Krádeže zápasů? Uráží mě, že máme kupčit s výsledky, reaguje na humbuk po Oktagonu 28 rozhodčí Touš

04.10.2021

Autor: Libor Kalous

Rozhodčí Pavel Touš v oktagonu...

Rozhodčí Pavel Touš v oktagonu...FOTO: OKTAGON MMA


Nikdo si jich nevšímá, fanoušci sledují zápasníky a boj v kleci. Jakmile ale dojde ke spornému momentu, rozhodčí se stávají personami, které budí velký zájem u fanoušků. Naposledy se rozjel kolotoč debat po turnaji Oktagon 28, který proběhl v pražské hale O2 universum. „Hodně těch věcí na internetu je přepálených kvůli velké pozornosti, kterou Oktagon má. Já radím rozhodčím, ať se nevyjadřují, zachovávají chladné hlavy, protože tohle nemůžou vyhrát,“ říká v rozhovoru pro kaocko.cz Pavel Touš, který je členem komise rozhodčích pod Českým svazem MMA.


Kolem rozhodčích po turnaji Oktagon 28 bylo docela haló, byl ten humbuk oprávněný?
Vždycky jsou nějaké nesrovnalosti, vždycky by to mohlo být lepší, ale s takovým ohlasem se neslučuji. Odvádíme dobrou práci.

Vezmu tři zápasy postupně: Lesák – Lengál. Dva rozhodčí dali 30:27, jeden obráceně 27:30. Jak je to možný?
Po každém turnaji si jako rozhodčí děláme hodinový meeting, kde řešíme akci. Pokud není na zápas vypsaný protest, neovlivní výsledek, tak bychom se o tom neměli bavit. Tady si ale můžeme říct, že otočený výsledek nebyl v pořádku. Musíme si dávat pozor. Snažíme se zlepšovat, mluvit o tom, ale tohle by se nemělo stávat.

Opačný pohled na zápas měl Michal Popelák, který byl na bodech, jak on se k tomu vyjádřil?
Něco jsme si k tomu řekli, ale nechal bych to za našimi dveřmi. 


Druhý zápas Naruszczka – Hošek. V kleci byl Michal Popelák…
Okolo tohoto zápasu nastalo obrovské haló, kterému dost dobře nerozumím. Já jsem zápas nějak viděl zpod oktagonu, lidi to viděli z kamer, nikdo z nás nemá pohled ringového rozhodčího na místě. Jeho první myšlenka je, aby chránil zdraví bojovníka. Viděl bombu od Davida Hoška, která vypnula Marcina, i když třeba říká, že tomu tak nebylo. Bojovník má většinou trauma a nic si nepamatuje z toho okamžiku. Marcin padal dolů, bouchnul se hlavou o podlahu a zřejmě naskočil. V ten okamžik už tam byl Michal Popelák rozhodnutý skočit. Marcin reflexivně chytl nohu a vypadalo to, že chce pokračovat dál, ale když se vzápětí postavil, bylo vidět, že ztrácí rovnováhu. Tohle je jeden z okamžiků, kdy se nedozvíme, jak by to mohlo vypadat, když by se jelo dál. Tohle rozhodně nebyla chyba. 

Co po zápase řekl k tomuto momentu rozhodčí z klece?
Měl jsem na Michala jedinou otázku: Když jsi to ukončil, byl jsi přesvědčený, že takhle to je správně? On bez sekundy zaváhání řekl, že by to udělal znovu. V tento okamžik to je pro mě správné rozhodnutí. Kdyby tam nechal třeba dát Davida ještě jednu, dvě bomby, zase bychom řešili opačný okamžik. Tohle se nikdy ale nedozvíme. 

Titulový zápas Pešta – Pütz zastavil lékař, vy jste byl v ringu jako hlavní rozhodčí…
Zavolal jsem lékaře, protože se mi nelíbila tržná rána na oku. Tady se ale řešil nos. Spousta lidí srovnávala zranění nosu s Monstrem, ten měl rupnutý nos, který byl schovaný pod kůží, což extra nevadí. U Pütze to nebyl vyloženě prasklý nos, to je zase ta spekulace. Tam byl primární problém, viděl jsem to na vlastní oči, a to byla naprasklá kost. Nejsem lékař, abych to posuzoval, ale byla tam vidět trhlina. Doktor i cutmani v rohu říkali, že tohle je špatný. Já jsem se opakovaně doktora ptal, jestli je přesvědčený, že se má zápas ukončit, že jde o titulový fight. Když doktor řekne, končíme, tak já ho musím respektovat. Doktor je v oktagonu nad rozhodčím. Zápas jsem okamžitě ukončil.

Co vám řekl Pützův roh?
Musím je pochválit, to jsou fakt profíci. Okamžitě Stephana stáhli, tím to skončilo.

Jenže Pütz se poté vyjádřil na sociálních sítích, že mu nic nebylo…
On uvedl, že to je staré zranění, že nos neměl zlomený, že se mu přišel doktor omluvit po zápase. Myslím, že to je trochu vytržený z kontextu. Doktora mrzelo, že ho musel ukončit, ale na rozhodnutí si trval. Byla tam vidět kost, nos byl naprasklý. Doktor v kleci opakovaně řekl, že v tomto případě nepokračujeme dál. Šlo o rozhodnutí lékaře, tím to pro mě končí. Ta vyjádření od Stephana atd. mi spíše připadají jako tlak na odvetu.


Pokud by bylo rozhodnutí na vás, jaké by bylo?
Nevím, takto jsem nad tím nepřemýšlel, je to teď jen spekulace. Rozhodl bych se na místě. Tohle nebylo o mně, tohle byla jednostranná komunikace s lékařem. Takový je postup. Komunikace je jasná: já lékař, ne já bojovník.

Jste členem komise rozhodčích pod Českým svazem MMA, jak vnímáte debaty na sociálních sítích, které se objevují po turnajích?
Jsem přesvědčený, že máme kvalitní tým rozhodčích, snažíme se vzdělávat, ale jsme jen lidi a občas chybujeme. Hodně těch věcí na internetu je přepálených kvůli velké pozornosti, kterou Oktagon má. Já radím rozhodčím, ať se nevyjadřují, zachovávají chladné hlavy, protože tohle nemůžou vyhrát. Dobré je mít také srovnání. Na Oktagonu je spoustu fanoušků, kteří sledují jen tuto organizaci a nemají srovnání se světem. Nemyslím si, že se u nás dějí nějaké krádeže. A co mě uráží, že máme kupčit s výsledky. 99 procent rozhodčích tento sport baví, nedělají to kvůli penězům. Nějaké obviňování je úplně mimo realitu. 

Rozhodčím jste patnáct let, přišel někdo za tu dobu a nabízel vám peníze za ovlivnění zápasu?
Ne. Někdo tvrdí, že kšeftujeme s výsledky. Osobně mi nikdo nic nenabídl, ani nevím, jestli se to stalo někomu v mém týmu. Nikdo nepřišel a nepřinesl deset tisíc a řekl: dejte mi zápas. Navíc si nedokážu představit, jak bych otáčel zápas v oktagonu. Na bodech se mi to taky nestalo. Neříkám, že to není nemožný, v MMA létají velké peníze, ale vždycky by to muselo být asi spojený s bojovníkem. S ním to bude daleko jednodušší než ovlivňovat rozhodčí. 


Kaocko.cz chtělo udělat rozhovor s Michalem Popelákem, ale on se nechtěl vyjádřit. Je to správné rozhodnutí?
Rozhodčí by se neměli vyjadřovat k bodovým výsledkům. Co se týče zápasu Naruszczka – Hošek, tady byl z polské strany podán dalekosáhlý protest. Protest budeme řešit tento týden.  

A co se týče Popeláka a jeho vyjádření?
Já jsem pro to, aby se rozhodčí nevyjadřovali, zase to vyvolá nějaké spekulace. Je tu komise rozhodčích, abychom se za ně vyjádřili. 

Na zápas Lesák – Lengál nepřišel protest?
Ne. 

Jak zlepšit výkony rozhodčích?
Jednou z nových věcí například je, že jsme na radu německých rozhodčích dali k oktagonu barové stoličky, v tento moment má rozhodčí lepší výhled, sedí o půl metrů výše a je nad úrovní podlahy klece. Snažíme se zlepšovat. Možná se to někomu nelíbí, ale musím pochválit promotéry Oktagonu, že se snaží dělat pro zlepšování turnajů maximum. Jestli si někdo myslí, že si pak plácáme po ramenou v šatnách? Já se na každém turnaji s Ondrou (Ondřej Novotný, jeden z majitelů organizace OKTAGON MMA) dohaduju. A ne zrovna jemně. 

Jak se vám spí?
Já se s tím hejtem dokážu srovnat. Pokud se rozhodčí nedokáže srovnat s tím, že mu lidi nadávají, probírají ho, tak ať to nedělá. Tohle říkám všem rozhodčím. Někdy se věci sejdou. Na posledním Oktagonu byly tři, ale jen jedna má opodstatnění. Pütz do kamery neřekne, že mu doktor možná zachránil kariéru, že to bylo skvělý rozhodnutí. Chápu, že to Stephana štve, je to bojovník, cítil, že se zvedá v zápase, ale já neuhnu ani o píď z rozhodnutí, které učinil lékař. V kleci jednáte instinktivně, není čas. Lidi nás tepou, ale nikdo z těch fanoušků není v kleci.  Další články v kategorii

V RFA to vyčistili, teď půjdou o titul. Šance pro neporaženého Čecha

30.03.2023Volba na první titulový souboj v MMA pod organizací RFA je na světě. A půjde o střední váhu. Do boje o mistrovský pás se zapojí ...

Je čas se vrátit. Martínek po operaci skočí do tvrdé dřiny

30.03.2023Je čas se vrátit do ostré přípravy a jít do zápasu. V únoru měl bojovat v Liberci pod organizací KSW, jenže v prosinci si český ...

Tak strašně moc to chci. Já jsem prostě lev, co loví, ujistil tvrďák z Brazílie

30.03.2023Slibuje, že bude jak hladová šelma lačnící po kořisti. Že půjde pořád vpřed, dokud svou oběť nesežere zaživa. Brazilec Charles Oliveira moc dobře ...

Je to šampion jen ve volání policajtům. Legálně mu rozsekám zadek, hřímá slavný veterán

30.03.2023V UFC sice prohrál třikrát v řadě, pořád si však dělá choutky na pás šampiona. Zvlášť když samotný král ...

Ohromující výsledky, mysl totálně neprůstřelná. Procházka nadchl odborníky v institutu UFC

30.03.2023Utrpěl zranění, po němž by se normální smrtelník už do klece možná radši nikdy nevrátil. Jiří Procházka však normální ...

Chybí mi, aby se o boxu víc mluvilo. Proto zaplaťpánbůh za Lukáše Fajky, říká trenér

30.03.2023Hodně nabitý titulový program si pro fanoušky chystá organizace Patron Boxing, která 16. června na Královce svede dohromady českou rohovnickou ...

Ze zápasníka žalobcem. Rival pálí do McGregora a obviňuje ho z podvodu

30.03.2023Letos v červenci to budou již dva roky od doby, kdy se Conor McGregor naposledy ukázal v boji. I přes dlouhou pauzu, která byla vynucena zraněním, stále ...

Fanouškům budu mít co nabídnout. Cílem je pás šampiona, říká Roušal o plánech v MMA

30.03.2023Rozhodl se opustit svou komfortní zónu, z vyhlášeného postojáře se transformovat do fightera MMA. Lehký rozběh na úvod od něj ...

Olympijský vítěz a šampion UFC dal nahlédnout pod závoj minulosti

30.03.2023Důchody a návraty jsou neměnnou součástí MMA světa. Poté, co bijec zamíří do důchodu, častokrát zjistí, že mu v životě něco ...

Načíst další články