Končí doba smutku a trápení, Bledá vyhlíží další bitvu v UFC

16.04.2024

Autor: Libor Kalous

Tereza Bledá v UFC.

Tereza Bledá v UFC.FOTO: UFC


V červnu 2023 zažila Tereza Bledá okamžik, na který nezapomene do konce života. První výhra v UFC, ve světově uznávané organizaci. Jeden velký sen se stal realitou. Od té doby ale na další šanci stále čeká, za pár týdnů zažije roční zápasový půst. Do cesty dvaadvacetileté MMA zápasnice se postavilo nespecifikované zranění, které si přivezla z Thajska. Vše ale jednou skončí. Po období temna a trápení začíná svítat. Bledá nabírá dávky v tréninku a v hlavě má také možný další duel v UFC. Její myšlenky směřují k Paříži.Terezo, naposledy jsme se potkali před 10 měsíci v jednu ráno na letišti, když jste přiletěla z UFC. Tehdy jste řekla: Konečně jsem to zlomila, výhru definuju jako nejšťastnější chvíli mého života." Stále to platí?
Časem vždy přibude kritický pohled, kde vidím chyby. A to asi už den po zápase, ale stále platí, že to byl šťastný okamžik, jen je nyní víc kritický. Já jsem celkově kritická, mám lehce pesimistický pohled.

Poslední odpověď v tom rozhovoru byla. "Listopad prosinec." To byla vaše reakce na otázku, kdy bude další zápas. Konec roku 2023 nedopadl, máme duben 2024, co se stalo s Terezou Bledou?
Byla jsem zraněná, tohle se táhlo docela dlouho, víc, než jsem čekala. Vracím se skoro po třičtvrtě roce. V září jsem se zranila v Thajsku, dost mě to omezovalo, ale trénovala jsem, snažila jsem se, ale moc to nešlo, takže muselo přijít řešení. Teď už to je dobrý a začínám naplno trénovat. Snad už bude konečně zápas.

Jak dlouho jste byla mimo pravidelnou a tvrdou přípravu?
Od začátku září se vše vleklo, měla jsem velká omezení. 

Kdy plánujete zápas?
V září bude UFC v Paříži, tam bych se chtěla opravdu dostat. Turnaj v Evropě, žádný časový posun, když bude chtít někdo přijet, není to daleko. Zápasila bych před lidmi, což mi vyhovuje víc, než když jsem byla v tichu v Apexu. K tomu bych nemusela být v místě tři týdny předem a navíc to není tak drahý. Amerika mě stála polovinu toho, co jsem vydělala. 

A opět bude soupeřkou Brazilka? Posledních šest vašich oponentek bylo právě z této země.
Těžko říct, ale já bych řekla ano, Američanku, Evropanku asi už nikdy nezažiju. První byla Francouzka, byla Polka, jinak všechny ostatní byly Brazilky. Jedno vím, do Brazílie na dovolenou nepojedu, ani zápasit mě tam nikdo nedonutí. 

Co jste dělala, když jste nemohla naplno trénovat?
Chvíli jsem nemohla vůbec, pak relativně dost, ale s omezením, za pár dní budu v plném zápřahu. Bylo to těžké období, já ten sport dělám, protože chci zápasit, nechci jen trénovat. 

Těší se člověk na tréninky, když ví, že má omezení?
Já nejradši trénuju, když vím, že mám zápas. Že bych si třeba řekla, že budu jen dva roky trénovat, tak to mě bavit nebude. Bez cíle to je o ničem. Nevidím tam tu odměnu, tou je zápas a výhra.

Jak zpětně koukáte na výhru v UFC z června 2023?
Mám výhru, ale spokojená nejsem. 

Není zbytečný se trýznit, není moc té kritiky?
Je tam rozdíl mezi UFC a Oktagonem. V Oktagonu jsem měla svoje jistoty, věděla jsem, že si budu zápasit, jak chci. Teď je v UFC docela velký tlak, jde o prodloužení smlouvy, nic se nesmí stát, což hodně cítím při zápasení, tohle je pro mě novinka. Největší tlak cítím na prodloužení smlouvy, že musím mít jistou výhru, neriskuju tolik v zápasech, což neprospívá atraktivitě výkonu. 

Jak to máte se smlouvou v UFC?
Kontrakt mám na čtyři zápasy a dva mám za sebou. V hlavě mám, že nesmím udělat chybu, je to svazující. Hlavně je to pro mě nový, neužívám si zápasy, více si vše hlídám.

Jak tohle řešíte, pracujete s hlavou?
Hlavní je si věřit. A ve všem. Nejvíce je to vidět na mém postoji. V zápase to vypadá, že neumím dát ani direkt, reálně postoj umím. Bude to znít úžasně, nesmyslně, ale opravdu postoj umím, není to špatný. Když si na tréninku věřím, nemám potřebu jít ani na zem. V zápase jdu na jistotu, takže takedown a dolů. Věřím, že se to zlomí, chce to ale čas, zkušenosti. 

Spolupracujete stále s mentálním koučem Marianem Jelínkem?
Ano, řešíme různé věci. Ve druhém zápase v UFC jsem viděla velký posun, věřím, že jsem na dobré cestě. Myslím, že když bude navíc zápas v Evropě, tak by mi mělo všechno sedět. Ráda bych po delší době zápasila v Evropě.

Kolik zápasů za rok je pro vás ideálních?
Asi dva. Mám pořád hodně času na zlepšování, asi by byl nesmysl to rvát teď víc. Čím více se budu nyní ničit, tím méně vydržím v budoucnu. 

Bude problém jít do zápasu po více než roce?
To ne, spíš mě štve ten promarněný čas, to mě štve strašně. Doufám, že už přijde zápas, což mi dá chuť do trénování. Uvidíme, jak to dopadne s Paříží, ráda bych tam zápasila.Další články v kategorii

Životní výzva. Kamarádi se ptali, proč mi dali tak těžkého soupeře, směje se Ukrajinec před PML

23.05.2024Čeká na něj největší kariérní výzva, nejtěžší boj. Ukrajinský bojovník Timur Didiaev se již v pátek utká ...

V Thajsku rozlosováno. Čeští boxeři znají své soupeře v olympijské kvalifikaci

23.05.2024Rozlosováno. Čtyři čeští boxeři už znají své úvodní soupeře ve světové olympijské kvalifikaci, která byla ve čtvrtek ...

McGregor obrací list. Temnou stránku ukryl. Slovní útoky mi neslouží dobře, tvrdí

23.05.2024Slovní hrátky a ostrý jazyk, tato kombinace byla vždy nedílnou součástí arzenálu Conora McGregora. Pro urážku nikdy nešel ...

Neporažená kráska z PFL si věří na ty nejlepší. Pokud bych šla do UFC, získala bych titul

23.05.2024Pětadvacet let, jedenáct zápasů, bezchybná bilance, 10 výher před limitem, z toho 9 na KO. Těmito čísly se může pochlubit oslnivá britská ...

Nehulím ani po granátech od Ducára, pochlubil se český ranař, který se o zápase dozvěděl nad smažákem

23.05.2024Zachránil zápas, v sobotu půjde nečekaně do boje. Populární český postojář Pavel Šach se představí na turnaji RFA x ZHS v Polsku. ...

Airbike je pro lidi, co mají moc volného času. Šormová před PML trénovala jinak

23.05.2024Desátý turnaj PML - Professional Muaythai League nabídne také jeden ženský duel. Avšak kompletně jiného složení, než se ještě ...

Jsem připraven na všechno a všechny, hlásí Zawada. Ve Frankfurtu chce bojovat o titul

23.05.2024Přes Eden do Frankfurtu. Tuhle cestu si naplánoval německý bojovník David Zawada, jehož na fotbalovém stadionu pražské Slavie čeká v červnu ...

Poslední šance na olympiádu v Paříži. Čeští boxeři se dozví soupeře v Thajsku

23.05.2024Poslední šance se blíží. Česká boxerská výprava očekává první zápasy v dalekém Thajsku. Tam od 24. ...

Nejdřív pivo, pak titul. Populární střelec cílí z baru přímo na vrchol UFC

23.05.2024Chystá se možná na svou poslední titulovou misi, na poslední výstřel. Na populárního bojovníka Dustina Poiriera čeká ...

Načíst další články