Nejhorší titulové zápasy UFC. Politické zásahy, bučení fanoušků i odchod naštvaného šéfa

27.08.2023

Autor: Miroslav Obluk

Dana White.

Dana White.FOTO: UFC


Zápasy o titul by měly být přehlídkou absolutního mistrovství, potěchou pro fanoušky, kteří zápas sledují v hledišti nebo z pohodlí domova. Na některé titulové zápasy nezapomene ani po letech. Málokdo zapomene na to, jak divoká byla odvetná bitva Robbieho Lawlera s Rorym MacDonaldem. Jakou husí kůži vyvolal střet o krále polotěžké divize mezi Jiřím Procházkou a Gloverem Teixeirou. Nebo jak si ve stejné váhové kategorii poradil Jon Jones s Alexanderem Gustafssonem. Ne všechny titulové zápasy jsou ale z podobného ranku. Na některé bychom nejraději zapomněli, co možná nejdříve. Ne každý titulový střet na půdě UFC přináší vzrušení, budí napětí, zvedá ze sedadel. Najdou se i takové, které se nelíbí fanouškům, analytikům ba ani samotným zápasníkům. Zkrátka bitvy, které chcete vytěsnit ze své paměti. A rovněž bitvy, které si nyní připomeneme.

5. Ken Shamrock vs. Dan Severn II, UFC 9
Odvetný střet mezi legendami MMA příliš zábavný nebyl. Na rozdíl od ostatních bitev na tomto seznamu měla ale nudnost tohoto zápasu své opodstatnění. 

V dobách, které by se daly nazvat jako "temné časy UFC," byla smíšená bojová umění v mnoha státech zakázaná. A málem došlo i ke zrušení celého galavečeru UFC 9. 


Antagonistou tohoto příběhu byl senátor John McCain, jenž málem zhatil celý detroitský galavečer. Právní bitvy proti organizaci vedl až do pozdních odpoledních hodin dne, ve kterém mělo k turnaji dojít. 

Dosáhl dílčího vítězství. Na jeho popud soud rozhodl, že se musí upravit pravidla, aby galavečer mohl projít. Soudce rozhodl, že údery pěstí jsou nezákonné, což výrazně ovlivnilo odvetnou bitvu mezi Shamrockem a Severnem.

Oba bijci se do akce nehrnuli. Báli se postihu, který reálně hrozil, pokud by některý z nich porušil pravidla. Oba muži po celou dobu zápasu kroužili po kleci a prakticky nedošlo k žádným úderům. 

Od dob tohoto zápasu se naštěstí doba změnila, takže kdyby se tento zápas odehrál v dnešní době, možná bychom se dočkali jiných výsledků.

4. Tyron Woodley vs. Stephen Thompson 2, UFC 209
Pětadvacetiminutová válka, která příliš nebavila. Tyron Woodley neproslul zrovna jako ten nejzábavnější šampion welterové divize. Což jasně dokázala i odvetná bitva mezi Woodleym a nebezpečným ranařem Thompsonem. 

Během pěti kol padlo pouhých 107 signifikantních úderů. Highlightová videa z této bitvy se dokážou vměstnat do dvou minut. A ani fanoušci na tento střet nevzpomínají zrovna s láskou. Na sociální síti Reddit padaly kupříkladu názory, že i "kriket je mnohem zábavnější než tento střet welterových vah."

3. Anderson Silva vs. Demian Maia, UFC 112
Bitva, která měla patřit k něm nejzábavnějším, a nakonec zapříčinila znechucený odchod šéfa UFC. 

Střet dvou elitních borců začal již před zápasem. De Maia totiž Silvu pořádně rozpálil. Veřejně prohlašoval, že legendárního Brazilce v kleci zesměšní a odnese si domů jednu z Pavoukových noh. UFC navíc v té době prodalo 10 % svých akcií státní společnosti Flash Entertainment, jež měla sídlo ve Spojených Arabských Emirátech. 


UFC 112 se pak konalo v Abú Dhabí, Dana White a spol. očekávali velkolepou show, nakonec to byla akce pro pláč.

Silva svého soka sice demoloval, několikrát byl blízko k ukončení. Když se mu však naskýtala příležitost rivala dorazit, přestal bojovat. Svému soupeři se začal posmívat, tancoval kolem něj. Po skončení zápasu zavládlo v hale bučení.

Rozlítil se i šéf UFC Dana White, jenž se před koncem zápasu znechuceně zvedl a opustil své místo u klece.

2. Israel Adesanya vs. Yoel Romero, UFC 248
Když legendární Romero ještě bojoval na půdě UFC, mnohé bojovníky děsil pouhým pohledem. Fanoušci se dokonce domnívali, že bude děsit i vládnoucího šampiona Israela Adesanyu. Predikovali, že Boží voják utrápí hvězdného Nigerijce na zemi. Využije svých zkušeností z olympijských her, anebo jej sestřelí v postoji, leč nestalo se.

Romero v zápase nedělal skoro vůbec nic. Stejně jako šampion. Ani jeden z bijců se za ničím nehnal. Adesanya zasadil 48 úderů a Romero ještě o osm méně. Většina zápasu se nesla ve znamení šampionových lowkicků. To však bylo málo. 

V zápase se vyskytl okamžik, kdy oba zápasníci jen nečinně stáli na místě. Fanoušci očekávali obrovský zápas mezi dvěma nejkrutějšími finišery v divizi, ale to, co dostali, v nich vyvolalo znechucení.

1. Carla Esparza vs. Rose Namajunas 2, UFC 274
Zlatý hřeb večera? Nikoliv. Tohle nebyla dechberoucí show v UFC. Šampionka slámové váhy Rose Namajunas přišla o mistrovský pás, na body zvítězila Carla Esparza. 

Jednalo se o zápas, ve kterém se zdálo, že ani jedna z bojovnic nechce vyhrát. Ani jedna nebyla ochotná riskovat. Namajunas jen bránila takedowny, nerozjela svůj pověstný postoj. Esparza občas vyvinula větší tlak, díky tomu nakonec slavila vítězství. 

Akce však byla v tomto měření sil nedostatkovým zbožím. S celkovým počtem 68 úderů obě ženy vlastně překonaly rekord v nejmenším počtu úderů v pětikolovém zápase.Další články v kategorii

VIDEO: To nejlepší. Titulové bitvy Oktagonu ve dvou minutách

10.12.2023Když se splaší kladiva, dojde na peklo. A to zažil Oktagon 50 i při svých dvou posledních duelech v sobotu v Ostravě. V obou šlo navíc o tituly. ...

Zápas s Pirátem je životní bitvou, překvapil Vémola. Ve hře jsou velké peníze

10.12.2023Završení velké rivality se blíží, na Karlose Vémolu a Samuela Krištofiče čeká po letech dohadování duel. Dvě velké ...

Rvačka v kleci a TKO konec. Uklouznul jsem na malé kaluži vody, řekl Kotalík

10.12.2023Nenavážil, prohrál. I přes dva nezdary na akci Oktagon 50 nezůstal Michal Kotalík bez zájmu fanoušků. Problémů s plněním váhového ...

Buchinger má 35 stehů v obličeji, soupeř Keity letí na operaci zlomené čelisti, k tomu má vyražený zub

10.12.2023V kleci bojovali minuty, následky si ponesou týdny, možná měsíce. I tak končí někdy MMA souboje. Své o tom ví trojice zápasníků, ...

Šampioni Oktagonu si dali slovní přestřelku před novináři. Pak přišla výzva

10.12.2023Na Oktagonu 50 v Ostravě se oba stali králi své váhy, během tiskové konference si pak ale dali zápas ještě spolu. Losene Keita s Ronaldem ...

Dojemná chvíle nové královny po bitvě se šampionkou. Slzy a dojetí s dcerou

10.12.2023Dvě radosti v jeden okamžik. Když Japonka Mijo Jošida zjistila, že vyhrála, vytryskly emoce radosti, její ruce letěly nad hlavu, v ringu skákala, pocit ...

Raška rozjásal Ostravu. Říkal, ať přitvrdím, tak jsem přitvrdil, okomentoval Kotalíkovo KO

10.12.2023Přišel, viděl, zvítězil. Ondřej Raška byl prvním mužem, který si podmanil Ostravu během jubilejního turnaje Oktagon 50. Na domácí ...

Keita houževnatému Němci zlomil čelist. V boji jsem trochu maniak, přiznal

10.12.2023Před půl rokem svedl bolestivý boj o pérový pás Oktagonu, při bitvě s Matem Sanikidzem si po pár vteřinách zlomil nohu. Druhý pokus ...

Vémola řešil konflikt v hledišti. Já jsem vánoční dárek, on je nic, odmítá bitvu Terminátor

10.12.2023Na jubilejním turnaji v Ostravě nezápasil, přesto byl terčem kamer. Karlos Vémola, šampion polotěžké divize, sledoval bitvy Oktagonu 50 z prvních ...

Načíst další články