Nemilosrdný válečník s chlapeckým srdcem. Nejdříve vyhrát Evropu, pak si koupí Lego

28.08.2023

Autor: Miroslav Obluk

Sebastien Macháček.

Sebastien Macháček.FOTO: se souhlasem Sebastiena Macháčka


Smířit se s porážkou je někdy cennější vítězství než vítězství samotné. Nezdar dokáže posílit tělo, mysl i ducha. Své by o tom mohla vyprávět i česká kickboxerská senzace Sebastien Macháček. Šestnáctiletý mladík loni utrpěl nejtěžší prohru v kariéře, padl ve finále mistrovství světa. Prohra jej ale nezlomila. Naopak udělala z něj lepšího válečníka. Sebič se zaměřil na své nedostatky, odstranil slabiny. Na mistrovství Evropy juniorů a mládeže, jež se odehrává v Turecku, plánuje hodiny tvrdého tréninku zužitkovat. "V plánu je zlato," tvrdí odhodlaně v rozhovoru pro kaocko.cz Macháček, jenž by se jednoho dne rád stal tváří českého kickboxu.Dříve hokej, poté kickbox. Co vás na tomto sportu tak fascinovalo?
Chvílemi jsem dělal více bojových sportů. Box, kickbox, jiu-jitsu a do to toho i ten hokej. Nešlo to ale stíhat všechno dohromady. Musel jsem si zvolit jeden sport. A bojové sporty mě uchvátily svou jedinečností. V hokeji můžeš být sebelepší, ale když tvůj tým nehraje dobře, tak to nezachráníš. V bojových sportech stojíš sám za sebe. Je to nepředvídatelný, variabilní sport. To mě uchvátilo nejvíce. 

Kdy nastal ten moment, ve kterém jste si uvědomil, že se chcete stát bojovníkem?
Když jsem ještě dělal oba sporty, z kickboxu jsem si přivážel více medailí. A když jsem srovnal titul vicemistra republiky s okresním přeborem, tak mi bylo jasné, která cesta je ta správná. 

Takže individuální úspěchy hrály prim. Máte nějaký oblíbený zápas, ke kterému se s oblibou vracíte? Úspěch, na který jste nejpyšnější? 
Loňské semifinále na mistrovství světa. Šel jsem s Lotyšem. To mi sedlo fakt skvěle. Už jsem s ním šel na začátku roku v Chorvatsku, tam jsem zápas otočil až v poslední sekundě. Trochu jsem se zlomil, a najednou za osm měsíců jsem ho nepustil k ničemu. Podal jsem nejlepší výkon své kariéry.


Na stejném mistrovství jste skončil jako vicemistr světa, letos je v plánu zlato na Evropě?
V plánu je zlato, ale když nebude, tak nebude. Loni jsem si to připouštěl více, teď je to jiné. 

Porážka vás jistě mnohému naučila. V čem jste se za poslední rok nejvíce zlepšil?
Kondičně jsem na tom zase lépe. Zapracoval jsem na mentální stránce s mentálním koučem. Hlava dělá strašně moc. Je to o tom, co tě pustí. Natrénováno máš vždycky, takže ten mentální pokrok je tím největším zlepšením.

Co naopak potřebujte dopilovat?
Určitě bych se rád zaměřil na to, abych na sebe nevyvíjel tlak. To si dělám dlouhodobě. Taky zůstávám dlouho v krátkých kombinacích. Strádám, kdybych kombinace prodlužoval, vracel se do nich, tak bych to zase mohl posunout o dvě třídy výš.

Pracovat na sobě, pilovat nedostatky, to je cesta k vítězství. Důležitá je ovšem i sebepropagace, jaká je podle vás mediální stránka kickboxu u nás?
Moc kickboxerů se tu nedokáže promovat. Chybí tomu to, co má MMA. Tiskové konference, dobré promování, trochu trashtalku. V tomhle kickbox hodně zaostává.

Plánujete to změnit, nebo byste byl ochoten přejít do MMA?
Teď to momentálně neplánuji. Pokud bych v kickboxu neměl kam a přišla by dobrá nabídka, tak nikdy neříkej nikdy, ale momentálně to pro mě není téma.

Není se čemu divit, v kickboxu jste jako doma. Máte za sebou stovky zápasů na tatami, desítky v ringu. Býváte ještě někdy před bojem nervózní?
Jasný. Bez nervozity by to ani nebylo ono. Jednou, dvakrát se mi stalo, že jsem byl úplně bez nervozity a nedopadá to dobře. Ta nervozita je nedílnou součástí, do jisté míry je i pozitivní, protože bez ní by se ani nešlo připravit na zápas. 

V zápase bojujete s helmou. Berete si ji i na tréninky?
Spáruji občas bez helmy a cítím se lépe, volněji. Je to osvobozující pocit, ale musíš být obezřetný. Nemáš helmu, můžeš dostat granát. Přijde mi ale, že mám bez ní větší rozhled.

V poslední době skáčete z jedné přípravy do druhé, máte čas i na nějaké koníčky?
Když to jde, jsem venku s kamarády. Je to takové osvobození od reality. Rád koukám na seriály, postavím si Lego, jsem fanouškem komiksů a filmů.


Na závěr, čím byste případný triumf na letošním mistrovství Evropy juniorů a mládeže oslavil?
Nad tím jsem přemýšlel hodně. Bude hodně jídla. Pak si udělám radost legem a botami.Další články v kategorii

Rvačka o Siváka. Zuby si na něj brousí Keita s Magardem

12.07.2024Každý chce být tím, kdo mu setne hlavu. Zvlášť když to ještě nikdo nikdy nedokázal mezi profesionály. Že rozjetý kickboxer ...

Nečekané trable Mikuláška. Populární ranař ohluchl, říká

12.07.2024Za svůj fighterský život prodělal řadu potíží, tenhle ale nastala zčistajasna a zdá se být ze všech nejvážnější. Jeden ...

Chci Ronyho hlavu. V Bratislavě z toho udělám skvělou show jako vždycky, říká ďábel Keita

12.07.2024Losene Keita vs. Predrag Bogdanovič. I tohle bude jeden vrcholů natřískaného Oktagonu 59 v Bratislavě. Belgický ďábel se se srbským tvrďákem ...

Jsem gentlemanem mimo klec, ale násilnickým gentlemanem uvnitř, říká nová posila Oktagonu

12.07.2024Josh Hill. Velezkušený kanadský bojovník, který po Bellatoru přišel rozdávat pěsti do Oktagonu. Svou pouť za pásem šampiona ...

Vysněné finále pyramidy mám s Keitou. Chci mu ublížit, prozradil Paradeiser

11.07.2024První krok udělal, když v březnu za těžkých podmínek udolal na body Attilu Korkmaze, a další má před sebou na domácí půdě v ...

Děti ve mně vzbudily oheň, říká Paradeiser. V příštích letech chce vyletět co nejvýš

11.07.2024Na turnaji Oktagonu v sobotu 20. července v Bratislavě obstará hlavní zápas večera domácí Ronald Paradeiser s Rakušanem Danielem Torresem ...

Čeští kickboxeři makali na Sicílii. Trénovali v tropech, zažili i kamenný déšť

11.07.2024Bavit se a makat. Tímto stylem pojala česká kickboxerská reprezentace své nedávné soustředění na Sicílii. Česká družina ...

Další nálož pro Siváka. V Žilině ho čeká bitva s maďarským šampionem

10.07.2024Patrik Záděra, Ruslan Tokhtarov, Christopher Hopp nebo Adam Król. Ti všichni se neúspěšně pokusili zastavit rozjetého Václava Siváka ...

Velká ztráta pro Bratislavu. Čepo se v přípravě zranil, do akce nepůjde

10.07.2024Přišel o zápas v Edenu, nakonec i o ten doma v Bratislavě. Populární granátník Vlasto Čepo se v přípravě na Erhana Kartala zranil a ...

Načíst další články