MMA na olympiádě? Zaslouží si být na globálním pódiu, říká šéf PFL, pod kterým bojují olympijské šampionky
15.07.2021
Autor: Libor Kalous
Vyprodá MMA v budoucnu arény na olympiádě?FOTO: OKTAGON MMA
MMA na olympiádě? Téma, které má zastánce i odpůrce. Především jde ale o běh na dlouhou trať. Pro jedny otázka, která má přesto jasnou odpověď, jde o sport, který ve světě roste, proč tedy ne. Pro jiné jde o agresivní sport, který nemá pod pěti kruhy co dělat. Generální ředitel americké organizace PFL má jasno. "MMA si zaslouží být na globálním pódiu,“ cituje server skysports.com Petera Murraye.
Bojová umění byla součástí starověkých her. Je čas, aby se smíšená bojová umění stala olympijským sportem? "Rozhodně. Na olympiádě máte pět bojových sportů. Byl jsem nadšený, když bylo karate představeno na olympijských hrách. A je dané, že MMA s více než 550 miliony fanoušků by tam mělo být také," je přesvědčený o tomto kroku Murray.
Utopie, troufalost, sci-fi? Zatím myšlenka, která nemá relevantní odpověď, ale za pár let může být vše jinak. Pro Tokio se do programu her vrací baseball a softball, novými sporty budou sportovní lezení, karate, surfing a skateboarding.
Pro někoho je zařazení MMA mezi olympijské sporty nepředstavitelné. O svoji šanci na výsluní bojuje více odvětví. Byla vyslovena i myšlenka začlenění počítačových her.
"Po celém světě jsou ve 160 zemích sportovci v MMA. Zaslouží si globální scénu na olympiádě, takže jsme velkým zastáncem růstu a pokroku ve sportu. Myslíme si, že olympijské hnutí v tom určitě bude hrát svou roli,“ věří v přijetí Murray, který má v PFL velké šampionky, které už na olympiádě startovaly.
"Máme Kaylu Harrisonovou, ta dvakrát získala zlatou medaili v judu, to samé boxerka Claressa Shieldsová. Máme mnoho dalších zápasníků. MMA je určitě odbytištěm pro mnoho olympijských sportovců. Je to sport, který si určitě zaslouží olympijský prostor a věříme, že máme formát, abychom MMA na olympiádu doručili,“ říká šéf PFL.
Co hovoří pro MMA? Jde o sport jakýkoli jiný, významně ve světě roste, má globální rozměr. Pak tu je také druhý pohled. Jde o násilný sport, teprve si buduje tradici, často jde o propojení sportu a show.
„Budujeme MMA jako sport. Dáváme mu důvěryhodnost a strukturu. Řešíme rozvoj trenérů, kvalifikovaných rozhodčích a mládeže. Máme klasifikační systémy, máme certifikace pro rozhodčí. Organizace musí být odpovědné a transparentní a řídit sport profesionálním a transparentním způsobem. Budeme se stále snažit. Víme, že si zasloužíme být na olympiádě,“ řekl už před časem Kerrith Brown, prezident IMMAF.
„Jsme globálním orgánem pro smíšená bojová umění. MMA je nejrychleji rostoucí sport na světě s odhadovanými 449 miliony sledujících po celém světě. Stát se olympijským sportem je konečným úspěchem a nejvyšším formálním uznáním pro každý sport,“ píše se na oficiálních stránkách immaf.org.
Dočká se někdy tohoto statusu MMA?