Usyk zazáří v českém fotbale! Hvězdný Ukrajinec pak zamíří pro miliardy do Arábie

30.03.2022

Autor: Bohumil Králík

Brzy bude velká odveta těžkých vah.

Brzy bude velká odveta těžkých vah.FOTO: DAZN


Válečná tragédie na Ukrajině přivála do České republiky vzácnou návštěvu. Už několik dnů pobývá v naší zemi úřadující boxerský světový šampion těžké váhy organizací WBO, WBA, IBF a IBO a olympijský vítěz Oleksandr Usyk. Našel tady dočasné útočiště poté, co se svolením kyjevské vlády opustil řady ukrajinské domobrany, aby se mohl připravit na letní odvetu s Britem Anthonym Joshuou. V Česku se navíc představí na sportovním poli a nepůjde o box.

Rodák z krymského Simferopolu se má ve středu zúčastnit utkání mezi rezervou FC Hradce Králové a ukrajinským celkem FC Polissya Žytomyr, který rovněž v čase války nalezl v Česku azyl.

„Soupeř pozval na zápas speciálního hosta – jeho dres by mohl obléct boxer, olympijský vítěz z Londýna 2012 Oleksandr Usyk,“ hlásí stránky hradeckého klubu. „Je mi ctí, že můžeme v Hradci Králové přivítat tak významnou osobnost světového sportu,“ řekl také Martin Moník člen představenstva hradeckého klubu.


Podle původních plánů měl naskočit i do zápasu, ale nakonec se nejspíš v poli nepředstaví. 

„Na zápas přijede určitě. Je kolem toho velké haló. Řešilo se pouze to, zda opravdu nastoupí. Trenéři mu to nakonec zakázali, ale utkání zakončí penaltový rozstřel a tam si jednu penaltu určitě kopne," prozradil v úterý pro Sport.cz Jiří Štěpánek, předseda FC Olympia Hradec Králové.

Zápas rezervního týmu je na programu ve středu v 17 hodin v hradeckém areálu na Bavlně.

„Chvíli to vypadalo tak, že by mohl v Hradci dokonce i trénovat, líbil se mu přístup, jaký v Hradci viděl ohledně jeho krajanů. Teď je ale v Praze, ve hře je i to, že by měl už ve čtvrtek odletět do Dubaje, každopádně chce ale podpořit kluky na tom zápase," uvedl dále pro server Štěpánek, podle něhož měl boxerský šampion navštívit také český parlament. 

Jak známo, Usyk není žádným fotbalovým začátečníkem. V barvách Žytomyru absolvoval část zimní přípravy během zimního soustředění v Turecku. To ale byla situace v jeho zemi ještě relativně normální a nikoho zřejmě v tu chvíli nenapadlo, že skončí jak fotbalisté, tak on sám v březnu v Česku.


Usyk s fotbalem v mládí začínal. Velice dobře si vedl v barvách Tavrie Simferopol, ale pro rodiče bylo financování fotbalu příliš nákladné. A kvůli špatným ekonomickým poměrům své rodiny nakonec upřednostnil box, který byl o dost levnější.

Teď už finanční problémy nebude muset nejspíš do konce života řešit. Jenže zase ho trápí vpád ruských vojsk do jeho země. 

Vzkazy z Prahy

Z pražského azylu už se před pár dny přes sociální sítě přihlásila jeho žena.


„Teď už jsme v bezpečí. V našem domě nyní bydlí skřeti (tak přezdívají Ukrajinci ruské okupanty), ale mnohem větší strach mám o naše sousedy a přátele ve Vorzelu. Modlím se za jejich bezpečí a doufám, že se budou moci evakuovat," uvedla ve video vzkazu.

Sám Usyk také poslal fanouškům video vzkaz, a to s kulisou pražského Starého města a kostela, na jehož průčelí visela podélně ukrajinská vlajka s nápisem: „Ruce pryč od Ukrajiny, Putine“.

„Rozhodl jsem začít připravovat na odvetu s Anthony Joshuou. Tak pomůžu své zemi víc než v domobraně, když běhám po Kyjevě se samopalem. Spousta přátel mě v tomto rozhodnutí podpořila. Hejtrům přeji, ať se mají dobře. Všem štěstí a mír,“ vysvětloval z Prahy své rozhodnutí na čas opustit řady armády a zviditelnit svoji zem a jejím příběh na sportovním poli. 


Má v tom podporu jak vlády Ukrajiny, tak třeba legendárních bratrů Kličkových. Jelikož je otcem tří dětí, nevztahuje se na něj povinnost v době války sloužit v domobraně, do níž přesto dobrovolně po začátku invaze nastoupil.

Místo Londýna Saúdská Arábie

Podle posledních zpráv by se nakonec odveta s Joshuou nemusela konat v Londýně, ale v Saúdské Arábii, která má o pořádání duelu eminentní zájem.

„O téhle lokaci (Saúdské Arábii) nyní diskutujeme. Jako datum zvažujeme konec června. Dobrou zprávou je, že Usyk je v Evropě a začal s přípravou,“ sdělil pro server Sky Sports Usykův promotér Alexander Krassjuk.

Podle bulvárního listu Daily Mail jsou šejkové ochotni nabídnout za zápas dechberoucí sumu 120 milionů dolarů, tedy cca 2,6 miliardy korun, přitom třeba za odvetu bitvy o stejné tituly mezi Joshuou a Andym Ruizem vyplatili „jen“ 80 milionů liber.

Další články v kategorii

Jak se změnila česká MMA zápasnice? Čtvrt století a fotky z domácího archívu

28.09.2022Příběh, který má jedno velké pojítko. A tím je sport. Všude, stále. A na několik způsobů. To je život Martiny Jindrové, ...

Unikátní setkání, za boxery přišel olympijský vítěz, který má 94 let!

28.09.2022Výjimečná příležitost se podívat žijící legendě do očí, potkat kroniku českého a slovenského boxu. O víkendu se ...

Do Oktagonu míří bojovník UFC. Osm let nezápasil

27.09.2022Fanoušci Oktagonu se dočkají jedné hodně zajímavé akvizice. Na blížícím se turnaji v Německu se představí i slavný ...

VIDEO: Český čistič v ringu? Mohlo by se to tady vyčistit a nastavit pásům řád

27.09.2022Čtyři výhry a jedna porážka, to je prozatímní profesionální bilance českého boxera Lukáše Fajka, který bude v ...

Bijec Kuzník se po roce vrátí zpátky do klece. Bude silnější než kdy dřív, slibuje jeho kouč

27.09.2022Zatímco loni stihl obávaný Spartacus Matěj Kuzník v Oktagonu hned tři zápasy, letos se mezi pletivy ještě neobjevil. Dočká se 3. prosince ...

Fanoušci chtějí její nehty i pot! Každý zájem je fajn, culí se australská kráska

27.09.2022Stát se hvězdou bojových sportů, k tomu už dávno nestačí jen mlátit lidi. Musíte mít v sobě faktor X, něco navíc, co upoutá ...

Slovenská bestie se už brzy vrátí do klece. V Oktagonu to však nebude

27.09.2022Účast na nedávném Oktagonu v Brně mu sice nevyšla, slovenský bojovník MMA Gábor Boráros se už ale brzy ukáže zas v akci. ...

Vémola se nedočkal obratu. Fanoušci už vsadili statisíce na neexistující boj

27.09.2022Nic se nezměnilo, fanoušci mají jasno, vidí svého favorita. Případný titulový duel ve střední váze pod organizací ...

Legendární Lucerna hlásí novinku. K tomu se půjde o dva tituly!

27.09.2022Česká boxerská scéna hlásí spojení. Dva tuzemské subjekty - stáj Patron Boxing a Box Lucerna - se rozhodly pro letošní ...

Načíst další články