Z vazby k boxerskému šílenství. Dnes za ním jezdí Ducár, Peňáz, Vémola i Růžička

19.04.2021

Autor: Libor Kalous

Nervy při zápasu...

Nervy při zápasu...ZDROJ: Czechfighters.cz


Sedm let kolotoč, který se roztočil do velkých otáček a stále baví. Stal se drogou. Michal Vančura je boxerským trenérem a lapařem v pražském Spejbl gymu. Jako mladší poznal 60 zápasů v boxu a 50 v thajském boxu. Má tři bronzové medaile z mistroství světa. „V boxu jsem šel už v šestnácti mezi chlapy, chodil jsem Interligu a potkával jsem mega borce. Tehdy byla trochu jiná doba, nebyl internet, youtube,“ vzpomíná Vančura, který lapuje také Ducára, Peňáze, Vémolu, Růžičku. 


Vzpomenete si na své začátky v Muay Thai?
Když tu bylo poprvé Česko – Thajsko v roce 2000, bylo mi sedmnáct. Měl jsem za sebou šest amatérských zápasů a šel jsem první profi fight. Přivezli mi Thajce, Macháček mi řekl, ať jsem v pohodě, že u nich prodává rýži a nudle. Když ho vyhlašovali, řekli – nastupuje legenda thajského boxu, desetinásobný multiple-time champion. Měl 144 zápasů a 140 výher.

Jak to dopadlo?
Měl to na salámu, tak to flinkal, já bodoval, pořád jsem něco dělal a po třech kolech jsem vedl na body. Pak Thajci dali příkaz, takže čtvrtý kolo jsem sotva přežil a v pátém jsem minutu před koncem padnul. Tohle kdybych řekl svému svěřenci dnes, uteče z tělocvičny. My jsme byli tenkrát jinak nastavený, i kdyby mi to trenér řekl, neřeknu ne, byla by to pro mě čest. Takový zápas vám může jen dát.

Prce s Vasilem, to je radost

Posted by Michal Vanura on Tuesday, December 15, 2020


Jak jste se dostal k trénování?
Věnoval jsem se boxu, ale už toho bylo moc, lezlo mi to už na nervy, do toho Muay Thai. Jezdil jsem Interligu, extraligu, juniorské a seniorské turnaje. Šest týdnů po sobě jsem měl třeba každý víkend zápas. Pořád jsem držel váhu, lezlo mi to už krkem, tak jsem se kouknul do jiného směru, který neskončil moc dobře.

Co se stalo?
Skončil jsem na vazbě, byl jsem tam dva měsíce. Vymýšleli jsme s kámošem kraviny a byli jsme zavření za vydírání, organizovaný zločin a distribuci OPL (omamné a psychotropní látky). Pak mě pustili a zprostili v plném rozsahu, protože jsem byl nevinný, byl to samozřejmě justiční omyl.

Docela skok od sportu…
To jo. Přesně si to pamatuju, pustili mě ve čtvrtek, zavolal jsem Spejblovi, který je můj celoživotní kamarád, známe se od školky a v pátek mi dohodil první soukromky. Strašně mě to začalo bavit, stalo se to náplní mého života. Ve finále já nemám koníčky, mě baví jen box. Když bych si měl přečíst knížku, bude o boxu, filmy mě baví o boxu. Jsem schopen být 12 hodin v tělocvičně a ještě se koukat potom na box.


Proč to tak máte?
Nechápu to. V roce 1990 mi bylo sedm let a dostal jsem od strejdy plakát Mikea Tysona. Dřív člověk neměl přístup k informacím, videím, zápasům. Třeba organizace DAZN, tam můžete koukat i na trénink Canela. Dřív trenéři neměli k ničemu takovému přístup, my teď máme strašnou výhodu. Box se vyvíjí extrémně, jak se boxovalo v roce 1990, to je dávno pryč, pokud neberu amatérský box, tam se tolik nevyznám. Dřív byl Mayweather time, všichni dělali dlouhý kombinace, bloky, úhyby, strašný klinkání. Dneska je Canelo time. Statický box, pevný dvoják, kývnout, kývnout a dva tři granáty. Canelo je pro mě nejlepší boxer. 

Když jsme v cizině, jak dopadne zápas Anthony Joshua vs. Tyson Fury?
Fury je lepší boxer, je přírodní, fandím mu, má to v sobě, jeho oko a pohyb, to je neuvěřitelný. Joshua je zase neuvěřitelný atlet jedenadvacátého století, nejlepší metodika tréninku, trénují ho inženýři. Já věřím přirozenosti, takže vyhraje Fury, což by byl pro Anglii šok, prohrál by jejich vzor. 


Zpátky k vám, jak jste se posunul za sedm let, když člověk nasává informace jako houba?
Strašně mi pomohlo, že jsem hned začal lapovat Spejbla, který byl v té době světová špička. Objel jsem s ním dobrý turnaje, třeba jste na Glory a v šatně jsou top trenéři z Holandska, Thajska, Ameriky, člověk se kouká, tam se dá nasbírat hodně zkušeností. Poté se začali nabalovat další lidi, nějak se to rozkřiklo. Měl jsem taky i štěstí. Sednul jsem s lidmi. Třeba takhle přišel Vasil Ducár, sedli jsme si, teď jsem součástí jeho týmu, za což jsem rád, vážím si toho. Takhle to bylo i s Tadeášem Růžičkou. Kluci přišli, zkusili a jde to. Práce s profíky mě baví nejvíc. Třeba s Matějem Peňázem.

Kolik trénujete lidí?
Je jich hodně. Některé tréninky jsou společné. Třeba ráno mám „manažerský box“. Začínal jsem před šesti lety v sedm ráno se dvěma lidmi, dnes jich přijde třeba dvacet, to je neuvěřitelný. Já přijdu do tělocvičny kolem šesté ráno a lapy sundávám za dvanáct hodin. 


Jdete na každého jinak, máte svoje oblíbené kombinace?
Teď jsem na levelu, že s každým piluju jeho styl, co mu sedí. Matěj Peňáz má otočený guard, dlouhý ruce, pořád jsme to točili za ruku, furt jsme dělali vzdálenost. Tadeáš teď potřebuje změnit pohyb po kleci, Vasil je typově jiný, u něj to je hodně rolování, granáty, tvrdý spodky. 

Chodí k vám i Karlos Vémola, jak s ním jde box?
Karlos má na boxerskou přípravu mě a Míťu (Michal Soukup). Zavoláme si, abychom se dohodli, což je podle mě důležitý. On se s ním snaží pilovat techniku, pohyb na nohách a já se mu to snažím cpát do boxerský kondice, aby řezal granáty.

Kdo má největší ránu?
Strašně tvrdej úder má Dan Škvor, extrémně tvrdej, v rovných úderech to je strašná prda. Vasil dává nesmysly z rotací, spodky, zvedáky, háky, extrém. Tadeáš má sedmdesát kilo, přesto si myslím, že má srovnatelný úder se super tíhou. Tam je dynamika a švih, u něj je strašně tvrdej zadní zvedák. Teď jde o to, aby to uměl používat v MMA, protože to je úplně jiný sport.


Každý je jiný, takže potřebují i jiný přístup, je to tak?
Třeba Tadeáš je hodně vnímavý, když chci s ním něco najíždět, pošlu mu odkaz, podívá se na to, pak to zkoušíme a pomalu to dostáváme do rychlosti. S Vasilem zkoušíme, zkoušíme a když mu něco sedí, tak se na to zaměříme. On si i sám řekne. Případně si něco přiveze z kempu na videu a pak na tom makáme. 

Bojové sporty jsou dřina, jde i o disciplínu, vyhodil jste už někoho z tréninku?
Jo. Jednoho borce. Dneska někteří kluci přijdou a skoro ani nepozdraví. Když jsme přišli k Miťovi na box, nikdo ani nepípnul, hodinu všichni drželi hubu. Dneska kluci přijdou a povídají si, když něco vysvětluju, to bych vykvetl. To je neúcta. 


Máte svůj trenérský sen?
Chtěl bych zelený pás WBC, chtěl bych, aby mi někdo vyhrál pás mistra světa WBC. Pás dostává boxer a trenér dostane zelený přehoz přes rameno. 

Co Vasil Ducár jako adept?
Už jsem mu to říkal, ale Vasila vychoval Karel Kaiser, on je jeho trenér, já mu pomáhám, to bych si nedovolil, tohle patří Karlovi. Já bych byl rád, kdyby ten pás vyhrála Niky (Nikola Hubálková). Ona je hrozně skromná, má úctu k lidem, ona to ale může dotáhnout daleko.

Při tréninku to lítá, kolikrát jste už ránu schytal sám místo lapy?
To se stává furt. Vasil se snaží pracovat hodně se vstřícným úderem, to znamená, není mu blbý mě mlátit do hlavy, když nemám lapy nahoře. Jedno období jsem musel mít zuby, to mě bolelo, ale vydržím, když to potřebuje. Občas přijde nečekaný hit, kdy je cinknutá brada. Nebo držím lapu na kop a někdo kopne druhou nohou. Nenadávám, stane se, každý není Matěj Peňáz, aby to trefil na milimetr. Člověk musí něco vydržet. Další články v kategorii

Na sparingách ho roztrhali, Oktagon zrušil víkendový zápas v Mnichově

06.02.2023Zrušeno pro zranění. Sobotní zápas na Oktagonu 39 v Mnichově Robert Pukač vs. Dominic Schober neproběhne. V pondělí tuto novinku oznámila ...

Stará škola se vrací do klece. Ale má být rozbita. Zničím ho, pálí válečník

06.02.2023Třicetiletý Alexander Poppeck a o devět let starší Martin Zawada. Německý souboj na německé půdě. Střet generací, mladší vytáhl ...

Boj o krále a milionovou výplatu. Kdo v Oktagonu šokuje?

06.02.2023Čtyři týdny a show může začít. Hra o milion euro v adrenalinové pyramidě Tipsport Gamechanger. Pro vítěze je přichystána odměna ve výši ...

Musel ztratit zrak, aby prozřel. Honba za dokonalostí jej málem stála život

06.02.2023Dlouhá léta se hnal za svým snem, chtěl se stát boxerským šampionem. Nic jiného kromě toho neviděl. Avšak život má někdy ...

Pikantní vážení. Boxerka šla do bikin a promotér se díval před sebe. Radši

05.02.2023Nemá to někdy lehké. Promotér Eddie Hearn patří mezi největší boxerské promotéry na tomto světě. Zažil už tisíce staredownů, ...

Šaman z Bratislavy umlčel Maďarsko, cítil se jako zvíře. Na mě musíš vzít sekeru, smál se

05.02.2023Byl to hlavní zápas večera, vyvrcholení mimořádně povedeného turnaje. Miláček tribun a několikanásobný maďarský šampion ...

Z McDonaldu k životní výhře v kleci. Mladík oslnil Budapešť i celou RFA

05.02.2023Šílené přestřelky v postoji, drtivé knockouty i nečekaná zmrtvýchvstání. Turnaj RFA 8 v Budapešti přinesl úplně ...

Fantastická bitva. Brichta šel dvakrát k zemi, přesto urval výhru v adrenalinové přestřelce

05.02.2023Asi žádný jiný zápas nebyl před sobotním RFA 8 v Budapešti vyhrocený způsobem jako K-1 souboj mezi Leem Brichtou a Vítem Vokounem. ...

KO večera na RFA? Neuvěřitelný vypínač. Český zvedák na bradu vymazal soupeře

05.02.2023Když máte granát v ruce a trefíte se ve velkých rukavicích, způsobíte paseku. Pokud si vezmete malé rukavice a trefíte v nich ...

Načíst další články