Završení velkolepé trilogie tluče na dveře. Nigerijská noční můra se jde pomstít

17.03.2023

Autor: Miroslav Obluk

Kamaru Usman.

Kamaru Usman.FOTO: UFC


Rivalita čekající na své završení. Trilogie definující tu nejlepší welterovou váhu světa a jedna z nejočekávanějších bitev roku. Může se zdát, že se jedná o výčet tří zápasů, avšak všechny zmíněné skutečnosti směřují k jediné bitvě. K bitvě dlouholetého šampiona, který se vyhříval na vrcholu welterové váhy, s tichým zabijákem, který jej z trůnu sestřelil.

Příběh vzájemných bitev Usmana s Edwardsem započal v roce 2015 na turnaji UFC, jemuž vévodil odvetný střet Cowboye s Dos Anjosem.

První setkání v kleci nabídlo plná tři kola, po kterých slavil vítězství Kamaru Usman. Od té doby se u obou bijců změnilo mnohé. 

Usman se prosekal divizí až k titulové šanci, ve které dokázal na body porazit Tyrona Woodleyho a nastolil tak novou vládu nad welterovou divizí. 

Divizi si podmanil. Svůj pás dokázal obhájit pětkrát nad třemi bijci, kteří se stále točili v titulovém mixu.

Usman postupně zdolal Gilberta Burnse, dvakrát Jorgeho Masvidala a dvakrát Colbyho Covingtona. Oplýval tak jasným sebevědomím, že se mu podaří v odvetné bitvě porazit i anglického soka, který od jejich vzájemné bitvy ušel pořádný kus cesty.

Edwards od střetu s Usmanem neprohrál. Sbíral vítězství za vítězstvím a díky působivé šňůře deseti výher se konečně dopracoval k vytoužené odvetě.


Delší sérii výher ve welterové váze držel pouze Usman, což bylo jasným ukazatelem toho, že nastal ten správný čas, aby se jejich cesty v kleci opět protnuly.

Zatímco se Usman vyhříval na vrcholu, Edwards byl zkoušen osudem. Spousta jeho zápasů byla zrušena, nevyhýbala se mu ani zranění. Avšak ani nepřízeň osudu nedokázala nahlodat jeho přesvědčení, že právě on je tím, kdo nigerijského krále dokáže sesadit.


"Leona si moc vážím. Je to skvělý zápasník, vážně tvrdý chlap. Něco na něm prostě je. Už dříve jsem však řekl, že když vstoupím do oktagonu, jsem tam soudcem, porotou i katem. A bude to tak platit i v sobotu," hlásil šampion před UFC 278.

A v kleci opravdu směřoval za šestou úspěšnou obhajobou. Stačilo vydržet poslední minutu pátého kola a kolem pasu by se mu opět lesknul mistrovský pás.

Osud tomu však chtěl jinak a celý zápas rozhodla pauza před posledním kolem. Po čtvrtém kole vypadal Edwards sklíčeně a smířeně s porážkou. Avšak Jeho trenér Dave Lovell hýřil úplně jinou dynamikou. Svého svěřence burcoval k pořádnému vzepjetí sil, přičemž nešetřil silnými výrazy.

"Sedni si a poslouchej mě. Přestaň se zatraceně litovat. Co ti je? No tak Leone, máš na toho chlapa. Musíš ze sebe dostat ten zatracený oheň," hřměl Lovell, přičemž celá scéna působila jako ze stříbrného plátna.

Plamenný proslov zapůsobil. Leon využil jediné chyby, kterou Usman udělal a pekelným kopem jej poslal do světa nočních můr.

"Říkal jsem, že můžu vyhrát, že to můžu dokázat. Já to říkal! Podívejte se na mě! Porazil jsem nejlepšího bojovníka, střelil jsem ho do hlavy, je mrtev. Především chci poděkovat Bohu a své matce. Říkal jsem jí, že to dokážu, že jí změním život," jásal radostí nový vládce welterové divize. 

A nyní je připraven na své domácí půdě dokončit, co v Utahu započal. "Naše mentalita je na dvou různých místech," řekl Edwards. "Cítím, že vyhořel. Je na cestě pryč a já mu s tím pomůžu. Otevřu mu dveře a pošlu jej na cestu za jeho módními sny," dodal Edwards s jasnou narážkou na Usmanův netradiční styl odívání, během mediálního týdne.

Nicméně Usman se na módní sféru zatím nechystá a střádá plán své pomsty. "Zapomněl, že mu beru duši. Takže mu musím připomenout, že jsem někdo, kdo mu ji vzal již dvakrát," upozorňoval bývalý šampion v pořadu The Pivot Podcast na fakt, že i v jejich odvetě směřoval za vítězstvím. Nicméně poté přišel kop, který jej připravil o království. "Kopnutí byla jediná zbraň, kterou použil a která fungovala. Byl to jen dobrý kopanec. Ale byl krásným, takže klobouk dolů před ním," dodal Nigerijec.

Co budou oba říkat po víkendu?

Další články v kategorii

Český bojovník si naordinoval nezvyklý tréninkový kemp. Pak mu odešly nohy

01.04.2023Na začátku roku odletěl na několik týdnů za teplem na Srí Lanku, aby restartoval tělo i mysl. MMA zápasník David Dvořák na chvíli vypnul, ...

Hodně drahý koníček. Nechci mít depku, za MMA jsem utratila statisíce

01.04.2023Za pár týdnů vyrazí do Anglie. MMA zápasnice Kamila Šimková si připíše druhý profesionální zápas. ...

Chorvatský Robocop se chystá dobýt Ameriku. Sny se stávají skutečností, je spokojený Soldič

01.04.2023Praly se o něj všechny největší světové organizace, on se trochu překvapivě rozhodl vsadit na ONE Championship. Jeho premiéra tam ale slavně nedopadla. ...

S Monsterem jsme domluveni na turnaj v Praze, oznámil Marhanský. A co Pešta s Garbou?

31.03.2023Za chvíli to bude přesně rok, co v kleci stál naposledy. Po titulové prohře s Davidem Kozmou se legendární bojovník Petr "Monster" Kníže ...

Varování pro Vémolu. Kámo, já vypínám jednoho za druhým

31.03.2023Reprezentant Americké Samoy Al Matavao. Jméno MMA zápasníka, které se v posledních týdnech hodně propírá v českém ...

Otázka nesmrtelnosti. Jediný boxer, jenž by dokázal zdolat Mayweathera

31.03.2023Floyd Mayweather patří ke světové elitě patnácti boxerů, kteří ve své kariéře neochutnali hořkost porážky. Nikdy tak nepřišel ...

Boxerský šampion vyzval McGregora na boj v kleci. Zařiď to, vzkázal Ir slavnému promotérovi

31.03.2023Sice to budou už dva roky, co nebojoval, potenciálních soupeřů se mu však do cesty staví pořád víc než dost. A ani nemusí jít ...

Kapitola bez konce. Wilder odmítá zakopat válečnou sekeru s Furym

31.03.2023V minulém měsíci se boxerský svět otřásal kvůli bitvě Jakea Paula a Tommyho Furyho. Tento střet rozděloval tábory. Mnozí jej považovali za ...

Pikantní překvapení. Boxerka se navlékla do úsporného oblečení z ovoce

31.03.2023Upoutat pozornost ještě před bojem? Z tohoto plánu bojovníků se stává fenomén, který nemá patrně hranice. Některé zápasnice ...

Načíst další články