Nemilosrdný válečník s chlapeckým srdcem. Nejdříve vyhrát Evropu, pak si koupí Lego

28.08.2023

Autor: Miroslav Obluk

Sebastien Macháček.

Sebastien Macháček.FOTO: se souhlasem Sebastiena Macháčka


Smířit se s porážkou je někdy cennější vítězství než vítězství samotné. Nezdar dokáže posílit tělo, mysl i ducha. Své by o tom mohla vyprávět i česká kickboxerská senzace Sebastien Macháček. Šestnáctiletý mladík loni utrpěl nejtěžší prohru v kariéře, padl ve finále mistrovství světa. Prohra jej ale nezlomila. Naopak udělala z něj lepšího válečníka. Sebič se zaměřil na své nedostatky, odstranil slabiny. Na mistrovství Evropy juniorů a mládeže, jež se odehrává v Turecku, plánuje hodiny tvrdého tréninku zužitkovat. "V plánu je zlato," tvrdí odhodlaně v rozhovoru pro kaocko.cz Macháček, jenž by se jednoho dne rád stal tváří českého kickboxu.Dříve hokej, poté kickbox. Co vás na tomto sportu tak fascinovalo?
Chvílemi jsem dělal více bojových sportů. Box, kickbox, jiu-jitsu a do to toho i ten hokej. Nešlo to ale stíhat všechno dohromady. Musel jsem si zvolit jeden sport. A bojové sporty mě uchvátily svou jedinečností. V hokeji můžeš být sebelepší, ale když tvůj tým nehraje dobře, tak to nezachráníš. V bojových sportech stojíš sám za sebe. Je to nepředvídatelný, variabilní sport. To mě uchvátilo nejvíce. 

Kdy nastal ten moment, ve kterém jste si uvědomil, že se chcete stát bojovníkem?
Když jsem ještě dělal oba sporty, z kickboxu jsem si přivážel více medailí. A když jsem srovnal titul vicemistra republiky s okresním přeborem, tak mi bylo jasné, která cesta je ta správná. 

Takže individuální úspěchy hrály prim. Máte nějaký oblíbený zápas, ke kterému se s oblibou vracíte? Úspěch, na který jste nejpyšnější? 
Loňské semifinále na mistrovství světa. Šel jsem s Lotyšem. To mi sedlo fakt skvěle. Už jsem s ním šel na začátku roku v Chorvatsku, tam jsem zápas otočil až v poslední sekundě. Trochu jsem se zlomil, a najednou za osm měsíců jsem ho nepustil k ničemu. Podal jsem nejlepší výkon své kariéry.


Na stejném mistrovství jste skončil jako vicemistr světa, letos je v plánu zlato na Evropě?
V plánu je zlato, ale když nebude, tak nebude. Loni jsem si to připouštěl více, teď je to jiné. 

Porážka vás jistě mnohému naučila. V čem jste se za poslední rok nejvíce zlepšil?
Kondičně jsem na tom zase lépe. Zapracoval jsem na mentální stránce s mentálním koučem. Hlava dělá strašně moc. Je to o tom, co tě pustí. Natrénováno máš vždycky, takže ten mentální pokrok je tím největším zlepšením.

Co naopak potřebujte dopilovat?
Určitě bych se rád zaměřil na to, abych na sebe nevyvíjel tlak. To si dělám dlouhodobě. Taky zůstávám dlouho v krátkých kombinacích. Strádám, kdybych kombinace prodlužoval, vracel se do nich, tak bych to zase mohl posunout o dvě třídy výš.


Pracovat na sobě, pilovat nedostatky, to je cesta k vítězství. Důležitá je ovšem i sebepropagace, jaká je podle vás mediální stránka kickboxu u nás?
Moc kickboxerů se tu nedokáže promovat. Chybí tomu to, co má MMA. Tiskové konference, dobré promování, trochu trashtalku. V tomhle kickbox hodně zaostává.

Plánujete to změnit, nebo byste byl ochoten přejít do MMA?
Teď to momentálně neplánuji. Pokud bych v kickboxu neměl kam a přišla by dobrá nabídka, tak nikdy neříkej nikdy, ale momentálně to pro mě není téma.

Není se čemu divit, v kickboxu jste jako doma. Máte za sebou stovky zápasů na tatami, desítky v ringu. Býváte ještě někdy před bojem nervózní?
Jasný. Bez nervozity by to ani nebylo ono. Jednou, dvakrát se mi stalo, že jsem byl úplně bez nervozity a nedopadá to dobře. Ta nervozita je nedílnou součástí, do jisté míry je i pozitivní, protože bez ní by se ani nešlo připravit na zápas. 

V zápase bojujete s helmou. Berete si ji i na tréninky?
Spáruji občas bez helmy a cítím se lépe, volněji. Je to osvobozující pocit, ale musíš být obezřetný. Nemáš helmu, můžeš dostat granát. Přijde mi ale, že mám bez ní větší rozhled.

V poslední době skáčete z jedné přípravy do druhé, máte čas i na nějaké koníčky?
Když to jde, jsem venku s kamarády. Je to takové osvobození od reality. Rád koukám na seriály, postavím si Lego, jsem fanouškem komiksů a filmů.


Na závěr, čím byste případný triumf na letošním mistrovství Evropy juniorů a mládeže oslavil?
Nad tím jsem přemýšlel hodně. Bude hodně jídla. Pak si udělám radost legem a botami.Další články v kategorii

Oktagon psal historii, Peňáz předvedl demolici. Xavier vystartoval na Vémolu v hledišti

09.12.2023Oktagon 50 v Ostravě ukázal na dva nové MMA šampiony. V lehké váze porazil Ronald Paradeiser Ivana Buchingera. A byl to koncert, který musel ...

Příležitostný striptér, veterán UFC, česká naděje i slavný Rakušan. Kdo zabojuje o miliony v Oktagonu?

09.12.2023Vedení Oktagonu v pátek posvětilo pokračování Tipsport Gamechangeru, z welteru se pyramida přesune do lehké váhy. O pohádkovou odměnu ...

Nesmrtelný český boxer. Před tréninkem musí odhazovat berle, ale titul chce opět obhájit

09.12.2023Posedmé bude stát Tomáš Adámek (32-22-2) v zápase o český titul v polotěžké váze. Poprvé k jeho titulové ...

V Oktagonu je jen jeden panter, řekl si Keita o Kozmu. Chtěl by se s ním pobít v Ostravě

09.12.2023Jeden z nich v Tipsport Gamechangeru nedávno skončil, ten druhý tam nejspíš brzy začne. Anebo si to radši dají spolu? David Kozma a Losene ...

Oktagon vytvořil žebříček napříč vahami. Kdo byl korunován, na koho se nedostalo?

08.12.2023Žebříčky Oktagonu doznaly změn. Žlutočerná organizace aktualizovala žebříčky váhových kategorií a vůbec poprvé v historii organizace ...

Oktagon ohlásil další Gamechanger, zápasit se bude v lehké váze. Milion eur můžete získat i vy

08.12.2023Mluvilo se o tom delší čas, v pátek se to stalo oficiální. I v příštím roce se fanoušci Oktagonu dočkají atraktivní ...

Historická premiéra. MMA na fotbalovém stadionu v Praze. Vémola přivítá Végha v Edenu

08.12.2023Stačilo mu 127 sekund 9. listopadu 2019 a stále z toho žije. Attila Végh si připsal KO, které odnesl Karlos Vémola. Tento výjimečně sledovaný ...

Kotalík dostal druhou šanci. Své hříchy chce v Ostravě vykoupit knokautem

08.12.2023Jde se do finiše. Oktagon 50 klepe na dveře. Již zítra se promění vítkovická Ostravar aréna v koloseum bojových sportů. Do ocelového ...

Historie se opakovala. Kotalík znovu nenavážil, tentokrát však jen o 600 gramů

08.12.2023 Před posledním zápasem minul váhu zhruba o pět kil, něco takového se naštěstí už neopakovalo. Přesto byl Michal Kotalík po hříchu ...

Načíst další články