Poslední porážka Mayweathera? Na olympiádě před 25 lety. Z Bulhara, který vyhrál, je prý bezdomovec

31. 5. 2021

Autor: Jiří Voráč

Vyhraje Floyd Mayweather další zápas?

Vyhraje Floyd Mayweather další zápas?FOTO: DAZN


Gloriola neporazitelnosti. Legendární boxer Floyd Mayweather v profesionálním ringu neprohrál ani jeden z padesáti soubojů. Naposledy mezi provazy odcházel se sklopenou hlavou a bez radosti z vítězství před čtvrt stoletím. Na olympijských hrách v roce 1996 tehdy rozhodnutím sudích prohrál s neznámým Bulharem Todorovem v semifinále.

„Rozhodčí tehdy zvedl moji ruku, i on si myslel, že jsem vyhrál. Na body to ale dopadlo jinak,“ vzpomínal Mayweather na svoji poslední porážku. Řekl, že nic lepšího se mu nemohlo stát.

Už za pár dní nastoupí Floyd Mayweather k dalšímu zápasu, v ringu se mu postaví youtuberská hvězda Logan Paul. A kdyby slova měla stejný účinek jako direkty a háky, musel by se legendární rohovník mít pořádně na pozoru. Jeho sok sice má za sebou jen jediný zápas v boxerské kariéře, ale pusu si pouští na špacír každou chvíli a vykřikuje do světa, jak s hvězdou zamete.

Právě pětadvacet let starý zápas ukazuje, že i Mayweather je k poražení. Nutno připomenout, že se mu zmíněná nepříjemnost v podobě prohraného zápasu stala ještě v amatérském ringu v olympijské Atlantě.


Právě úspěšný start na sportovním svátku a zisk medaile pod pěti kruhy je vnímán často jako signál k přechodu mezi profesionály. Třeba Anthony Joshua, další ze skvělých boxerů, se v Londýně 2012 stal šampionem super těžké váhy. I Mayweather si v Atlantě v roce 1996 žil svůj zlatý sen a postupně ničil soupeře. V prvním kole poslal ze hry soka z Kazachstánu, ve druhém ukončil naděje rivala z Arménie. Ve čtvrtfinále si pak tehdy devatenáctiletý Američan poradil s Kubáncem Lorenzem Aragonou.

A šlo do tuhého. Ve hře byly olympijské medaile a zápas se sedmadvacetiletým Bulharem Serafimem Todorovem. Ten nakonec slavil vítězství, které ale bylo hodně kontroverzní a zůstává na něm jakási pachuť křivdy. Experti tehdy byli k výroku bodových rozhodčích hodně kritičtí, zápas by dali Američanovi. Tomu dokonce ještě před vyhlášením verdiktu zvedl ringový sudí ruku nad hlavu, myslel si, že Mayweather vyhrál. 


Americký tým byl verdiktem pobouřen a tvrdil, že rozhodčí, kde byl i Bulhar Emil Jetčev, počítali údery od Todorova, které nezasáhly a skončily v krytu, naopak nepočítali zásahy zámořské hvězdičky. Leč s výsledkem nešlo nic dělat a Mayweather, byť ho tehdy porážka jistě bolela, není nijak zahořklý. Tvrdí, že mu právě tenhle moment pomohl stát se skvělým boxerem a šampionem. Řekl to v show Club Shay Shay v září 2020.

„Že jsem tehdy nezískal zlato? Jsem rád, že jsem získal bronzovou medaili,“ konstatoval legendární boxer. „Rozhodčí mi tehdy zvedl ruku, protože si myslel, že jsem vyhrál, ale jsem rád, že ten boj proběhl tak, jak proběhl. Protože právě tohle mě jako profesionála přimělo pracovat mnohem tvrději, abych znovu necítil stejnou bolest,“ přiznal Američan.


Náplastí na bolest mu bylo padesát vítězných zápasů v profesionálním ringu a ohromná sláva. „Byla to vlastně jedna z nejlepších věcí, která se mi stala,“ uvedl Mayweather a následně se stal neporazitelným šampiónem, kdy slavil vítězství nad největšími bojovníky v profesionálním ringu. Poradil si třeba s Manny Pacquiaem, Canelo Alvarezem či Ricky Hattonem a Conorem McGregorem.

Todorov následně prohrál olympijské finále s Thajcem Somluckem Kamsingem a nikdy se nestal profesionálem. Ve sportovním světě se o pokořiteli americké hvězdy nic neví a Mayweather ve svém rozhovoru pro Club Shay Shay dokonce naznačil, že je z Bulhara bezdomovec.

Nicméně další Mayweatherův soupeř Paul doufá, že půjde ve stopách Todorova a porazí nyní 44letého soupeře. Youtuber dokonce slíbil soupeři výhru knockoutem. Tvrdí, že zápas vyhraje díky svému mládí. Nic na tom nemění, že má za sebou jediný zápas a navíc prohraný. Experti soudí, že souboj bude jednoznačnou záležitostí favorita a Logan Paul dostane za vyučenou.

Další články v kategorii

Loupež v MMA, okradli rozhodčí zápasníka o výhru?

19. 6. 2021Jedno pořekadlo v bojových sportech říká – nenechávejte verdikt na rozhodčích. Jde o to, pokud zápasník duel ukončí před ...

Zombie jde do akce! Uvidíme další krvavou řež? Po poslední porážce byl bojovník UFC u psychiatra

19. 6. 2021Možná není nejlepším zápasníkem UFC, zato má však v sobě jeden vzácný dar. Právě jeho zápasy totiž ...

Bitva krásek bez rukavic se blíží, žhavé snímky rozpalují fanoušky

19. 6. 2021Tohle bude pořádně žhavý souboj. Bitva v boxu bez rukavic mezi Charissou Sigalaovou a Pearl Gonzalezovou rozpaluje fanoušky. Do bitvy, kdy si to krásky ...

Boxerský světový šampion do MMA? S Ngannouem by do klece šel, ale má to háček

19. 6. 2021Bitvy boxerů se zápasníky MMA se stávají v poslední době lákavými událostmi. Čtyři roky starý kasovní trhák ...

Nová hvězda UFC si po zranění sebe sama připadala jako idiot. Teď touží stát se novým McGregorem!

18. 6. 2021Že i slavení velkého vítězství se zkrátka musí umět, to už dneska dobře ví také vycházející hvězdička bojových ...

Box bez rukavic. Dáte šanci bojům ostrým jako žiletky? Podívejte se

18. 6. 2021Má šanci box bez rukavic více zaujmout sportovní fanoušky, vyprodávat velké haly v Česku? Čas ukáže, jak si může tento tvrdý ...

Další soupeř pro Diaze? Trenér slavného grázla UFC chce trilogii s McGregorem!

18. 6. 2021Ačkoliv skončil jeho comeback porážkou, americký bijec Nate Diaz v UFC rozhodně nic nebalí. Ihned po sobotním nezdaru s ranařem Leonem Edwardsem vyhlásil, ...

Nenávidím ho. Přijde moje nejbrutálnější vítězství, slibuje Furymu rival před završením trilogie

18. 6. 2021Nejbrutálnější vítězství, víc než jen trest za drzá prohlášení. Deontay Wilder slibuje, že v pokračování ...

Legenda MMA se vrací. Brazilec držel titul v UFC 2457 dní! Teď jde v 46 letech boxovat

17. 6. 2021„Jsem svobodným mužem,“ říká Anderson Silva. V šestačtyřiceti letech opustil organizaci UFC. Legenda prohrála v říjnu svůj poslední ...