Lvi se nažrali. Vémola v životní formě utáhl Végha. Následně možná ukončil kariéru

09.06.2024

Autor: lik, Miroslav Obluk

A Vémola slavil.

A Vémola slavil.FOTO: OKTAGON


Měsíce příprav a očekávání se proměnily v realitu. Největší a nejdražší MMA akce v Česku odstartovala v sobotu 8.června v 18 hodin. Oktagon 58 od organizace OKTAGON MMA proběhl v Edenu, na fotbalovém stadionu Slavie, kam dorazilo na 28 tisíc fanoušků. Hlavním duelem turnaje byl boj o titul v polotěžké váze mezi šampionem Karlosem Vémolou a vyzyvatelem Attilou Véghem. Kdo zvítězil? Vémola. Předvedl životní výkon, dlouholetého rivala ukončil ve 2. kole. A co další zápasy? V 18 hodin vše odstartovalo slavnostním ceremoniálem. Přelet helikoptér nad Edenem, vzdání pocty české armádě, světelná a vizuální show, zazněla také hymna. Tentokrát nejde jen o deset MMA bitev, dnes jde o celkový zážitek. "Největší odměna pro mě je, když lidi budou odcházet a řeknou si, že to stálo za to," řekl před startem promotér Ondřej Novotný.

Oktagon 58 v Edenu
 
18:55 Attila Korkmaz - Makwan Amirkhani

První dvojice, která se představila rekordnímu publiku. K vidění nebyla žádná zběsilost, v prvním kole se jelo na zataženou brzdu. Dlouze se nic nedělo, po třech minutách dostal Amirkhani rivala na lopatky, ležícímu Turkovi přidal pár úderů. Ani druhé dějství nebylo nijak aktivní, v podstatě kopírovalo první pětiminutovku. Veterán z UFC dostal Korkmaze na lopatky, hlídal si pozici. Attila se dlouze trápil, zkraje třetího dějství ovšem trefil dobrou dělovku, Amirkhani padl k zemi, tempo zápasu se zvýšilo. Oba bojovníci se měřili v postoji, pak se finský bojovník opět nalepil soupeři na záda. Šel si pro strh, nakonec sám skončil na zemi. Turek se nepříjemného sevření zbavil, hodil Amirkhanim o zem, a nakonec ho ukončil submisí. 

VIDEO/FOTO: OKTAGON MMALetecký den.


19:22 Deniz Ilbay - Denis Tripšanský

V tomto boji se na nic nečekalo, takřka okamžitě se šlo do akce. Oba bojovníci vzali střed klece, padaly tvrdé dělovky, kopy. Jelo se v postoji, Ilbay hodně tlačil, Slovák tvrdý nástup přežil, a nakonec jeho dělovka zbarvila soupeřovu tvář krví, Němcovo oko se uzavřelo. Jelo se v tempu. Po třech minutách dostal Tripšanský svého jmenovce k zemi, tímto krokem si však vlezl do jámy lvové. Němec chytil gilotinu, držel, ale neutáhl. Šlo se na nohy. Krátce. Ilbay zasáhl Tripšanského prstem do oka, nastal problém, Slovák ale chtěl bojovat dál. Zběsilá válka se změnila na taktickou, Tripšanský našel recept. Jednoduchým takedownem dostal rivala na lopatky, hlídal si pozici. Po dvou minutách se šlo na nohy. Tripšanský chtěl zpátky na zem, německý pistolník odmítl. Trefil přesné koleno na hlavu, slovenský bojovník padl k zemi. Eden viděl první KO. 

19:57 Leandro Silva - Amiran Gogoladze

Tento duel byl speciální, jeho vítěz měl zaručeno, že v dalším zápase zabojuje o titul welterové divize. Sázky byly vysoké, začalo se zhurta. Gogoladze se pustil do útoku, Silva se ovšem zaskočit nenechal. Uhnul, natlačil rivala k pletivu. Tato taktika byla v prvním kole oblíbená, následně ji využil i Gogoladze. Pořádná přestřelka nastala až v poslední minutě prvního dějství, střílelo se ostrými náboji, přesnější byl Gogoladze. Druhé dějství začalo tam, kde skončilo první. Gruzínec trefil povedenou kombinaci úderů, Silva inkasoval. Dělovky soupeře ale ustál, stále byl ve hře. Tu nejzběsilejší gruzínskou bouři přežil, sám protivníka ohrozil. Následně hru přenesl na zem, tam trestal. V závěrečné sekvenci byla k vidění spíše taktická přetahovaná, opět vládlo pletivo. Boj skončil, o vítězi museli rozhodnout rozhodčí. Ti viděli těsně zvítězit šestadvacetiletého Amirana. 

20:30 Acoidan - Duque - Mago Machaev

Boj o miliony pokračoval, Tipsport Gamechanger napsal další pokračování. Favoritem duelu byl Rakušan Machaev, první tvrdší údery si ovšem připsal na svou stranu Duque. Španělský bojovník rychlými a přesnými údery překvapil fanoušky i samotného soupeře. Duque byl v první pětiminutovce přesnější, ostřejší. Ovšem ani rakouský ranař nebyl bezradný. Tvrdá přestřelka pokračovala i ve druhém dějství, fotbalová aréna se proměnila na westernové prostranství. Padal výstřel za výstřelem, tohle byl zápas v tempu, fanoušci se bavili. Opticky tlačil více Španěl, dostal se do tempa. Machaev byl ovšem stále nebezpečný, po vzoru slávistických fotbalistů sázel na své kopy. V závěrečném dějství španělský toreador hned zatlačil rakouského býka k pletivu, házel granáty, Machaev přežil. Napínavý boj pokračoval, Machaev zpomalil, jeho soupeř stále držel tempo. Levačkou ničil soupeře. Machaev hledal cestu, nenašel. Výhru na body si připsal Duque.

21:08 Miloš Petrášek - Kamil Wojciechowski

První česká tvář se ukázala v akci a bylo to znát. Když nastupoval Petrášek, dav fanoušků o sobě dal vědět. V samotném boji se však hlasitěji o slovo přihlásil Polák Wojciechowski. Okamžitě natlačil Čecha na pletivo, chtěl souboj přenést na zem. To se mu nedařilo. Petrášek z obrany trefoval údery, lokty, kolena. Polský buldok ale svůj plán nezměnil, působil dojmem, že chce procedit Čecha pletivem. Místo úspěchu ale začal cedit vlastní krev. V závěrečných sekundách prvního kola Polákovo sevření povolilo, Meloun rozjel svou hru. Trefil řádku tvrdých úderů, přidal kop, Wojciechowski si zatancoval. Ve druhém kole pokračoval Petrášek tam, kde přestal. Trefil kop na hlavu, dostal soupeře pod sebe. Z dominantní pozice sázel jedno kladivo za druhým, Wojciechowski se však z nepříjemné polízanice dokázal dostat, načež se vrátil do starých kolejí. Opět tlačil Petráška na pletivo, Čech sázel lokty. Tato přetahovaná stála oba borce spoustu sil, více dříví v záloze měl ale Petrášek. Polák jel v zombie módu, odmítal se vzdát. Třetí kolo se odehrávalo na zemi. V lepší pozici se nacházel domácí miláček, a nakonec si došel pro výhru na body. Petrášek rozjásal dav, utrápil neukončitelného Poláka.

21:39 Mateusz Legierski - Akonne Wanliss

Druhý duel milionové pyramidy, zápas, který uzavřel prelims kartu. Větší přízeň fanoušků měl Polák Legierski, do boje ale lépe vstoupil Wanliss. Vyslal kop, Legierski ho zachytil, načež schytal tvrdá kladiva do hlavy. Na chvíli hodil The Jediho k zemi, ten se ale brzy postavil. Wanliss v postoji ostře sekal svým mečem, polského matadora ale nezaskočil. Legierski tvrdé rány ustál, následně natlačil Brita k pletivu. Na konci prvního kola se lehké váhy pustily do těžké ofenzívy. Hodně se kopalo, padaly bolestivé háky. Stejně ostré tempo bylo k vidění i ve druhém dějství. Polák vyslal svižný kop na hlavu, po minutě pak soupeře levačkou nahulil. Wanliss byl v problémech, Legierski se ale nikam nehnal. Byl klidný, možná až moc. Wanliss trestal rychlou pravačkou. Po třech minutách pak přenesl polský válečník hru na zem, Angličan se ale nevzdával. Rozhodnout muselo finální dějství. Pokud chtěl Wanliss zvítězit, musel rivala ukončit. To se mu ale nepodařilo. Naopak sám měl blízko k porážce před limitem. Zápas nakonec dospěl k bodovým lístkům, dle nich slavil Legierski.

22:25 Jaroslav Pokorný - Shem Rock

Jeden z nejočekávanějších a také nejvyhrocenějších zápasů karty. Rivalita znesvářených kohoutů konečně dostala svou tečku. Rock si v českých luzích a hájích svým vystupováním příliš fanoušků neudělal. Spíše naopak. Role vyvrhele mu ale nevadí, užívá si ji. Za Pokorným stál celý stadion, Ir byl vypískán. U fanoušků zvítězil Čech, důležitý byl ovšem výsledek v kleci. Oba bojovníci se na sebe nenávistně podívali, pak si sportovně ťukli pěstí. Do boje lépe vkročil Pokorný, trefil dobrou zadní. Než se ovšem stihl nadát, měl Rocka v zádech, nenáviděný bijec začal pracovat na rychlém škrcení. Pokorný se bránil, snažil se shodit irský batoh údery, nedařilo se. Rock byl jako klíště. V polovině kola zkusil další škrcení, utahoval, drtil, Pokorný odmítal klepnout. Sevření zahraničního bojovníka nepolevilo, Čech byl uspán do bezvědomí. Rock jasně zvítězil, škrcení ale držel výrazně déle, než musel.


22:50 David Zawada - Marek Mazúch

Vyhrocený duel. Zawada si krátce před bojem domlouval bojové dostaveníčko s Matějem Peňázem, slovenského bojovníka chtěl obejít. Tento krok se Mazúchovi pochopitelně nelíbil, bitva se zkušeným Němcem se pro něj stala osobní záležitostí. A svému soupeři to dal jasně znát. Začalo se energicky, bojovníci kolem sebe poskakovali, hledali cestu. První razantnější údery trefil slovenský bojovník, a to stačilo. Mazúch trefil dělovku, natlačil soupeře k pletivu, tam do něj vysypal pekelné kombo. Minutu a patnáct vteřin, tak dlouho trvala slovenská demolice. 

23:38 David Kozma - Ion Surdu

Pink Panther se po devítiměsíční pauze vrátil do bojové akce a fanoušci ho přivítali ve velkolepém stylu. Pořádnou dávku motivace David Kozma potřeboval, v kleci na něj číhal hladový moldavský Drákula. Bylo jasné, že lehká šichta na českého bojovníka nečeká, Surdu okamžitě vzal střed klece, začal krvelačně kroužit kolem Davida. Byl to však Kozma, kdo se vrhl jako první do větší akce. Lehce dostal soupeře na zem, nalepil se na Drákulu. V šachu ho držel půlku kola, pak se šlo na nohy. Surdu se dostal do svého revíru a trestal. Trefil bombu z ústupu, český bojovník padl k zemi, navrch inkasoval ještě jednu ránu. Drákula uspal dalšího soupeře, získal vstupenku k titulovému boji ve welterové divizi. Zaplněný stadion oněměl hrůzou.

0:00 Karlos Vémola - Attila Végh

Zápas století po pěti letech dostal své pokračování. Dvě ikony česko-slovenského MMA se podruhé utkaly v boji. Na Vémolu a Végha čekala titulová bitva o pás šampiona polotěžké divize. Vůbec poprvé v historii žlutočerného organizace se stalo, že pás šampiona byl v kleci dříve než samotní bojovníci. Do oktagonu ho přinesli hokejoví mistři světa. Takové překvapení si před bojem přichystal Oktagon.

Překvapil i Vémola. Jeho ikonickou znělku z Terminátora vystřídal v průběhu nástupu Karel Gott a jeho píseň C'est La Vie. Jak dopadl Vémolův možná poslední bál?

Jako první začal tlačit Vémola, brzy dostal Attilu na zem. Tam se na něj nalepil, začal sázet kladiva. Český lev drtil slovenskou ikonu. Végh se ale dokázal postavit. Nakrátko. Karlos opět hodil rivala na zem, pak se šlo opět na nohy. Oba bojovníci nastolili ostré tempo. Attila trefil jedovatou bombu, Vémola kontroval dalším tlakem. Stále tlačil, jelo se v postoji, pak zase u pletiva. Tohle byl boj ve vysokém tempu. Karlos tlačil, Attila se bránil. Terminátor si šel pro své vykoupení, naháněl soupeře po kleci. V závěrečné minutě prvního kola se ho snažil ustřílet u pletiva, nepovedlo se. Végh první dějství zakončil kolenem.

První kolo bylo zběsilé, oba bojovníci byli pořádně unaveni, jelo se však dál. Vémola opět jel do plných, znovu hodil Attilu, nasadil škrcení, arm triangle, Végh odklepal. Vémola si v životní formě došel pro vysněnou výhru, uhájil titul. "Lvi se nažrali, mou," zakřičel si olomoucký rodák po boji. Pak si zazpíval, následně ukončil kariéru. Možná. Jednu rukavici věnoval Novotnému, druhou Attilovi. "Pokud mě chcete vidět znovu, je to na vás," vzkázal.Další články v kategorii

Už jsem o sobě pochyboval, přiznal Ďatelinka. Šílené KO ho z chmur rychle dostalo

21.07.2024Čtrnáct sekund! Tak krátká doba stačila Milanu Ďatelinkovi na to, aby na Oktagonu 59 "setnul hlavu" Ondřeji Raškovi. Soupeře knokautoval granátem ...

McGregor v ráži, pustil se do Paula. Bitva od klávesnice plná urážek

21.07.2024A vyšli na zteč. Zatím jen pomyslnou, tihle dva umí do sebe zajet. Jake Paul a Conor McGregor nikdy nebyli velcí přátelé. A těžko pochybovat, ...

Zas ho pošlu jak cibulku do země, vyzval Pirát Vémolu. Tentokrát chce kromě jeho skalpu i jeho pás

21.07.2024Fanoušci Piráta už vědí, kdy se jejich oblíbený Trosečník vrátí zpátky do klece. Samuel Krištofič naskočí ...

Tělo funguje a hlava chce. Nemám v úmyslu končit, řekl Kníže o konci kariéry

21.07.2024Čtyři dny před sedmačtyřicátými narozeninami vkročil Petr Monster Kníže do klece. V Bratislavě na Oktagonu 59 přišel, utáhl a vyhrál. Ve druhém ...

Škola hrou. Jako bychom ho poslali o pět levelů výš, než kde by měl být, řekl Novotný na adresu Keitova soupeře

21.07.2024Hodně si věřil. Dokonce sliboval, že to pro něj bude nejsnazší zápas kariéry. Pravda ale leží vždycky v kleci a v ní Predrag Bogdanovič zklamal. ...

Muradov už zná místo i čas. V Brně se pobije s veteránem z UFC

21.07.2024Pět let byl součástí slavné UFC, nedávno oznámil comeback zpátky do Oktagonu. Nyní už je jasné, kdy a s kým tam v kleci ...

Vémola prožil překvapivý večer. Bratislava žasla, je tu šance na nečekaný zápas

21.07.2024Karlos Vémola, komentátor galavečera Oktagon 59 v Bratislavě. První Čech v UFC prožil večer, kdy se nestačil divit. V polovině turnaje se dočkal nečekané ...

Pudilová tlačila, na Brazilku ale v UFC nevyzrála. Padla potřetí v řadě

21.07.2024Na Lucii Pudilovou čekala o víkendu v Las Vegas jedenáctá mise mezi elitou. Ta byla nesmírně důležitá. Česká bojovnice bojovala o své ...

Šťastný Kníže. Legendární Monster zkrotil slovenského tvrďáka

20.07.2024Možná poslední bitva, poslední dílek do skládačky. Legendární bojovník Petr Monster Kníže nastoupil na turnaji Oktagon ...

Načíst další články