jana Blachowicze (27-8) s Nigerijcem Israelem Adesanyou (20-0). Střet dvou šampionů UFC očekává ...

Praskaly kosti, po pár sekundách bylo po zápase. Brutální kop šokoval fanoušky

4. 3. 2021V němém úžasu a s mrazením v zádech. Fanoušci MMA museli zírat na hrozivou scénu, která ukončila souboj Deana Maxwella a Randalla ...

Blachowicz vs. Adesanya? Frajer s bombami, silou a proti němu rychlý a přesný frajer

3. 3. 2021Čeští fanoušci MMA o víkendu zpozorní. V Las Vegas sice nebude bojovat žádný český vyslanec, ale dvě velké bitvy očekává ...