Legendární Škondrič se vrací na scénu: Marpo není žádný mrzák, kvůli souboji musím zhubnout 12 kilo

03.02.2022

Autor: Ondřej Huml

Kdo vyhraje?

Kdo vyhraje?FOTO: RFA


V profesionálním MMA zápasil už v dobách, kdy tu o tomto sportu věděli jen fajnšmekři. Celkem v něm absolvoval hned 25 bitev, z toho 13 vítězných. Naposledy ale nastoupil v létě roku 2017, kdy na Oktagonu 3 podlehl Polákovi Michalu Bobrowskému. Teď se legendární Ilja Škondrič, majitel a trenér proslulého OFA Gymu, vrací ve 42 letech zpátky na scénu. Menší rukavice však vymění za ty větší, když se v boxerském money fightu postaví na prosincovém turnaji RFA v Praze raperu Marpovi. Nejen o svém comebacku pak kmotr slovenského MMA pohovořil pro kaocko.cz po skončení tiskové konference, jež byla mimo jiné věnována právě jeho návratu. 


Váhal jste dlouho, zda zápas s Marpem vzít?
Ani ne. Jen jsem si musel vyřídit nějaké věci, aby to pro mě bylo doopravdy zajímavé. Mám už svou rodinu, svůj gym i svůj tým a všechno jen tak opustit a věnovat se sám sobě by prostě nebylo možné. Ale jde o box, na který není tolik náročné se připravit jako na MMA. Zároveň to ale nechci nijak podcenit. Ani samotný zápas, ani soupeře, který na mne čeká. Marpo není žádný mrzák. Naopak zapadá do kategorie těžkých soupeřů, na které jsem i přes svůj věk ještě před pár lety narazil. Má za sebou těžké souboje v thajboxu i klasickém boxu, navíc ho čeká hodně těžký zápas jen pár měsíců před bitvou se mnou. Určitě to není žádné béčko.

Kdo za vámi s tou nabídkou přišel jako první?
Lidé z RFA. Přesvědčili mě, že má ten zápas smysl a že se snad bude na co dívat.


Budou po něm následovat další?
Uvidíme. Dát si jednou za rok box může být docela fajn. Do zápasu navíc musím shodit dvanáct kilo, což mi rovněž může jenom prospět. Těším se na něj i na kempy, které jsem si naplánoval. Chtěl bych odletět do Thajska i na Kubu, už tam mám něco dohodnuté. Je to vážně paráda, nic lepšího jsem si ani nemohl přát.

Kdy chcete se shazováním začít?
Začal jsem už přímo tady na tiskovce. I když je tu minibar a švédské stoly, odpustil jsem si všelijaké dobroty i bílé pečivo, coca-coly a podobně. Takže vlastně jsem už odstartoval. 

Vypadá to, že souboj s Marpem berete dost vážně...
Naprosto! Není to žádná šaškárna, ale opravdový zápas s hodně těžkým soupeřem. Podle toho se na něj začnu i připravovat. Pojedu bomby!

Nebude ale trochu problém skloubit přípravu svoji s přípravou vašich bojovníků v OFA Gymu?
Nemyslím si to. Navíc méně je někdy více. Je mi 42 let, čtyři roky jsem nezápasil a nemůžu do toho vlétnout tak, že teď začnu v gymu i přespávat. To bych byl hodně brzy přetrénovaný. S mými zkušenostmi už si to však umím nastavit tak, abych se dokázal plnohodnotně věnovat svým zápasníkům i sám sobě a své rodině. Úplně lehké to asi nebude, ale to dneska není nic na světě. Člověk musí neustále bojovat, navíc když se najde někdo, kdo mu chce zaplatit za jeho zápas. Nejsem žádná rozmazlená bábovka a nezačnu brečet, že to mám třeba složitější než můj soupeř. Nic takového. V bojových sportech už funguji nějaký ten pátek a myslím, že pro MMA jsem pořád velký přínos. Budu jen rád, když skrze mou osobu teď pomůžu i boxu. Třeba už jen tím, že se na něj podívají i lidé, které by jinak tolik nezajímal.


Přijímáte roli favorita?
Já se na to takhle nedívám. Ani nevím, proč bych měl být favorit, když boxovat budu prvně v životě. Sice jsem v boxu několikrát spároval, a to i se špičkovými soupeři, samotný zápas je však něco zcela jiného. Diskuzemi o tom, kdo je a není favorit, se každopádně vůbec nezaobírám. Je to sport, krásný sport, a já si to do ringu půjdu v první řadě hlavně pořádně užít.

Na co nejvíc si u Marpa musíte dát pozor?
Marpo je tvrďák. Rozhodně ho nemůžu podcenit v tom smyslu, že jdu proti nějakému zpěvákovi, co si prvně v životě nasadí rukavice. Zvlášť když by to ani nebyla pravda. Je to zkušený borec, který stejně jako já bude mít svůj game plan a v přípravě nic nepodcení. Dám si tedy u něj pozor úplně na všechno.

Zápas proběhne v rámci nové organizace RFA. Jak moc jste rád, že vznikla a jakou budoucnost jí prorokujete? 
To si v tuto chvíli ještě neodvážím předpovídat. Určitě je ale fajn, že je na scéně další velká organizace. Jen na jednu tu je dobrých fighterů už trochu moc, navíc když zde dostávají prostor i zápasníci z ciziny. Pro bojovníky ze Slovenska i Česka tak může být RFA určitě jen přínosem. 


Z obou stran je však stále cítit lehká nevraživost. Myslíte si, že časem opadne a že pak spolu obě organizace začnou normálně vycházet? 
Na to je pro mě těžké odpovědět. Já jsem trenér, ne obchodník. Řeknu to takhle. Stejně jako nezajímá je, že já musím do zápasu shodit dvanáct kilo, tak mě zase nezajímá to, jestli si někdo po nocích kouše nehty nervozitou, zda je či není jedničkou na trhu. Já se starám jen o své bojovníky a o jejich - a teď už i můj - trénink.

Ještě bych se rád zeptal na vašeho fightera Miroslava Štrbáka. Spadl vám kámen ze srdce, že už je z nejhoršího venku a zpátky doma u svých nejbližších?
Jasně, jsem za to strašně moc rád. Miro je můj miláček. Pamatuji si, jak do OFY přišel s jednou igelitkou a dřel, přespával přímo v gymu, dokud se nevypracoval mezi vážně skvělé bojovníky. O to více je mi líto, co se mu stalo. Bohužel i tyhle věci život přináší. Zvlášť v dnešní době, která je uspěchaná a každý se za něčím furt žene. Bohužel, tyhle zdravotní problémy jsou pak jakousi daní za to, že se máme v uvozovkách stále celkem dobře.

Čekáte, že se Štrbák ještě někdy postaví zpět do klece?
Nechávám tomu volný průběh. Vím, že by měl podstoupit operaci, ale je to pouze na něm. Pokud to má v hlavě nastavené tak, že bez MMA zkrátka nemůže fungovat, pak je potřeba podřídit návratu všechno možné. To rozhodnutí ale musí učinit jen on sám. 

Další články v kategorii

Další rána pro bratislavský galavečer. Čepo si rány s egyptským faraonem nerozdá

22.09.2023Kolem tvrdého ranaře Vlasta Čepa je v poslední době pořádně živo. Nejdříve se mluvilo o tom, že by již na Oktagonu 47 mohl vyzvat k tanci Patrika Kincla, ...

Válečník s duší umělce se chystá na bitvu se slovenským Tankem. Občas se sám sebe bojí

22.09.2023Na fanoušky postojářských disciplín čeká svátek. Matěj Kozubovský se na začátku prosince utká v odvetné bitvě ...

Něžná Barbie proti drsné krásce? Bývalé hvězdy z UFC by si to spolu mohly rozdat v ringu

22.09.2023Chtěla zlomit smolnou sérii, nakonec se jí rozbořila půda pod nohama. Když extravagantní válečnice Jessica-Rose Clark letos v květnu nastoupila ke své ...

Luxusní hotel, 100 ložnic a plat vyšší než pro Ronalda. Fury dostal královské podmínky

22.09.2023Sice nepůjde o světový titul a utká se s nováčkem v profi ringu, ale přesto si přítomnosti krále boxerské světové těžké váhy ...

Gigant v ringu. KO ranař s váhou až 187 kilogramů

22.09.2023Nepřehlédnutelný, obrovský, doslova gigant. To byl ve své aktivní kariéře Eric Butterbean Esch. Americký boxer, kickboxer a vážený ...

Předpovědi osobností: Novotný či Marpo o bitvě roku na domácí scéně

22.09.2023Titulový souboj Ondřeje Maliny a Juraje Tutury láká velkou pozornost. Není se čemu divit, že duel dostal i nálepku zápas roku na postojářské ...

Ve stopách McGregora? Populární šampion by rád ovládl i druhou divizi, má však určité podmínky

22.09.2023Na bostonském UFC 292 vystoupal Sean O'Malley na vrchol. Navzdory očekáváním sestřelil neochvějného krále bantamu Aljamaina Sterlinga ...

Byl nejslabší z vrhu, nikdo mu nevěřil. Sen z pohádky se ale splnil

22.09.2023Britský boxer Chris Billam-Smith si splnil sen jako z pohádky, když na Vitality Stadium v rodném Bournemouthu porazil Lawrence Okolieho. Nový šampion ...

Chci trhat tikety jako proti Kohoutovi, říká český talent před titulovým bojem. Byl i u zpovědi

21.09.2023Reno Kopunec, Matouš Kohout, naposledy Lukáš Šimek. Co mají tihle dravci společného? Ti všichni se na Professional Muaythai League ...

Načíst další články