K MMA přičichl za mřížemi. Točí filmy a reklamy. Teď chce zatočit s Grznárem

18.05.2022

Autor: red

Frederico Komuenha.

Frederico Komuenha.FOTO: I Am Fighter


Životní příběh třicetiletého Frederika Komuenha má své vzestupy a pády. A nuda to rozhodně nebyla. Rodák z Bruntálu, který je při svém MMA debutu plánovaným soupeřem pro kontroverzního kulturistu a nyní už i zápasníka Filipa Grznára pro galavečer IAF 5 v Plzni, toho zažil opravdu hodně. „Když mi bylo deset, jedenáct let, začal jsem chodit trénovat s kamarády k nám na hřiště. Hodně se mi líbil thajský box, který dělal kamarád, trénovali jsme spolu, spárovali, bavilo mě to, hodně, nakonec mě ale rodiče nasměrovali na atletiku,“ řekl před premiérou Komuenha pro IAF. Pod organizací I Am Fighter bude 17. června v Plzni bojovat. 

K MMA přičichl za mřížemi. „Než jsem do něj nastoupil, byl jsem po zranění z atletiky, věnoval se hudbě (hip-hop), bez většího pohybu, takže jsem hodně nabral. A rozhodl se, že pokud tam chci těch šest vydržet, musím něco dělat,“ vyznává se syn české maminky a angolského otce, který poprvé porušil zákony v roce 2010, podruhé o dva roky později, aby byl definitivně k šesti letům nepodmíněně odsouzen v roce 2018.

„Od prvního dne ve vězení jsem začal cvičit. Ráno jsem si šel zaběhat, odpoledne silový trénink, večer lapy a pytel. Měl jsem tam trenéra, který mi říkal, že bych se na MMA hodil. A tak jsem ho poslechl,“ přidává budoucí zápasník. 

Takže od atletiky vás odradila zranění a přešel jste k bojovým sportům?
Když jsem začal s atletikou, tak jsem vybíral mezi boxem a atletikou, ale bylo mi tehdy jedenáct let a moc jsem do toho kecat nemohl. A rodiče mě prostě nasměřovali k atletice, u které jsem ještě hrál fotbal.

Je atletika dobrý sportovní pohybový základ pro bojové sporty?
Myslím, že určitě. Myslím, že třeba i Anthony Joshua je bývalým atletem. A není vůbec špatný. Takže ano, je to dobrý základ pro další sporty. Včetně těch bojových.


Měl jste slušné mládežnické výkony ve vrhačských disciplínách…
Když se člověk podívá na rozdíly mezi mnou a ostatními v té době, tak máte pravdu, nebylo to špatné. (úsměv)

To je jedna veřejně známá informace  o vás – atletika. A co ta druhá, tedy pobyt za mřížemi. Jak tohle vzniklo?
Řešilo se to strašně dlouho. V roce 2010 jsem se popral na parkovišti před hospodou, dostal za to dvouletou podmínku, kterou jsem následně propálil absolutní hloupostí, že jsem se někoho zastal, zase se popral a došlo k ublížení na zdraví druhé osoby. A po několikaletém pendlování po soudech jsem dostal šest let natvrdo. No a loni jsem po polovině trestu za dobré chování byl propuštěn.

Litujete?
Určitě to byly ode mě chyby. V tu dobu jsem si myslel, že to byla správná řešení situace, byl jsem mladý, čerstvě plnoletý, připadal jsem jako velký frajer, gangster. Ale když se na to podívám dnes, tak ano, ty situace se daly vyřešit jinak. Každopádně to, co je napsané v novinách, není vždycky pravda. Já u toho soudu třeba ani nebyl, celý ten článek je napsaný o mně beze mě.

Vy jste nevěděl o soudním přelíčení? Musel jste být obeslán soudem.
Ano, byl, ale nedostalo se to ke mně, protože jsem měl trvalou adresu jinde, než jsem skutečně bydlel, protože tehdy jsem pobýval v Brně.


VIDEO:IAF/kaocko.czFilip Grznár a jeho ukončení v kleciA pak jste žil čtyři roky v Anglii, proč? 
Prostě mě to tady v Česku už delší dobu nebavilo, možná i proto ty průšvihy, jak se bavíme. Chtěl jsem už rok předtím letět do Ameriky, ale to nedopadlo kvůli vízům, tak jsem na druhý pokus vyrazil do Anglie, do Liverpoolu. Žil jsem tam, hrál fotbal, prostě se snažil přijít na jiné myšlenky, žít jinak. On život v Anglii je jiný, byť je pravda, že jsem tam bydlel v ghettu. Opravdovém, ne takovém, jako tady u nás. Spíše hodně podobné tomu, co známe z filmů, bydlel jsem v jedné z nejtvrdších ulic v Liverpoolu, za zády mi tam zabili kamaráda, létaly nám helikoptéry nad hlavami, celkem pravidelně. Nic k chlubení, ale proto se snažím teď fungovat po návratu z vězení jinak, najet na novou životní etapu.

Takže zklidnění?
Co se týče toho, co se stalo, tak ano, řeším situace jinak, ale zklidnil? Jak se to vezme. Já se narodil v roce 1992 v Česku ve městě, kde jsem byl jediný tmavý. Takže jsem zažil hodně nepříjemných okamžiků, prošel jsem si věcmi, které jsem třeba řešil špatně, ale často jsem ani neměl na výběr. Když jsi na základní škole, na prvním stupni, tak je těžké mít respekt okolí, když máš jinou barvu pleti. Musel jsem se k tomu nějak stavět. A to, co se mi dělo později, kdy jsem za to pykal, tak si teď zpětně myslím, že byly následky dění, které jsem zažil jako sedmi, osmiletý kluk. Já totiž jako malý kluk byl fakt hodně malý, hodně, ale pak někdy ve dvanácti jsem hrozně narostl, najednou jsem měl 85 kilo, dělal jsem atletiku, chodil jsem boxovat, byl jsem velký kluk, vypadal jako dospělý chlap a dle toho se také cítil. Každopádně dneska to vše beru jako ponaučení. Asi bych měl zároveň říct, že před podmínkou a jejím porušením a ani poté jsem neudělal nic, co bych měl v trestním rejstříku. 

Zmínil jste jinou barvu pleti…
Mamka je Češka a táta pochází z Angoly.

Na IAF 5 budete v Plzni bojovat s Filipem Grznárem, který má hodně kontroverzní pověst, nevyhnuly se mu ani rasistické projevy. Jak tohle vnímíte?
Nic takového vlastně ani nevím. Co vím, je ale to, že jsme si pár měsíců zpět poslali s Filipem hlasovky, ve kterých mi některé věci vysvětluje, kde mi říká, že rozhodně není žádný rasista. Pak jsme se potkali na staredownu, kde mě přišel pozdravit a chvíli jsme si povídali. V mých očích je to tak, že jeho chování je marketing, protože tváří v tvář nepůsobil jako primitiv, idiot, prostě si myslím, že to dělá kvůli tomu, aby na sebe upozornil, zaujal, měl pozornost. Ke mně se celou dobu chová slušně, když jsme odcházeli z natáčení, tak mi na rozloučenou řekl, že se těší na zápas, ať na sebe dávám pozor, ať se nezraním. Mně nic neudělal. To, že někde něco řekl, já neřeším. I ten zmíněný článek, který někde na sítích po oznámení našeho zápasu vytáhli, mi museli poslat kamarádi. Tyhle věci jdou mimo mě. Vlastně ano, viděl jsem vaše video po zápase s Jaroslavem Olláhem, kde říká, že je rasista, ale Járu vnímá jako sportovce. Podle mě to dělá cíleně, aby na sebe upozornil, nemyslím si, že to myslí vážně, že takový opravdu je. A i kdyby rasista byl, tak já to mám nastavené tak, že jdeme proti sobě v kleci, v MMA, je to sport. Chci vyhrát, to je můj cíl, nic víc neřeším.

Mimochodem, čím se živíte?
Poté, co jsem se vrátil z vězení, tak jsem dělal na recepci v jedné posilovně, ale jelikož to nešlo příliš skloubit s vlastním tréninkem, tak jsem toho nechal a věnuji se naplno MMA. Věřím, že by mě to mohlo jednou živit. Nyní mi ale vydělává natáčení.

Jako herec?
Ano, reklamy i filmy.

Například?
Je toho více. Z těch větších jsou nejčerstvější dva, loni v létě jsem točil film The Gray Man (americká premiéra je naplánovaná na 15. července) s Ryanem Goslingem, na přelomu roku pak Extraction 2 s Chrisem Hemsworthem (v Česku se asi nejvíce proslavil rolí Thora z Avengers), z reklamních spotů je nejčerstvější ten pro Apple. Další články v kategorii

Super úspěch, kluci jsou bombastičtí, je nadšený trenér po dvojitém zlatu z ME. Ozval se i šampion UFC

30.09.2022Nadšení. Jedno slovo, které dokonale vystihuje dvě zlaté medaile z juniorského mistrovství Evropy MMA, které se odehrává ...

Zlatý Kutil a zlatý Makhmudov na ME. Česká MMA reprezentace slaví v Itálii dva tituly

30.09.2022Itálie zlatá a zlatá! Tohle platí po pátečních finálových bojích na mistrovství Evropy MMA. Do dnešních ...

Ukrajinský bojovník obhájil MMA titul, po vítězství se vrátil na frontu

30.09.2022Žádné dlouhé slavení, užívání si s kamarády pocit vítězství. Není čas, současná situace na Ukrajině ...

Mystickému večeru na Kladně tleskali i Vémola s Krampolem

30.09.2022Zamilovali jste si úpolové sporty a teď váháte, který z nich si vybrat? Inspiraci vám mohl dát čtvrteční galavečer na Kladně. ...

Chytit, strhnout, zabít! Tímhle stylem to mám rád, prozradil Cverna. Další sousto? Pořízek Kimball?

30.09.2022"Pozor, pozor, Alexander tady vládne!" Za zvuku svého oblíbeného popěvku nastoupil český bijec Alexander Cverna do hlavního boxerského ...

V UFC se řeší budoucnost ruského rebela. Další ostudy se chtějí všichni vyvarovat

30.09.2022Kam s ním? Takovou otázku si v souvislosti s ruským snajprem Khamzatem Chimaevem klade šéf UFC Dana White. Už se totiž nechce dožít toho, ...

Jak mohl McGregor opustit program proti dopingu? Nitky vedou k jeho šéfovi

30.09.2022Ukončil Conor McGregor kariéru v UFC, jen to jaksi nikomu neřekl? I takové otázky nastaly ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že legendární ...

VIDEO: Nejveselejší staredown? Nejdříve hněv, potom šeptání. Co se stane v ringu?

30.09.2022Jak tohle dopadne, vyznat se v nich před zápasem? Složité. Dnes večer budou v Plzni bojovat o titul šampion křížové váhy Vasil Ducár ...

Šarvátka mezi diváky, teď rodeo v kleci? Mohl by to být souboj století, věří Američan

29.09.2022Byl prozatímním šampionem lehké váhy UFC, v dalších dvou titulových bitvách už neuspěl. Zato hned dvakrát přemohl ...

Načíst další články