Platy v UFC! Jaké sumy dostali McGregor či Ngannou? Kolik inkasoval Procházka a kdo vydělal nejméně?

26.03.2022

Autor: Ondřej Huml

Jiří Procházka v UFC.

Jiří Procházka v UFC.FOTO: UFC


UFC = Conor McGregor. Pevné spojení, které platilo i v době, kdy se slavnému irskému bijci v kleci zase až tak nedařilo. Minulý rok podlehl v obou svých zápasech Dustinu Poirierovi. Ani výsledek jeho loňských bitev s Američanem však nemohl nic změnit na tom, že si přišel  na nejlepší peníze z celé UFC. Tedy na zhruba 220 milionů korun, proti nimž byl vítěz Poirier svou výplatou pouze v roli chudého příbuzného. Kolik si vydělal on a jak na tom za minulý rok byli ostatní?

Žebříček odměn, které UFC loni vyplatilo svým bojovníkům, přinesl už tradičně The Sports Daily. A stejně jako v předchozích letech se na vrcholu seznamu podle očekávání objevil Notorious, jenž od UFC dostal lehce přes deset milionů dolarů (10 022 000 $). Což je vskutku zajímavé číslo na to, že v daném roce absolvoval dva souboje a oba prohrál.

To jeho přemožitel obdržel čtyřikrát méně, i tak mu ale v žebříčku honorovaných fighterů patří druhá příčka. Za dvě vítězství nad McGregorem, čímž otočil průběh jejich trilogie, vyinkasoval od Dany Whitea bezmála dva a půl milionu dolarů, čili zhruba 55 milionů korun. 


Jediným zápasníkem, který se spolu s touto dvojicí loni přehoupl přes hranici dvou milionů dolarů, už byl pouze nigerijský vládce welteru Kamaru Usman. Celkově si vydělal zhruba o deset milionů korun méně než Poirier, na rozdíl od něj ale vstoupil do klece hned třikrát a postupně tam vyřídil Giberta Burnse, Jorgea Masvidala a Colbyho Covingtona. 

Čtvrtým nejlépe odměněným za minulý rok byl rekordman v počtu káček Derrick Lewis (1 453 000 $) následován Janem Blachowiczem (1 182 000 $) a Israelem Adesanyou (1 082 000 $). Poslední dva jmenovaní ale měli o bitvu méně než slavný americký těžkotonážník.

Do první desítky se protačili ještě Andrej Arlovski, Max Holoway, Charles Oliveira a Jose Aldo. Na jedenácté pozici se pak konečně objevuje žena, tedy legendární Amanda Nunes. Ta loni po výhře nad Megan Anderson zažila šokující porážku s Julianne Pena, za oba zápasy si ale přišla na zhruba 20 milionů korun. Jen o dvě příčky za ní je pak současná královna MMA, Kyrgyzstánka Valentina Shevchenko. Suverénní vládkyně muší váhy, které loni přispělo UFC do pokladničky asi 17 miliony korun.Zajímavou zprávou je pak jistě to, nakolik si přišel šampion těžké váhy Francis Ngannou, jenž platovou stránku v UFC dlouhodobě kritizuje. Podobně jako počet zápasů, který byl u něj stejně jako v roce 2020 pouze jeden. Za výhru nad legendárním Stipem Miocicem, jehož obral o pás, mu byla vypalcena odměna 580 tisíc dolarů, tedy zhruba dvanáct milionů korun.

Co se týče českých fighterů, asi nepřekvapí, že si v UFC loni nejvíce vydělal Jiří Procházka. Ten za KO nad Dominickem Reyesem obdržel 214 tisíc dolarů, tedy necelých pět milionů korun. Dva zápasy si loni připsal Uzbek s českým srdcem Mach Muradov, vystačit si ale musel pouze s částkou 120 tisíc dolarů (2,6 milionu korun). David Dvořák pak za triumf nad Kolumbijcem Juancamilem Ronderosem získal 45 tisíc dolarů, tedy asi milion korun.

Zdá se vám to málo? Pak vězte, že jeho soupeř si musel vystačit s almužnou. Právě za souboj s Dvořákem totiž Ronderos loni obdržel vůbec nejnižší částku ze všech bijců v UFC. Ani ne 10 tisíc dolarů, tedy necelých 200 tisíc korun.

V průměru si pak novodobí gladiátoři vydělali loni v UFC 160 tisíc dolarů, co jež mírný nárůst oproti předešlému roku (148 tisíc $). Hned 19 % bojovníků, konkrétně 106 v čele s Ronderosem, pak ale loni nedosáhli ani na průměrnou mzdu ve Spojených státech amerických.