Osm mohykánů. České barvy bude hájit jeden z největších favoritů a Kapitán Amerika
27.07.2025
Autor: Barbora Poláková

Kdo uspěje na Štvanici? FOTO: OKTAGON MMA
Posledních osm mohykánů zbývá v letošní pyramidě Tipsport Gamechanger. A po letním open air galavečeru Oktagon 74 jich bude zase o polovinu méně. České barvy ještě hájí Matěj Peňáz a Dominik Humburger, Slovensko bude reprezentovat knockouter Marek Mazúch. Kdo z nich zvedne ruce nad hlavu i za dva týdny na Štvanici?
Oktagon v jednom videu nabídl portrét každého z účastníků. 9. srpna přijde jako první na řadu Marek Mazúch, který zastoupil krajana Vlasta Čepa. Proti němu se postaví zkušený veterán UFC a PFL Krysztof Jotko z Polska. Ten už v Oktagonu porazil i bývalého šampiona Iona Surdu.
Mazúch se však ani takového soupeře nehodlá zaleknout. Jako bývalý voják půjde do boje a nechá tam všechno. "Nejvíc se mi na tom líbí, že se nikdo nemůže nikomu vyhnout," řekl o jedinečném projektu, jehož je součástí.
Polák však hýří sebevědomím. "Jsem oproti němu hodně zkušený. Kolik má zápasů 10, 11? Já jich mám 100," počítá polský matador.
Následovat bude jediný zápas, ve kterém bude chybět československé zastoupení. Turecký šampion střední váhy Kerim Engizek je zatím v Oktagonu neporažený, vlastně neprohrál už celých 11 let. Poradil si i s Patrikem Kinclem, kterého obral o titul.
Z pozice outsidera se ho pokusí porazit Angličan Mike Stanton. "Dobře vím, jak na něj. Podle mě to nebude těžký zápas," hýří sebevědomím nevyzpytatelný gangster, jehož styl ocenil v jednom rozhovoru i Karlos Vémola.
V třetím zápase se utká Dominik Humburger s jihoafrickým zápasníkem, tím je Mark Hulme, který si v prvním kole Gamechangeru hladce poradil s Andreasem Michailidisem. Tím překvapil nejednoho fanouška. Jihoafričan má zkušenosti z organizací EFC, M-1 nebo Brave. Z dosavadních šestnácti zápasů jen třikrát prohrál. Přesto přiznává: "I když sečteš peníze za všechny mé zápasy, pořád je to málo. Změní ti to život."
Jenže na domácí půdě ho vyzve četař Humburger. "Bude hájit českou čest. Je to voják. Je to český Kapitán Amerika," řekl o něm anglický komentátor Oktagonu Bryan Lacey.
Posledním čtvrtfinálovým zápasem bude souboj dvou knockouterů Matěje Peňáze a Piotra Wawrzyniaka. Český zástupce je v mnoha očích považován za favorita celé soutěže. Stejně tak se vidí i on sám "Největší český talent, který pevně věří, že tohle je projekt, který z něj udělá hvězdu," řekl o něm promotér Ondřej Novotný, který mu právě tuto příležitost dal.
Peňáz má brutální KO potenciál, však 90 % zápasů vyhrál právě tímto způsobem. "Vždycky se snažím soupeře ukončit, protože čím je zápas delší, tím je to riskantnější," mluví o své strategii do všech zápasů Peňáz.
Jenže polský bijec na tom není jinak. Čím kratší zápas, tím lepší. "Své zápasy končím v prvním kole a tenhle skončí stejně," předpovídá Polák, který porazil i jiné chlapy s bombou v rukách, jako Vlasto Čepo nebo Marek Mazúch.
Kdo se probojuje do semifinále pyramidy Tipsport Gamechanger, se dozvíme 9. srpna. Budou i tam vlát české a slovenské vlajky?