Půjde o nejsledovanější boxerský zápas. Vémola bude hodně překvapený, vzkazuje trenér Marpa

14. 7. 2021

Autor: Ondřej Propper

Tato dvojice si věří, uspěje?

Tato dvojice si věří, uspěje?FOTO: se souhlasem Lukáše Jirkovského


Už 13. listopadu proběhne v pražské O2 areně bitva, na kterou bude zvědav snad úplně každý. Tváří v tvář se v boxerském ringu pobijí MMA zápasník Karlos Vémola s rapperem Otakarem Petřinou, kterému nikdo neřekne jinak než Marpo. Co na jejich střet říká trenér druhého jmenovaného Lukáš Jirkovský alias Masta?  Rozpovídal se pro kaocko.cz.

Jak moc jste se snažil Marpa od zápasu odradit?
Je pravda, že zpočátku jsem nebyl vůbec pro. Ale to se bavíme o době před třemi lety, kdy Karlos vyzval Otu v O2 areně. Abych řekl pravdu, tak jsem to tehdy ani nebral příliš vážně. Na rozdíl právě od Oty, který byl z té myšlenky nadšený a moc si přál ji uskutečnit. Pak to utichlo, až za mnou přišel Ota s tím, že ten zápas vážně chce. On je takový, že když se do něčeho kousne, tak nemá cenu mu odporovat. Proto jsem se začal soustředit spíš na to, aby všechno proběhlo tak, jak proběhnout má. 

Kdy poprvé jste dostal pocit, že nemá význam mu bránit?
Myslím si, že to je tak rok a půl zpátky, co o tom Ota začal hodně vážně mluvit. Pak ale do toho přišel covid, který ten zápas samozřejmě odsunul.  

Proč právě duel s Karlosem?
Protože s tím přišel sám Karlos. Jenže potom zničehonic otočil a začal tvrdit, že pro něj Marpo není žádný soupeř. Ten se kvůli tomu zdravě naštval a chtěl ten souboj o to víc.


Jak zápas podle vás dopadne?
Zvítězí ten, kdo bude v danou chvíli lepší a prosadí si to svoje, to je jasné. Do každého zápasu však jdeme s cílem vyhrát, což samozřejmě platí i pro souboj s Karlosem. Každopádně půjde o střet dvou různých světů. A i když všichni tvrdí, že Karlos neumí boxovat, pořád je to stokilový chlap a profesionální sportovec. To je třeba vnímat.

Sám Marpo tvrdí, že mu vyhovuje pozice outsidera. Bude v této roli ale opravdu?
Když se podívám na kurzy sázkových kanceláří, není outsiderem. Když to ale vezmu z čistě sportovního hlediska, tak určitě ano. Tak to prostě je. Navíc když Marpo vyhraje, tak Karlosovi každý omlátí o hlavu, že prohrál zrovna se zpěvákem. To Otovi by porážku nevyčetl podle mě nikdo, vždyť by prohrál s tím nejpopulárnějším zápasníkem u nás. Ale zase bych neřekl, že je Marpo favoritem, jak říkají sázkovky. To je podle mě úplně zcestné. 

Kdybyste ty kurzy nastavoval vy, jak by asi vypadaly?
Podle mě je mírným favoritem Karlos. Takže nějakých 1,7 na něho. 

Může podle vás Terminátor Marpa podcenit?
Podle mě se přesně tohle stane. On a jeho trenéři ho ostatně viditelně podceňují už teď. A budou hodně překvapení. 


V čem by podle vás měl mít Marpo navrch?
V boxerské technice i pohybu. Navíc už má za sebou šestikolový zápas s Rytmusem. Jasně, i Karlos už zápasil pět pětek, ale v boxu si nemůžete odpočinout tím, že budete frajera kontrolovat pod sebou. Takže i v tomhle by měl mít Ota navrch.

A na co si naopak dávat největší pozor u Karlose?
Na to, že Otu v ringu utahá a utlačí. Že využije svůj fyzický fond k tomu, aby Otu unavil a on pak bude dělat chyby, které Karlos využije. O téhle taktice však dobře víme a připravíme se na ni.

Musí tedy nyní Marpo zapracovat hlavně na kondici?
Přesně tak.

Jak bude vypadat plán přípravy?
Červenec si necháváme volnější, ale od srpna začínáme bušit právě do kondičky tak, abychom ji vyšponovali. Na září si pak Marpo domluvil několikatýdenní kemp u šampióna těžké váhy Shannona Briggse. No a jak se bude zápas blížit, tak se budeme co nejvíce snažit zapracovat na taktice.


Mimochodem, poslední dva soupeři Terminátora, tedy Milan Ďatelinka s Babou Jagou, nezvládli souboj s Karlosem v hlavě. Může se něco podobného stát i Marpovi? 
Může, ale nemyslím si to. Vždyť Ota je přední český rapper, který je zvyklý běžně vystupovat před několika tisíci lidmi. Nedělá mu tak žádný problém přijít před dav, který od něj něco očekává. Navíc si myslím, že mnohem větší tlak bude na Karlosovi. To on musí dokázat, že je schopen porazit v boxu zpěváka. Případná porážka by mu hodně ublížila v té jeho image zabijáka, na které si zakládá. Ota je tak v lepší pozici než třeba před zápasem s Rytmusem, kdy od něj každý čekal vítězství. Ale nejdřív si počkejme, jakou psychologickou hru Karlos ještě rozehraje. Docela se na to těším.

Půjde o nejsledovanější zápas, který váš svěřenec kdy měl?
Tak to zcela určitě. Dokonce si myslím, že půjde o vůbec nejsledovanější boxerský zápas, který byl u nás kdy k vidění. Jsem si jistý, že souboj Marpa s Terminátorem vyprodá celou O2 arenu. A i když teď hodně lidí tvrdí, že je to blbost, tak vezměte jed, že koukat se budou.

Ve světě jsou teď souboje hvězd šoubyznysu se zápasníky hodně v módě. Může se to podle vás uchytit i tady v Česku?
Čísla ukazují, že smysl to má. Lidi tohle prostě zajímá. Zajímal je už souboj Marpa s Rytmusem a ještě víc je bude zajímat zápas Karlose s Marpem. Navíc si myslím, že zrovna bitva těchto dvou žádný velký úlet není. Oba to jsou sportovci, i když Ota je hlavně zpěvák. Sám jsem zvědavý, jak to dopadne. Jestli oba zvládnou ten tlak, který na nich bude. A i když já osobně nemám takové zápasy úplně rád, naprosto chápu, proč se dějí. 

A ať už to skončí jakkoliv, koho bude mít Marpo v hledáčku dál?
Možná Jona Mariánka, s nímž už proběhly šťouchance na sociálních sítích. Ale uvidíme. Marpo je takový, že mu ten zápas musí hlavně dávat vnitřně smysl. Musí to pro něj být ta největší možná výzva, což právě Vémola určitě splňuje. 

Další články v kategorii

MMA se musí lidem podat na hezčím podnosu. Ne jen rvačky, je přesvědčený Procházka

28. 10. 2021Fotbalista Jiří Procházka? I to je sportovní svět nejlepšího českého MMA bojovníka. Od soboty je zápasník brněnského ...

Jde za svým MMA snem. Neporažený český grafik míří do ciziny. Přelomový krok?

28. 10. 2021Neporažený. To si může v profi MMA kariéře říkat Lukáš Chotěnovský. Jeho skóre je nyní 6:0. Od března 2018 stihl šest ...

Neporažená boxerka vs. Paul? Použila bych jednu ruku, bylo by to trapné, myslí si Američanka

27. 10. 2021Troufalost, nemožné? Boxerka Claressa Shields vyhrála dvakrát olympiádu, dvakrát mistrovství světa, mezi profesionálkami boxovala jedenáctkrát, ...

Kamarád a bojovník o Procházkovi: Jirka byl divočejší, vyloženě gauner to však nikdy nebyl

27. 10. 2021Chodili spolu do jedné školy a už několik let tvoří nerozlučné duo v brněnském Jeetsam Gymu. Jiří Procházka a Andrej Kalašnik. ...

Pudilová zakotvila v Irsku. Bydlí v gymu, trénuje pod slavným koučem a zlepšila se ve vaření

27. 10. 2021Žije a maká za hranicemi. Už dva měsíce. Lucie Pudilová se připravuje v Irsku v gymu SBG, kde trénuje John Kananagh, který je koučem slavného ...

Poslední krok mezi nesmrtelné! Legenda ukázala brutální rány. Zapíše se do historie?

27. 10. 2021Už jen poslední krůček mu chybí, aby vstoupil mezi nesmrtelné. Tedy alespoň co se boxerské slávy týče. Hvězdný mexický boxer ...

Nejradši má surovou bitku. Trefit bradu a jít domů. Jak do toho umí těžká váha řezat?

27. 10. 2021Další velký chlap stojí v cestě. Tentokrát Michal Martínek v ACA narazí na Estonce, který měří dva metry a váží ...

OBRAZEM: Box bez rukavic. Klidně dají pivo, ale v ringu jde o KO

26. 10. 2021Další dávku zápasů boxu bez rukavic připravila organizace Bare Knuckle Fighting Champion (BKFC). Jak píše přímo tato společnost, jde ...

Testy, tréninky a meditace. Kde bydlí Procházka v Abú Dhabí před UFC?

26. 10. 2021Hotel paráda, výhled také vypadá dobře. Jiří Procházka odletěl v sobotu do Abú Dhabí, kde je náhradníkem pro titulový ...