O otce přišel kvůli drogám, na šikmou plochu se pak málem vydal i on sám. Proč je teď v Oktagonu a nikoliv v base?

23.03.2022

Autor: Ondřej Huml

Rafael Xavier v kleci Oktagonu.

Rafael Xavier v kleci Oktagonu.FOTO: OKTAGON MMA


Na prahu třicítky je jedním z hlavních adeptů na nového šampiona Oktagonu. A to v polotěžké váze, kde se po odchodu Viktora Pešty do zámořské PFL uvolnilo místo na trůnu. Právě Rafael Xavier by mohl být více než důstojným nástupcem. Ostatně i proto, že překonávat překážky ho naučil ten nejlepší učitel. Tedy sám život, jenž se s populárním Brazilcem nikdy příliš nemazlil. Nejen o tom povyprávěl Kratos v nesmírně emotivním videu Cesta na Oktagon.Pokud se snad fanoušci v Česku o Xaviera dosud až tak nezajímali, po jeho upřímné zpovědi mu příznivci budou jistě houfem přibývat. A stačilo mu k tomu vlastně jediné. Lehce syrovým způsobem pravdivě povyprávět svůj pohnutý příběh, který ho de facto nutil bojovat už jako dítě.

Xavier se narodil do početné a chudé brazilské rodiny, kterou ze svého platu uklízečky dlouho živila jen jeho milovaná matka. Vzpomínky na druhého z rodičů má totiž jen z víkendových návštěv vězení, kde si jeho otec odpykával trest za to, že se živil jako drogový dealer. A za mřížemi pak za podivných okolností i zemřel. 


„Sám nevím, proč se to stalo. Bylo mi tehdy nějakých osm nebo devět let. Příčinu smrti jsem tak chtěl zjistit od mámy, ale viděl jsem, jak strašně moc tím trpěla. Nikdy jsem tak nenašel odvahu se jí na to zeptat,“ přiznal Xavier, který se při vzpomínkách na své dětství před kamerou několikrát rozplakal.

Vůbec nejemotivněji pak působil v momentě, kdy s upřímnou láskou a obrovským respektem mluvil o své mamince. „Byla a stále je tou největší bojovnicí ze všech. Všechno, co dělala a dělá, bylo vždycky pro nás. Je prostě fakt hustá. Nikdy nás neopustila a neopustí,“ hlesl vděčně jihoamerický fighter.

I přes veškerou snahu statečné paní Xavierové však její děti samozřejmě neměly na růžích ustláno. Zvlášť když vyrůstaly bez otce a ještě ve favele. „Hlady jsem sice nikdy netrpěl, zároveň jsem ale také nikdy neměl plnou misku. Když jsme třeba jedli jenom rýži, představovali jsme si, že k ní máme ještě něco,“ řekl Xavier s tím, že jeho kamarádi měli často věci, které si on zkrátka nemohl dovolit. 

I proto ho přepadaly myšlenky na to, že se vydá na dráhu zločinu a začne se mít konečně lépe. „Měl jsem všechny podmínky pro to, abych se stal dealerem či druhým Pablem Escobarem. Měl jsem přístup ke zbraním i drogám. Těch jsem se však vždycky stranil, neboť mi vzaly tátu,“ konstatoval Brazilec.

Nutkání vzít do rukou pistoli však měl. „Život ve favele je složitý. Snadno se tam vydáte špatným směrem, přesto jsem se snažil tomu vyhnout. Přitom by bylo tak lehké pozvednout zbraň a ty věci, které jsem chtěl mít, prostě někomu vzít,“ přiznal s tím, že nakonec se musel de facto rozhodnout, zda vůbec chce být dobrý člověk.


Naštěstí usoudil, že ano. A vydal se na dráhu bojových sportů, kde nejdřív zkusil jiu-jitsu i muay-thai, jeho osudem se ale stalo až MMA. „V zápasení jsem se našel. Potřeboval jsem totiž někde vybít veškerý vztek, jenž se ve mně už od dětství hromadil. A ideální pro mě bylo právě MMA, které platilo ze všech nejlépe a kde jsem si toho mohl nejvíc dovolit,“ glosoval to devětadvacetiletý Xavier.

Svůj první fight mezi profesionály pak absolvoval na jaře 2014 a celkem má na kontě už 16 duelů a 10 výher. Navíc se zdá, že štěstí našel zrovna v Oktagonu, kde nastoupil dosud třikrát a pokaždé zvítězil. Český bojovník ho však ještě neprověřil, což chtěl na sobotním Oktagon Prime 5 změnit Miloš Petrášek. Jenže se zranil a na Xaviera tak v kleci číhá opět cizinec, konkrétně ostřílený polský ranař Marcin Lazarz. A nečeká se nic jiného než Kratosovo čtvrté vítězství. 

Pokud skutečně uspěje, ještě více si tím v Oktagonu upevní svou současnou čtvrtou příčku v žebříčku polotěžké váhy. Zajímavé přitom je, že před ním jsou už jenom Stephan Pütz, Attila Végh a Karlos Vémola. Všechno skvělí zápasníci, kteří si ale od ledna minulého roku připsali z různých důvodů v této organizaci dohromady jen dva starty. 

Podaří se Xavierovi je už brzy na čele divize předehnat?Další články v kategorii

Fury zpochybnil prohru, mluvil o válce, podráždil fanoušky. Nemůže za svá slova, omlouval ho promotér

23.05.2024O víkendu v Rijádu padl, poprvé ve své profesionální kariéře narazil na přemožitele. Britský rohovník Tyson Fury zapsal ...

Poslední šance na olympiádu v Paříži. Čeští boxeři se dozví soupeře v Thajsku

23.05.2024Poslední šance se blíží. Česká boxerská výprava očekává první zápasy v dalekém Thajsku. Tam od 24. ...

Nejdřív pivo, pak titul. Populární střelec cílí z baru přímo na vrchol UFC

23.05.2024Chystá se možná na svou poslední titulovou misi, na poslední výstřel. Na populárního bojovníka Dustina Poiriera čeká ...

Do konce roku chci zápasit třikrát, říká McGregor. S UFC jedná o nové smlouvě

22.05.2024Na konci června se po třech letech vrátí zpátky do akce, jeho zápas s Michaelem Chandlerem má být ale jenom začátek. Slavný ...

PML se chystá na jubilejní turnaj. Co dál? Dovedu si představit v ringu i Marpa, přemítá promotér

22.05.2024Před třemi měsíci odstartovala organizace PML novou éru, v jejich řadách se poprvé představili MMA zápasníci, ke slovu se dostal i revoluční ...

Totální chaos a amatérismus. Experti nechápou dění ve Furyho rohu

22.05.2024Vyvolal poprask, chtěl se bít za jméno a zájmy svého syna, jemuž ale v největším zápase jeho kariéry nakonec nejspíš ...

Skandál v MMA. Trenér byl zatčen za údajné zneužívání mladé dívky

22.05.2024Zámořím se zmítá pořádný skandál. Dlouholetý trenér MMA Jacob Brennan, který je shodou okolností manželem ...

Chci zkoumat lidskost a bolest, prohlásila filmová superstar a převtělila se do legendy MMA

22.05.2024Je hvězdou stříbrného plátna, byl součástí kasovních trháků, stal se nejlépe placeným hercem světa, vydobyl si své ...

Olympiáda má přednost, ale chci podat maximální výkon, hlásí Krpálek z dějiště MS

22.05.2024Na mistrovství světa v Abú Zabí nastoupí Lukáš Krpálek v pozici desátého muže světového žebříčku nejtěžší ...

Načíst další články