Naši rivalitu velmi dobře cítím. Nevím, zda bych s ním šel na pivo, řekl Peňáz o Čepovi. Dvě kola by dal Karlosovi

27.05.2023

Autor: Ondřej Huml

Matěj Peňáz vs. Vlasto Čepo.

Matěj Peňáz vs. Vlasto Čepo.FOTO: koláž OKTAGON MMA


Na startu února zažil nejhorší bolest ve svém životě. Při sparingu se mu otočila ruka v lokti, ten to nevydržel a prasknul. Místo do očekávané bitvy s Vlastem Čepem tak populární bojovník Matěj Peňáz musel na operační sál, už ani ne za měsíc by se ale mohl vrátit do plného tréninku. Pokud všechno dobře půjde, cíl je jasný. Pobít se s Čepem 7. října na Oktagonu v Bratislavě, kvůli němuž oželí i možnost opět zabojovat o vstupenku do galaktické show. "Samozřejmě věřím, že příští rok dorazí nabídka z UFC znovu. A že bude třeba ještě lepší," pousmál se Peňáz v rozhovoru pro kaocko.cz.


Matěji, co váš loket, hojí se dle plánu?
Hojí se dobře. Dodělávám rehabilitace, postupně loket zatěžuji víc a víc. Celkově se dostávám zpět do tréninkového procesu, zatím ale jedu všechno bezkontaktně. Na finální kontrolu jdu 20. června. Tam se rozhodne, zda to už můžu rozjet naplno, nebo je tam ještě nějaký problém. 

Jak zvládáte náročnou pauzu?
Je to na mě už moc dlouhý. Jsem zvyklý na nějaký režim, neustále trénovat. Teď jsem ale tři měsíce nemohl z bojových sportů dělat vůbec nic, věnoval jsem se jen věcem na kondici. Už jsem ale začal se strikingem, ještě mě čeká grappling a wrestling. Klasický trénink mi už chybí víc a víc. 

Dají se na nucené přestávce najít nějaká pozitiva?
Samozřejmě jsem měl čas na věci, na které by se normálně nedostalo. Jsem takový, že když trénuji, spoustu maličkostí odkládám, nemám na ně chuť ani energii. Teď jsem alespoň všechno dohnal, v červnu stihneme i dovolenou. No a pak už mě snad čeká návrat zpátky do plného tréninku.


Už v říjnu by vás měl čekat zápas s Vlastem Čepem, jemuž jste dal přednost před Contenderem. Bylo to hodně těžké rozhodování? 
Docela jo. Můj zápas s Vlastem se však hrozně dlouho odkládá, už kolem něj padlo spoustu řečí. Bylo by hodně blbý, kdyby se nakonec neuskutečnil. Navíc je to fakt zajímavý souboj pro fanoušky i pro mě a já ho prostě chci udělat. Ale jak jsem řekl přímo v oktagonu v Bratislavě, datum zatím nedokážu slíbit. Všechno se bude odvíjet od toho, co mi doktor řekne 20. června. Věřím ale tomu, že to dobře dopadne. Zvlášť když loket se mi lepší. 

Jste s vedením UFC předběžně domluvený, že do Contenderu půjdete příští rok, až budete zdravotně zcela v pořádku? 
Můj management je s UFC v kontaktu pořád, žádná taková dohoda však nejspíš není ani možná. Samozřejmě ale věřím, že příští rok dorazí nabídka z UFC znovu. A že bude třeba ještě lepší. 

Než Karlos Vémola nastoupil po těžké nemoci do odvety s Patrikem Kinclem, vyžádal si zápas na rozehřátí. Neuvažujete o něm před válkou s Čepem i vy?  
Klíčovou roli tu hraje délka pauzy, jak dlouho člověk nezápasil. Pokud vyjde říjnový termín, půjdu do boje po deseti měsících, což je za mě v pohodě. Jestliže však budu moci nastoupit až později, už bych o nějakém zápase na rozjezd asi hodně přemýšlel. 


Předpokládám, že nejdůležitější je hlavně nic neuspěchat. Vrátit se, až na to bude tělo připraveno. 
To rozhodně ano. Nechci nastupovat s váháním, jestli loket stabilní je či není, jestli si s ním můžu všechno dovolit. Hlavně doufám, že tělo zvládne zátěž na tréninku. Samotná příprava je totiž ještě mnohem náročnější než zápas. Zdraví na prvním místě, tak to musí být. Celou kariéru mám teprve před sebou a vážně nechci nic uspěchat.

Jak zápas s Čepem vlastně vnímáte? Půjdete do něj hlavně kvůli fanouškům, či je ještě důležitější pro vás osobně?
Asi tak půl na půl. Určitá rivalita mezi námi je, já ji z toho velmi dobře cítím. O to větší náboj bude mít už příprava i všechno kolem. Fanoušky náš souboj hodně zajímá, bude to jeden z největších fightů na česko-slovenské scéně. Každý ho chce vidět, čímž je to hodně zajímavé i pro mě. Přitom se vždycky snažím si nebrat žádný zápas osobně. Jít si jen za vítězstvím. Tady ale půjde ještě o špetku víc (usmívá se). 

Troufám si tvrdit, že Kincl s Vémolou spolu na pivo nikdy nepůjdou. Zašel byste na něj s Čepem, až bude hotovo?
Vážně nevím. Je to celkem těžká otázka, neboť my s Vlastem se osobně moc neznáme. Proto teď asi nedokážu odpovědět, jestli bych s ním na pivo šel rád, nebo ne. 

Ať už to mezi vámi dopadne v kleci jakkoliv, očekáváte, že tím to bude vyřešeno? Konec příběhu? Nebo spíš jeho začátek?
Já myslím, že konec příběhu, že půjde jen o ten jeden zápas. Alespoň já nevidím důvod k tomu dělat odvetu, pokud by v ní třeba nešlo o titul. Ostatně i Patrik s Karlosem se po pěti letech utkali skrz to, že v sázce byl pás šampiona. Dělat odvetu mezi mnou a Vlastem asi nebude potřeba. Dáme si to spolu jednou, čímž to celé uzavřeme.

A co jste říkal na bitvu Kincl vs. Vémola 2?
Nebyl to atraktivní zápas, alespoň pro běžného fanouška určitě ne. Kdo však rozumí MMA, ten mohl se zájmem sledovat Patrikovu obranu. Před Karlosem se v kleci snaží všichni utíkat, co nejlépe se hýbat. Patrik na to šel opačně. Zůstal stát na místě. A když spadl, zase rychle vstal. Tohle bylo celkem zajímavé, samotný zápas ale lidi nejspíš nebavil. Nebylo to atraktivní. Četl jsem i názory, že vyhrát měl spíš Karlos, to si ale nemyslím. Rozhodla jeho damage v obličeji. Po boji byl dost rozbitý, to Patrik neměl na hlavě snad ani škrábnutí. Právě na tohle moderní pravidla MMA tolik ukazují.

Souhlasíte i s verdiktem dvou bodových rozhodčích, že Kincl vyhrál všechna kola?
To asi ne. I když ho tam Kincl párkrát trefil, v úvodu ještě Karlos žádnou damage neutrpěl. Myslím si, že první dvě kola tak měla být spíš pro něj. S tím, že poslední tři šla za Patrikem.

Vémola ani nepodal Kinclovi ruku. Hrozí něco podobného i po vašem souboji s Čepem?
To teprve uvidíte (směje se). Ale ne, teď si dělám srandu. Já Vlastovi ruku podám určitě, stejně jako bych ji podal každému soupeři. Kdyby Karlos nemusel ihned odjet do nemocnice, třeba by ji nakonec podal Patrikovi taky.

Další články v kategorii

Chci trhat tikety jako proti Kohoutovi, říká český talent před titulovým bojem. Byl i u zpovědi

21.09.2023Reno Kopunec, Matouš Kohout, naposledy Lukáš Šimek. Co mají tihle dravci společného? Ti všichni se na Professional Muaythai League ...

KO jako když práskne bičem. Krátký švih a rychlý konec

21.09.2023Na posledním turnaji Oktagon 46 zaujal perfektně načasovaným knokautem Němec Kerim Engizek. Knokauty, kdy není zapotřebí dalších ran, jen ...

Atraktivita vs. děsivost. Šéf UFC okomentoval řežbu Procházky s Pereirou

21.09.202311. listopad, New York. UFC 295 v Madison Square Garden. Právě na tomto slavném místě se do akce vrátí český samuraj Jiří Procházka, ...

Neporažený bijec řekl definitivní sbohem. V MMA se už nepředstaví

21.09.2023Jeho celoživotní láskou je wrestling. Přesto stihl i dvouleté intermezzo v MMA. Konkrétně v Bellatoru. Nyní ale americký zápasník ...

Konec roku bude patřit šampionům. Boss UFC odpálil další dvě titulové bomby

21.09.2023Nastal den D. Prezident UFC Dana White rozbil jedním příspěvkem celý internet. Vyvolal nadšení, vzbudil pozornost. Ohlásil velkolepý, ...

Po 18 letech se vrací do Prahy mistrovství ČR v judu

21.09.2023Praha bude hostit mistrovství České republiky mužů a žen v judu v sobotu 14. října ve Sportovní hale Jedenáctka na Chodově. Stane se tak po 18 letech. ...

Bezchybná premiéra Peštu vystřelila. Dojde na velkolepou odvetu?

21.09.2023Viktor Pešta ochutnal, jak chutná půda polské organizace KSW. Po roční pauze opět naskočil do klece. Na galavečeru KSW 86 si odbyl svou premiéru. ...

Emotivní zpověď padlého šampiona UFC. Zlý sen, vrátil se k šokující titulové porážce

21.09.2023Konečně prolomil mlčení. Po necelých dvou týdnech od šokující prohry se již bývalý UFC šampion střední váhy ...

Získal titul, splnil si sen, odpočívat ale nehodlá. Chci velké zápasy, velké výzvy, tvrdí šampion

21.09.2023Největší výzva v kariéře se blíží. Sedmadvacetiletý válečník Steven Krt si na červnovém galavečeru IAF 8 splnil ...

Načíst další články