Poprvé do boje jako táta. Vím, že titul nám pomůže, abychom měli lepší život, říká Macek

29.12.2022

Autor: Libor Kalous

Táta Filip Macek.

Táta Filip Macek.FOTO: OKTAGON MMA


Čtvrtek vážení, pátek boj o titul v největší české hale. Filip Macek dřel měsíce na odvetu, chtěl srovnat účty s Jonasem Magardem, ten si ale minulý týden zlomil čelist, takže český figher dostal narychlo Gustava Lopeze, který poslední čtyři souboje zažil v UFC. "První reakce byla, že jsem si to nějak neuvědomoval. Čtyři měsíce jsem přemýšlel nad tím zápasem, nad Magardem a najednou je to jinak, cíl přesto zůstává stejný," řekl Macek pro kaocko.cz před soubojem v O2 areně na Oktagonu 38.

Nepřemýšlel jste, že byste zápas zrušil?
Ne! V přípravě jsem byl dlouho, v životě jsem snad tak nemakal, fakt jsem dřel, myslím, že mám životní formu, rušit zápas by byla blbost. Nechtěl jsem to zahodit, vyžrat se cukrovím a dát si pivo, tohle by bylo k ničemu. Mladá by mě doma zabila, té to stálo také hodně energie.

Co říkáte na Lopeze?
Super, je z dobrého týmu, má zápasy se světovými týpky. Bude to dobrá zkouška.

Bude těžší než Magard?
Je úplně jinačí, žebříčkově je mnohem lepší. Myslím si, že by mi mohl sedět víc.

Nejste nakonec rád, že Magard vypadl, protože on se vám dostával do hlavy, měl řeči…
Já to chtěl mít vyřešený, takže nejsem rád, jen se to asi oddálilo a on pojede znovu to svoje. Když vyhraju, on to zase rozjede, už to bude ale jiný příběh.

Jdete o prozatímní titul…
Neřeším to, ale myslím si, že to je blbost. Až půjdeme 30. prosince o titul, tak to bude skoro čtrnáct měsíců od posledního Magardova zápasu. Nevím, jestli je pravidlo, že se do roka musí obhajovat. Pokud ano, titul by měl být volný. Pokud je navíc ještě vážně zraněný, tak bude třeba zápasit za půl, třičtvrtě roku, což by stála ta divize skoro dva roky. Tohle je ale na vedení Oktagonu, ti to mají nějak vymyšlené, já jim do toho nemůžu kecat.


Když vyhrajete, počítáte, že další zápas by byl s Magardem?
Nevím, jak má zlomenou čelist, to je asi na dlouho, takže bych ještě před Magadrem stihl obhajobu. Myslím si, že zlomená čelist je na dlouho, pak příprava, lituju ho, tohle jsem mu nepřál.

Co vy a vaše zranění v kariéře?
Měl jsem zlomený žebro, s tím nejde nic moc dělat. V koleni jsem měl prasklý vaz a na začátku kariéry jsem měl zlomený hrudník.

O titul jdete v O2 areně, co s vámi dělá plná hala?
Jak kdy. Já už tam zápasil a bylo to super. Tam jsem vyhrál nad těžkým soupeřem a byla to bomba. Plno lidí je bomba. Když vám fandí, je to top, když bučí, už to tak super není, což jsem taky zažil. Jsem domácí, snad bude stát aréna za mnou.


Je vám 31 let, jdete do zápasu číslo 45, jste na vrcholu kariéry?
Asi bych měl. Každý to má jinak. Cítím se dobře, ještě pár let bych mohl vydržet.

Mezi profíky jste 12 let, kdy bylo nejhůř a nejlíp?
Vždycky jsem měl vlny. Dal jsem šest výher, pak tam byly čtyři prohry, zase vlna výher, pak prohry. Vždycky to bylo tím, že jsem něco měnil. Začal jsem v Boleslavi, tam jsem měl řadu výher, ale něco se tam… pak jsem měl porážky, ale ty byly v zahraničí, odstěhoval jsem se do Prahy. Do toho jsem měl práci. Pak se to zase točilo, před čtyřmi lety jsem přišel do Reinders gymu a zase to jde nahoru.

Jak se s tím bojuje?
Tak to je, stále vyhrává jen málo lidí. Prohry ke sportu patří, ukazují, jestli není potřeba něco změnit. Na prohry se nechce moc koukat, to je jasný. Když ale člověk vyhraje a něco tam bylo blbě, tak se člověk tolik nepoučí, řekne si, že vyhrál a konec. Když vím, proč jsem prohrál, z toho se dá vzít více, více na tom pracovat, tohle mě posouvá. Postupně jsem pracoval na wrestlingu, postoji, na hlavě. 

Řekl jste, že příprava na tento zápas byla tvrdá, v čem byla jiná?
Celkově jsem chtěl, abych z každého tréninku vytěžil sto procent. Snažil jsem se tlačit do plných. Byla to dlouhá příprava. Chtěl jsem s Magardem udělat pěkný zápas. On se do mě navážel, s tím jsem počítal, i tohle hrálo roli. Na tiskovce v Ostravě jsem byl sprostý, za to se dodatečně omlouvám, ale on už se v zákulisí choval jako mistr. 

V Oktagonu jste šel o titul poprvé v roce 2019 s Tomášem Deákem, teď jdete o titul na konci roku 2022, skoro olympijský cyklus, když to vezmeme na roky, ne?
Říkal jsem si, že to je jak příprava na olympiádu.

Takže vše před tímto duelem byla kvalifikace?
Nevím, bylo by to dobrý. Jdu potřetí. Pro mě je super, že jsem se třikrát dostal k titulové šanci, hodně zápasníků se k ní nedostane ani jednou. Už by to ale chtělo dotáhnout do konce. Titul Oktagonu má už svoji hodnotu, už to něco znamená. Zahraniční zápasníci chtějí do Oktagonu, je to super show, dělají to dobře. Každý chce být král divize. Je to jako na vysoké škole, tam se jde taky o titul. Zatím jsem dvakrát propadl, učil jsem se a uvidíme, jak jsem připravený (smích).

Máte dvouměsíční dceru, poprvé jdete do zápasu jako táta, bude to jiný?
To uvidím až v zápase, ale motivace je větší. Vím, že titul nám pomůže, abychom měli lepší život. Titul přinese nějaké věci, sponzory, to se hodí, když máte malý dítě. 

Jak zvládáte miminko doma?
Je to hlavně na paní, já jsem skoro pořád v tělocvičně, ale malá je hodná, brečí, jen když něco potřebuje. Ale je pravda, že na spaní občas používám špunty. 

Další články v kategorii

Chci trhat tikety jako proti Kohoutovi, říká český talent před titulovým bojem. Byl i u zpovědi

21.09.2023Reno Kopunec, Matouš Kohout, naposledy Lukáš Šimek. Co mají tihle dravci společného? Ti všichni se na Professional Muaythai League ...

KO jako když práskne bičem. Krátký švih a rychlý konec

21.09.2023Na posledním turnaji Oktagon 46 zaujal perfektně načasovaným knokautem Němec Kerim Engizek. Knokauty, kdy není zapotřebí dalších ran, jen ...

Atraktivita vs. děsivost. Šéf UFC okomentoval řežbu Procházky s Pereirou

21.09.202311. listopad, New York. UFC 295 v Madison Square Garden. Právě na tomto slavném místě se do akce vrátí český samuraj Jiří Procházka, ...

Neporažený bijec řekl definitivní sbohem. V MMA se už nepředstaví

21.09.2023Jeho celoživotní láskou je wrestling. Přesto stihl i dvouleté intermezzo v MMA. Konkrétně v Bellatoru. Nyní ale americký zápasník ...

Konec roku bude patřit šampionům. Boss UFC odpálil další dvě titulové bomby

21.09.2023Nastal den D. Prezident UFC Dana White rozbil jedním příspěvkem celý internet. Vyvolal nadšení, vzbudil pozornost. Ohlásil velkolepý, ...

Po 18 letech se vrací do Prahy mistrovství ČR v judu

21.09.2023Praha bude hostit mistrovství České republiky mužů a žen v judu v sobotu 14. října ve Sportovní hale Jedenáctka na Chodově. Stane se tak po 18 letech. ...

Bezchybná premiéra Peštu vystřelila. Dojde na velkolepou odvetu?

21.09.2023Viktor Pešta ochutnal, jak chutná půda polské organizace KSW. Po roční pauze opět naskočil do klece. Na galavečeru KSW 86 si odbyl svou premiéru. ...

Emotivní zpověď padlého šampiona UFC. Zlý sen, vrátil se k šokující titulové porážce

21.09.2023Konečně prolomil mlčení. Po necelých dvou týdnech od šokující prohry se již bývalý UFC šampion střední váhy ...

Získal titul, splnil si sen, odpočívat ale nehodlá. Chci velké zápasy, velké výzvy, tvrdí šampion

21.09.2023Největší výzva v kariéře se blíží. Sedmadvacetiletý válečník Steven Krt si na červnovém galavečeru IAF 8 splnil ...

Načíst další články