Zvíře, se kterým nechce nikdo bojovat. Co to je za fightery, že nechtějí titul? Vyhoďte je

11. 1. 2022

Autor: Bohumil Králík

Zvíře udeřilo.

Zvíře udeřilo.FOTO: Matchroom Boxing


Je na vrcholu sil, touží si vybojovat zápas o světový titul v těžké váze, k němuž mu zbývá poslední krůček, jenže má to celé jeden háček. Nemůže sehnat soupeře. Chorvatskému boxerovi Filipu Hrgovičovi, přezdívanému El Animal (Zvíře), odřekl zápas už druhý protivník v rozmezí jednoho týdne a není divu, že je z toho bronzový olympijský medailista z Ria pořádně vytočený.

Úřadujícím šampionem těžké váhy organizace IBF je momentálně Ukrajinec Oleksandr Usyk, jenž po podzimní výhře nad Anthonym Joshuou má v držení také pásy WBO, WBA a IBO. Za ním už se ale měli houfovat zájemci o pozici povinného vyzyvatele.

Ale nyní se zdá, jako by o tuhle šanci nikdo moc nestál. Věci se na poli těžké váhy v IBF daly do pohybu na přelomu roku, když v silvestrovské bitvě porazil vyzyvatele číslo jedna „Prince“ Charlese Martina kubánský veterán Luis Ortiz.


IBF mu nabídla možnost utkat se v závěrečné eliminaci o titulový zápas (proti Usykovi) s Hrgovičem. Ortizův tým však odmítl s tím, že po těžké bitvě má Kubánec lehčí zranění ruky. Jako další v žebříčku připadal v úvahu Novozélanďan Joseph Parker, jenž dvakrát za sebou porazil Dereka Chisoru.

Jenže i on podle Hrgovičova manažera Kalleho Sauerlanda zápas odmítl. „Ani nám neuvedli pořádný důvod. Z žebříčku se stává výsměch. Tohle není o nějaké neshodě na finančních požadavcích, tihle boxeři s námi odmítají vůbec začít jednání. Zbavují se možnosti boxovat o titul,“ diví se v rozhovoru pro Sky Sports Sauerland.

Zbývá jen lobbing

„Jediné, co nám zbývá, je lobbovat u IBF, aby nám nabídla dalšího soupeře z žebříčku nebo udělala z Filipa rovnou titulového vyzyvatele. Tímhle směrem to tlačíme. IBF musí jednat, protože tohle dělá z jejího žebříčku frašku. Tihle lidé by neměli ani na rankingu být, když nechtějí bojovat o titul,“ zlobí se manažer.


Z celé věci je pochopitelně pořádně rozladěný i sám Hrgovič. Nemůže pochopit, proč Ortiz či Parker ani nezačali jednání. „Kámo, tohle nejsou žádní fighteři. Fakt to nechápu. Všichni říkají, jak se se mnou chtějí utkat, ale když dojde na věc, tak ani nezačnou jednání. Jsem fakt nas*anej. Nechci o tom ani mluvit. Je to frustrující,“ přiznal chorvatský hromotluk v rozhovoru pro Boxing Social.

V čem je problém? Hrgovič je sice olympijským medailistou, který má skvělou profi bilanci 14:0, ale jeho jméno nemá v profi boxu stále ještě takový zvuk, což pro bojovníky kalibru Parkera neslibuje zrovna ekonomicky zajímavý souboj, v němž je navíc velké riziko neúspěchu.

Koneckonců i Parkerův manažer David Higgins přiznal pro Sky Sports, že v tom vězí „ekonomický problém“ a finanční nabídka za zápas s Hrgovičem by byla pro jeho klienta „směšná“. Prý by takový zápas sotva pokryl Parkerovi náklady na přípravu, Novozélanďan tak prý upřednostňuje jednání o duelu s Andym Ruizem.


Hrgovič ale kontruje tím, že pokud ho Parker porazí, zajistí si milionový titulový zápas s Usykem, nebo Joshou (pokud v odvetě Ukrajince porazí a vezme si tituly zpět).

„Tohle je box, bojovníci by měli akceptovat výzvu. Rozumím, že pro někoho to za zápas se mnou nejsou zrovna ohromné peníze. Když ale vyhrajete, stane se z vás vyzyvatel šampiona IBF a můžete vydělat miliony,“ pokračoval Chorvat, jenž je nyní v IBF žebříčkovou dvojkou.

Nezastírá, že jelikož on i Parker spolupracují s promotérem Eddiem Hearnem, očekával, že domluvení zápasu by neměl být problém.

„Slíbil mi, že pro mě zařídí velký zápas, ale to se pořád nestalo. Čekal jsem nějaké velké jméno. Tak doufám, že svůj slib splní. Hodně lidí ve mně vidí budoucího šampiona a souboj s Parkerem či Ortizem by hodně napověděl, jak na tom jsem. Parker měl hodně starostí i s Chisorou, podle mě nepředvedl zrovna dobré výkony. Já jsem ho (Parkera) navíc porazil na mistrovství světa amatérů, takže by mě opravdu moc zajímalo, jak by náš zápas dopadl teď,“ dodal.Další články v kategorii

Gaethje chce být jako Rocky! Oliveirovi hodlá spolu s titulem ukrást i fanoušky

28. 1. 2022Připravit ho o titul pěkně u něj doma na brazilské půdě. Takové je jasné přání Američana Justina Gaethjeho pro bitvu s Brazilcem Charlesem Oliveirou ...

Boj o krále UFC. Bojovníci chtějí psát historii. Kdo uspěje?

28. 1. 2022Polotěžká divize UFC, kde hraje prim i český zápasník Jiří Procházka, se mohla dočkat posily jak hrom. Vůbec nejlépe hodnocený ...

Vrchol galavečera bude mít v rukách slovenská hvězda

28. 1. 2022 Monika Chochlíková je slovenskou zářící hvězdou na poli bojových sportů od K-1 přes thajský box po MMA. Ačkoliv váží ...

Chlap se srdcem na pravém místě a děti se do boxu jen hrnou

28. 1. 2022Jeho srdce možná nemá klasický tvar, určitě se podobá boxerské rukavici. Trenér Michal Soukup má box v srdci. Byl trenérem reprezentace, ...

Vémola a box? Brutální fyzička. Marpo nemůže zápas přežít, tvrdí trenér

28. 1. 2022Do vyhecovaného boxerského zápasu zbývá ještě několik měsíců, ale žádný pomyslný zimní spánek se ...

Fury už se rozhodl! A vysmívá se: Vyhodili 90 milionů. Nejhorší byznysmeni v historii

28. 1. 2022Čas se krátí a před jeho vypršením padají čím dál silnější slova. Jedno z klíčových rozhodnutí celé ...

Deáka čeká předposlední zápas ze smlouvy v ACA. Jak zásadní roli může souboj s Rusem sehrát?

28. 1. 2022Zápas, který by hlavně pro svou psychickou pohodu potřeboval nutně zvládnout. A je jedno jak, hlavně když právě jeho ruka vylétne pak nahoru. Slovenského ...

Pro úspěch v UFC se Američanka vzdala své životní vášně. Zachrání jí tato ztráta celou kariéru?

27. 1. 2022Je zářným příkladem toho, co znamená jít si tvrdě za úspěchem. Navíc v dešti a na cestě plné slepých uliček, které ...

Tohle bude král těžké váhy. Americká senzace vystřídá Furyho, tvrdí slavný promotér

27. 1. 2022Američtí boxeři momentálně na postech světových šampionů těžké váhy vyklidili pole. Tituly patří Ukrajině a Velké Británii ...