Kohout jde do bitvy s posvěcenými věcmi od thajského mnicha. Těším se, že se konečně pobiju v postoji

22.09.2022

Autor: Libor Kalous

V sobotu do boje!

V sobotu do boje!FOTO: OKTAGON MMA


Pět let už jede v MMA, Matouš Kohout má ale za sebou téměř sedmdesát zápasů v thajském boxu. A ten si zase připomene, v sobotu bude bojovat na akci Noc Bojovníků Dobříš. Jeho soupeřem bude domácí Bernard Plavec. "Těším se, Bernard je zkušený, zápasil i v Rusku. On začínal s thajským boxem stejně asi jako já, takže máme už něco za sebou, mohlo by to být fajn," rozpovídal se Kohout pro kaocko.cz před středečním tréninkem.

Po čase si dáte zase čistě postojový zápas, navíc nemusíte teď výrazně hubnout, takže vysekaného kulturistu na váze tentokrát neuvidíme, je to tak?
Teď jdeme váhu do 81 kilo. Udělám si koláž a přidám tam najdi deset kilo rozdíl. Teď s váhou fakt pohoda, chybí mi asi dvě kila. 

Pět let jedete MMA, poslední postojový zápas byl na Undergroundu, je to tak?
Je to tak, to bylo v době covidu, ale čistě thajský box jsem šel naposledy v Třinci, to byl rok asi 2016, 2017. Teď jdeme thajský box v malých rukavicích, takto s tím počítám. Jednou se mi ale stalo, že organizátoři změnili pravidla dokonce v ringu. Měl to být thajský box, ale udělali z toho K-1. Zvládnul jsem to, já počítám se vším (smích).


Nestýská se vám po postoji?
Já jsem zápasový typ, mně se stýská po zápasech. Dřív jsem měl každý měsíc zápas, dokonce jsem měl i čtyři v měsíci, tohle mi hrozně chybí. Těším se, že se konečně pobiju v postoji. Jak to teď říkal Bartl na Oktagonu v Brně, konečně si to jde s někým rozdat. A s Roušalem to byl super zápas. 

Jedete MMA, byla to cesta rozumu, že tady bude větší šance na úspěch, živobytí?
To ne. Mě spíš štvalo, že jsem neměl potom zápasy pravidelně. Jeden rok jsem měl zápas pod organizací IFMA v Praze, další až v prosinci. IFMA to byl turnaj zadarmo, pak jsem vydělal na Enfusion dva tisíce euro, ale tohle nechcete za rok vydělat. Pak byla možnost na MMA, byl jsem relativně mladý, tak jsem do toho skočil.

Chybí vám něco z thajského boxu?
Všechno má něco do sebe, thajský box byl více pokornější, ale zase nebyl okolo ten ohlas, boom, MMA lidi baví. Teď se dokonce shání video, že vyplatí někoho (Oktagon), jak Karlos přeskakuje klec. Lidi baví show, chtějí vidět i tyhle věci okolo. 

Vy byste přeskočil klec, máte hranici?
Já nejsem takový, že bych potřeboval před zápasem na někoho dělat bu bu bu. Teď jdu s Bernardem, dvakrát jsem se potkali na akci, podali jsme si ruku, jsme v pohodě. Prostě dva sportovci, jdeme si dát přes držku, pak si podáme ruku a půjdeme na pivo a je to v pohodě. Takhle to bylo třeba i v Undergroundu, když jsem šel s Michalem Rybou. Napsali jsme si, že to vyšlo naprd. Řekli jsme si, že si dáme do držky a pak pivo.

Řešíte další zápas v MMA, tam máte bilanci 7-5.
Řešíme, chtěl bych zápas ještě do konce roku, ale rád bych ještě před Vánoci, chci normální Vánoce bez hubnutí. Ostrava by byla ideální, ale co jsem koukal, je to tam už docela plný. Řekli mi, ať s tím počítám, tak uvidíme. Když nebude MMA, klidně si střihnu ještě thajský box do konce roku. 


Máte desítky zápasů za sebou, co nervozita?
Nervozitu necítím, já se těším, jdu si to užít a pobít se. Před zápasem to je radost. Zdenda Švamberk mi přivezl z Thajska posvěcený věci, tohle mi u MMA chybí. Teď budu mít něco od mnicha, který mi něco napsal k zápasu, to je super.

Postoj, takže žádné hlídání takedownů, jednodušší boj?
Je to lehčí. Když jsem spároval s kluky v TKBC a v Plzni, bylo to znát. Prostě zem nehrozí, tam si tolik nevěřím. V postoji to můžu svázat do klinče, to je voda na můj mlýn. 


Zažil jste už Dobříš?
Ne, ani jsem se tam nebyl podívat, ale všichni to chválí, tak jsem zvědavý. Organizátoři se trochu plácli přes kapsu se startovkou, jsou tam zajímavá jména, věřím, že to lidi natáhne. Klauda s Kozubovským bude pěkný zápas, Brichta tam bude, Dvořák. 

Jak budou probíhat vaše poslední hodiny do zápasu?
Já si rád držím tělo zahřátý. Když vysadím, nejsou takové reakce, já chodím trénovat i v den zápasu. Ve středu lehké kardio, ve čtvrtek lapy a v pátek ráno dodělám váhu, pak vážení a chci v Dobříši zůstat. Chci mít klid před zápasem, mám rád svůj klid. Poprosil jsem je o spaní.

Jak snáší doma přípravu, to musí být proti MMA velká pohoda, ne?
S manželkou jsme si z toho dělali srandu. Zbývalo týden do zápasu a chyběly asi tři kila. I s Pepou Králem jsme se smáli, že je to nuda. Odpadnul stres z váhy, člověk si to více užívá. Kord u mě, když já jsem na 80 kilech vysekaný a ještě mám z toho odvodňovat. 

Chtěl jste někdy utnout dělání váhy?
Pokaždé, tohle říkám u každého zápasu, že tohle je naposledy. Poslední porážka mě ale nakopla v MMA, chci ještě něco dokázat a v sedmdesátce pokračovat. 



Další články v kategorii

Kníže je zraněný, naplánovaný hlavní zápas RFA se odkládá

28.09.2022Zrušeno. Petr Kníže a Jozef Wittner se v kleci 8. října v Košicích nepotkají. Hlavní zápas organizace RFA se nemůže uskutečnit. ...

Kladno a Noc bojových umění. Hlavní fight Cverna, bude i bitva ve zbroji

28.09.2022Už ve čtvrtek. Kladno a Noc bojových umění - Cesta svatého grálu. Galavečer nabídne dvanáct soubojů v MMA, K-1, boxu a HMB, což bude unikátní ...

Životní proměna z Prahy. Vážil 130 kilo, teď se připravuje na zápas ve váze do 84 kilo

28.09.2022Frederico Komuenha knockoutoval Filipa Grznára. Tohle byla červnová úspěšná MMA premiéra. Pod organizací IAF se předvedl Komuenha poprvé, ...

Jak se změnila česká MMA zápasnice? Čtvrt století a fotky z domácího archívu

28.09.2022Příběh, který má jedno velké pojítko. A tím je sport. Všude, stále. A na několik způsobů. To je život Martiny Jindrové, ...

Unikátní setkání, za boxery přišel olympijský vítěz, který má 94 let!

28.09.2022Výjimečná příležitost se podívat žijící legendě do očí, potkat kroniku českého a slovenského boxu. O víkendu se ...

Do Oktagonu míří bojovník UFC. Osm let nezápasil

27.09.2022Fanoušci Oktagonu se dočkají jedné hodně zajímavé akvizice. Na blížícím se turnaji v Německu se představí i slavný ...

VIDEO: Český čistič v ringu? Mohlo by se to tady vyčistit a nastavit pásům řád

27.09.2022Čtyři výhry a jedna porážka, to je prozatímní profesionální bilance českého boxera Lukáše Fajka, který bude v ...

Bijec Kuzník se po roce vrátí zpátky do klece. Bude silnější než kdy dřív, slibuje jeho kouč

27.09.2022Zatímco loni stihl obávaný Spartacus Matěj Kuzník v Oktagonu hned tři zápasy, letos se mezi pletivy ještě neobjevil. Dočká se 3. prosince ...

Slovenská bestie se už brzy vrátí do klece. V Oktagonu to však nebude

27.09.2022Účast na nedávném Oktagonu v Brně mu sice nevyšla, slovenský bojovník MMA Gábor Boráros se už ale brzy ukáže zas v akci. ...

Načíst další články