Začíná mistrovství světa kadetů a juniorů v kickboxu WAKO 2022

29.09.2022

Autor: Josef Macháček

Eliška Zemanová.

Eliška Zemanová.FOTO: Josef Macháček


V letošním roce se uskuteční mistrovství světa kadetů a juniorů v kickboxu asociace WAKO 2022 v Itálii od 30.9. do 9.10. ve městě Lido di Jesolo - kousek od Benátek, kde nebudeme poprvé a rádi se sem vracíme z důvodu nejen příjemného prostředí, haly a místa, ale i velmi dobré organizace velkých šampionátů. Mistrovství světa WAKO (World Association of Kickboxing Organizations) je pro nás vrchol naší práce a vzhledem k tomu, že se koná jednou za dva roky, znamená to, že se na toto klání připravujeme ve dvouletém makrocyklu. Dva roky tréninků, soustředění, seminářů, odříkání a nespočet turnajů/zápasů včetně těch nominačních je za námi a nyní stojíme před branami té nejvyšší mety a zkoušky.  

Asociace WAKO je nejprestižnější asociací kickboxu na světě! Vybojovat jakoukoli medaili a nebo třeba jen vyhrát některý z postupových zápasů se považuje za velký úspěch. Kvalita zápasů a síla WAKO by se dala měřit i tím, že v naší zemi je jen velmi málo bojovníků a bojovnic, kteří se mohou pyšnit medailí z MS a ME WAKO.

Díky tomu, že je náš svaz ČSFU (Český svaz fullcontactu a ostatních bojových umění) jediným zástupcem asociace WAKO v ČR, tak naše kluby mohou reprezentovat naši zem na těchto prestižních turnajích a co víc? IOS (International Olympic Committee) uznalo jedinou organizaci kickboxu jako sport. A to právě WAKO. Už dnes máme možnost bojovat na World Games, European Games, World Combat Games, World, European University Games a do budoucna to vypadá velmi slibně, že bychom mohli být zařazeni i jako oplympijský sport - jdeme správnou cestou!   


Nominací prošlo pro letošní rok celkem 16 mladých bojovníků/bojovnic napříč všemi disciplínami kickboxu. Za Česko budeme bojovat v disciplínách tatami. A to konkrétně Points fighting (PF), Lightcontact (LC) a Kick-Light (KL), v ringových disciplínách ve Full-contactu, Low-kick a K-1.

Pohled trenérů

Alois ŠKEŘÍK (reprezentační trenér ringových disciplín) "Vezu na mistrovství do ringu pouze tři závodníky, a od všech neskromně očekávám medaili. Lukáš Hudler se dlouhodobě připravuje na vysoké úrovni a na posledním mistrovství mu doslova ukradli vítězství rozhodčí, jeho ambice jsou jednoznačně zlaté. Velký progres za poslední rok zaznamenal Sebastien Macháček a i on má medailové ambice. Jediná slečna v ringu bude Kristýna Doležalová, pro kterou to bude v reprezentaci premiéra, ale oddřela skvělou přípravu a je dobře naladěna, věřím v dobrý výkon a vytouženou medaili."

Martin VIKTORIN (reprezentační trenér tatami disciplín) "Dovolte, abych z naší reprezentace zmínil alespoň pár těch, kteří už prošli v minulosti zkouškou velkých WAKO turnajů s medailí na hrudi. U těchto reprezentantů si mohu dovolit predikovat, jak by si mohli vést a zda mají šanci dostat se na stupně vítězů. Tuto šanci mají i ti, co jedou třeba poprvé! Poprvé, podruhé nebo po několikáté, každý se nominoval za své předešlé úspěchy. A to určitě není samo sebou nebo zadarmo, nicméně nemáme prostor na to popisovat všechny naše reprezentanty, proto jich vyberu jen pár na základě úspěchů z minulosti. 


Osobně jsem státním trenérem pro tatami disciplíny a proto budu mluvit o disciplínách LC, KL a PF - v podstatě se jedná o disciplíny, ve kterých převládá rychlost s technikou, spojené s mnoha kombinacemi v daném boji, ve kterém jde převážně o získání vyššího bodového hodnocení k dosažení výhry.

Z naší reprezentace mohu zmínit zkušenou bojovnici ve své věkové a váhové kategorii Elišku Zemanovou, která poslední roky dokazuje, že je super star napříč všemi disciplínami. V loňském roce vybojovala historický rekord naší země, když dokázala ve všech třech disciplínách vybojovat zlato na mistrovství Evropy v Montenegru. Letos na světovém poháru v Maďarsku tento historický úspěch zopakovala opět třemi zlaty - co bude na mistrovství světa 2022? Troufám si říct, že je to velký adept na medaili, možná i medaile, protože Eliška startuje ve všech třech disciplínách - uvidíme, formu a zkušenosti na to rozhodně má.  

Dalšími adepty na to stát na stupních vítězů jsou junioři Adam Janek a Adam Daniš, kteří mají také medaile z WAKO turnajů.


Osobně sleduji jejich přístup (nejen jejich) během přípravy. Tím myslím účast na turnajích, soustředěních, seminářích, ale i výsledky - jejich píle se může proměnit v medaile na MS WAKO 2022. Věřím jim.

Viktorie Petříková je ostřílenou WAKO bojovnicí. Viki má za sebou už stovky zápasů a dokáže tyto zkušenosti a svou bojovnost také proměnit na mistrovství světa, ne v jednu, ale i více medailí - Viki také startuje ve třech disciplínách. 

Všichni níže uvedení reprezentanti (ring i tatami) mají můj respekt a já před nimi smekám - držím vám všem pěsti a bude mi ctí být u toho s vámi!

Adam Daniš, Kristýna Doležalová, Lukáš Hudler, Jiří Chytil, Adam Janek, Petr Jisl, Jan Krpeš, Sebastien Macháček, Nikol Martincová, Matyáš Pastrňák, Lukáš Pavelek, Viktorie Petříková, Patrik Sotona, Vojtěch Urban, Matěj Vlasák, Eliška Zemanová. 

Rád bych popsal všechny reprezentanty, ale není na to tady prostor, nicméně co bych rád napsal - buďte sami sebou, nechte na bojišti vše jako by to byl váš poslední zápas a já ve vašem rohu budu spokojený, nehledě na výsledek. Medaili přeji všem už jen za to, co jste pro to vše udělali a děláte. A to nemluvím jen o fyzické, technické nebo taktické přípravě, ale i o financích.

Není to pro vás lehké. O to více si vážím každého z vás! 
Jedeme na mistrovství světa hájit naši zem a nebude to snadné! Právě proto jste si vybrali jít cestou WAKO - nehledáme snadnou cestu, a to z vás dělá opravdové bojovníky s velkým "B". 

Konkurence je obrovská - na tomto MS bude 62 zemí s téměř 2600 zápasy a 1950 bojovníky, mezi kterými bude naše 16ti členná skupina kickboxerů bojovat o cenné kovy.

Děkuji všem, co pomohli těmto mladým sportovcům plnit si své cíle - trenérům, domácím klubům, sponzorům, rodinám a v neposlední řadě ČSFU, bez vás by to nešlo!Další články v kategorii

VIDEO: To nejlepší. Titulové bitvy Oktagonu ve dvou minutách

10.12.2023Když se splaší kladiva, dojde na peklo. A to zažil Oktagon 50 i při svých dvou posledních duelech v sobotu v Ostravě. V obou šlo navíc o tituly. ...

Zápas s Pirátem je životní bitvou, překvapil Vémola. Ve hře jsou velké peníze

10.12.2023Završení velké rivality se blíží, na Karlose Vémolu a Samuela Krištofiče čeká po letech dohadování duel. Dvě velké ...

Rvačka v kleci a TKO konec. Uklouznul jsem na malé kaluži vody, řekl Kotalík

10.12.2023Nenavážil, prohrál. I přes dva nezdary na akci Oktagon 50 nezůstal Michal Kotalík bez zájmu fanoušků. Problémů s plněním váhového ...

Buchinger má 35 stehů v obličeji, soupeř Keity letí na operaci zlomené čelisti, k tomu má vyražený zub

10.12.2023V kleci bojovali minuty, následky si ponesou týdny, možná měsíce. I tak končí někdy MMA souboje. Své o tom ví trojice zápasníků, ...

Šampioni Oktagonu si dali slovní přestřelku před novináři. Pak přišla výzva

10.12.2023Na Oktagonu 50 v Ostravě se oba stali králi své váhy, během tiskové konference si pak ale dali zápas ještě spolu. Losene Keita s Ronaldem ...

Raška rozjásal Ostravu. Říkal, ať přitvrdím, tak jsem přitvrdil, okomentoval Kotalíkovo KO

10.12.2023Přišel, viděl, zvítězil. Ondřej Raška byl prvním mužem, který si podmanil Ostravu během jubilejního turnaje Oktagon 50. Na domácí ...

Keita houževnatému Němci zlomil čelist. V boji jsem trochu maniak, přiznal

10.12.2023Před půl rokem svedl bolestivý boj o pérový pás Oktagonu, při bitvě s Matem Sanikidzem si po pár vteřinách zlomil nohu. Druhý pokus ...

Vémola řešil konflikt v hledišti. Já jsem vánoční dárek, on je nic, odmítá bitvu Terminátor

10.12.2023Na jubilejním turnaji v Ostravě nezápasil, přesto byl terčem kamer. Karlos Vémola, šampion polotěžké divize, sledoval bitvy Oktagonu 50 z prvních ...

Peňáz popravil Nora, teď plánuje klidné Vánoce. Pod stromeček si přeje titulovou šanci

10.12.2023Po roční pauze se vrátil do boje, ne však na dlouho. Matěj Peňáz předstoupil před ostravské publikum a udal tóninu drsnému koncertu. ...

Načíst další články