Končím! Na tréninku jsem jako opilý. Hvězda těžké váhy odchází do důchodu

15. 6. 2021

Autor: Bohumil Králík

Je konec, sbohem.

Je konec, sbohem.FOTO: DAZN


Další zápas už nebude, rukavice půjdou na hřebík. Slavný ruský boxer těžké váhy Alexandr Povětkin oznámil, že v 41 letech končí kariéru. Jako hlavní důvod svého zásadního rozhodnutí uvedl následky nákazy koronavirem.

Ruský Bílý lev onemocněl před odvetou s Britem Dillianem Whytem, která se také kvůli jeho indispozici odkládala. Whyte Povětkina následně knockoutoval během zápasu v Gibraltaru, kterým nakonec rodák z Kursku svojí bohatou kariéru ukončil.

Přitom loni v srpnu stejného soupeře šokujícím zvedákem v pátém kole porazil rovněž KO. Zdálo se, že i v pokročilém věku by mohl někdejší olympijský vítěz, amatérský mistr světa a bývalý profesionální světový šampion organizace WBA ještě nějaký čas v těžké váze míchat kartami či se dokonce dočkat dalšího titulového zápasu.


Jenže pár měsíců po výhře se nakazil koronavirem, který zřejmě zanechal na jeho těle a kondici trvalejší následky. V odvetě na Skále v Gibraltaru proti Whyteovi neměl nárok a nebylo překvapením, že ve čtvrtém kole šel k zemi. Fanoušci si všimli, že ruský borec není ve své obvyklé formě a že nemoc se na něm podepsala.

„Roky si vybírají svoji daň. Rozhodl jsem se svoji kariéru ukončit,“ oznámil Povětkin agentuře TASS.

„Mám spoustu zranění, která potřebuji doléčit, čas běží a mně už není dvacet let. Během sparingů a tréninků se po koronaviru cítím jako opilý, opravdu mě to hodně ovlivňuje. Nadešel čas, abych kariéru uzavřel,“ dodal.


Manažer se bál o jeho zdraví


I Povětkinův manažer přiznal, že letos měl o zdraví svého svěřence vážné obavy a přemlouval ho, aby s profesionální dráhou skončil.

Ruský bojovník tak své působení v profi ringu uzavře s úctyhodnou bilancí 36 výher a tří porážek. Během profesionální kariéry prohrál až ve svém sedmadvacátém zápase, když ve sjednocujícím titulovém duelu podlehl před osmi lety v Moskvě legendárnímu Vladimiru Kličkovi.

Další porážka přišla o pět let později, kdy jej v sedmém kole ve Wembley ukončil jiný olympijský šampion Anthony Joshua.

Ve svém 38. duelu si pak připsal také první a zároveň poslední remízu proti Američanovi Michaelu Hunterovi v zápase na undercard během odvety Anthonyho Joshuy s Andym Ruizem.


Následně porazil již zmíněného Whytea, jehož připravil o pečlivě budovanou pozici titulového vyzyvatele organizace WBC. V zápase, který se odehrával na zahradě panství promotéra Eddieho Hearna, byl sice ruský bohatýr dvakrát poslán k zemi, ale pak favorizovaného soupeře nachytal parádním úderem, kterým šokoval boxerský svět.

Brit si však v odvetě vybojoval pozici titulového vyzyvatele zpět a dost možná si tím zachránil kariéru. Pro Povětkina to byla naopak konečná, po níž se rozhodl odejít do důchodu.

„Hodně štěstí do sportovního důchodu jedné z nejlepších těžkých vah moderní éry a velkému šampionovi. Ať ti Bůh žehná, užij si další kapitolu svého života a díky za dva skvělé zápasy,“ popřál kolegiálně ruskému sokovi Whyte na svém Instagramu.

Další články v kategorii

Nečekané dusno! Hvězdy si vjely do vlasů, teď si to vyříkají v kleci. Bude boj

31. 7. 2021Souboj, který chtějí všichni vidět! Ne, to není promo na vysněnou odvetu století mezi Attilou Véghem a Karlosem Vémolou, nýbrž ...

Těžká váha kosí v boxu konkurenci: 12 zápasů a do druhého kola vždy KO

31. 7. 2021Neporažen! Všechny výhry si připsal na KO/TKO! Boxer těžké váhy Raphael Akpejiori přidal do svého rekordu další nemilosrdnou výhru. ...

Šest zápasů, šest porážek! Tak si ubožák z Calgary vybíjel zlost na ženách, teď čeká na výši trestu

31. 7. 2021Je pouze málo zbabělejších prohřešků, než jsou ty spáchané na ženách. Zvlášť pokud jste zápasníkem MMA ...

Miliarda je mu málo. Šílené nároky pohřbily hvězdný super zápas

30. 7. 2021Když na začátku května boxerský král Saúl Canelo Álvarez v Texasu vyřídil Brita Billy Joea Saunderse a ke dřívějším svým ...

Nejdřív KO, pak problém s trombózou. Těžká váha si srovnala priority a má před sebou nové výzvy

30. 7. 2021Depka je pryč. Boxer Pavel Pablo Šour si po porážce s ruským bombarďákem Arslanbekem Machmudovem srovnal v hlavě priority. Neporažený ruský ...

To není vtip. Utkám se s McGregorem! Už se jedná, hlásí Jake Paul

29. 7. 2021Humbuk kolem bratrů Paulových asi jen tak neutichne. Jakea čeká za měsíc boxerský duel s šampionem welterové váhy UFC Tyronem Woodleym ...

Miliardový mega fight bude! Promotér prozradil víc

29. 7. 2021Ještě není všem dnům konec. Myšlenka miliardářského mega fightu o absolutního krále světové těžké váhy ...

Patnáctiminutová radikální proměna. Když ženy spustí válku v kleci

28. 7. 2021Pár minut a vše může být jinak. Tedy i tváře po boji. Když udeří bouře, dokáže ničit domy, auta. Pokud předvedou bouři v MMA kleci ženy, může ...

Ojedinělý pohled na KO v kleci. Bojovník odmítl dobít soupeře

28. 7. 2021Byl to zvláštní pohled na konec zápasu v kleci. Sice trval jen šestnáct sekund, ale stalo se toho dost. Rus Sergej Romanov si připsal KO na ...