Pešta novým králem Oktagonu. Monster si vyválčil odvetu se šampionem a jedno odstrašující KO

26.09.2021

Autor: Ondřej Propper

Viktor Pešta se stal prvním šampionem polotěžké divize organizace OKTAGON MMA

Viktor Pešta se stal prvním šampionem polotěžké divize organizace OKTAGON MMAFOTO: OKTAGON MMA


Jeden z nejlépe obsazených MMA turnajů, co byl na česko-slovenské půdě kdy k vidění. Tak se bude nahlížet na sobotní galavečer Oktagon 28, jenž v pražském O2 universum pobavil, nadchl i šokoval. Hlavně ale rozhřešil několik zásadních otázek. Vytoužený pás šampióna polotěžké váhy vybojoval Viktor Pešta, byť způsob ukončení jeho střetu s Němcem Stephanem Pützem nikoho nepotěšil. Kdo po další porážce raději ukončil hned kariéru a jak skvělý obrat musel v souboji s Kaikem Britem předvést Petr Kníže, aby si vybojoval titulovou šanci proti Davidu Kozmovi? 


Luboš Lesák – Vladimír Lengál

Vskutku nabitý program Oktagonu 28 otevřel duel dvou skvělých postojářů, jejichž zkušenosti s MMA byly ale zcela minimální. A aspoň malou výhodu měl v tomto směru fighter Luboš Lesák, který na rozdíl od Vladimíra Lengála už jeden souboj v tomto sportu absolvoval a navíc ho vyhrál. A i díky mnohem lepší formě byl vysokým favoritem i tentokrát. Skončilo to jeho vítězstvím, avšak Lengál ho trápil možná víc, než se od něj čekalo. A když na konci třetího kola správně tušil, že na body vyhrát asi nemůže, rozhodl se všechno vsadit na zkázonosné KO v závěru. Zkušeného Lesáka o vítězství nepřipravil, oni oba ale ukázali, že i v MMA rozhodně mohou najít svoje pevné místo.

Jakub Tichota – Risto Dimitrov

V obrovskou dominanci se v sobotu proměnil zápas pérové váhy mezi Jakubem Tichotou a jeho makedonským soupeřem Ristou Dimistrovem. Jasně navrch měl totiž prvně jmenovaný, jenž jel v módu nelítostné sbíječky. Už po pár sekundách se mu protivníka podařilo poslat k zemi, kde ho potom i umlátil a připsal si tak již třetí triumf v Oktagonu.


Zdeněk Polívka – Eric Spicely

A zcela jasného vládce měl i souboj následující, tedy bitva nadějného Zdeňka Polívky s veteránem UFC Ericem Spicelym. Parádním výkonem však v kleci překvapivě dominoval Gameover, který ubránil soupeřův pokus o rychlý takedown a pak ho natlačil k pletivu, kde nelítostnou pravačkou Spicelyho ukončil. A to doslova, neboť zdrcený Američan pak hodil rukavice do středu oktagonu, čímž ihned po čtvrté prohře v řadě ukončil kariéru. „Jestliže nejsem dále schopen zápasit na té nejvyšší úrovni, myslím, že nastal ten správný čas skončit,“ vzkázal jasně.

Matěj Kuzník – David Moon

KO jako vystřižené z nějakého asijského akčního filmu pak nabídla bitva lehké divize mezi Matějem Kuzníkem a Kanaďanem Davidem Moonem. Pro něj šlo o vůbec první zápas v Oktagonu a po jeho výkonu je jasné, že brzy přibude minimálně jeden další. Moon totiž Kuzníka dokázal ukončit už v prvním kole, a to na první pohled až děsivým způsobem. Po jeho úderu totiž Kuzníkovo tělo udělalo téměř piruetu a pak se hrozivě sesulo k zemi, naštěstí se ale nestalo nic vážného. Tedy kromě toho, že si Kuzník připsal druhou porážku v řadě.

Michal Konrád – David Martiník

Naopak třetí výhru za sebou v sobotu sebejistě zaknihoval bohém pérové divize Michal Konrád, který si v kleci vyšlápl na Davida Martiníka. A šlo o jednoznačný zápas. Ačkoliv totiž sám Konrád před bitvou prohlásil, že vlastně nemá žádný game plan, v kleci potom stejně kraloval. A byť se mu Martiníka nepovedlo ukončit ještě před limitem, o jeho třetí výhře v řadě nemohlo být sebemenších pochyb.

Matěj Peňáz - Mateusz Strzelczyk

Čtvrtý zápas v Oktagonu, čtvrté suverénní vítězství už v prvním kole. To je bilance neúprosného bijce Matěje Peňáze, jehož poslední zářez na pažbě nese jméno Mateusz Strzelczyk. A nutno říct, že ten si v jejich očekávaném střetnutí střední váhy vlastně vůbec neškrtl. Když už po minutě viděl, že v postoji nebude mít žádný nárok, tak marně zkusil takedown, Peňáze však na zem nedostal. Po necelých dvou minutách se tam zato ocitl on sám, a to když inkasoval tvrdý pravý hák, jenž zápas bleskově ukončil. „Když na tebe tyhle ruce sáhnou, tak pak kolem hlavy létají hvězdičky. A Karlos Vémola sedí nedaleko,“ smál se Ondřej Novotný a narážel na fakt, že se českému Terminátorovi hrne do popředí jeho divize obrovsky zajímavý soupeř. Jejich souboj je však spíše věcí budoucnosti. To takřka jisté je, že v prosinci v Ostravě vyzve Peňáz obávaného ranaře Vlasta Čepa, k jejichž konfrontaci mělo dojít už v Undergroundu. „Já jsem na ten zápas ready. A připravím se jako nikdy,“ vzkázal Čepovi Peňáz a svůj triumf pak věnoval do nebe zesnulému dědovi. 


David Hošek – Marcin Naruszczka

Bitva dvou nezdolných bojovníků s granáty v ruce. Tak přesně to byla válka mezi boxerem Davidem Hoškem a polským toreadorem Marcinem Naruszczkou, jež měla hodně zvláštní průběh. V prvním kole jasně vládl aktivnější i přesnější Naruszczka, který lépe vstoupil i do druhé části. Jenže potom přišel šok. Po tvrdé ráně pravačkou, kterou ale Hošek spíše promáchl, než trefil, se Polák skácel k zemi. A byť se rychle snažil vstát, sudí Popelák duel chybně ukončil. Hodně cenné vítězství tak rázem spadlo do klína Hoškovi, jenž ale uslyšel od diváků pískot. A reagoval na něj dost popudlivě. „Od začátku, co jsem v Oktagonu, tu jsem za úplného srá... Teď jsem šel s někým, kdo bojoval o titul, tak lidi prosím, myslím, že by místo pískotu měl přijít spíš potlesk,“ uvedl naštvaný Hošek a pak v narážce na reakci tribun dodal: „To já jsem titulový zápas nedostal. A jak tak dneska vidím, tak si ho asi ani nezasloužím.“ 

Andrej Kalašnik – Christian Jungwirth

Velkým překvapením pak skončil prestižní duel welterové váhy mezi brněnským stratégem Andrejem Kalašnikem a populárním německým tvrďákem Christianem Jungwirthem. Už v čase 1:03 se totiž z vítězství radoval prvně jmenovaný, který dostal svého soka na zem a tam mu nasadil neúprosný rearnaked choke. Takřka neuvěřitelné ovšem bylo, že i Jungwirth dokázal dlouho odolávat, svému prvnímu ukončení v kariéře a zároveň již třetí porážce v Oktagonu zabránit však nemohl. „Před zápasem mi všichni říkali, jak je Jungwirth hodně tučné sousto. Navíc když ho ještě nikdo nikdy neukončil. Dokonce ani někteří lidé z mého týmu mi moc nevěřili. Ale já chci všem jen říct, že vám odpouštím,“ rozesmál publikum Kalašnik a dodal, že by si zasloužil dostat bonus za výkon večera. „Budu mít svatbu a potřebuji penízky,“ zamrkal v kleci na Novotného. 

Miroslav Brož – Emmanuel Dawa

Velmi cenný triumf si pak v sobotu připsal Miroslav Brož. A zatímco jeho předchozí vítězství nad Jungwirthem kdekdo zpochyboval, bitvu nad Francouzem Emmanuelem Dawou zcela ovládl. Od začátku boje postupoval jako tank, tu rozhodující převahu měl ale na zemi. Tam se totiž na konci prvního kola dostal soupeři do zad a submisí donutil Francouze odklepat. Ten tak po porážce s Bojanem Veličkovičem ztratil v Oktagonu i svůj druhý zápas. „Omlouvám se, že minule jsem byl v postoji lepší než dnes, ale Emmanuel má fakt tvrdé kopy, které jsem si musel zkrátka pohlídat,“ uvedl šťastný Brož krátce po utkání.

Leo Brichta – Damien Lapilus

Svou zatím životní zkoušku pak na výbornou zvládl oblíbený bomber Leo Brichta, který v kleci vyřídil obávaného Damiena Lapiluse. Velezkušeného Francouze, jenž stejně jako jeho český soupeř dominuje hlavně v postoji. A oni oba předvedli skvělou podívanou, kde vyrovnané první kolo převrhl v závěru na svou stranu Brichta. A lepší byl i v kole druhém, kdy po třech minutách zasypal Lapiluse tvrdými údery na hlavu a sudí tak jejich zápas raději ukončil. A to k radosti Brichty, jenž po válce pronesl řeč hodnou uznání. „Diváci byli fajn, jen mě hrozně nas..., když tady při nástupu Damiena do klece někdo pískal. To může udělat jen úplný debil, protože každý bojovník si naopak zaslouží respekt. Ten z tohoto sportu nesmí nikdy zmizet,“ apeloval na diváky.


Petr Kníže – Kaik Brito

Souboj dvou odlišných stylů i generací, to byla bitva mezi legendárním Petrem Knížetem a hbitým Brazilcem Kaikem Britem. A ve hře nebylo nic menšího než možnost vyzvat v prosincovém boji o pás šampióna welteru úřadujícího krále této našlapané divize Davida Kozmu. Samotný duel pak nabídl velmi strhující bitvu, kterou měl v prvním kole pod kontrolou jasně Brito. Ten navíc s poslední sekundou prvního kola ošklivě zlomil soupeři nos, toho však tento moment paradoxně nakopl. Ve druhém kole poslal Brazilce k zemi, kde se mu dařilo ho dlouhé desítky vteřin trápit, což se nakonec nejspíš ukázalo jako klíčové. V závěrečném dějství měl už totiž jasně navrch Monster, jemuž rozhodčí nakonec přisoudili výhru 2:1 na body. A tím i vysněný střet o titul, tedy odvetu s Davidem Kozmou, který mu po zápase přišel gratulovat přímo do klece. „Udělám všechno, aby ten pás skončil u nás,“ vzkázal mu jasně Kníže.

Viktor Pešta – Stephan Pütz

Vůbec nejsledovanější souboj na sobotním Oktagonu byl pak samozřejmě ten o titul šampióna polotěžké váhy, v němž si to mezi sebou rozdali Viktor Pešta se Stephanem Pützem. A rozhodl moment, který si všichni přáli ze všeho nejméně. Tedy zásah doktora, který kvůli zranění nosu nepovolil německému Terminátorovi postoupit do čtvrtého kola. Ale jak by to dopadlo, kdyby jejich bitva normálně pokračovala, je hodně těžké říct. První kolo šlo nejspíš za famózně boxujícím Peštou, jenž byl hlavně v jeho první části mnohem aktivnější, Pütz se potom ovšem probral a v následující pětiminutovce už iniciativu přebral on. Českého favorita držel dlouho na pletivu a tomu navíc zvolna začala odcházet pravá přední noha, nakonec však pro něj všechno dobře dopadlo. „Určitě nejcennější výhra a největší úspěch mojí kariéry,“ radoval se po zisku titulu Pešta, který se ale s Pützem dost možná utká brzy v odvetě. Další články v kategorii

Rapidně zhubnul a přišel o velké peníze. Silná bestie stále živí MMA sen

22.02.2024Dřel, hubnul a věřil, že se poprvé v životě postaví do klece na zápas MMA. Jenomže jeden z nejsilnějších mužů světa Brit Eddie Hall musel před několika ...

Hill nechápe kritiku fanoušků. I souboj Conora s Ježíšem by jim byl málo, postěžoval si

22.02.2024Půjde o hlavní chod jednoho z nejchutnějších menu v historii, některým gurmánům UFC je to ale jaksi málo. Zápas o titul polotěžké ...

Český talent zazářil mezi muži, to je však pouhý začátek. Jednoho dne by rád ovládl i světovou organizaci

22.02.2024Ve čtyřech letech se vydal na dráhu bojovníka, začal snít o velkolepých bitvách. Od té doby uběhlo patnáct let, mnohé se změnilo, ...

Pomsta chutná nejlépe za studena, řekl irský ranař o souboji s Vémolou

22.02.2024Do Oktagonu vtrhnul jako velká voda. Na mušku si vzal elitu polotěžké váhy a skoro nikoho nešetřil, žádný zápas z toho ale zatím ...

McGregor slaví milník. Pochlubil se hvězdným debutem v MMA

22.02.2024Sedmnáct let. Tak dlouhou dobu populární bojovník MMA Conor McGregor obráží bojiště organizací zaměřující se na ...

Kop na hlavu a rychlá tečka. Neporažený Belgičan vypnul soupeře fantastickou kombinací

22.02.2024Neustálý trénink, neustálé zlepšování výkonů, posouvání limitů. Jedním z důvodů, proč je MMA tak ...

UFC se vrací do Mexika. Bojovníci se musí mít na pozoru. Tamní kontrolní orgány jsou nemilosrdné

22.02.2024Kola se točí dál, slavná UFC nesundává nohu z plynu. O víkendu na ni čeká další pokračování, mexická ...

Když tě trefím, nezvedneš se, věří si Ngannou. Jsem připravený, je klidný Joshua

21.02.2024Napětí vrcholí, duel obrů se blíží. Již 8. března čeká na Francise Ngannoua další duel mezi provazy, celkově druhý v pořadí. ...

Nový trend UFC. Procházkův rival se před bojem pasoval do role krále. Nikdo není na mé úrovni, hlásí

21.02.2024Věřit ve své schopnosti, mít před bojem jistotu, být klidný. To je kombinace, která se vyplácí. Naposledy na tuto notu vsadil Ilia ...

Načíst další články