Salin prolamuje tabu, nic netají. V Brně se rozloučí s MMA rodinou

01.12.2021

Autor: Libor Kalous

Přijde s rozlučkou také výhra?

Přijde s rozlučkou také výhra?FOTO: OKTAGON MMA


Jedni se budou bít o titul, další budou chtít posunout svoji kariéru, vylepšit si podmínky do dalších měsíců a let. V Brně v sobotu na akci Oktagon 29 dojde také k jednomu loučení. Svůj poslední fight zažije Pavel Salčák. Al Matavao bude jeho poslední soupeř. Navíc taky tak trochu zvláštní. „Rozhodoval jsem se půl roku, nechával jsem to v sobě zrát,“ přiznal bojovník s přezdívkou Salin v rozhovoru pro kaocko.cz. 

Pavle, v sobotu máte zápas, půjde o speciální sobotu?
Ve dvou věcech bude speciální. Matavao je o šestnáct centimetrů menší, což je nestandardní soupeř, to nebývá typický ve střední váze. A zároveň půjde o můj poslední zápas.

Na to jsem právě narážel…
Pro mě to je už jistý, rozhodoval jsem se půl roku, nechával jsem to v sobě zrát. Před zápasem to cítím víc a víc, utvrdil jsem se v té pozici. Nemyslím si, že mě může něco zviklat. 

Ani super výkon, výhra…
Ne, ne.


Měl jste během přípravy odlišný myšlenky, když víte, že se blíží konec zápasnické kariéry?
Je to trochu jiný v tom, že nechci být v zápase odevzdaný. Řada lidí mě na to upozorňuje, že když někdo řekne, že bude mít poslední zápas, tak jsou všichni takoví měkcí v zápase, já si říkám just, na tohle se můžu vys…, bude to naopak. Mám teď jiný přístup.

Těšíte se na poslední dělání váhy?
Jo, jo. Ptáte se v pravé dny, kdy do sebe liju osm litrů vody denně (smích). Tohle fakt nenávidím. Budu shazovat jen pět kilo, přesto to je nepříjemné.

Jak nahlíží kluci, trenéři v gymu na vaše rozhodnutí?
Kluci to chápou. Přijde mi, že konce kariér jsou v bojových sportech tabu. Vždycky někdo ukončoval kariéru kvůli zranění, případně to vyšumělo. Nikdo ale moc nechodí, že řekne, jdu do posledního zápasu, je můj čas. Hledal jsem lidi, kterých bych se zeptal na radu, ale nenašel jsem nikoho, s kým bych souzněl. Pár kluků to ví, chápou to, když jsme vše rozebírali víc do hloubky. 

A co trenér André Reinders?
Nevím, ten to samozřejmě ví, ale tvářil se všelijak.

Bylo těžké si sám před sebou přiznat, kámo, končíš?
Ne, já spíš hledal důvody pro skončení. Proč ano a proč ne. Tohle jsem si říkal v rámci posledního půl roku. Pro mě tam není moc důvodů pro ano. 

Co máte přesně na mysli?
Jde o klesající výkonnost vzhledem k věku, což by se asi dalo, ale roli hrají také životní priority. Neříkám, že se pak už nebudu rvát, budu chodit na tréninky, chci chodit víc na grappling a jiu-jitsu, ale nechci se potýkat s tím, že výkonnost bude každého půl roku horší a horší. Tím bych se trápil. Chci tuhle etapu uzavřít na svém pomyslném vrcholu. 


Odchod s důstojností?
Přesně tak.

Přemýšlíte o konci, až zápas dojde do poslední sekundy?
Tohle je vlastně jediná věc, nad kterou jsem nepřemýšlel. Nechávám to otevřené. Já nemám rád velká gesta, že tam někdo nechá rukavice. Když to vidím, libí se mi to, ale tomuhle bych se chtěl vyvarovat. Je to takový patos.

Co bude po kariéře zápasníka MMA?
Jeden směr bude trenérství, potom i nadále budu součástí cirkusu Oktagon. Tam se objevím v nějaké roli.

Vychovává si vás hlavní trenér André Reinders?
Asi už třináct let. Já tam vedu céčko, občas mu pomáhám, ale spíše s logistikou okolo týmu, spravuju týmový Instagram a zařizuju nějaké věci, které on nestíhá, protože on je blázen, je na všechno sám. Divím se, že mu ještě nerupla cévka. 


Co vás baví na trénování, vzděláváte se?
Vzdělávám se. Třeba s Vaškem Holotou jedeme instruktážní DVD. V Čechách se to moc nenosí, dřív jsem k tomu byl taky skeptický, proč bych se učil z DVD, to je šílenství, z toho si nic nevezmu, ale najdeme tam řadu nových věcí. Pokud tady někdo nemá seminář, tak se moc věcí nedozvíte, pokud neodjedete do ciziny. Mám plno věcí, které potom využívám v zápase i v tréninku.

A co soukromé tréninky, budou?
Ne, ty mě hodně nebaví. Pár jsem jich udělal pro kamarády, ale já bych to nestíhal se vším všudy. 

Původně váš poslední zápas měl gradovat v Ostravě, kam mělo přijít asi 12 tisíc fanoušků, v Brně jich bude tisíc. Nemrzí vás to ohledně konce kariéry?
Někde v koutku duše jo. Zároveň ale tohle není věc, na kterou bych primárně myslel. Primární bude poslední zápas, poslední příprava a taky, že tam budu naposledy s naší partou. To jsou unikátní okamžiky. 

Půjde o rozlučku s MMA rodinou?
Jasně. Je tam to nacítění. Další články v kategorii

Tady nejsem na policajtech, Vasil je manipulátor, pálil Pejsar do Ducára

26.09.2022Odveta Vasil Ducár vs. Václav Pejsar se stane realitou v pátek na akci The Ring v Plzni. Boj o český titul v křížové váze. První ...

VIDEO: Bleskové KO v bitvě ruských kolosů. Vítěz před lety utekl z psychiatrické léčebny

26.09.2022Jen 13 sekund trval tolik očekávaný střet ruských obrů Alexandera Jemeljaněnka a Vjačeslava Datsika, kteří se v sobotu utkali v boxerském klání ...

Potvrzeno, odcházím. Co stojí za překvapivým odchodem z ONE Championship?

26.09.2022Bývalý šampion lehké váhy Bellatoru a UFC, Eddie Alvarez, oficiálně ukončil spolupráci s ONE Championship. S asijskou organizací ...

Drama v UFC? Jsem na něj připravený, utrhnu mu hlavu, řekl ruský fantóm o africkém králi

26.09.2022Na titulovou šanci ve své welterové váze si nejspíš ještě chvíli počká, bez pásu by však dlouho zůstat ...

VIDEO: Dohromady vážili 350 kilo. Tento fight obrů trval 43 sekund!

26.09.2022Jeden váží necelých 200 kilogramů, druhý lehce přes 150 kilogramů. A tyto dva kolosy se potkaly v MMA kleci. Boj těžkých vah, který trval ...

Jak Krpálek bojoval o zlato i pro svého zesnulého kamaráda

26.09.2022Smutné výročí, které mělo v neděli sedm let. V roce 2016 na tragickou událost výrazně upozornil při olympiádě v Riu judista Lukáš ...

Noční daleká MMA jízda. Češi vyrazili na ME do Itálie

26.09.2022Trénink před půlnocí, poté sbalit kufry, nasednout do dvou dodávek a směr Itálie. Právě tam v noci z neděle na pondělí vyrazila česká ...

Noc Bojovníků pohledem elitního fightera UFC

25.09.2022Řada známých jmen se přijela v sobotu podívat do Dobříše, kde proběhl galavečer pod názvem Noc Bojovníků. Mezi hosty byla také ...

Rozzlobený šampion. Získal mistrovský pás a přidal řeč. Od plic

25.09.2022Tohle nikdo moc nečekal. Kickboxer se pyšnil mistrovským pásem, v ringu sklidil potlesk, ale nový český šampion organizace WAKO PRO Matěj ...

Načíst další články