Zlatá boxerka z olympiády ukázala velkou proměnu a strhla lavinu reakcí
Imane Khelif a kontrola po zisku zlaté medaile v Paříži. FOTO: Profimedia.cz
Intenzivní. Tohle slovo přesně vystihuje poslední týdny alžírské boxerky Imane Khelif, která na olympiádě v Paříži vyhrála zlatou medaili. Nařčení, že není ženou, rozpoutalo debaty, které ji provázely během olympijského turnaje. A polemika s výhrami rostla. Jedni brojí proti této boxerce, další se jí zastávají. Doma je za hrdinku.
Před týdnem Khelif zveřejnila na svém Instagramu video, ve kterém sportovní outfit zůstal za scénou, před kameru se postavila "jiná" Khelif a fanoušci viděli velkou proměnu. A tato změna strhla lavinu. Krátké video má už 28 milionů zhlédnutí, video má také přes padesát tisíc komentářů, které jsou povzbudivé, ale také nepřející. Tento post se stal rekordním na jejím Instagramu.
Prožila nejhektičtější dny svého života. A to na olympiádě v Paříži. Boxerka Imane Khelif vybojovala zlatou medaili. Dosáhla na svůj sen v ringu. Ona ale prožívala i boj mimo provazy. Během celého turnaje se musela potýkat s hlasy, že není ženou, že by neměla s ženami boxovat.
"Pokud chce takhle vypadat, je to fajn, je krásná, ale neměla by mít pocit, že potřebuje ospravedlňovat svou genderovou identitu tím, že se přizpůsobí společenskému standardu "krásy" pro ženu. Pokud je to člověk bez make-upu v atletické výbavě bez šperků, je stále krásná," reagoval na video návštěvník pod přezdívkou brazilianfury24. Proti tomu se objevily reakce typu - "stále muž".
Pětadvacetiletá Khelif během olympiády ukázala obrovskou psychickou odolnost, nijak se nenechala zviklat negativními odezvami. Výsledkem byla zlatá medaile.
"Vrcholem hrdosti a cti je reprezentovat svou zemi a vztyčit její vlajku vysoko. Ještě větší radost je sdílet tuto hrdost se svou rodinou, blízkými a komunitou. Z celého srdce všem děkuji," děkovala boxerka po setkání s fanoušky v Alžírsku.
Khelif je od narození registrována jako žena, i ve svém pasu má jako pohlaví uvedené, že je žena. Žena s mužskými rysy, která byla v minulosti vyloučena z MS kvůli údajné vysoké hladině testosteronu, však na olympiádě přidávala jednu výhru za druhou. Ovládla i poslední duel v Paříži. Mohla slavit zlato.
Umar Kremlev z mezinárodní boxerské organizace IBA během her prohlásil, že loni diskvalifikoval Khelif a další kontroverzní boxerku Lin Yu-ting ze světových šampionátů, protože neprošly testy na pohlaví. Kremlev se snažil obě sportovkyně vyloučit i z letošních olympijských her, jeho slova však nestačila.
Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který řídil boxerské disciplíny na olympijských hrách, povolil Khelif boxovat, stejný postoj zaujal také k Lin Yu-ting. MOV povolil dvojici soutěžit a silně kritizoval organizaci IBA a trval na tom, že Khelif a Lin se "narodily a vyrostly jako ženy".