Ruský kolos pro bojové sporty má 8 pater. RCC očima českého promotéra. Kdo bude následovat šampiona Kozmu?

22. 6. 2021

Autor: Libor Kalous

Česká výprava v RCC.

Česká výprava v RCC.FOTO: se souhlasem Alexe Chocholouše


UFC, OKTAGON MMA, KSW. Patrně tři organizace, které český fanoušek bojových sportů ve spojení s MMA nejvíce vnímá. Na světě jsou organizací stovky, v Rusku například RCC, která si mezi českými příznivci bojových sportů získává jméno. Zápas zde už měl třeba David Kozma. Působí zde i Michail Ragozin, o kterém se hovoří ve spojitosti s Karlosem Vémolou. Jaké to je být přímo na akci v Jekatěrinburgu? Minulý víkend prožil v Rusku promotér Alex Chocholouš, který se rozpovídal pro kaocko.cz 

Jaký na vás udělal dojem galavečer organizace RCC v Jekatěrinburgu?
Galavečer se mi líbil, hlavně po sportovní stránce. Všechny zápasy byly vyrovnané a velmi kvalitní. Bylo vidět spousty technik jak v postoji tak v MMA. Díky tomu, že vyhrál i náš zápasník Bernard Plavec, tak jsme si to více užili.

Být na místě, je vždy odlišné proti televizi, ne?
Hodně jsem se těšil na Russian Cagefighting Championship, až uvidím vše naživo. Sleduji tuto organizaci a turnaje na sociálních sítích a na Youtube přímé přenosy. Televize a být přímo na místě, to je rozdíl.

V čem byl galavečer jiný proti českým akcím?
Tento galavečer byl menší a byl v akademii RMK v Jekatěrinburgu. Na tomto místě se odehrávají každý týden různé turnaje v kickboxu, MMA, v boxu, karate, jiu-jitsu. Víme, že dělají velké turnaje i pro deset tisíc lidí s velkou show, efekty a mají to vždy do detailu perfektně připravené. Tuto možnost jsme měli asi před měsícem, ale časově se nám to nepovedlo skloubit. Fanoušci v Rusku jsou oproti českým a slovenským odlišní. Oni ty emoce nepouští tolik ven, slyšet byli především trenéři (smích). U nás máme asi jedny z nejlepších fanoušků, dokážou fandit na akcích. 


A váš pohled na organizaci?
Na galavečeru probíhalo vše perfektně, v organizačním týmu každý ví, kde má své místo a časově jim to sedělo taky přesně. Produkci a televizní studio mají přímo na patře, rozhovory po skončení zápasu, nikdo nikam zbytečně nelítá, vše bylo přehledné. 

V čem je tato organizace specifická?
Zmínil bych především skvělé zázemí a péči o sportovce. Například sauny, kryosauny, lékaři, maséři a další. Profesionální zápasník se má v RCC opravdu dobře, ale pokud do něj organizace vkládá své investice, tak jim to musí zase vrátit, a to tím, že své zápasy bude vyhrávat. Je vidět, že organizace má velmi silné finanční prostředky, což umožnuje takový rozvoj.

Jaká je akademie RMK?
Má šest pater nadzemních a dvě podzemní, plocha je okolo 7000 metrů čtverečních. Mají základnu pro MMA, box, kickbox, thajský box, grappling, zápas, judo, jiu-jitsu, karate a aikido. Spolupracují se světovými bojovníky, sportovními a filmovými hvězdami jako je Alexej Olejnik, Andrei Arlovski, Chabíb Nurmagomedov, Fedor Emelianenko, Alexander Shlemenko, Mike Tyson, Roy Johnson, Steven Seagal, Alexandr Povětkin a další. 

Jelikož je o RCC velký zájem, tak se vedení rozhodlo, že do dvou let postaví novou základnu. Vlastně stávající hokejový stadion, který se nyní nachází hned vedle akademie, bude rekonstruován a vybudují zcela novou a svou rozlohou gigantickou RCC. Tam se prostě budete chtít podívat. 

RCC, Fair Fight a RCC boxing spolupracují i se světovými organizacemi jako jsou PFL, ONE, Glory a mají své bojovníky i v UFC. Na turnajích RCC se představují opravdu světoví bojovníci a veteráni všech světových organizací.

Co jste všechno z RCC viděli?
Jelikož nás měl na starosti Martin Wodecki, velmi uznávaný v Rusku i u nás (Wodecki získal ocenění Ruska jako trenér za rok 2020) a který působí jako viceprezident pro rozvoj, trenér a manager RCC a Fair Fight pro Evropu, tak jsme měli možnost vidět více zákulisí a také město Jekatěrinburg. Chtěl bych tímto Martinovi moc poděkovat, staral se o nás po celý pobyt i přesto, že musel trénovat své svěřence a také okolo turnaje řešil několik věcí. 


Díky němu jsem viděl i tréninky bojovníků, jakým způsobem je vede. Byl jsem překvapený, jaké používají metody, jak moc je trénink odlišný oproti Česku. Setkal jsem se se šéfem RCC, šampionem UFC Petrem Yanem, Michailem Ragozinem, Ivanem Shtyrkovem, Mughamedem Kurbanovem, Alexejem Kovalem a také s olympijským vítězem, mistrem světa v boxu Evgeny Tishchenkem, který měl mimochodem boxovat s Vasilem Ducárem. Všichni byli přátelští a zajímalo je, jak je u nás v Čechách.


A co vaše zkušenosti z jiných organizací?
Galavečerů jsem viděl už za těch let opravdu hodně, jak na domácí scéně, tak v zahraničí a také UFC. Než jsem se začal věnovat organizační stránce, tak jsem sledoval, jak to na daném turnaji vypadá. Fanoušek se jde dívat na zápasy a chce vidět, jak se dva rvou o vítězství. Já jsem měl možnost pohybovat se většinou i v zákulisí a zajímalo mě, jak pracuje tým, jaké má zázemí zápasník, efekty, osvětlení, reklamní věci a vše co patří ke galavečeru jako takovému. Hodně jsem se inspiroval a hledal vlastní cestu, jak uspořádat vlastní galavečer.

Co byste si rád vzal od RCC?
Díky tomu, že jsem měl možnost vidět takto velkou organizaci na vlastní oči, mám spousty poznatků, nápadů a plánů. Jak už jsem říkal, hledal jsem svoji vlastní cestu, jak uspořádat svůj galavečer. Když se mi to poprvé v roce 2016 povedlo, tak jsem netušil, že to bude mít takový úspěch. Díky tomu jsem poznal spousty nových lidí, promotéry, managery a světové zápasníky. Dostal jsem také možnost komentovat některé galavečery, což pro mě byla nová a zajímavá zkušenost. Kdyby mi někdo řekl před lety, že se budu pohybovat na této úrovni, tak se tomu vysměji. Je to ale realita a já jsem za to moc rád. Velký podíl má na tom moje rodina, manželka a naše dvojčátka. Spoustu času, který bych měl trávit s rodinou, obětuji přípravám. Dodnes mě velmi mrzí, že covid zastavil nebo tedy pozastavil pokračování mé práce. Nyní mám ale nový náboj, nové věci a těším se, až budu moci vše představit fanouškům. 

Jaké jsou tedy plány pro rok 2021?
Dvakrát jsem musel rušit kvůli covidové situaci pátý galavečer Noc Bojovníků Dobříš. Lidé se mě ptají, co bude dál. Fight card jsem měl opravdu na českou scénu jednu z nejlepších a nejkvalitnějších za ty roky, co se tomu věnuji jako promotér a organizátor. Chtěl bych doručit to, na čem jsem pracoval teď už dva roky. Jak bude správný čas, vyjdu s tím ven a oznámím to. 

Není vůbec jednoduché uspořádat jakýkoli galavečer. U nás lidi hodně kritizují, píší na sociální sítě, hledají převážně chyby, ale kdo nikdy nepřipravoval galavečer v bojových sportech, tak to nemůže pochopit. Je to obrovský stres, zodpovědnost, sestavit fight card, sehnat finanční prostředky, přitáhnout pozornost a mít naplněnou halu atd. Tato práce mě moc baví a jsem připraven na nové výzvy.

Je možná nějaká spolupráce s RCC?
Z RCC už česká strana nebo organizace spolupracují několik let. Je to velký přínos pro české organizace, zápasníky a také pro fanoušky. Vidět bojovníky z této ruské organizace je prostě top. Pokud mám možnost spolupráce s RCC, tak určitě neodmítnu. 

V RCC bojovalo už několik českých zápasníků, jaké tam mají jméno?
Díky vítězství teď samozřejmě Bernard Plavec, který si získal fanoušky v Rusku i za to, jaký je člověk i mimo ring – skromný, pokorný, přátelský. Mimochodem Bert je třetí Čech, kterému se podařilo tady vyhrát. Dále David Kozma, ten tu má velmi dobré jméno. Českou stopu tu zanechalo více zápasníků. Např. Matěj Kozubovský, Vladimír Indranyi, Michal Krčmář a samozřejmě Viktor Pešta, o něm se hodně mluví.

Kdo by se tam mohl v budoucnu objevit, mají někoho v hledáčku?
Není tajemstvím, že by se mohl ukázat největší český talent Vašek Sivák. O něj zájem je a brzy se fanoušci dozví více. Vašek už dostal v minulosti nabídku od RCC, ale k zápasu nedošlo. Bernard Plavec díky výhře dostane další možnost zápasu v RCC. Zájem o další české zápasníky je, ale nyní bych nechtěl prozradit, kdo je ještě ve hře. Pro každého českého bojovníka je to motivace, když ví, že tady je mezi českou a ruskou stranou spolupráce. Kluci se mohou o svou šanci porvat a zápasit tak v jedné z největších organizací světa.

Pod RCC zápasí Michail Ragozin, jak tam hodně, málo rezonuje potencionální zápas s Karlosem Vémolou?
O tomto zápase se mluví už velmi dlouho, napsalo se o tom také dost. Z ruské strany dali jasné podmínky, dokonce nabídli, že půjdou za menší honorář a na území České republiky. S Michailem jsem se setkal a on je připravený. Zda k zápasu dojde, je pořád otázka. Nejde a nebude ale čekat, jelikož jeho kariéra není o tomto duelu. Jeho cílem je UFC a nejlepší zápasníci světa. My bychom ho v Česku ale moc rádi viděli zápasit.Další články v kategorii

Legendární Tyson prý přijal výzvu Paula! Jejich souboj má vynést přes miliardu korun

18. 1. 2022Las Vegas by už na konci tohoto roku mohlo vidět souboj, o kterém celý svět bude mluvit ještě hodně dlouho. Na jedné straně žijící legenda ...

Tři výhry v řadě a konec v UFC? Oblíbenou válečnici trápí nejistota i liknavost. Bude odříznuta?

18. 1. 2022V UFC dokázala vyhrát třikrát v řadě, přesto není jasné, zda tam bude dále zápasit. Přála by si to ona, přáli by si to ...

Po výhře nad Ngannouem přivezu UFC až do Paříže, slíbil Gane Francii

18. 1. 2022Bitva dvou nejslavnějších francouzských fighterů. O slávu, peníze, ale především o titul těžké váhy UFC. Nebylo by přímo ...

Procházka bude šampionem UFC. Je to trochu blázen, ale to je klíč k úspěchu, predikuje legenda

18. 1. 2022Tohle prostě chcete slyšet. Jiří Procházka bude v roce 2022 šampionem UFC v polotěžké divizi. Tohle vyslovil Michael Bisping, bývalý ...

Dává už White Ngannouovi sbohem? Z jeho reakce na zápas s Furym se dá vyčíst ledacos

18. 1. 2022Střet, při němž se zachvěje zem. Doslova i obrazně. To by byl souboj světových velmistrů těžké váhy mezi Francisem Ngannouem a Tysonem Furym. Kamerunský ...

Při tréninku čelí bombám Ducára, v ringu je pak ničitelem on sám. Probije se Dvořáček na vrchol i v RFA?

18. 1. 2022Platí za jeden z největších českých talentů bojových sportů. A také za elitního postojáře, jemuž se není radno plést ...

Bývalý šampion UFC se rozparádil. Držel bych ruskou vlajku a bil ho do zadku, spustil kanonádu Američan

18. 1. 2022Sice je ve sportovním důchodu, ale v posledních dnech je o něm hodně slyšet. Američan a bývalý dvojnásobný šampion UFC Henry ...

Zvíře už má soupeře! Kdo půjde na Usyka? Rozhodne repríza olympijské super bitvy

18. 1. 2022Frustrující hledání je u konce. Zájemce o to porvat se o pozici povinného titulového vyzyvatele se konečně našel. Dva možní ...

Váží 115 kilo a řeže se v ringu. Je otrokem svého těla. Jaký jídelníček volí těžká váha?

18. 1. 2022Těžké váhy fanoušky baví, i ty budou součástí premiérové akce PML - Professional Muaythai League, která proběhne 29. ...