Slovenská naděje příštích let. MMA trénuje necelý rok, přesto dokázala zvítězit na mistrovství světa!

12. 8. 2021

Autor: Petra Nováková

A je to doma.

A je to doma.FOTO: se souhlasem Slávky Holubjakové


A zrodila se hvězda. Šestnáctiletá Slávka Holubjaková má našlápnuto na zářnou budoucnost. Po pár měsících tréninků MMA uspěla ve světové konkurenci a z letošního mistrovství světa mládeže v amatérském MMA přivezla první zlato pro Slovensko v historii. Náhoda? Štěstí? Špatná konkurence? Ne! Tvrdá dřina a píle.

Medaile sbírá už spoustu let. Od devíti let chodila na tréninky brazilského jiu-jitsu a o rok později začala vítězit na turnajích. „Kdekoli, s kýmkoli, pod jakýmikoli pravidly,“ jak říká trenér Miroslav Ševčík. Za tu dobu má na účtu více než 250 zápasů, a když už prohrála, tak mimo svou kategorii nebo s chlapci. 

Slovenka s bojovnou náturou se napříč covidovým opatřením rozhodla zkusit MMA. Díky vítězství na amatérské lize MAMMAL-Slovenský svaz MMA na republikové úrovni byla nominována na letošní mistrovství světa, které se konalo na začátku srpna v bulharské Sofii. A vrátila se šťastná a dojatá se zlatou plackou na krku.

O svůj příběh se podělila pro kaocko.cz.

V jaké kategorii jste nastupovala, jak probíhal turnaj?
Startovala jsem v kategorii juniorek U18 do 65,8 kg. Celkem jsem absolvovala tři zápasy, za což jsem velmi ráda, konečně jsem měla možnost zápasit s vrstevnicemi. Konkurence byla z celého světa, postupně jsem porazila reprezentantky Kazachstánu, Irska a ve finále i soupeřku z Bulharska. Myslím, že každý stát poskytl nejlepší reprezentantky, jaké měl a já doufám, že příště jich bude ještě víc.


Jaký je pocit zvítězit jako první Slovenka na mistrovství světa?
Popravdě, na tuto otázku je velmi těžké odpovědět, když si sama ani s odstupem času asi úplně neuvědomuji, jak významný úspěch je to pro slovenské amatérské MMA. Jsem hlavně šťastná, že tvrdá příprava, všechny ty oběti a nervy okolo nevyšly vniveč.

Co vám proběhlo hlavou, když jste porazila i poslední soupeřku ve finále?
V tom momentě mi spadl velký kámen ze srdce. Byla jsem neskutečné šťastná, že jsem nahlas mohla vyslovit „Vyhrála jsem to!“ I když, musím se přiznat, že do finále jsem nastupovala s jasným cílem – jdu si pro zlato. Porážku jsem si ani na okamžik nepřipustila. Soupeřku jsem viděla zápasit v semifinále a věřila jsem si na ni.

A co později, když jste dostala zlatou medaili na krk?
Byla jsem neskutečně dojatá. Měla jsem v hlavě jen to, že je to fakt skutečné a vyhrála jsem. Když hráli slovenskou hymnu, bylo to velmi silné. Měla jsem doopravdy pocit, že jsem něco dokázala, že jsem doopravdy reprezentantkou Slovenska.

ÚSPĚCHY SLOVENSKÉ REPREZENTANTKY

Thajský box 3:1

BJJ/grappling 229-22 (89x stála na nejvyšším stupni na nejrůznějších turnajích v různých kategoriích)

Několik úspěchů z posledních let:

5 x šampionka NAGA

6 x mistryně Slovenska jiu-jitsu NE-WAZA

2019

- 1. místo, kategorie ženy white+blue belt +66kg (Grand PrixPolski)

- 1. místo, kategorie ženy white belt +69kg ( OCTOPUS CUP – Polsko)

2020

- 1. místo, kategorie ženy expert -70kg (ADCC CZECH OPEN)
- 1. místo, kategorie ženy open (ADCC CZECH OPEN)
- 1. místo, kategorie ženy bluebelt +60kg GI (KINGS OF JUNGLE)
- 1. místo, kategorie ženy elita +60kg NOGI (KINGS OF JUNGLE)

2021

- 1. místo, kategorie ženy bluebelt +60kg GI (KINGS OF JUNGLE)
- 1. místo, kategorie ženy elita + pokročilí +60 kg NO GI (KINGS OF JUNGLE)

 

MMA bilance 7-0 (vždy na submisi před limitem)

- Stala se amatérskou šampiónkou ligy MAMMAL v ročníku 2020/2021 v kategorii ženy -65,8kg
- Stala se amatérskou mistryní světa organizace IMMAF v kategorii dívek do 18 let -65,8kg


Jsou prázdniny, je tedy čas na oslavu i odpočinek. Co plánujete?
Sice jsou prázdniny, ale trénuji stále. Teď budu mít pár dní oddych, ale potom zpět do tréninkového režimu. Čekají nás další turnaje a příprava se nedá odkládat. Na šest dní jedeme do Polska na BJJ kemp a hned jak se vrátím, chci jít zápasit na ligu v thajském boxu. Na konci srpna budeme mít čtyřdenní soustředění zaměřené na thajský box a v září ADCC turnaj (pozn. red. turnaj brazilského jiu-jitsu a grapplingu) opět v Polsku. No nenudím se.

Od kdy se věnujete MMA? Začínala jste v nějakém jiném sportu?
Moje první setkání s bojovými sporty bylo na brazilském jiu-jitsu, když mi bylo devět let. A pořád se mu aktivně věnuji, řekla bych, že je stále ještě mojí prioritou. Potom jsem se pomaličku dostala k thajskému boxu, ale to jen abych získala zkušenosti z postoje pro MMA. No a pak přišlo MMA, kterému se popravdě věnuji necelý rok, a to ještě za pandemie covid-19, kdy byla mnohá opatření a možnosti trénování byly omezené.


Čím vás okouzlilo MMA?
MMA se mi začalo líbit krátce po tom, co jsem se začala věnovat brazilskému jiu-jitsu. Získalo si mě proto, kolik je v tomto sportu možností. Líbí se mi prolínání technik v postoji a na zemi. A hlavně vám to ukáže dvě věci: kde máte rezervy a zároveň to, že když se dobře připravíte, můžete porazit i ty nejlepší.

Líbí se MMA i vašim rodičům?
Rodiče ze začátku nesouhlasili ani s thajským boxem, kterému jsem se začala věnovat jen doplňkově k BJJ až když mi bylo třináct let. Moc se jim nelíbilo, že budu chodit dobitá z tréninků a o zápasení v kleci nebo ringu nechtěli už vůbec ani slyšet. Ale nakonec jsme je s trenérem přesvědčili. Teď už to tolerují a podporují mě. Svůj první zápas v thajském boxu jsem měla jako patnáctiletá, a pak už nestálo nic v cestě dalším zápasům, ať už v ringu nebo postupně i v kleci. I když mamce se pořád nelíbí, kolik mám po tréninku modřin na těle, ale myslím, že už se s tím smířila. 

V osmnácti letech budete moci zápasit pod seniorskými pravidly. Připravujete se psychicky a tréninkově na tuto změnu?
To vůbec nemusím, pod seniorskými pravidly, ať už v thajském boxu nebo MMA, zápasím od začátku. Jednak proto, že pravidla MAMMAL umožňují kontakt na hlavu i v kategoriích pod osmnáct let a taky proto, že jsem nikdy neměla soupeřku ve své věkové kategorii. To až na mistrovství světa. Sice mi pravidla IMMAF vyhovovala (pozn. red. bez úderů do hlavy), protože rozhoduje spíše kvalita zápasníka na zemi než v postoji, moc času zvyknout si na to nebylo. Měsíc jsme dělali techniky a sparingy bez úderů na hlavu, abychom se alespoň částečně připravili. Teď už jsem zase v režimu, kdy se připravuji na další zápasy s plným kontaktem na hlavu. Je to pro mě důležité, protože jestli chci jít někdy do profi, tak se jednoznačně musím zlepšit v postoji. A proto chci teď co nejvíc zápasit a získávat zkušenosti. I když je mi stále šestnáct, tak si myslím, že můj nejbližší zápas pod „kinder pravidly“ budu mít zase na nějakém turnaji IMMAF.

Jaké ambice máte do dalších let? Je pro vás MMA prioritou?
Do budoucna bych chtěla mít hlavně hodně zápasů, abych se mohla časem přesunout i do profesionálního MMA. Stále bych se chtěla mezitím věnovat i brazilskému jiu-jitsu a thajskému boxu, i když tomu jen kvůli získávání zkušeností. Asi zatím nemám nějaký konkrétní cíl, jsem na začátku a zatím netuším, kam až mě to může dovést. Priorita je hlavně hodně zápasit.


A jak vidí svou svěřenkyni trenér Miroslav Ševčík z klubu SAI CLUB Martin?

Vzpomínáte na první trénink Slávky? Jaká byla?
Slávku na první trénink přivedl její bratr, který chodil s kamarádem ke mně na pohybovou přípravu. V rámci této přípravy byla i úpolová cvičení a trochu BJJ. To se Slávce okamžitě zalíbilo. Od té doby je na každém možném tréninku.

Je spíše dříč nebo talent od přírody?
Slávku bych nenazval extra pohybovým talentem. U ní se spojuje neskutečná dřina s velmi vysokou inteligencí pro bojové sporty. A k tomu se připojuje obrovská chuť zápasit, ne jen vyhrávat, ale v první řadě zápasit, kdekoli, s kýmkoli, pod jakýmikoli pravidly. Díky této kombinaci jsem přesvědčený, že Slávka to na poli bojových sportů dotáhne daleko. Ještě o ní uslyšíme!

S jakými ambicemi jste na mistrovství světa jeli?
Byla to pro nás obrovská výzva a určitě i trochu risk, když se MMA věnujeme v klubu necelý rok. Z našeho klubu jeli tři reprezentanti, a i když jsou všichni šampiony MAMMALu, tak úroveň mezinárodní scény amatérského MMA nám známa nebyla. Trochu jsme sázeli na to, že pravidla amatérského MMA jsou bez kontaktu na hlavu a zápasy se budou rozhodovat hlavně na zemi. V BJJ a grapplingu máme bohaté zkušenosti, takže jsem věřil, že medaile bude.

Jakou vidíte sportovní budoucnost Slávky?
Má všechny předpoklady a možnosti vypracovat se na profi zápasnici světové třídy. Ať už v MMA nebo jiu-jitsu. Míříme nejvýš, ale všechno chce čas. Myslím, že první profi zápas bude mít v horizontu dvou let. Co se týká BJJ a grapplingu, tam už teď soutěží v kategorii expert. Není třeba nic uspěchat, vždyť Slávce je jen šestnáct let, má dost času trénovat a získávat zkušenosti.Další články v kategorii

Děti se mě ptají, proč nás chtějí Rusové zabít. Usyk promluvil o válečných traumatech

1. 7. 2022Slova o válce a boji, která tak běžně padají v profesionálním boxu, v jeho případě dostávají zcela jiný význam. ...

Klíčová bitva pro českou zápasnici v USA. Za velkou louží se rozhodne o Londýně

1. 7. 2022Premiéra v PFL MMA dopadla. Rozkoukání se v americké organizaci Martina Jindrová zvládla, vyhrála na body, 4. března porazila v Orlandu ...

Dojde na boxerskou odvetu Mayweather vs. McGregor? Sport by zažil finanční tsunami

1. 7. 2022Nejdříve něco z nedávné historie. Psal se srpen 2017. Boxerské spektakulární divadlo zatáhlo oponu a nejsledovanější ...

Adesanya a jeho KO můra se opět ozvala. Lovec se přibližuje

1. 7. 2022A je to tu opět, tohle téma bude stále ve vzduchu. Spekulace ukončí jedině vzájemný zápas v MMA. K tomu je ale ještě daleko. O víkendu ...

Musí to být jednoznačné, tvrdí legenda. Prostě půjdu a porazím ho znovu, oponuje šampion

1. 7. 2022Je nezpochybnitelným králem pérové váhy, v níž vystřílel všechny kolem. Svého největšího rivala Maxe Hollowaye ...

Australská kráska promluvila o svém nejbolestivějším tetování. Prozradila i místo

1. 7. 2022Tetování. Jakýsi módní doplněk, který zdobí tělo většiny bojovníků. A výjimkou samozřejmě nejsou ani ženy. Několik ...

Legenda opustila brutální sport. Svou maminku učinila nejšťastnější ženou na světě

1. 7. 2022Byť polská kráska Joanna Jedrzejczyk už k boji nejspíš nikdy nenastoupí, zlatým písmem bude jednou provždy zapsána do knihy ...

Jako bojovník ho chápu, jeho přístup oceňuji, řekl Kincl o Peštovi. Kde vidí jeho budoucnost?

1. 7. 2022Znovu zkusil prorazit za mořem, po získání opasku polotěžké váhy Oktagonu se vydal do americké PFL. Na první sezonu tam ale Viktor ...

Váha vyšla parádně, poté Nadal a v pátek MMA bitva. Jindrová stojí před velkou šancí

30. 6. 2022V pátek může zažít jeden z nejdůležitějších sportovních dní ve svém sportovním životě. Martina Jindrová bude v americké ...