Mám tvrdou hlavu, budou praskat kosti! vzkázal český ranař. Těší se do Londýna na box bez rukavic

12.06.2021

Autor: Jiří Voráč

Pěsti budou létat.

Pěsti budou létat. FOTO: se souhlasem Zdeňka Pernici


Už se to blíží. Konečně. Brněnský bojovník Zdeněk Pernica se nemůže dočkat. V pětatřiceti letech už toho má tenhle tvrďák s přezdívkou Gauny za sebou opravdu hodně, zápasil v MMA, kickboxu, K-1, thajském i klasickém boxu, posbíral řadu medailí i titulů. Teď ho ale čeká velká premiéra. V londýnské O2 Areně se 14. srpna předvede v boxerské bitvě bez rukavic, uzavřel totiž smlouvu s prestižní britskou organizací Bare Knuckle Boxing. „Věřím si, chci prodat všechno, co jsem natrénoval, ale taky vím, že soupeř nebude žádné ořezávátko,“ tvrdí v rozhovoru pro kaocko.cz Pernica, který je dvojnásobný český mistr v kickboxu a trojnásobný v thajském boxu, získal i bronz z mistrovství Evropy v K-1.Smlouvu máte v kapse už rok, covid ale naboural celý sportovní svět. Jak se na tu velkou premiéru v boxu bez rukavic těšíte?
Zápas bez rukavic v Anglii jsem u jiné organizace měl mít už dřív, dokonce jsem už byl na Ostrovech, ale nakonec to kvůli soupeři nevyšlo. Měl jsem tehdy boxerský zápas v rukavicích, vyhrál jsem KO ve druhém kole. S Bare Knuckle Boxing má smlouvu na tři roky. Věřím, že i přes covid už to tentokrát klapne. Mělo by. 

Počítám, že tvrdě makáte. Trénink na box v rukavicích si dovedu představit, jaké to je, když se chystáte boxovat bez rukavic?
Samozřejmě jsou tam jiné věci. Třeba třikrát v týdnu tluču do dřeva, mám pomůcky jako je makiwara, co využívají třeba karatisté. Taky chodím po čtyřech po betonu, pěkně po kloubech, aby byly odolnější. Snažím se makat každý všední den.

Vy si musíte dávat asi trochu pozor. Dvakrát jste měl zlomenou pravou ruku, jednou levou. Nešlo o žádné prkotiny, lékaři si museli pomáhat i šrouby...
Myslím, že mi box bez rukavic vyhovuje víc. Máte pěst pěkně zamčenou, je to pro mé ruce lepší, než když je pěst v rukavici. Paradoxně se fakt cítím lépe. Ale je to jiný, nemůžete určitě soupeře mlátit nějak bez myšlenky.


Jaké jste měl vůbec ohlasy, když jste vyhlásil, že si vyzkoušíte box bez rukavic?
Slyšel jsem, že to není sport. Ale já Bare Knuckle Boxing sleduji dlouhodobě. V Americe, Anglii, Polsku nebo Rusku je hodně populární, k nám to ještě nedorazilo. Ale myslím, že se to změní a podle mého se v budoucnu popularita zvýší a dorovná se třeba MMA. Tady u nás se taky před pár lety říkalo, co to je za sport, že se tam jen tlučou a dneska jsou vyprodané arény, je to populární. 

Nastupují do něj známé tváře, stejně jako krásné bojovnice. Co říkáte na ženy v téhle krvavé disciplíně?
Musím říct, že se mi holky v boxu bez rukavic nelíbí. Samozřejmě chápu, že to dokáže zaujmout média, ale já tomu nefandím. Samozřejmě, že když jde někdo od nás do boje, tak mu držím palce.

Sport je to populární, ale poněkud odlišný, řekněme hodně krvavý...
Krev teče, občas se zlomí kost, je to hodně tvrdý sport. Ale pořád v tom souboji platí přísná pravidla, leckomu to připomíná začátky boxu, člověk musí být fakt dobře připravený. Hodně mi pomohly rady od holandského trenéra, ke kterému se jezdím připravovat. Říkal mi, jak cvičit a co dělat, aby ruce posílily, stejně jako zápěstí. Zatím všechno drží a klape.

V souboji se vám postaví Tony Bindon, zkuste ho fanouškům představit?
Soupeře znám. Má za sebou zápasy v thajském boxu i barmském boxu. Tam se můžou dávat i hlavičky, což je šílenost. V posledním zápase ukončil soupeře v první minutě prvního kola, rozbil ho. Bude hodně nabušený, taky mi na sociálních sítích posílá vzkazy, ať si nemyslím, že přijedu do jeho země a porazím ho.

Vy jste mu odpověděl také ostře, že s vámi bitva v prvním kole neskončí...
Napsal jsem, že nic podobného se teď nestane!!! Mám tvrdé klouby a tvrdou hlavu, budou praskat kosti. (usměje se)

Budí každopádně respekt?
Věděl jsem, že u téhle organizace nedostanu nějakého začátečníka. Bylo jasné, že to bude hodně tvrdý chlapík, žádné ořezávátko.


Myslíte na to, že třeba vy sám vypnete soka v prvním kole?
Těžko se před takovým zápasem něco plánuje, v boxu bez rukavic se strhne přestřelka a může být rychle konec.

V jiném rozhovoru jste říkal, že ještě nevíte, jak pro vás v tomhle bude box bez rukavic zajímavý finančně. Už je něco jasnějšího?
Ne, ne. Já mám smlouvu, která mi garantuje tři zápasy, částka, která je tam uvedená, je pěkná, ale netroufám si říct, co mi přinese tenhle první zápas. Pro mě je box bez rukavic v téhle prestižní organizaci hlavně obrovskou výzvou. Je mi pětatřicet, boxuju, protože mě to baví. Tady mám smlouvu na tři roky, chci si dát se soupeřem do držky. Já nepotřebuji nějaké další tituly.

Takže až vyprší tenhle kontrakt, proměníte se do role trenéra?
Když bude dál zájem, abych pokračoval, klidně si to protáhnu. Záleží, jak to dopadne.

Bude váš souboj z O2 Areny někde k vidění?
Měl by být dostupný přes PPV, ale nějak víc jsem to nestudoval. Později se pak objeví i na youtube, takže se bude možné na něj i podívat.

Tvrdě makáte v tréninku, ale zápas nebyl dlouho. Dolehne na vás nervozita?
Myslím, že ano, ale bude to ta zdravá nervozita, bez ní to nejde. Bude to pro mě zážitek, furt píšou, že v O2 bude plno, bude to velký zážitek.

Na jednom videu na sociálních sítích se během tréninku napijete piva. Šlo o sázku?
To byl takový vtípek, když vedle byla hospoda. Na tohle jinak já moc nejsem.

Zmínil jste, že v Česku se box bez rukavic teprve rozjíždí. Zápas už byl, ale nedopadl nejlépe, oba borci skončili v nemocnici...
Podle mě nebyli ti kluci na ten zápas pořádně nachystaní. Jeden byl takový rváč, druhý pak klasický boxer. Lidi to teprve musí poznat, věřím, že se to rozjede a u fanoušků chytí.

Zápas bude jiný i v tom, že se vám nedávno narodil syn Boris. Co na box bez rukavic vůbec říkají doma?
Nadšení teda nejsou. Synkovi jsou dva měsíce a žena říká, aby mě syn pak vůbec poznal. Moc si to všechno užívám. Trénuji každý všední den, ale snažím se o to, abych byl i s malým. Víkendy si dávám volné. Rodina, to je pro mě základ.


Už máte v hlavě, zda z chlapečka bude jednou taky bojovník?
Tak napadlo mě to (usměje se) Ale záležet bude na něm, pro mě bude nejdůležitější ať je zdravý a ať sportuje.

Zajímavostí, kterou jsem o vás našel, je i to, že jste před pár lety trénoval v Thajsku i s Rytmusem. Jak se k vám tahle hvězda hudebního světa dostala?
Jeden rok jsme se potkali na dovolené. A druhý rok, to byl ale on někde jinde, pak za mnou přijel a zatrénovali jsme si. To všechno bylo ještě před zápasem s Marpem, ukázal, že je šikovný. A jak jsem viděl zápas s Marpem? Šance byla, v boxu to vždycky může rozhodnout jedna rána. Nakonec ale podle předpokladů vyhrál Marpo.

Do budoucna se sám vidíte jako trenér. Kromě toho, že se chystáte na zápas, připravujete na 26. června i akci Redneck Fight, kdy bude bojiště ohraničené balíky slámy. Slyšel jsem, že zrovna o boj bez rukavic moc zájem nebyl. Už je to lepší?
To nevyznělo přesně. Hlásilo se jich asi nejméně, to je pravda. Ale zájem byl, akorát se hlásil třeba kluk, co měl sedmdesát kilo a další byl o třicet kilo těžší, takže to nešlo dát dohromady. Kluci bojovat chtěli. Zápasů ale bude i tak k vidění dost. Moc se na tu akci těším, bude to takový bojový předkrm před mým zápasem v Londýně.Další články v kategorii

Radši se smiřte s tím, že nepřežijete. Sepište závěť, vybídli bojovníka Oktagonu doktoři

20.04.2024Poprvé to nevyšlo, teď je před ním pokus číslo dvě. Ostřílený zápasník Aaron Aby dostane v sobotu další šanci ...

Olomouc pod ranami pěstí. Boj o titul i rychlá KO

20.04.2024Boxerský galavečer The Ring 11 je minulostí. V olomoucké UPOL Aréně proběhlo šestnáct duelů, v přímém přenosu poté mohli ...

Napětí v Oktagonu, Rock získal náskok už před bojem. Jeho soupeř se z tiskovky vypařil jak pára nad hrncem

20.04.2024V kleci s ním dneska může strávit až čtvrt hodiny, sedět společně za jedním stolem ale v pátek vydržel sotva pár minut. Nadějný anglický ...

Trable v Birminghamu. Český bijec přišel v Oktagonu o zápas, Angličana zradilo shazování

20.04.2024Změny, jež si nikdo nepřál, hlásí na poslední chvíli Oktagon 56 v Birminghamu. Den před turnajem se překopala zápasová karta a viníkem ...

Titulový boj v šíleném tempu. Olomoucký král uhájil svou korunu

20.04.2024Nastal soudný den, příběh plný sportovní rivality napsal své druhé pokračování. Čeští rohovníci se po dvouměsíční ...

Trable při shazování váhy, horká voda se ohřívala v konvici. Anglie v topu, usmál se Škvor

19.04.2024Tvrďák polotěžké váhy Daniel Škvor se na sobotním turnaji v Birminghamu utká s Willem Fleurym. Tohle je souboj, který láká, ...

Výjimečná trofej pro boxery. Inspirace vychází z luxusních klavírů

19.04.2024Do ringu. A tentokrát opět na galavečeru MBC Fight Night. Boxerský event se odehraje v sobotu v Paláci Pardubice. Karta nachystaná, její součástí ...

Opilá žena zatoužila po boji. Na parkovišti vyhrožovala hvězdě UFC

19.04.2024Kapka vína dokáže zpříjemnit večer. Pinta dobrého piva umí spravit náladu, ke všemu se ovšem musí přistupovat s mírou, ...

Horko na vážení Oktagonu. Frimpong potvrdil pověst provokatéra, Siraj kopnul do Wanlisse

19.04.2024V sobotu se pobijí v kleci, o den dřív si stoupli na váhu. A některým bylo celkem horko. Bojovníci Oktagonu mají za sebou první nezbytný ...

Načíst další články