Jak se z chlapců stali muži. Roky bojů a proměny tváří bojovníků UFC

29.11.2023

Autor: Miroslav Obluk

Jon Jones v roce 2010.

Jon Jones v roce 2010.FOTO: Profimedia.cz


Boj v kleci mění tváře, charaktery. Do oktagonu vstoupí bojovník s čistým štítem a odejde pozměněn k nepoznání. Někdy stačí jediná rána, obličej se změní. Jiný bojovník zase může schytat úder kladivem a vypadá pořád stejně. Jak se však bojovníci změní v průběhu let na té nejvyšší úrovni? 


Někdy se změní pouze váhová kategorie. Vyčerpávající shazování začne gladiátory unavovat, postupem let tak zamíří o divizi výš. Jindy se změní kompletně celá vizáž. Výrazná tetování, změny účesů. Evolucí si může projít styl boje. Někdy ku prospěchu věci, jindy ke škodě. 

Příběhů je spousta, změn také. Jedny z nich zaznamenaly i fotografie na instagramovém profilu ESPN. Z chlapců se stali muži. 

Legendární Američan Jon Jones si svůj debut v UFC odbyl v roce 2008. Hruď mu tehdy zdobil žalm z Bible, účes byl střižen nakrátko. Po fyzické stránce se toho u Jona změnilo pramálo.

Před patnácti lety vstoupil mezi elitu dravý mladík, jenž ničil soupeře před limitem. Stal se nejmladším šampionem UFC, tento status drží dodnes. Rovněž třímá i pás šampiona, ačkoliv ve vyšší váze. 

Dustin Poirier vlétl mezi elitu v roce 2011. Od té doby se stal oblíbencem fanoušků, který je bavil v devětadvaceti zápasech. 

Do UFC vlétl louisianský střelec, jenž se leckdy nechal strhnout atmosférou. Pokaždé, když však zamířil do klece, rostl. Někdy ho to stálo zlomený nos, jindy zase knokautovou porážku. 

Během let se ale Dustin vyvinul na mašinu, jejíž výkony baví. Prošel si výraznou fyzickou i profesní proměnou. Co zůstalo neměnné? Inu třeba popotahování zápasových kraťasů.

Sean Strickland si během devíti let mezi elitou prošel výraznou psychickou, zápasovou i fyzickou změnou. 

Když Sean začal válčit v UFC, připomínal spíše středoškoláka. Nevinný kukuč, lehce nepřítomný výraz, to byl mladík, jenž se v davu ztratil.

Uběhlo devět let a Sean je k nepřehlédnutí. Během let se naučil, jak to v džungli chodí, stal se Tarzanem, jejím králem. Dnes neexistuje žádná možnost, že byste dvaatřicetiletého Američana přehlédli. Pokud mu dáte slovo, bude veselo. 

Stejný kukuč jako Strickland při debutu měl i jeho krajan Max Holloway. Jedenáct let v UFC ho změnilo výrazně. Z mladého chlapce se znuděným pohledem vyrostl neukončitelný střelec, jenž v kleci řádí jako stroj. Svými výkony pokaždé baví, dostává fanoušky do varu.

Co se fyzické proměny týče, na první pohled nejvíce zaujmou Američanovy oči. Před jedenácti lety působily ospale, dnes v nich žhne neuhasitelný žár. 

Naopak Kamaru Usman a Alexander Volkanovski vypadají pořád stejně. Jako by se u porovnávacích fotografií změnilo pouze osvětlení a pár detailů. 

Bitvy z UFC můžete sledovat na TellyDalší články v kategorii

Monstrum v akci. Francouz je ztělesněním síly i neuvěřitelné všestrannosti

05.03.2024Děsivý pohled, zamračený výraz, doutník, zbraň, dlouhý, kožený kabát a muskulatura, jež připomíná spíš ...

Bolest a slzy v kleci Oktagonu. I chlapci někdy pláčou, napsal Kohoutovi děda

05.03.2024Mateusz Legierski v Ostravě slavil, postoupil do čtvrtfinále Tipsport Gamechangeru, stále je v milionové pyramidě, kde na vítěze čeká 300 tisíc ...

Dvořákův poslední přemožitel uspal hvězdného Američana a začal si razit cestu k titulu

05.03.2024Loni v létě rozrazil brány UFC, zachránil Davidovi Dvořákovi zápas. Australský bojovník Steve Erceg zvedl vhozenou rukavici, nastoupil ...

RFA míří do Bratislavy. Mikulášek se chystá na životní proměnu, slovenský válečník na boj o titul

05.03.2024První letošní galavečer RFA se blíží. Tuzemská organizace vstoupí do roku 2024 s bratislavským turnajem, jenž má pořadové ...

Ohňostroj bolesti. Elitní obři zabojují v turnaji těžkých vah o miliony

05.03.2024Pyramidy byly ve světě bojových sportů vždy oblíbené. Neohrožení válečnici během jedné noci naskočili do kolotoče zápasů a postupnými ...

Kincl poskočil ve světovém žebříčku, dostal se i před borce z UFC

05.03.2024Patrik Kincl zažil svůj nejtěžší boj na půdě Oktagonu. V Ostravě o víkendu potřetí hájil své království ve střední divizi, ...

Úplně jiný vesmír, takový pocit jsem nikdy nezažil, usmívá se Neruda, který má dvě rodiny

05.03.2024 Co bude za pár let, vkročí organizace OKTAGON MMA na americkou půdu? Více vám naznačí rozhovor s Pavolem Nerudou, spoluzakladatelem československé ...

Utrhnul mi suspík, kousnul mě do ruky, popsal Lengál řežbu. V kleci se cítil jako Monster

05.03.2024Sáhl si za hranici lidských sil. Na konci prvního kola přišel o nohu, i tak ale Vlado Lengál vzdoroval Danielu Torresovi až do konce zápasu. ...

Paul v tutu sukni zatloukl soupeře do rohu

05.03.2024Jake Paul zmátl fanoušky svou volbou oblečení do ringu. Svého soupeře Ryana Bourlanda totiž knokautoval v něčem, co fanouškům velmi připomínalo ...

Načíst další články