Lukáš bojuje v Číně o UFC. Po strkanici má víc zhlédnutí než šampionka

26.05.2023

Autor: Libor Kalous

Lu Kai a jeho ladění přípravy na bitvu o UFC.

Lu Kai a jeho ladění přípravy na bitvu o UFC.FOTO: se souhlasem Lu Kaie


Velký den se blíží, přijde o víkendu. A prožije ho Lu Kai, který trénuje v pražském Renegade gymu, když je v Česku. Poslední měsíce ale strávil v USA, kde se připravoval na druhou šanci proniknout do UFC. Čínský Lukáš bude v Číně bojovat s čínským rivalem. Jejich boj bude jako hlavní na kartě. "S Li Kaiwenem se dobře známe, jsme kamarádi. Fanoušci do nás ale začali rýpat a myslím, že to Kaiwen bere víc osobně, než se zdá. Proto teď ty přestřelky na čínských sítích. Po naší strkanici v Institutu máme teď všude víc zhlédnutí než šampionka Zhang Weili (královna slámové váhy UFC)," podělil se Lukáš o své dojmy pro kaocko.cz před svým duelem, který proběhne v Šanghaji. 

Další bitva o UFC, v čem jste jiný, lepší oproti minulému roku?
Před cestou do Číny jsem strávil tři měsíce na kempu v Kalifornii v týmu Alpha Male. Pomáhal jsem Song Yadongovi s přípravou na jeho poslední zápas, viděl jsem tak, jak to funguje u elitních zápasníků a hodně se přiučil, i co se týče shazování váhy. Zapracoval jsem hodně na psychice, to byl v minulosti můj největší problém.

Jste nervózní?
Jasně, že jsem nervózní, tohle je hodně důležitý zápas. Ale jdu naproti svým strachům a těším se, až se za námi zavřou dveře klece.

UFC je meta, jak velká pro vás, co jste pro to schopen podstoupit?
Ještě když jsem trénoval judo a poprvé viděl zápasy MMA, slíbil jsem si, že se dostanu do UFC, a na tom neustále makám. Získat smlouvu je ale jen první krok na nové cestě, pomůže to otevřít mnohé dveře i k jiným příležitostem. Myslím, že jsem prokázal, že jsem schopen podstoupit opravdu hodně. Když jsem byl přijat do UFC PI v Šanghaji, po trénincích se ostatní vraceli na kolej, já jsem šel ještě jinam na další tréninky. Odstěhoval jsem se do Česka za lepšími příležitostmi, teď jsem strávil bez rodiny v USA tři měsíce. Prostě udělám všechno, co bude potřeba.


Dlouho jste trénoval v USA, byla tohle cesta k lepší formě a většímu sebevědomí?
Určitě. Ještě nikdy jsem nebyl v tak dobré formě. Trénujeme tady 3-5x denně, včetně soboty a někdy i neděle. Bydlíme 10 minut autem od gymu, vaří nám maminka kamaráda, u kterého bydlím. Prostě jen trénuju a spím, a je to znát. Na kempu v Polsku jsem měl možnost zatrénovat s Mateuszem Gamrotem, to mi tenkrát psychicky hodně pomohlo. V Sacramentu je spousta borců z elitních organizací. Tréninky s nimi mě rozhodně posunuly ve všech směrech.

Zápas proběhne v Číně, jaké to je vrátit se domů, po jak dlouhé době jste v Číně?
Budou to dva roky, co jsme se odstěhovali do Prahy. Přestože říkám, že příležitosti si vytváříme sami, stejně trochu věřím na osud. Cítím, že tenhle turnaj je příležitost, kterou mi osud přichystal. Jsem v nejlepší formě, po výborném fight kempu a budu zápasit doma. Pocházím z provincie Anhui, ale v Šanghaji jsem vyrostl. Mám tady rodiče a spoustu kamarádů. 


Chybí vám něco z Číny ve světě, na co jste se tam těšil při příletu?
Samozřejmě rodina. Manželka se synem přiletěli o hodinu dříve a spolu s rodiči na mě čekali na letišti. Jinak samozřejmě jídlo, ale s tím musím počkat až po zápase. Ve srovnání s USA je tady strašně levně, dobře se tady nakupuje, ale kvalita se musí hledat. Musím ještě říct, že ve srovnání s jinými zeměmi je tady úžasná úroveň služeb. Je tady obrovská konkurence, takže si zákazníky opravdu hýčkají.

Nestýská se vám někdy - Česko, USA, Čína, není to někdy moc na psychiku, když máte rodinu?
Přestěhovat se do Česka pro mě bylo náročné, protože je to úplně jiné prostředí. Moc se mi tam ale líbí a rád bych se tam s rodinou usadil. V USA se mi moc nelíbí, rodina mi samozřejmě chybí, každý den si telefonuji jak s manželkou a synem, tak s rodiči, kteří jsou v Číně. S časovými posuny je to ale náročné. Výhodou v Sacramentu je, že kolem bydlí spousta Číňanů, volný čas tak trávíme spolu. Vytvořili jsme si kolem sebe takové malé čínské městečko.

Jaké jsou podmínky pro trénink v Číně, počítám, že trénujete v UFC institutu?
V Institutu mi nabídli, že můžu plně využívat všeho, co nabízí. Nechodím tam ale, protože v akademii teď trénuje můj soupeř. Turnaje se navíc účastní celkem 40 zápasníků a přestože by na to měli být připraveni, moc to nezvládají. I objednat se na masáž byl problém. Původně jsem chtěl odvodňovat tam, protože je to pohodlnější, ale objednat se člověk musí i do sauny a volná byla z celého večera jen jedna jediná hodina. V Šanghaji jsem doma a všichni se tady známe. Na MMA a dolaďování formy jsem se vrátil do Animal MMA ke svému prvnímu trenérovi, každý den za mnou jezdí i můj trenér boxu, kluci z juda a další. V Singapuru jsem byl sám, jen s manželkou. Tady mám kolem sebe každý den partu kamarádů a je to úplně jiný pocit.

Váš soupeř je taky z Číny, je znát rivalita, jaký máte spolu vztah?
S Li Kaiwenem se dobře známe, jsme kamarádi. Fanoušci do nás ale začali rýpat a myslím, že to Kaiwen bere víc osobně, než se zdá. Proto teď ty přestřelky na čínských sítích. Po naší strkanici v Institutu máme teď všude víc zhlédnutí než šampionka Zhang Weili. Nasadili nás tedy jako hlavní zápas večera a je kolem nás teď dost rušno.

Dokážete vypnout od MMA?
Tak s tím nemám žádný problém. Beru to spíš jako práci. Mám štěstí, že můžu dělat práci, která mě baví, být svým vlastním pánem, ale není to smyslem mého života.

Jste v kontaktu s trenérem Davidem Vyvážilem?
Máme problém s jazykovou bariérou, takže mi v komunikaci pomáhá manželka. Hlásím, jak trénuju, jak shazuji váhu, jak se všechno vyvíjí. Kluci z gymu mi píší, že mi drží palce a myslí na mě, za to jsem moc rád. Píší mi i čeští a slovenští fanoušci. Mám podporu ze všech stran a moc za to všem děkuju!

Další články v kategorii

Česká touha po titulu. Humburger chce jít v RFA na hranu

27.05.2023Rozdílový moment kariéry? Český MMA bojovník Dominik Humburger má před sebou první titulovou řežbu pod organizací RFA. A tohle ...

Naši rivalitu velmi dobře cítím. Nevím, zda bych s ním šel na pivo, řekl Peňáz o Čepovi. Dvě kola by dal Karlosovi

27.05.2023Na startu února zažil nejhorší bolest ve svém životě. Při sparingu se mu otočila ruka v lokti, ten to nevydržel a prasknul. Místo do očekávané ...

Práskne do toho Američanka? Je tu šance na další adrenalinovou jízdu

27.05.2023Rozsvítí se nakonec světlo nad návrtem bojovnice, která umí rozpoutat vášně u fanoušků? Naděje umírá poslední. ...

Život hvězdy. McGregor si zacvičil na super jachtě za 77 milionů

27.05.2023Nebojoval od července 2021, ale nudou a nouzí netrpí. Conor McGregor se vypracoval do pozice bojovníka, který se umí otáčet i mimo klec UFC. ...

KO ruského veterána z UFC. Jedna rána poslala těžkou váhu k zemi

27.05.2023Bojovník Alexey Oleinik nebude na svůj poslední zápas vzpomínat v dobrém. UFC veterán utrpěl v Rusku těžkou KO prohru s dalším ...

Po kontroverzním vítězství chce postoupit do vyšší váhové kategorie. Nedělej to, varují ho

27.05.2023Poté, co nesporný boxerský šampion Devin Haney porazil kontroverzním způsobem Vasila Lomačenka, chystal se přejít do vyšší ...

Slibuje divokou show. Jde si pro pás, ale nebude ho mít zadarmo

27.05.2023Amanda Lemos získala šanci na titul UFC ve slámové váze poté, co během 35 měsíců dosáhla bilance 7-1, kterou završila ...

Dám tomu všechno, chci být nejlepší, říká neporažený český boxer, který míří do světové špičky

27.05.2023Bitva o titul. Opět. Tohle nebude premiéra pro neporaženého českého boxera Lukáše Dekýše. V super velterové váze se pohybuje ...

Legendární UFC zápasník dostal hlavní roli v hororu. Vyřídil několik zombie

27.05.2023Kdepak, ani po úspěšné kariéře MMA zápasníka se nenudí. Legendární bojovník Brandon Vera září ve ...

Načíst další články