Usyk zazáří v českém fotbale! Hvězdný Ukrajinec pak zamíří pro miliardy do Arábie

30.03.2022

Autor: Bohumil Králík

Brzy bude velká odveta těžkých vah.

Brzy bude velká odveta těžkých vah.FOTO: DAZN


Válečná tragédie na Ukrajině přivála do České republiky vzácnou návštěvu. Už několik dnů pobývá v naší zemi úřadující boxerský světový šampion těžké váhy organizací WBO, WBA, IBF a IBO a olympijský vítěz Oleksandr Usyk. Našel tady dočasné útočiště poté, co se svolením kyjevské vlády opustil řady ukrajinské domobrany, aby se mohl připravit na letní odvetu s Britem Anthonym Joshuou. V Česku se navíc představí na sportovním poli a nepůjde o box.

Rodák z krymského Simferopolu se má ve středu zúčastnit utkání mezi rezervou FC Hradce Králové a ukrajinským celkem FC Polissya Žytomyr, který rovněž v čase války nalezl v Česku azyl.

„Soupeř pozval na zápas speciálního hosta – jeho dres by mohl obléct boxer, olympijský vítěz z Londýna 2012 Oleksandr Usyk,“ hlásí stránky hradeckého klubu. „Je mi ctí, že můžeme v Hradci Králové přivítat tak významnou osobnost světového sportu,“ řekl také Martin Moník člen představenstva hradeckého klubu.


Podle původních plánů měl naskočit i do zápasu, ale nakonec se nejspíš v poli nepředstaví. 

„Na zápas přijede určitě. Je kolem toho velké haló. Řešilo se pouze to, zda opravdu nastoupí. Trenéři mu to nakonec zakázali, ale utkání zakončí penaltový rozstřel a tam si jednu penaltu určitě kopne," prozradil v úterý pro Sport.cz Jiří Štěpánek, předseda FC Olympia Hradec Králové.

Zápas rezervního týmu je na programu ve středu v 17 hodin v hradeckém areálu na Bavlně.

„Chvíli to vypadalo tak, že by mohl v Hradci dokonce i trénovat, líbil se mu přístup, jaký v Hradci viděl ohledně jeho krajanů. Teď je ale v Praze, ve hře je i to, že by měl už ve čtvrtek odletět do Dubaje, každopádně chce ale podpořit kluky na tom zápase," uvedl dále pro server Štěpánek, podle něhož měl boxerský šampion navštívit také český parlament. 

Jak známo, Usyk není žádným fotbalovým začátečníkem. V barvách Žytomyru absolvoval část zimní přípravy během zimního soustředění v Turecku. To ale byla situace v jeho zemi ještě relativně normální a nikoho zřejmě v tu chvíli nenapadlo, že skončí jak fotbalisté, tak on sám v březnu v Česku.


Usyk s fotbalem v mládí začínal. Velice dobře si vedl v barvách Tavrie Simferopol, ale pro rodiče bylo financování fotbalu příliš nákladné. A kvůli špatným ekonomickým poměrům své rodiny nakonec upřednostnil box, který byl o dost levnější.

Teď už finanční problémy nebude muset nejspíš do konce života řešit. Jenže zase ho trápí vpád ruských vojsk do jeho země. 

Vzkazy z Prahy

Z pražského azylu už se před pár dny přes sociální sítě přihlásila jeho žena.


„Teď už jsme v bezpečí. V našem domě nyní bydlí skřeti (tak přezdívají Ukrajinci ruské okupanty), ale mnohem větší strach mám o naše sousedy a přátele ve Vorzelu. Modlím se za jejich bezpečí a doufám, že se budou moci evakuovat," uvedla ve video vzkazu.

Sám Usyk také poslal fanouškům video vzkaz, a to s kulisou pražského Starého města a kostela, na jehož průčelí visela podélně ukrajinská vlajka s nápisem: „Ruce pryč od Ukrajiny, Putine“.

„Rozhodl jsem začít připravovat na odvetu s Anthony Joshuou. Tak pomůžu své zemi víc než v domobraně, když běhám po Kyjevě se samopalem. Spousta přátel mě v tomto rozhodnutí podpořila. Hejtrům přeji, ať se mají dobře. Všem štěstí a mír,“ vysvětloval z Prahy své rozhodnutí na čas opustit řady armády a zviditelnit svoji zem a jejím příběh na sportovním poli. 


Má v tom podporu jak vlády Ukrajiny, tak třeba legendárních bratrů Kličkových. Jelikož je otcem tří dětí, nevztahuje se na něj povinnost v době války sloužit v domobraně, do níž přesto dobrovolně po začátku invaze nastoupil.

Místo Londýna Saúdská Arábie

Podle posledních zpráv by se nakonec odveta s Joshuou nemusela konat v Londýně, ale v Saúdské Arábii, která má o pořádání duelu eminentní zájem.

„O téhle lokaci (Saúdské Arábii) nyní diskutujeme. Jako datum zvažujeme konec června. Dobrou zprávou je, že Usyk je v Evropě a začal s přípravou,“ sdělil pro server Sky Sports Usykův promotér Alexander Krassjuk.

Podle bulvárního listu Daily Mail jsou šejkové ochotni nabídnout za zápas dechberoucí sumu 120 milionů dolarů, tedy cca 2,6 miliardy korun, přitom třeba za odvetu bitvy o stejné tituly mezi Joshuou a Andym Ruizem vyplatili „jen“ 80 milionů liber.

Další články v kategorii

Rvačka v kleci a TKO konec. Uklouznul jsem na malé kaluži vody, řekl Kotalík

10.12.2023Nenavážil, prohrál. I přes dva nezdary na akci Oktagon 50 nezůstal Michal Kotalík bez zájmu fanoušků. Problémů s plněním váhového ...

Buchinger má 35 stehů v obličeji, soupeř Keity letí na operaci zlomené čelisti, k tomu má vyražený zub

10.12.2023V kleci bojovali minuty, následky si ponesou týdny, možná měsíce. I tak končí někdy MMA souboje. Své o tom ví trojice zápasníků, ...

Šampioni Oktagonu si dali slovní přestřelku před novináři. Pak přišla výzva

10.12.2023Na Oktagonu 50 v Ostravě se oba stali králi své váhy, během tiskové konference si pak ale dali zápas ještě spolu. Losene Keita s Ronaldem ...

Dojemná chvíle nové královny po bitvě se šampionkou. Slzy a dojetí s dcerou

10.12.2023Dvě radosti v jeden okamžik. Když Japonka Mijo Jošida zjistila, že vyhrála, vytryskly emoce radosti, její ruce letěly nad hlavu, v ringu skákala, pocit ...

Raška rozjásal Ostravu. Říkal, ať přitvrdím, tak jsem přitvrdil, okomentoval Kotalíkovo KO

10.12.2023Přišel, viděl, zvítězil. Ondřej Raška byl prvním mužem, který si podmanil Ostravu během jubilejního turnaje Oktagon 50. Na domácí ...

Keita houževnatému Němci zlomil čelist. V boji jsem trochu maniak, přiznal

10.12.2023Před půl rokem svedl bolestivý boj o pérový pás Oktagonu, při bitvě s Matem Sanikidzem si po pár vteřinách zlomil nohu. Druhý pokus ...

Vémola řešil konflikt v hledišti. Já jsem vánoční dárek, on je nic, odmítá bitvu Terminátor

10.12.2023Na jubilejním turnaji v Ostravě nezápasil, přesto byl terčem kamer. Karlos Vémola, šampion polotěžké divize, sledoval bitvy Oktagonu 50 z prvních ...

Peňáz popravil Nora, teď plánuje klidné Vánoce. Pod stromeček si přeje titulovou šanci

10.12.2023Po roční pauze se vrátil do boje, ne však na dlouho. Matěj Peňáz předstoupil před ostravské publikum a udal tóninu drsnému koncertu. ...

Slovenské derby pro Paradeisera. V Ostravě rozsekal Buchingera a získal pás lehké váhy

10.12.2023Na třetí pokus se dočkal. Slovenský zabiják Ronald Paradeiser udolal v odvetě svého krajana Ivana Buchingera a na Oktagonu 50 získal opasek lehké ...

Načíst další články