Obhájí Bůh války svůj titul, nebo jej o vše připraví zabiják s dětskou tváří?

21.01.2023

Autor: Miroslav Obluk

Deiveson Figueiredo.

Deiveson Figueiredo.FOTO: UFC


Šampion muší váhy UFC, ve které bojuje i David Dvořák, Deiveson Figueiredo by se dal v posledních letech považovat za znalce Mexika. Od konce roku 2020 zápasil třikrát, a to pokaždé proti stejnému soupeři Brandonu Morenovi. Naposledy se oba borci střetli před rokem a do roku 2023 vstoupí rovněž společně. Většinou býváme svědky odvet, potažmo trilogií, avšak tento příběh dvou rivalů bude muset rozlousknout bezprecedentní čtvrtý střet.

Každý ze tří zápasů Figueireda a Morena byl nesmírně napínavý a pokaždé přinesl jiný výsledek. Mají mezi sebou dokonalou bilanci 1-1-1, kterou by měla rozlousknout tetralogie.

Deiveson Figueiredo vs. Brandon Moreno 1

UFC 256, 12. prosinec 2020

Zápas, který se dohodl rychlostí blesku. Na UFC 255, jemuž vévodil zápas Figueireda s Perezem, zápasil i Brandon Moreno. V prvním kole ukončil svého jmenovce Brandona Royvala a náhle byl titulový vyzyvatel na světě.

Brazilský šampion se dohodl s mexickou jedničkou a oba se rozhodli, že zůstanou v Las Vegas a změří své síly za tři týdny. UFC si mnulo ruce, o hlavním zápasu UFC 256 bylo rozhodnuto.

Ačkoliv neměli čas na regeneraci, předvedli spektakulární výkon. Ne-li ten nejlepší v historii muší váhy. Válčilo se po celých pětadvacet minut, které však ani zdaleka nestačily.

Nadšený komentátor Joe Rogan nemohl uvěřit svým očím, položil si ruce na hlavu a křičel: "To je šílenství. Je to tak neuvěřitelně vyrovnané!" Nikdo netušil, čí ruka půjde nahoru, vyjma Bruce Buffera, který měl výsledky před sebou.

Oba válečníci v bitvě vyslali neuvěřitelných 269 signifikantních úderů, čímž stanovili nový rekord v muší váze. A jeden z nich rozhodl. Nedovolený úder během třetího kola stál šampiona bod a zrodila se remíza. Za takovéto situace zůstává šampion šampionem, avšak jedno bylo jasné, tento zápas potřeboval odvetu.

S tímto stanoviskem souhlasil I Dana White a o šest měsíců bylo druhé měření sil na světě.


Deiveson Figueiredo vs. Brandon Moreno 2

UFC 263, 12. června 2021

Očekávalo se mnohé. Především opět vyrovnána válka. Kurzovým favoritem byl Brazilec, jenž se označuje jako "Bůh války-Deus da Guerra", a vskutku druhé měření sil nemohlo být jednostrannější. 


Bůh války padl pod nánosem usměvavého Mexičana. "The assassin baby" převzal iniciativu hned v úvodu a nenechal Figueireda rozpoutat svou válku. Svého soka kontroloval na zemi, kde zápas ve třetím kole ukončil. Brazilec byl nucen odklepat a odevzdat svůj pás.

Komentátor UFC Jon Anik vyřknul slova, která se zapsala do srcí fanoušků. "Brandon Moreno to dokázal! Tijuano, máš šampiona!" 

Mexiko mohlo oslavovat svého historicky prvního šampiona UFC. Rivalita však neskončila. Oba zápasy byly příliš dobré na to, aby je UFC ignorovalo a nevyužilo možnost završení trilogie.


Brandon Moreno vs. Deiveson Figueiredo 3

UFC 270, 22. ledna 2022

Třetí souboj Morena a Figueireda se velice podobal jejich prvnímu. Zápas byl opět velice vyrovnaný, trval rovněž pětadvacet minut a byl to další boj ostrý jako břitva. Stejně jako ve dvou předchozích, i zde hrálo významnou roli třetí kolo.

Na konci třetího kola spustil "Bůh války" bouři a v očích rozhodčích byla dostatečná, aby mu zajistila vítězství.

Pro Brazilce to byl velice emotivní moment. Pro tento střet změnil mnohé, včetně svého gymu. Na Morena se připravoval pod taktovkou Henryho Cejuda.

Vítězství se však neobešlo bez kontroverze. První tři kola byla rozhodčími ohodnocena stejně, avšak v šampionských kolech se již neshodli.

Vyvstala tak otázka čtvrtého měření sil, avšak ta byla na nějakou dobu pozdržena. Šampion potřeboval nějaký čas na vyléčení ran, a po zbytek roku se již v kleci neukázal, Moreno nicméně nelenil. Na UFC 277 bojoval s Kai Kara - Francem o prozatímní pás. 

Byl to velice atraktivní duel, šampion si přál výhru Novozélanďana, jelikož o čtvrtý střet s Morenem nestál. Avšak karty byl rozdány jinak. Kara - France padl ve čtvrtém kole po brutálním kopu a Moreno získal vstupenku k nevídané a šampionské tetralogii.

"Je to jedna z těch unikátních náhod tohoto sportu, kdo však nechce vidět jejich boj znovu?" zeptal se řečnicky na pozápasové konferenci Dana White.

Rozhodnout o absolutním králi muší váhy by měl čtvrtý střet, avšak můžeme si tím být jisti? Dnes v noci se ukáže.

Další články v kategorii

Trefil fanouška a poslal ho k zemi. Titulový vyzyvatel UFC jen splnil přání

28.11.2023Schytat ránu od gladiátorů z klece? Aktivita, které by se většina lidí chtěla vyhnout. Zejména pokud se jedná o borce, jenž svou silou ...

Několikrát jsem se prospal i na sále. Vím, jaké to je být nepříjemně zraněný, říká Dvořák

28.11.2023Připravoval se na rozhodující zápas mezi elitou. Na českého válečníka Davida Dvořáka čekala sedmá bitva v UFC. V polovině října ...

Milionová ztráta? Jen kapka v moři. McGregorův podnik strádá, Ir přesto prosperuje

28.11.2023Když zazní jméno Conor McGregor, většina fanoušků bojových sportů hned zpozorní. Věhlas irské superhvězdy sice v posledních ...

Drama u šampiona UFC. Na nezvaného hosta dokonce vytáhl zbraň

28.11.2023Pořádné drama se odehrálo před domem šampiona střední váhy slavné UFC Seana Stricklanda. Obávaný Američan totiž musel ...

Bojovník je v každém z nás. Českého fightera nezastavilo ani zranění kolene

28.11.2023Zápasník Matěj Kuzník patří mezi nejzajímavější jména na domácí MMA scéně. Kvůli zranění neměl daleko ...

Blonde Bomber trénuje na "bitvu o prsa"

28.11.2023Boxerská šampionka Ebanie Bridges je uprostřed intenzivního tréninku na svou nadcházející obhajobu titulu šampionky organizace ...

Klidně bych teď vymyslel něco netradičního. Skok o váhu výš nebo níž, prohlásil Procházka

28.11.2023Dlouhých osm let neokusil chuť porážky, narazil až před dvěma týdny v bitvě s Alexem Pereirou. Brazilský střelec mu tak zatarasil cestu zpátky na ...

Usedla na druhý trůn, rozehrála titulový kolotoč. Hvězdná šampionka má historii na dosah

28.11.2023Jedna kapitola byla uzavřena, záhy se začala psát další. Nesporná královna lehké váhy Katie Taylor se konečně dočkala. Před ...

Gigant je připraven vzít svět útokem. Do řad singapurské jedničky se vrací MMA

28.11.2023Svět bojových sportů se změnil. Spojení zámořských organizací PFL a Bellatoru zatím otřáslo internetovým světem, očekává ...

Načíst další články