Nejjednodušší a nejsilnější je být prostý Jirka, říká Procházka. Co má společného s krtkem?

24.06.2022

Autor: Libor Kalous

Před bojem v UFC.

Před bojem v UFC.FOTO: UFC


Svět šampionů se točí ve velkých otáčkách, ty nyní zažívá Jiří Procházka, držitel mistrovského pásu UFC, nejprestižnější MMA organizace na světě. Jak vidí BJP svůj svět téměř dva týdny po historickém úspěchu, co chce změnit, proč oholil "anténu" z hlavy, co vlastně jeho život?


"Žije se mi skvěle, je to super. Vítězství beru za své, ale něco mně tam dopomohlo, je tam takový závazek. Všechno je super, ale je toho fakt teď hodně, ještě jsem si nestihl uvědomit, co se stalo, co je přede mnou. V úterý jsem byl na magnetické rezonanci, tam jsem si stihl trochu odpočinout a zameditovat," přiznal devětadvacetiletý král polotěžké divize UFC.

Mrzí vás, že si nejintenzivnější okamžiky nemůžete pořádně a v klidu přehrát v hlavě?
Na to přijde čas, udělám si svoje tréninky a svoje dny, pak si vše pořádně všechno projedu.

Je kolem vás větší humbuk proti Singapuru?
Trošku jo, je to daň, tak to beru a dělám, co je potřeba. 

VIDEO/FOTO: kaocko.czCo patří Jiřímu Procházkovi?Na sociální sítě jste napsal, že nastává nová epocha, co to znamená ve vašem podání?
Je to tak. Potřeboval jsem něco změnit. A anténa na jednu stranu byla zbraň, ale na druhou stranu byla velká zátěž. Spíš to byla zkouška. Příprava tím byla ještě těžší. Teď jsem se antény na hlavě zbavil, cítím odlehčení a vše mi přijde… Nechci to moc popisovat, jsou to moje osobní věci. Monkon byl na počest trenérů, přátel, božstva. Po nějaké době jsem si ale uvědomil, že tyhle věci vnímám, aniž bych měl něco na hlavě. Vždycky to tak bylo, od mého narození, od doby dělání bojových sportů. Anténa byla něco navíc, co jsem nemusel ani mít, ale přišlo to, tak jsem si ji dal, abych si to plně uvědomil. Teď je vše v pořádku, teď je vše nejlíp. Do dalšího zápasu žádná anténa nebude.

Když jsme spolu mluvili v Singapuru, říkal jste, že jste se nedostal pořádně do zápasu…
To jsou kecy, to jsou řeči člověka, který se na něco vymlouvá a já se na nic vymlouvat nechci. Každý den není posvícení. Dalo by se to přirovnat, že jsem vypadal jako Blachowicz před zápasem s Gloverem. Cítil jsem to podobně. Nevím, čím to bylo, ale urvali jsme to, vítězství.

Plánujete změny v přípravě?
Musím trošku přípravu držet ve svých rukách. 

Co to znamená?
Veškeré cviky, námaha, sparingy, technická příprava, kondice, vše si budu sám korigovat. Trenéři tam jsou, aby mi vždy rozbili můj pohled, který je jednostranný, aby mě konfrontovali s realitou a více úhly pohledu. Tohle pak dokoná výsledek.

Takže vy představíte vidinu svého světa…
V přípravě jedu takhle furt a trenéři mě rozbíjí, tohle já potřebuju, já jsem jinak jak krtek, který nevidí a neslyší. Nerozvíjel bych se, tak to je v životě. Nechat konfrontovat svůj názor s jinými, pochybovat, hledat a přibližovat se pravdě. 

Jsou konfrontace obtížné?
Je to obtížné (úsměv). Přitom víte, že se rozbijete, ale můžete se slepit a být silnější. Je to posun dál. O tom to je. 

VIDEO/FOTO: kaocko.czJak Procházka pobláznil Brno?Jste prvním Čechem, který dosáhl na titul v UFC, svět o vás ví, jak vše zvládáte?
Na jednu stranu se mi to líbí, žiju si svůj americký sen, který jsem si vysnil o zápasníkovi. Na druhou stranu vím, že to musím nějakým způsobem zařadit do života, do mé představy vysněného bojovníka, který žije sám, dělá jen to svoje. Musím tuhle představu trochu vybalancovat. Vím, že mě to jinak zničí, tedy samota, trénink. Někdy toho už bylo moc. Já jsem strašně společenský člověk, ale držím se o samotě jen proto, abych mohl makat, tak to cítím, musím se nutně zdokonalit.

Dva týdny od titulu, už se ve vás zase objevil aspoň na chvíli kluk, který chce dělat blbosti, odvázat se, slavit?
Jo, trošku jo, ale tohle vždy zažiju až s kluky, tam poznám, že nejjednodušší a nejsilnější je být ten prostý Jirka, totální blázen a dát do toho trochu řádu samuraje, to je všechno. To je asi nejvíc.

Kdy jste bláznil po návratu ze Singapuru?
Trochu jsme bláznili, byli jsme v jednom kempu a tam jsme to trochu odpálili (úsměv).

Bude něco většího?
Musím to oslavit. Chtěli jsme si pronajmout loď a někam se podívat. Prostě vypadneme na chvíli a něco zažijeme, úplně se rozbít ze současného stereotypu. 

Příští týden letíte do Las Vegas, potom tedy úplně zmizíte?
Jasně, abych totálně vypnul. Nahodit baterky. Zatím nemám představu, neřeším, tohle se poskládá, ještě je čas.

Máte nadaci BJP Foundation, co plánujete s tímto projektem?
Budeme na tomto pracovat. Přišel čas na benefiční akce, sbírky, to se týká nadace. Také chceme rozvíjet koncept BJP institutu, který by měl zaštitovat mladé zápasníky a talenty. 

VIDEO/FOTO: kaocko.czHistorický moment českého MMA.Po titulu v UFC o vás projevila zájem i veřejnoprávní Česká televize, je to další posun k lepším časům MMA?
O to tady jde celou dobu, abychom nezavírali oči, aby se lidi nebáli. MMA je ten nejkrásnější sport. Jde o to úsilí, překonávání člověka člověkem v té nejsyrovější formě.

Jste na vrcholu, máte nejcennější titul v MMA, nechce se vám někdy z toho úspěchu lítat ve vzduchu, netočí se vám hlava?
Trochu jo, ale ten čas přijde. Měl bych potkat ve Vegas McGregora, tak jsem zvědavý, čím mě nakopne, ale jeho energii nechci úplně přijímat. 

Vrátím se ještě do Singapuru. Když jsem viděl váš poslední trénink před zápasem, pilovali jste tam, že když půjde Teixeira po takedownu, tak vy se mu nohou vysmýknete a půjdete do kotoulu, čí to byl nápad?
Tohle bylo od Henry Cejuda. Kravina. V mojí váze to ale neplatí, uděláte kotoul a těžký člověk vás zalehne a nevstanete. V lehčí to je rychlejší, tam je větší šance vstát. Ti jsou jak opičky. Přesvědčil jsem se, že to nefunguje, nebudu to dělat. Bylo tam dalších milion věcí, které jsem mohl realizovat, ale neudělal jsem je. Když se na to podívám, tak reakce co se týče wrestlingu, země, co se týče dobíjejí, tak to bylo celkem uspokojivý, i když tam bylo hodně situací, když si lidi museli myslet, že je konec. Žádný konec, z každé situace se dá dostat, dá se úplně otočit, to je kouzlo boje muže proti muži.

K tomu patří také přijmutí výhry. Vy jste vyhrál, ale žádné emoce jste neprojevil. Vstal jste a šel, bylo to poklidné vzdání respektu soupeři?
Samozřejmě, ale já v tu chvíli to nebral tak, že to je něco jako wow, já na tohle trénoval, nešlo o super překvapení. Já jsem trénoval a mohl jsem tam vlézt a říct si, co kdybych uškrtil Glovera já. Myslím, že jsem to pronesl těsně před zápasem, možná při rozcvičce. Já občas plácnu nějako kravinu, budu si dávat pozor příště.

Když se ohlédnete za titulem, za ukončením, za třemi zápasy v UFC, je to skvělý příběh?
Taky se mi to líbí, hlavě jsem rád, že jsem dodržel slovo - nejkratší cestou k titulu. Během tří zápasů jsme tam byli. Trochu mě štvalo, že jsem nemohl reagovat na Rakiče, který v průběhu cesty křičel, ale mělo to svůj význam, nerozptylovat se a jít za cílem. Toho jsme dosáhli.

A kdo bude soupeřem pro obhajobu?
Sedí mi tam Blachowicz, ale také mi tam sedí Ankalaev. Další články v kategorii

Odtajňování milionové show začíná. Pirát změří síly s francouzským zabijákem

30.01.2023Dlouhou dobu chodili v Oktagonu kolem sebe, až se v jednu chvíli museli zákonitě potkat. Stane se tak 4. března v Ostravě. V osmifinále Tipsport Gamechangeru, ...

Zázračný mladík chce v UFC přepisovat dějiny. Touží po třech titulech ve třech divizích

30.01.2023V prosinci zažil jeden milník ve své sportovní kariéře. Osmnáctiletý Raul Rosas jr. předvedl fenomenální výkon při svém ...

Pudilová se hodila do gala a potvrdila další bitvu v UFC

30.01.2023Minulý týden se objevily první informace o dalším souboji Lucie Pudilové v UFC. Česká MMA zápasnice mlčela, sama další ...

Skončí zahřívání obrů na sítích? Fury a Ngannou škádlí fanoušky

30.01.2023Dlouho se špičkují. Jedna strana si opět přihodila poleno pod oheň tohoto potencionálního souboje. Teď se ozvala i druhá. Řeč je o možném ...

VIDEO: Bojovník inkasoval tak tvrdě, že začal v kleci salutovat. Pak přišlo KO

30.01.2023Můžete si myslet, že máte ránu jako kůň, ale záleží také na druhé straně, jak ji přijme, až pak může přijít radost. Jeden hodně nečekaný ...

Brichta jde do boje, odveta za mistrovství republiky

30.01.2023Odveta za Teplice ze září minulého roku byla potvrzena. Proběhne v únoru v Budapešti pod organizací RFA. Tam si to podruhé rozdají ...

Krpálek může slavit. Dal vale paštikám a v Lisabonu vybojoval bronz

30.01.2023Návrat do staronové kategorie se vydařil. Český judista Lukáš Krpálek získal bronzovou medaili na Grand Prix v Lisabonu. Roky bojoval ...

Top bitva. Šampion Oktagonu jde do boje. Rivalem bude také šampion

29.01.2023Bitva šampionů Oktagonu má své datum. Proti sobě půjdou král bantamu a ten s prozatímním mistrovským pásem. Tohle bude střet ...

Šampion UFC nepřestává žít svůj sen, po zisku titulu se dočkal další pocty

29.01.2023Vítej mezi elitou. Pás divize polotěžké váhy UFC opět změnil svého majitele. Ten ho raketově vystřelil mezi absolutní špičku těch nejlepších. ...

Načíst další články