Vémola, McGregor a další. Blýská se v MMA na horší časy?

17.07.2021

Autor: Bohumil Králík

Kdy se vrátí Karlos Vémola?

Kdy se vrátí Karlos Vémola?FOTO: OKTAGON MMA


Při sledování dění na scéně MMA v posledních dnech a týdnech tahle myšlenka možná prolétla hlavou nejednoho fanouška. Úroveň této stále ještě mladé sportovní disciplíny poslední roky setrvale roste, stejně jako zájem fanoušků, a to jak u nás, tak v různých koutech celé planety. Zároveň pomalu ale jistě vypadávají ze hry stálice, bez nichž by boom popularity nebyl možný. A vkrádá se otázka, zda vyrostly za tyto hvězdy, které kromě špičkových sportovních výkonů umí svými osobnostmi i eskapádami mimo klec strhnout zájem širšího okruhu lidí, vyrostly adekvátní náhrady.


Takových osobností, které umí v tomto odvětví vyprodat haly a prakticky čímkoliv, co udělají, jsou ihned středem pozornosti, je jen pár a asi není příliš těžké je vyjmenovat.

Za onu slepici snášející zlatá vejce jak do vlastní peněženky, tak na konta svých organizací u nás lze bez jakýchkoliv pochybností označit Karlose Vémolu, ve světě pak jistě fightery jako Conor McGregor, Jon Jones či Chabíb Nurmagomedov.


A co mají všichni tito borci společného? Všem je přes třicet a z různých důvodu jsou mimo hru. A v tom je právě ten problém. Zdá se, že stará dobrá garda, která celý byznys pořádně nakopla, pomalu ale jistě odchází.

Vémolovi je 36 let, před dvěma roky svedl husarský kousek, když vahou své osobnosti dokázal neuvěřitelné - vyprodal O2 arénu. Jenže, jak dobře známo, v ní utrpěl překvapivou porážku s Attilou Véghem, jehož od té doby marně nahání k odvetě. K cestě za ní mu jistě moc nepomohlo ani nedávné zranění (utržený triceps), kvůli němuž musel vzdát titulový zápas na Štvanici.

Velmi podobný příběh poslední dobou píše i McGregor. Boháč, který neměl v kleci konkureci a na marketingovém poli byl (a stále jistým způsobem je) absolutním králem, krutě narazil v duelu Nurmagomedovem. I irský bojovník se od té doby vehementně dožaduje odvety. Místo ní ale přišly dvě porážky s Dustinem Poirierem a navíc utrpěná zlomenina nohy, která je pro další pokračování kariéry obrovskou komplikací.

Mají následovníky?

Nurmagomedov je samostatnou kapitolou. Aureolu neporaženého bojovníka a McGregorova přemožitele mohl jistě proměnit v další titulové obhajoby a spolehlivě ukájet zájem fanoušků a plnit kapsy sobě i celé UFC. Jenže rozhodl se odejít do důchodu a mocné volání příznivců, a hlavně šéfa organizace Dany Whitea celkem přesvědčivě odmítá vyslyšet.


A Jon Jones? Ten začal hrát vysokou hru. Nasadil svoji cenu za zápas v domnění, že proslulému škrtovi Danu Whiteovi nezbude nic jiného než mu ji vyplatit. Prezident UFC nicméně zatím nehodlá vypustit Gina z lahve v podobě zvyšování odměn bojovníkům, a tak raději vzkázal, že pokud nehodlá Jones akceptovat nabízené ohodnocení, nemusí už v UFC zápasit nikdy.

I White si je samozřejmě dost dobře vědom, jakým pokladem těch pár zvučných jmen, které mají obrovský komerční potenciál, pro jeho UFC jsou.


O tom ostatně svědčí i reakce ze scény po víkendové porážce a utrpěné zlomenině Conora McGregora. „Je vyřízený. Už se nikdy nevrátí do špičky, ale pro organizaci je pořád velmi cenný,“ vystihl podstatu ve svém komentáři pro ESPN Nurmagomedov.

„Jsem v úžasu. Jakmile jsi spadl na zem, hned jsi začal dělat promo na další zápas,“ napsala s obdivem McGregorovi přes Twitter členka síně slávy UFC Ronda Rousyová. Ano, McGrgegor se sice se zlomenou nohou a bolestivou grimasou skácel v prvním kole potupně k zemi, ale ani v téhle chvíli nevypadl z role a vypustil pár slov, která média po celém světě ochotně citovala. Takže jeho příběh žije dál. O pozornost je na další měsíce postaráno.

Ale jak dlouho půjde ještě tahle kaše dál nastavovat? S vyhlídkou na dlouhé roky dopředu asi počítat nelze. Výstřední obrázky McGregora či Vémoly z jejich luxusu a soukromí stále fascinují i lifestylová média, která neustále zvyšují dosah MMA i mimo okruh skalních fanoušků.

Kdo bude ale tuhle roli plnit po nich? Těžko říct, ale jednoznační následovníci se spíše nerýsují. A dá se předpokládat, že odchod téhle generace ze scény bude pro popularitu a komerční úspěch MMA docela bolestivý.Další články v kategorii

Po problémech s váhou jde znovu do boje. Zvítězí krásná válečnice sama nad sebou?

08.02.2023Uhrančivá Utsuki Hirata se vrací znovu do akce. Do klece naposledy nastoupila v srpnu minulého roku. Následně měla zápasit i na listopadové ...

Bitva neporažených v Liberci. Pro vysněný zápas doma žádná potrava, hlásí Humburger

08.02.2023V polovině ledna se fanoušci dozvěděli, že MMA zápasník Dominik Humburger bude bojovat pod organizací KSW 25. února v Liberci. Tento voják ...

Šampion Bellatoru a peníze? Má až devětkrát více než v UFC

07.02.2023Spousta zápasníků v UFC si stěžuje, že jejich výplaty nepatří k těm nejhonosnějším. Tvrdí, že smlouvy jsou napsány velice jednostranně ...

Tabu odtajněno. Zápasnice UFC oznámila zásnuby s přítelkyní

07.02.2023Molly McCann, zápasnice UFC v muší váze, slaví úspěchy nejen ve sportu. Začíná se jí dařit i v osobním životě. ...

Nečekaná kritika. Šéf UFC se ostře pustil do odcházející legendy MMA

07.02.2023Pro řadu fanoušků i odborníků je Fedor Emelianenko považován nejen za legendu MMA, ale i za největší těžkou váhu v historii. Najdou se však ...

Dělal problémy a přišel rychlý konec. Ochranka vytáhla fanouška MMA z haly

07.02.2023Tisíce fanoušků se baví. Popíjí, dají si něco k jídlu, komentují zápasy. Prostě víkendový večer, kterých ...

Bojovnice našly cestu k penězům. Prodávají odhalené fotky fanouškům

07.02.2023Trend, který nabírá na obrátkách? Vypadá to tak. I ty velmi známé MMA zápasnice, které si prošly také ...

McGregor vs. Chandler. Ve hře jsou rekordní peníze, půjde o miliardy

07.02.2023Zápas byl oznámen, ještě není místo, termín, ale už nyní se začínají objevovat odhady, jak může být UFC duel mezi ...

Letadla nemám rád, ale rychlá jízda v autě mi nevadí, přiznává Hošek, který může bojovat ve třech organizacích

07.02.2023Je další známou českou tváří, která se představí 25. února na turnaji KSW 79 v Liberci. Tvrdý ranař David Hošek ...

Načíst další články