Z vikingské bojovnice Super mámou. Češka se vrátí do PML dodělat si resty
13.03.2026
Autor: Barbora Poláková

Karolína Vaňková (vlevo) na PML.
FOTO: PML - Professional Muaythai League
Úspěšná thaiboxerka a maminka dvouapůletého syna Karolína Vaňková měla loni v září nastoupit do zápasu na PML pod unikátními pravidly, kdy se po jednotlivých kolech měly měnit bojové disciplíny. Jenže ze zápasu nakonec odstoupila a dala přednost debutu v KSW. Risk ale nevyšel. První rána kapitána, soupeřka trefila českou zápasnici přímo na játra a do minuty byl konec. 21. března se však vrátí na slovenskou půdu a odpracuje si to, co tam loni zanechala. Na PML 19 v Žilině se utká s původní soupeřkou Kamilou Šimkovou, tentokrát pod pravidly MMA.
Karolíno, jak hodnotíte svůj debut v KSW?
Zvažuju, která bolest byla horší. Jestli ta fyzická, nebo psychická. Bylo to velké zklamání. Na druhou stranu, neukázala jsem nic, takže to můžu udělat teď.
Zápas byl domluvený s relativně krátkým předstihem, nebylo to uspěchané rozhodnutí?
Byla to taková šance, která se neodmítá. Uspěchaným rozhodnutím bych to nenazvala. Trefila jeden dobře mířený úder. Byla to strašná smůla. Bohužel, i takové zápasy se stávají. Kdo takové zápasy nemá, není pravý bojovník. Musí být nějaký pokažený zápas. Hrozně to bolelo a pořád to bolí, ale už jsem to uzavřela.
Máte přislíbený další zápas v KSW?
Ano, mám podepsanou smlouvu na další zápasy.
Budou pravidla MMA hrát ve váš neprospěch?
Ani ne. Teď se věnuji hodně MMA. Trénuji na to. Myslím, že to bude OK. Máme strategii, které se budeme držet. Myslím, že někteří budou překvapeni.
Získala jste další měsíce navíc na trénink, cítíte posun?
Ano, měla jsem i několik zápasů v grapplingu na klubové úrovni, které jsem všechny vyhrála. Dali jsme do zemařské přípravy víc, věnovala jsem se převážně tomu.
Jak zvládá máma dvouapůlletého syna trénovat na plný úvazek?
Teď je nemocný, ale já už s tím i počítám. Děti to celé tak nějak tuší, ví, jak atmosféra před zápasem houstne. Vždycky si pak něco vybere. Buď to jsou zuby, minule to byly zase mandle. Beru to tak, že to k tomu patří. S tím jsem do toho šla. Ale teď už chodí na dopoledne do školky, stíhám tedy víc tréninků.
Je teď MMA vaší prioritou?
Beru to jako přirozený vývoj, že jsem s thaiboxu přešla k MMA. Chci se mu dál věnovat, ale nevidím to tak, že bych si už nemohla bouchnout i thajský box. Není to pro mě ještě uzavřená kapitola, ale chtěla bych se dál vyvíjet.
Do budoucna tedy budete MMA zápasnicí?
Ano. MMA zápasnice a maminka. Dosud jsem měla přezdívku Lagertha (bojovnice, štítonoška a manželka Ragnara Lodbroka ze severské mytologie). A teď, ani nevím, kde se to vzalo, možná někdo v PML, mě nazval Super mámou a lidi se toho tak chytli, že nevím, jestli nezruším Lagerthu.