Fenomén! Je MMA brutální, je možné tento sport humanizovat, zbavit násilí?
15.09.2022
Autor: Libor Kalous
MMA, kontaktní sport.FOTO: OKTAGON MMA
MMA se dostalo až na půdu Akademie věd České republiky, následně tato instituce část pohledu zveřejnila na svých sociálních sítích. A tento současný sportovní fenomén se dočkal verdiktu, který nejspíše přinese velkou debatu.
MMA je bojový sport, tudíž v něm dochází k boji, ke kontaktu. Proti sobě stojí trénovaní sportovci, kteří jsou na souboj zvyklí, znají pravidla. Podstata souboje dvou je i v dalších bojových sportech: box, kickbox, thajský box, judo, zápas, wrestling, BJJ atd. A právě z těchto sportovních odvětví si MMA bere určité prvky. Z těchto sportů se skládá.
"MMA je zcela něco nového a nabízím divákům něco jiného, co nemohou v jiných sportech vidět. Reálné násilí, velmi brutální scény. To je také jeden z důvodů, proč se diváci na tyto zápasy dívají a proč je tento fenomén tak oblíbený," vysvětlil Martin Klement z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.
"Násilí je přirozenou součástí naší společnosti. Už od malička konzumujeme násilí pasivně. Násilí se vyskytuje v pohádkách, v animovaných filmech, v počítačových hrách," přidal svůj pohled Klement.
Nejslavnější MMA organizace na světě UFC byla založena v roce 1993. V Česku má MMA kořeny už od minulého tisíciletí, jen se tehdy jmenovalo Vale Tudo. Box je na programu letních olympijských her od roku 1904, tedy více než sto let.
Souhlasíte s pohledem Martina Klementa?
Celkem hlasovalo 788 čtenářů
"U MMA zaráží vysoká míra násilí a brutality. I tohle má své vysvětlení. Podle mě je to dáno tím, že tento sport je relativně mladý a bude trvat nějakou dobu, než se tento sport zhumanizuje a stane méně brutálním. Lze to odhadovat na několik desítek let, pak je možné, že se MMA obejde i bez násilí," míní Martin Klement.
Bojový sport bez "násilí". Jak může poté vypadat takový souboj? "Aby se MMA stalo masově rozšířeným sportem, je důležité, aby vznikla pravidla, která omezí brutalitu tohoto sportu," přidal svůj další náhled Martin Klement z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.
Pravidla tento sport má. Pokud se podíváme na pravidla na přelomu tisíciletí, byla upravena, zmírněna, aby více chránila zdraví zápasníků. Navíc v kleci je vždy rozhodčí, pro kterého je zdraví bojovníků na prvním místě. K tomu samotní bojovníci mohou kdykoliv zápas ukončit.
Další otázkou je. Co je brutalita? Ano, MMA je výraznější, je více vidět. Nyní už nejde jen o klasický souboj, svoji roli hraje i show okolo. I proto je o tomto sportu více slyšet, je více na očích. Přesto i MMA má své mantinely.
Pokud by došlo k "humanizaci bez násilí", jak nastínil Martin Klement, šlo by ještě o MMA?