Ikonické výhry a kolosální podrazy. Olympijský box zrodil slavné příběhy ale i zářez na Mayweathera a českou legendu
26.07.2021
Autor: Bohumil Králík
Floyd Mayweather, světová boxerská ikona.FOTO: Mayweather Promotions
Olympiáda v Tokiu je už v plném proudu a i česká výprava má hned několik medailových favoritů. Bohužel zcela chybí zastoupení v naší dříve tradiční a úspěšné disciplíně - boxu. I tak se ale určitě vyplatí zápolení v ringu pod pěti kruhy sledovat, protože se v něm rodí ikonická vítězství, kariéry pozdějších profesionálních šampionů a nejbohatších světových sportovců, ale i kolosální podrazy, na které se další dekády vzpomíná. Které momenty a osobnosti z olympijského ringu se zapsaly mezi nezapomenutelné?
Jan Heřmánek, Amsterdam 1928
První česká boxerská olympijská medaile přinesla kromě radosti také velkou kontroverzi. Jan Heřmánek v nizozemské metropoli vyřadil ve váhové kategorii do 72,5 postupně Lucemburčana Fixiuse, Američana Hendersona a v semifinále i Brita Mallina. Zlato měl doslova na dosah, ve finále s Italem Pierem Toscanim měl totiž jasnou převahu. K velkému šoku a nevoli přítomných fanoušků ale byl vyhlášen vítězem Ital, který se přitom sotva držel na nohou.
Cassius Clay, Řím 1960
Jedna z největších legend boxu a sportu vůbec, která se později proslavila pod jménem Muhammad Ali, se kvůli strachu z létání her v Římě málem odmítla zúčastnit. Clay s cestou nakonec souhlasil, ale i tak měl během letu na sobě připravený padák. Je jasné, že tohle rozhodnutí se mu nakonec hodně vyplatilo. Po finálové výhře nad Polákem Zbigniewem Pietrzykowskim vyhrál zlato, které rozzářilo jednu z nejikoničtějších sportovních kariér ve sportovní historii.
Sugar Ray Leonard, Montreal 1976
Leonard býval považován za jednoho z technicky nejvíce nadaných boxerů všech dob se skvělým timingem, rychlostí a úchvatnou prací nohou. To vše se mu podařilo na hrách v Kanadě náramně prodat. Zlato bral po bitvě s Kubáncem Andresem Aldamou a mezi profesionály se pak stal šampionem pěti váhových kategorií v éře tzv. „Čtyř králů“ s klasickými souboji proti Robertu Duranovi, Tommymu Hearnsovi a Marvinu Haglerovi.
Roy Jones Jr, Soul 1988
Jeho příběh na jihokorejské olympiádě bývá popisován jako nejtemnější hodina boxu. Jones byl podle mínění drtivé většiny fanoušků a expertů po celém světě okraden o zlato, když po finále byl označen za vítěze domácí Korejec Park Si-hun. Přitom Jones zaznamenal 86 zásahů, zatímco Jihokorejec jen 32. Později vyšly najevo informace, že rozhodčí byli podplacení, i když MOV to odmítal s tím, že není dostatek důkazů. Jones nicméně zažil velmi úspěšnou profi kariéru, v níž se stal šampionem čtyř váhových kategorií, včetně těžké váhy.
Lennox Lewis, Soul 1988
Lewis byl sice rodákem z Londýna, ale v Soulu reprezentoval Kanadu. Ve finále zdolal Američana Riddicka Bowea, slavil zisk zlaté medaile a mezi ním a stříbrným Bowem se následně rozhořela velká rivalita, která se přenesla i mezi profesionály. Dva rivalové se už ale spolu nikdy neutkali, Bowe se dokonce raději vzdal svého pásu WBC, aby se vyhnul odvetě.
Floyd Mayweather, Atlanta 1996
I slovutný Mayweather zažil na vlastní kůži, jak chutná kolosální zářez na té nejblyštivější amatérské scéně. V semifinále sice oficiálně prohrál s Bulharem Serafivem Todorovem, ale verdikt rozhodčích způsobil velký skandál. Zmatený sudí dokonce při vyhlašování vítěze zvedl vzhůru ruku Mayweathera. Na Američana tak zbyl „jen“ bronz, ale vše si náležitě vynahradil mezi profesionály, kde má bilanci 50:0 a díky svému umění nashromáždil obrovské bohatství, zatímco z Todorova je údajně bezdomovec.
Vladimir Kličko, Atlanta 1996
Zlato z Atlanty po finálovém triumfu nad Paeam Wolfgrammem z Tongy znamenalo pro slavného Ukrajince vstupenku mezi profesionály, kde později pod vedením legendárního kouče Emanuela Stewarda vládl devět let v roli šampiona. Z trůnu ho sesadil až v roce 2015 Tyson Fury.
Deontay Wilder, Peking 2008
Ke slávě nemusí vést jen olympijské zlato. Wildera porazil v semifinále v Pekingu Ital Clemente Russo. Wilder bral bronz, který se transformoval i do jeho přezdívky Bronze Bomber. Na profi scéně vyhrál 43 zápasů za sebou. O pás šampiona WBC jej ale loni v únoru obral rovněž Tyson Fury.
Anthony Joshua, Londýn 2012
Joshua před vlastními fanoušky ve finále porazil italskou legendu Roberta Cammarelleho a zrodila se nová superstar britského a světové boxu. Joshua momentální drží pásy pro světového šampiona těžké váhy organizací WBA, IBF, WBO a IBO. Dokáže vyprodávat obrovské arény a patří ke komerčně nejzajímavějším sportovcům světa.