Od dětství tvrdila, že vyhraje olympiádu. Stalo se, životní euforie přišla už v osmnácti

26.07.2021

Autor: lik

Obrovská euforie, v 18 letech zlato na olympiádě.

Obrovská euforie, v 18 letech zlato na olympiádě. FOTO: TEAM USA


Sen se naplnil, nyní si ho může užívat plnými doušky. Anastasija Zolotic získala první zlatou medaili Spojených států v ženském taekwondu, když v Tokiu porazila atletku ruského olympijského týmu Tatianu Mininu 25:17 a získala titul v lehké váze. V osmnácti letech vystoupala mladá sportovkyně na vrchol, o kterém sní milionů sportovců.


Rodačka z Floridy říkala přátelům a rodině už od dětství, že se stane olympijskou vítězkou. Svá slova naplnila už na prvních olympijských hrách. 

„Jako osmiletá jsem běhala po školním dvoře a říkala, že budu olympijskou vítězkou, ale nikdy bych si nedokázala představit, jaký je tento okamžik. Je to neuvěřitelné," citoval Američanku server theguardian.com.

Two historic gold medals in less than an hour. #TokyoOlympics

Posted by Team USA on Sunday, July 25, 2021


Zolotic byla teprve čtvrtým americkým sportovcem, který postoupil do olympijského finále taekwonda, a teprve druhou ženou. Steven Lopez získal v taekwondu dvě předchozí olympijská zlata amerického týmu.

"Není to úžasné? Jsem ráda, že mohu udělat něco, co zvýší profil taekwonda v USA. Jen chci, aby na mě byla země hrdá, aby sdílela tuto záplavu emocí,“ prožívala mladá Američanka výjimečné okamžiky. 

Přeskočila očekávání...

Zolotic přijela na olympijské hry do Tokia především sbírat zkušenosti a velké věci očekávala až při bojích na Hrách v Paříži 2024. Časovou osu svého příběhu a růst trochu přeskočila.


V říjnu 2020 bylo přitom všechno jinak. Měla zraněné zápěstí, přesto se nechtěla olympiády vzdát. „Bojovala by na olympijských hrách i se dvěma zlomenými nohami, takže tohle zranění ji nezastaví," řekl pro teamusa.org Gareth Brown, trenér amerického týmu.

Juniorská mistryně světa a jedna z nových tváří v týmu USA. S touto vizitkou letěla do Tokia. Na svou první olympiádu se kvalifikovala na panamerickém olympijském turnaji v Kostarice. Krátce po skončení posledního zápasu dostala zprávu, že se musí okamžitě vrátit do svého nového domova v Coloradu. Důvodem byla pandemie koronaviru.

Brzy poté se Zolotic dozvěděla, že olympiáda byla od rok odsunuta. „Když jsem přijela domů, trochu jsem brečela, protože v tak mladém věku se na to těšíte," přiznala stříbrná medailistka z olympijských her mládeže 2018. „Rozhodně jsem se ale stále těšila a tlačila jsem se na sebe jako 'Jo, vyhraju olympiádu.' Takže to pro mě bylo velmi srdcervoucí."


Jedním z přínosů odkladu však bylo, že Zolotic byla schopna vyřešit své zranění. Teenagerka strávila první dva měsíce pandemie s levou rukou v sádře. Doufala, že se zranění bez operace zahojí. Nakonec se však rozhodla pro operační zákrok.
 
Dva měsíce nemohla trénovat a přiznala, že toto období špatně snášela, když všichni okolo trénovali. „Celý týden po operaci jsem byla velmi rozrušená. Nechtěla jsem vylézt postele. Moc dobře jsem nejedla, protože jsem byla naštvaná,“ přiznala pro teamusa.org.
 
„Všechno je proti ní, aby jela na olympiádu a mohla vyhrát zlatou medaili, ale rok je požehnáním, abychom s ní mohli pracovat," řekl Brown v říjnu 2020. A povedlo se.

Zranění bylo vyléčeno, Zolotic se vrátila do plného tréninku a na odložené olympiádě získala Američanka v osmnácti letech vytoužené zlato, o kterém mluvila už na školním dvoře v osmi letech.

Další sportovní příběh s medailovou olympijskou tečku byl dopsán zlatým písmem.Další články v kategorii

Americká kráska má smělé plány. Chce ve fanoušcích vyvolávat vzrušení

06.02.2023Jednou z nejzářivějších hvězd boje na zemi je sedmadvacetiletá Danielle Kelly. V novém roce plánuje pokračovat na vítězné vlně, ...

Stará škola se vrací do klece. Ale má být rozbita. Zničím ho, pálí válečník

06.02.2023Třicetiletý Alexander Poppeck a o devět let starší Martin Zawada. Německý souboj na německé půdě. Střet generací, mladší vytáhl ...

Miluji ho, zastal se šéf UFC amerického kladiváře po další tvrdé ráně

06.02.2023Třetí prohra v řadě, čtvrtá z posledních pěti zápasů. Navíc po boji, v němž si ani neškrtl. Slavný americký kladivář ...

Chandler má před bitvou s McGregorem jasno: Zmlátím ho ve 2. kole. Ir se tomu jenom směje

06.02.2023Když v září 2020 podepsal smlouvu s UFC, přál si, aby se jednou utkal v kleci s McGregorem. Přání se Michaelu Chandlerovi za pár měsíců ...

Rána z pekla a zuby letěly. Po kopu na hlavu byl bojovník odnesen na nosítkách

06.02.2023Výjimečná ukončení vždy déle zůstávají v paměti fanoušků i bojovníků. Když se k tomu ještě přidá následná ...

Musel ztratit zrak, aby prozřel. Honba za dokonalostí jej málem stála život

06.02.2023Dlouhá léta se hnal za svým snem, chtěl se stát boxerským šampionem. Nic jiného kromě toho neviděl. Avšak život má někdy ...

Pikantní vážení. Boxerka šla do bikin a promotér se díval před sebe. Radši

05.02.2023Nemá to někdy lehké. Promotér Eddie Hearn patří mezi největší boxerské promotéry na tomto světě. Zažil už tisíce staredownů, ...

Šaman z Bratislavy umlčel Maďarsko, cítil se jako zvíře. Na mě musíš vzít sekeru, smál se

05.02.2023Byl to hlavní zápas večera, vyvrcholení mimořádně povedeného turnaje. Miláček tribun a několikanásobný maďarský šampion ...

Nekompromisní UFC premiéra. Japonské KO za 33 sekund

05.02.2023Spanilá japonská jízda v prvních kolech pod hlavičkou UFC pokračuje. A hlavním hrdinou je Rinya Nakamura, který udělal při svém oficiálním ...

Načíst další články