Završení velkolepé trilogie tluče na dveře. Nigerijská noční můra se jde pomstít

17.03.2023

Autor: Miroslav Obluk

Kamaru Usman.

Kamaru Usman.FOTO: UFC


Rivalita čekající na své završení. Trilogie definující tu nejlepší welterovou váhu světa a jedna z nejočekávanějších bitev roku. Může se zdát, že se jedná o výčet tří zápasů, avšak všechny zmíněné skutečnosti směřují k jediné bitvě. K bitvě dlouholetého šampiona, který se vyhříval na vrcholu welterové váhy, s tichým zabijákem, který jej z trůnu sestřelil.


Příběh vzájemných bitev Usmana s Edwardsem započal v roce 2015 na turnaji UFC, jemuž vévodil odvetný střet Cowboye s Dos Anjosem.

První setkání v kleci nabídlo plná tři kola, po kterých slavil vítězství Kamaru Usman. Od té doby se u obou bijců změnilo mnohé. 

Usman se prosekal divizí až k titulové šanci, ve které dokázal na body porazit Tyrona Woodleyho a nastolil tak novou vládu nad welterovou divizí. 

Divizi si podmanil. Svůj pás dokázal obhájit pětkrát nad třemi bijci, kteří se stále točili v titulovém mixu.

Usman postupně zdolal Gilberta Burnse, dvakrát Jorgeho Masvidala a dvakrát Colbyho Covingtona. Oplýval tak jasným sebevědomím, že se mu podaří v odvetné bitvě porazit i anglického soka, který od jejich vzájemné bitvy ušel pořádný kus cesty.

Edwards od střetu s Usmanem neprohrál. Sbíral vítězství za vítězstvím a díky působivé šňůře deseti výher se konečně dopracoval k vytoužené odvetě.


Delší sérii výher ve welterové váze držel pouze Usman, což bylo jasným ukazatelem toho, že nastal ten správný čas, aby se jejich cesty v kleci opět protnuly.

Zatímco se Usman vyhříval na vrcholu, Edwards byl zkoušen osudem. Spousta jeho zápasů byla zrušena, nevyhýbala se mu ani zranění. Avšak ani nepřízeň osudu nedokázala nahlodat jeho přesvědčení, že právě on je tím, kdo nigerijského krále dokáže sesadit.

"Leona si moc vážím. Je to skvělý zápasník, vážně tvrdý chlap. Něco na něm prostě je. Už dříve jsem však řekl, že když vstoupím do oktagonu, jsem tam soudcem, porotou i katem. A bude to tak platit i v sobotu," hlásil šampion před UFC 278.


A v kleci opravdu směřoval za šestou úspěšnou obhajobou. Stačilo vydržet poslední minutu pátého kola a kolem pasu by se mu opět lesknul mistrovský pás.

Osud tomu však chtěl jinak a celý zápas rozhodla pauza před posledním kolem. Po čtvrtém kole vypadal Edwards sklíčeně a smířeně s porážkou. Avšak Jeho trenér Dave Lovell hýřil úplně jinou dynamikou. Svého svěřence burcoval k pořádnému vzepjetí sil, přičemž nešetřil silnými výrazy.

"Sedni si a poslouchej mě. Přestaň se zatraceně litovat. Co ti je? No tak Leone, máš na toho chlapa. Musíš ze sebe dostat ten zatracený oheň," hřměl Lovell, přičemž celá scéna působila jako ze stříbrného plátna.

Plamenný proslov zapůsobil. Leon využil jediné chyby, kterou Usman udělal a pekelným kopem jej poslal do světa nočních můr.

"Říkal jsem, že můžu vyhrát, že to můžu dokázat. Já to říkal! Podívejte se na mě! Porazil jsem nejlepšího bojovníka, střelil jsem ho do hlavy, je mrtev. Především chci poděkovat Bohu a své matce. Říkal jsem jí, že to dokážu, že jí změním život," jásal radostí nový vládce welterové divize. 

A nyní je připraven na své domácí půdě dokončit, co v Utahu započal. "Naše mentalita je na dvou různých místech," řekl Edwards. "Cítím, že vyhořel. Je na cestě pryč a já mu s tím pomůžu. Otevřu mu dveře a pošlu jej na cestu za jeho módními sny," dodal Edwards s jasnou narážkou na Usmanův netradiční styl odívání, během mediálního týdne.

Nicméně Usman se na módní sféru zatím nechystá a střádá plán své pomsty. "Zapomněl, že mu beru duši. Takže mu musím připomenout, že jsem někdo, kdo mu ji vzal již dvakrát," upozorňoval bývalý šampion v pořadu The Pivot Podcast na fakt, že i v jejich odvetě směřoval za vítězstvím. Nicméně poté přišel kop, který jej připravil o království. "Kopnutí byla jediná zbraň, kterou použil a která fungovala. Byl to jen dobrý kopanec. Ale byl krásným, takže klobouk dolů před ním," dodal Nigerijec.

Co budou oba říkat po víkendu?Další články v kategorii

Za troufalost přišel trest. Výprask a konec do 10 sekund

02.04.2023Tohle nevyšlo a po šesti výhrách přišla první porážka. Navíc hodně rychlá a tvrdá. Tento příběh se odehrál ...

Výhra a pak rvačka v ringu. Olympijský šampion zachránil kariéru. Teď chce Furyho

02.04.2023Klíčovou bitvu pro záchranu kariéry dovedl do vítězného konce. Bývalý světový šampion boxerské těžké váhy ...

Bývalý bojovník UFC založil sbírku pro 7letou dceru, potřebuje operaci mozku

02.04.2023Sedmiletá dcera MMA zápasníka Stevieho Raye potřebuje život zachraňující operaci mozku. Taková je krutá realita, kde se nyní ...

Překvapení v kleci. Nejdříve uškrtil soupeře, potom požádal přítelkyni o ruku

02.04.2023Tohle byla dvojitá výhra. Přitom Luke Trainer absolvoval v pátek na Bellatoru 293 jeden zápas. Ten vyhrál ve třetí minutě prvního kola. ...

Odvázala se. Zápasnice ukázala pozadí. Prý hýždě jsou její problém

02.04.2023Váha a ženy? Tohle je téma, kde se chodí v minovém poli. Tady se nedoporučuje vtipkovat, mít narážky, pouštět se do nelichotivých ...

VIDEO: Jedna rána posadila na podlahu neporaženého. Rychlé KO za 62 sekund

01.04.2023Jde o byznys, kurzy nic neznamenají. Tato slova pronesl před zápasem na Bellatoru 293 Lance Gibson. Nechtěl mluvit o svých šancích v jeho pátečním ...

Český bojovník ukončil MMA kariéru. Odchází šampion organizací Fusion a GMC

01.04.2023Za dva týdny měl jít do svého čtrnáctého profi MMA zápasu. Jan Jay Jay Gottvald má příznivou bilanci 10-3. Podle posledních ...

Americký obr znovu úřadoval. Granáty sestřelil nepřítele, pak vyzval šampiona

01.04.2023V listopadu roku 2020 prožíval v kleci perné chvilky s Michalem Martínkem, na konci prvního kola se kymácel nad propastí. Nakonec do ní ...

Oktagon využil výjimečný den k výjimečné zprávě

01.04.2023Prvního dubna, každý v Česku ví, že tohle je datum, kdy se otevřou brány vtípkům. A mnohdy nemají konce, jdou až za hranu, kterou je někdy ...

Načíst další články