Procházkova cesta mezi elitou. Ikonická ukončení, legendární submise i bolestivá prohra

13.04.2024

Autor: Miroslav Obluk

Jiří Procházka.

Jiří Procházka.FOTO: UFC


Historický okamžik. Na Jiřího Procházku čeká další mise v UFC, pátá v pořadí. Jiří je součástí té nejslavnější organizace od roku 2020, během čtyř let naskočil do čtyř zápasů. Zaujal svým neortodoxním stylem i přístupem k životu. Během let se stal oblíbencem fanoušků, šampionem i ikonou. Nyní se chystá do dalšího boje. Na historickém UFC 300 porovná své síly s Aleksandarem Rakičem. Jaká byla cesta k tomuto boji?První vlaštovka
Procházka debutoval v UFC v červenci roku 2020. Český bojovník mezi elitu nevstupoval jako ledajaký nováček. Organizace tehdy do svých řad podepsala šampiona Rizinu. 

Ten při svém debutu měřil síly s Volkanem Oezdemirem. Tento strhující zápas neměl dlouhého trvání, přesto se v něm odehrálo mnoho scénářů. Rána střídala ránu, hra se přelévala ze strany na stranu. Ve druhém kole se rozhodlo.

Jiří potřeboval pouhých 49 sekund k tomu, aby Oezdemira ukončil. Trefil kop na hlavu, přidal tvrdý jab a masivní pravačkou poslal soupeře k zemi. Tohle bylo rázné představení mezi elitou. Jiří začal psát svůj mistrovský román. "Česká republika se dostala na mapu," shodli se komentátoři.  

Pekelný loket
Druhé představení, druhý finiš před limitem, opět druhé kolo. Rodák z Hostěradic se 1. května roku 2021 utkal s Dominickem Reyesem. Tentokrát na kartě, které vévodil.

V prvních minutách boje byl aktivnější rodák z Kalifornie, v půlce kola převzal otěže Jiří. Trefoval tvrdé rány do obličeje i na spodek. Cítil šanci, šel po ukončení. Reyes byl ale stále ve střehu, stále nebezpečný. Tohle byla westernová přestřelka v postoji. 


Ve druhém dějství se pokračovalo v ostrém tempu, byla prolita první krev. Jiří ničil ničitele. Těžil ze svého rozpětí, prostor si dělal i díky ostrým kopům do břicha. V polovině kola si BJP otestoval svůj loket. Zafungoval, záhy byl ale potrestán masivní levačkou.

Čech se ocitl na ledové ploše, zatancoval si. Tentokrát šel po ukončení Dominick. Nasadil těsnou gilotinu, popravit soupeře ale nedokázal. Jiří se z nepříjemného sevření dokázal vymanit, obratem však schytal tvrdý up kick. Bezvládně se zhroutil na rivala.

Konec pohádky, porážka po šesti letech? Ale kdeže. Procházka přežil svou smrt, šlo se na nohy. BJP rozjel pověstné bomby, vzpomněl si na masivní loket z poloviny kola a stejným způsobem Američana ukončil. Tohle nebyla náhoda. Masivní KO, impozantní vítězství, vstupenka k titulovému boji.

Nagano českého MMA
V očích touha, v hlavě klid snoubený s bouří. Jasné nastavení, jasný cíl. V červnu roku 2022 napsal Procházka svou třetí kapitolu mezi elitou. Na UFC 275 v Singapuru vyzval k tanci šampiona polotěžké divize Glovera Teixeiru. Výsledkem byla infarktová bitva, při níž se fanouškům, trenérům, celému Česku tajil dech. 

Procházka pět kol sváděl s brazilským bojovníkem napínavou podívanou, při níž nejednou šokoval domácí fanoušky. Ve vypjatých situacích rivala pochvalně poklepával. Motivoval šampiona k větším, tvrdším bombám. Dočkal se. 

K vítězství byl většinu času blíže Teixeira, jenž nachytal Jiřího v postoji i v závěrečném dějství. Trefil se, pak stáhl souboj do hlubokých vod. Mistr submisí byl ve svém živlu. Nastal nejhorší možný scénář, tato pohádka mohla napsat smutný konec. 

Jiří ale dokázal přežít. Zčistajasna chytil druhý dech. Nasadil nečekanou submisi, natolik precizně utaženou, že král submisí musel 28 sekund před koncem odklepat.

Pád, bolestivá porážka po osmi letech
Procházka napsal čtvrtou kapitolu mezi elitou loni v listopadu. V newyorské aréně Madison Square Garden završil po boku Alexe Pereiry velkolepý galavečer UFC 295. 

Fanouškům se opět tajil dech, s napětím sledovali každou výměnu v postoji, každý úder. Bitvu dvou vyhlášených postojářů nakonec rozhodl pověstný levý hák. Brazilský lovec ulovil samuraje na konci druhé pětiminutovky.

Ukončení zápasu posléze vzbudilo velkou nevoli. Mnozí měli za to, že bitva skončila předčasně. Co se však stalo, stalo se. Procházka narazil, nyní se opět dere na vrchol.

Procházkovu další výpravu můžete sledovat na Telly.Další články v kategorii

Životní výzva. Kamarádi se ptali, proč mi dali tak těžkého soupeře, směje se Ukrajinec před PML

23.05.2024Čeká na něj největší kariérní výzva, nejtěžší boj. Ukrajinský bojovník Timur Didiaev se již v pátek utká ...

V Thajsku rozlosováno. Čeští boxeři znají své soupeře v olympijské kvalifikaci

23.05.2024Rozlosováno. Čtyři čeští boxeři už znají své úvodní soupeře ve světové olympijské kvalifikaci, která byla ve čtvrtek ...

McGregor obrací list. Temnou stránku ukryl. Slovní útoky mi neslouží dobře, tvrdí

23.05.2024Slovní hrátky a ostrý jazyk, tato kombinace byla vždy nedílnou součástí arzenálu Conora McGregora. Pro urážku nikdy nešel ...

Neporažená kráska z PFL si věří na ty nejlepší. Pokud bych šla do UFC, získala bych titul

23.05.2024Pětadvacet let, jedenáct zápasů, bezchybná bilance, 10 výher před limitem, z toho 9 na KO. Těmito čísly se může pochlubit oslnivá britská ...

Nehulím ani po granátech od Ducára, pochlubil se český ranař, který se o zápase dozvěděl nad smažákem

23.05.2024Zachránil zápas, v sobotu půjde nečekaně do boje. Populární český postojář Pavel Šach se představí na turnaji RFA x ZHS v Polsku. ...

Airbike je pro lidi, co mají moc volného času. Šormová před PML trénovala jinak

23.05.2024Desátý turnaj PML - Professional Muaythai League nabídne také jeden ženský duel. Avšak kompletně jiného složení, než se ještě ...

Jsem připraven na všechno a všechny, hlásí Zawada. Ve Frankfurtu chce bojovat o titul

23.05.2024Přes Eden do Frankfurtu. Tuhle cestu si naplánoval německý bojovník David Zawada, jehož na fotbalovém stadionu pražské Slavie čeká v červnu ...

Poslední šance na olympiádu v Paříži. Čeští boxeři se dozví soupeře v Thajsku

23.05.2024Poslední šance se blíží. Česká boxerská výprava očekává první zápasy v dalekém Thajsku. Tam od 24. ...

Nejdřív pivo, pak titul. Populární střelec cílí z baru přímo na vrchol UFC

23.05.2024Chystá se možná na svou poslední titulovou misi, na poslední výstřel. Na populárního bojovníka Dustina Poiriera čeká ...

Načíst další články